Meta-Pajoviç: Shqiptarët e Malit të Zi urë solide për stabilitet

June 23, 2016 10:08

Meta-Pajoviç: Shqiptarët e Malit të Zi urë solide për stabilitet

Kryetari i sapozgjedhur i  Kuvendit të Malit të Zi, Darko Pajoviç ishte në vizitën e tij të parë në Tiranë, ku mori mbështetjen e kryeparlamentarit Meta për integrimin euroatlantik.

Në një konferencë deklaratë për mediat, Ilir Meta pasi vlerësoi marrëdhëniet mes dy vendeve tha se shqiptarët e Malit të Zi janë një urë solide për stabilitetin e vendit.

Kryeparlamentari tha se Shqipëria do të ratifikojë sot protokollin për aderimin e Malit të Zi në NATO.

Ilir MetaËshtë një fakt që na gëzon të gjithë kur flitet për marrëdhëniet shumë të mira, dhe padyshim që marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Malit të Zi janë model i fqinjësisë së mirë. Shqipëria ka mbështetur integrimin euroatlantik të Malit të Zi. Ndaj sot do të votojmë në Kuvend ratifikimin e protokollit për anëtarësimin e Malit të Zi në NATO. Aderimi i Malit të ZI në Nato është kyç për stabilitetin e vendit dhe rajonit. Shqitparët e Malit të Zi urë solide për stabilitetin e Malit të Zi.

Nga ana e tij, kreu i Kuvendit të Malit të Zi, Pajoviç vlerësoi kontributin që Shqipëria ka dhënë par Malin e Zi, duke shprehur mirënjohje për miratimin e protokkollit për anëtarësim në NATO.

Darko Pajoviç: Jeni shteti i 5 qe do të ratifikon i protokollin për anëtarësimin në NATO. Me këtë veprim ju i dergoni një mesazh të mirë vendeve të NATO-s që ky poroces të përshpejtohet dhe të ecë në rrugën e duhur.

Së shpejti do të realizohet edhe një vizitë e ndërsjelltë e Metës në Malin e Zi dhe ne do të kemi mundësi tju kthejmë mikpritjen. Falenderoj edhe misionin tonë diplomatik këtu në Tiranë, një urë e rëndësishme mes shteteve dhe në të ardhemne do të vazhdojmë në intesifikimin e bashkëpunimit. Dera e parlamentittë Malit të Zii është e hapur për iniciativat tuaja.

June 23, 2016 10:08
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*