Meta në Uashington: Shqipëria është partner luajal i SHBA-ve

October 28, 2015 18:58

Meta në Uashington: Shqipëria është partner luajal i SHBA-ve

Gjatë qëndrimit në SHBA në kuadër të Konferencës Parlamentare për Inteligjencën dhe Sigurinë, Kryetar i Kuvendit, Ilir Meta është pritur ne takime të veçanta nga kongresmenë amerikanë. Kryeparlamentari u takua me Kryetarin e Komisionit të Ligjeve dhe Procedurave në Kongres, Kongresmeni Pette Sessions, me të cilin u diskutuan çështje të bashkëpunimit mes dy institucioneve, rritja e shkëmbimeve parlamentare dhe ofrimi i ekspertizës së Kongresit Amerikan përmes Librarisë së Kongresit për çështje të hartimit të ligjeve dhe zbatimit të kushtetutshmërisë, marrja e eksperiencës për shërbimet e Kuvendit dhe rritja e transparencës së veprimtarisë parlamentare.

Në këtë takimi u diskutua edhe mbi reformat e rëndësishme që po ndërmerren në vend, veçanërisht ajo në fushën e drejtësisë. Gjithashtu, u shkëmbyen edhe mendime mbi çështje të rëndësishme të sigurisë si situata në Lindjen e Mesme dhe Mesdhe, kriza e refugjatëve, situata në rajon dhe u theksua roli i Shqipërisë si një faktor paqeje dhe stabiliteti, si dhe angazhimi i Shqipërisë për të dhënë kontributin e saj në përballimin e krizës së refugjatëve.

Kryetari i Kuvendit, Meta u prit në takim edhe nga Kryetari i Komisionit të Jashtëm në Kongres, kongresmeni Ed Royce, me të cilin u bisedua për çështje të politikes së jashtme dhe të sigurisë, roli i Shqipërisë në NATO dhe kontributi në misionet paqeruajtëse, roli i Shqipërisë në rajon si një faktor i rëndësishëm për paqen dhe stabilitetin, roli i shqiptarëve në rajon për rritjen e komunikimit mes vendeve dhe perspektiva e integrimit. Në takim u diskutua dhe për çështje të tjera, si lufta ndaj krimit të organizuar dhe korrupsionit dhe masat që po ndërmerr Shqipëria në këtë drejtim.

Më tej, gjatë vizitës Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta u prit nga Kryetari i Nënkomisionit për Evropën në Kongres, kongresmeni Dana Rohrabacher  si dhe kongresmeni, Eliot Engel, të cilin e vlerësoi si një mik të madh të Shqipërisë.  “Do të jemi përkrah Shteteve të Bashkuara të Amerikës në përballimin e sfidave globale. Terrorizmi mbetet një problem global dhe bashkëpunimi ynë do të vazhdojë në kuadër të NATO-s. Marrëdhëniet Shqipëri-SHBA janë me interes strategjik”, tha z. Meta.

October 28, 2015 18:58
Komento

8 Komente

 1. Arben October 28, 19:11

  BURG BURG BURG BURG
  BURG BURG BURG BURG
  BURG BURG BURG BURG

  DHE SEKUESTRIM PASURIE

  PER ILIR METEN DHE GJITHE LSI.

  Reply to this comment
 2. DIELLI mbi KORAB October 28, 19:33

  Ha-mrika e ka zakon mbeshtetet tek politikanet me te kaluar te dyshimt per ti perdor ato per interesat e veta dhe mbasi i shtrydh si limoni,i dergon ne boten tjeter.
  Like Hajduti si ish Partner i Berishes po ben vizit ne Ha-merr-ik,ky esht lajm deshperues.

  Reply to this comment
 3. ben October 28, 19:48

  Sa gjona te mençme thote koke lopa.Hartimet vazhdojne pa mbarim.

  Reply to this comment
 4. andre October 28, 19:57

  Duket gjeti treg dhe e shiti by.. Meta. Me florinj? Jo nuk e besoj. Mjafton me pak xhambasllek dhe perulje po, vetem atehere po, po!

  Reply to this comment
 5. intelektuali October 29, 08:55

  A TAKOI LIKE FLORIRI SEKRETARIN E TIJ, ALMIR RRAPO NE BURGUN FEDERAL?

  ku ky sekretar i Ilir Metes dhe pinjoll i Partise se Punes dergjet me akuzen per vrasje dhe droge ne SHBA. Kjo eshte pyetja qe duhet t’i bente gazeta DITA Kryeparlamentarit shqyptar qe eshte njekohesisht edhe Kryeryshfetciu dhe Mbreti i Korrupsionit ne vendin tone dhe njekohesisht aleat famoz i djeshem i Sali Vrastarit dhe Sali Kusarit dhe aleat famoz sot i Edvin Artistit me qellimin vetem per te zhvatur dhe vjedhur edha ato pak gjera qe i kane mbetur Vatanit tone te gjore.

  Reply to this comment
 6. Diu October 29, 10:02

  Ky kok tul qe ben xhiro me parate e popullit te pakten te vendose flamurin kombetar kur del ne fotografi,kete staf idiot ka zgjedhur ky kok tul.e pershendeti dhe kumbari i tij viziten ne shba.

  Reply to this comment
 7. sk October 29, 10:39

  Moooreeeee!!!
  Vertete, pse nuk e kane vendosur flamurin shqiptar?
  Kane ” harruar”, apo nje domethenie, nje nenvleresim?
  Kush e ka njohur protokollin amerikan ne keto raste kur pritet kryeparlamentari?
  Po sikur, e dhente zoti, vjen “homologu” amerikan ne Tirane, do te vendoset fl.amerikan krahas atij shqiptar?
  Besohet se Lirua si nje malsor jugu ka hethene ndonje fjale, apo nuk I ka shkuar ndermend fare te shkretit?

  Reply to this comment
 8. Xhikja October 29, 10:47

  Parà disa muajsh kur veliaj ishte minister u be skandal pse udhetoj ne usa ne biznes klas me leket e ministrise ,pas 2 ditesh ai e postoj karten e imbakmit DHE ishte Ekonomy class ,DO TA KETE KETE GUXIM DHE ILIRI,NE EMER TE TRANSPARENCES PER PUBLIKUN DHE SI DETYRIM MORAL DHE LIGJOR PERPARA PUBLIKUT SHQIPTAR.cfare klasi DHE sa i kushtoj shqiptarve ky udhetim kortezie ne usa??!?publku eshte ne pritje…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim