Meta: Pa luftuar varfërinë, nuk garantojmë të drejtë sociale

October 17, 2017 14:11

Meta: Pa luftuar varfërinë, nuk garantojmë të drejtë sociale

 

Presidenti i vendit Ilir Meta ka zgjedhur shoqatën humanitare “Strehë dhe Shpresë” për ditën ndërkombëtare kundër Varfërisë.

Pa luftuar varfërinë, është shprehur z. Meta nuk mund të garantojmë dot të drejtën sociale.

“Sot është dita për të rritur e garantuar dinjitetin njerëzor për të gjithë. Lufta kundër varfërisë është një luftë për të garantuar të drejtat dhe dinjitetin e çdo qytetari, të çdo të moshuari, por edhe të çdo fëmije. Pa luftuar varfërinë nuk garantojmë dot drejtësinë sociale që meriton një shoqëri e standardeve evropiane, pa luftuar varfërinë nuk luftojmë dot një nga burimet kryesore të kriminalitetit dhe të sigurisë publike“, tha Meta.

Për kreun e shtetit armë efikase për të luftuar varfërinë është rritja ekonomike më e madhe.

“Për këtë armët më efikase për të luftuar varfërinë janë një rritje ekonomike më e madhe. Një rritje ekonomike më gjithëpërfshirëse nga e cila të përfitojë e gjithë shoqëria dhe në radhë të parë ata që janë më në vështirësi dhe më të pamundur. Kërkohet zhvillimi i politikave sociale në drejtim sidomos të punësimit dhe në drejtim sidomos të edukimit për fëmijët”, është shprehur presidenti.

October 17, 2017 14:11
Komento

7 Komente

 1. elvi October 17, 14:21

  Meta i varfer? Meta do ta luftoje vrferine? Mos u beni qesharake po shpini para drejtesise Lulin,Meten dhe Berishen te paret!

  Reply to this comment
 2. populli me ahet e tij kunder hajdutit October 17, 14:29

  Kush flet per varferine!Dorezo leket qe i ke vjedhur ketij populli o HAJDUT me bllok ne dore

  Reply to this comment
 3. Persekutari October 17, 15:06

  Metà te vjedhi me pak ashtu luftohet varferia arrestojeni ket kryehajdut

  Reply to this comment
 4. Persekutari October 17, 15:09

  Metà te vjedhi me pak ashtu luftohet varferia popull budalla metà berisha e kompani te dalin para drejtsise keshtu luftohet varferia

  Reply to this comment
 5. sapa October 17, 17:02

  Varferia nuk eshte fare problem per popullin shqiptar.Problemi jeni ju kriminelet qe e keni marre ne dore!

  Reply to this comment
 6. MH October 17, 17:04

  Bravo president!!!
  Derdhe parat e bllokut te zot dhe ndihmo te varferit qe te mos lakmojne vilat e Lalezit e tenden sigurisht.

  Reply to this comment
 7. Prokurori Amerikan October 17, 17:26

  VETEM NE BURG E KA VENDIN KY HAJDUT

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim