Manja: Meta kërkon të bllokojë Kushtetuesen, por të hënën ne i votojmë anëtarët në Kuvend

November 8, 2019 15:07

Manja: Meta kërkon të bllokojë Kushtetuesen, por të hënën ne i votojmë anëtarët në Kuvend

Ndonëse Presidenti Ilir Meta refuzoi për të zgjedhur anëtarin e radhës së Gjykatës Kushtetuese, mes një liste të dytë me tre emra të renditur nga KED, Kuvendi i Shqipërisë ditën e hënë më datë 11, do të votojë dy anëtarët e Gjykatës Kushtetuese.

Kryetari i Komisionit të Ligjeve Ulsi Manja shprehet se letra e presidentit nuk pezullon asnjë vendim juridik, dhe se tashmë i pari në listë shpallet anëtarë i Gjykatës Kushtetuese, konkretisht Arta Vorpsi.

“Presidenti ka dërguar një letër ku kërkon pezullimin e dekretimit të vakancës së dytë që i takon Presidentit, dhe unë nuk di që letra pezullon një veprim juridik. Kushtetuta flet shumë qartë. Secili nga institucionet kushtetuese të përfshira në procesin e kompozimit të Gjykatës Kushtetuese, dhe këtu e kam fjalën për Presidentin e Republikës, Kuvendin dhe Gjykatën e Lartë nëse nuk e ushtrojnë këtë kompetencë brenda afatit 30 ditor kandidati i listuar i pari konsiderohet i emëruar dhe ky afat është afat prekluziv.

Kuvendi i Shqipërisë ditën e hënë do të ushtrojë këtë kompetencë në përputhje me rregulloren e Kuvendit”, tha Manja.

j.l./ dita

November 8, 2019 15:07
Komento

7 Komente

 1. Skrap Ardhiu-President i skiptarve November 8, 15:12

  Ja pra,qe krisma nuk k patur…Vetem ca pordheeee!

  Reply to this comment
 2. Viki November 8, 17:18

  Po mor Ulsiu po
  Ju keni te drejte gjithmone posi.
  Sidomos ti mw ate surrat katnari, dukesh qe je i drejte shume.
  E ke te shkruar ne ballë.
  Plehra nga i pari tek i fundit, qeverisni ju bytheca që nuk beni dot gëk pa marrë leje nga ambasadat

  Reply to this comment
  • xxx November 9, 06:00

   kuqaloshi shqupit me fytyre moderne Pollo ishte maska qe mbulonte kriminelet e PD para evrope.
   injoranca shqiptare nuk ka limit.
   Ulsi Manja

   Reply to this comment
 3. kaloresi i urdherit te leshtelikes force e pare November 8, 17:53

  shyqyr qe nuk marrin leje nga putiini se do ishin njesh me ilirin dhe keshilltaret e tij,luan rama dhe arben cici.

  Reply to this comment
 4. Konti Sbalta November 8, 18:34

  Shporreni kete matrapaz ,qe eshte mesuar tere jeten te mashtroje e te ngreje pesha!Juve Manja dhe komisioni juaj duhet te coni deri ne fund hetimet per shkarkimin e ketij ngritesit te peshave qe mos te tallen me ju e me parlamentin ,tashti qe kini edhe shumicen ne perlament ! Mos lejonite diktojne akoma Salimurtajat dhe Ilirmetet me bandat e tyre .Une si qytetar ndjej keqardhje qe reforma ne drejtesi po zvarritet dhe anatemohet nga keta bandite te paskrupull qe kane parazituar mbi ket popull

  Reply to this comment
 5. Une November 8, 19:25

  Ulsiu ka bere krime zgjedhore.
  Ne shumica duam politikane te paster.
  Militantet duan o Ulsiin, o Metiun se lepijne nga tepsite e tyre

  Reply to this comment
  • Konto karuci November 8, 19:27

   Cilin te shporrin mo budalla
   ata vete e vunë
   Sot peshtyhen neser puthen
   I njeh keta ti?
   apo do djegesh edhe 30 vjet te tjera jetë për ti njohur
   hajde idiot hajde

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim