Meta për negociatat: S’ka marrëveshje me Greqinë pa Gjykatë Kushtetuese

October 3, 2018 19:03

Meta për negociatat: S’ka marrëveshje me Greqinë pa Gjykatë Kushtetuese

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Presidenti i Republikës, Ilir Meta, foli edhe për negociatat me Greqinë, ecurinë e të cilave deri më tani e vlerëson me nota pozitive.

“Unë marrëdhëniet me fqinjët i kam për zemër dhe nuk më pëlqen të hyj në polemika. Çështja ka më shumë se 10 vite që nuk është zgjidhur dhe ka një vendim të Kushtetueses. Unë kam bërë përpjekjet maksimale për t’i kontribuar zgjedhjes së drejtë dhe jo ndërlikimit. Është një çështje delikate te ne, por edhe në Greqi. Kam bërë gjithçka, me Ramën kemi pasur dakordim të plotë, kemi pasur disa mosmarrëveshje me Bushatin për këto çështje dhe i kam bërë të qartë Ramës, që nëse është i bindur që të finalizohet një marrëveshje e tillë do të ketë autorizimin tim”, u shpreh Meta.

Por përveçse autorizimit nga Presidenti i vendit, Meta ka një kusht akoma edhe më jetik për ecurinë e këtij procesi.

“Ramës i kam bërë të qartë, që është shumë e rëndësishme që një marrëveshje e tillë duhet të ratifikohet në parlament kur të kemi një Gjykatë Kushtetuese, pasi në të kundërt nuk do i shërbente zgjidhjes përfundimtare të kësaj çështje”, theksoi Meta.

 

v.l/ Dita

October 3, 2018 19:03
Komento

13 Komente

 1. mirel October 3, 19:10

  Pse te mos behet Referendum te dije Meta dhe Rame..muti ku qendrojne shqiptaret?
  Tokat e detet jane te shqiptareve jo te zagareve.

  Reply to this comment
  • korçari October 4, 10:53

   DMTH ne kalendat greke pra nuk hapje te negociatave me BE dhe kjo i vjen pershtat Like Floririt dhe Salehut dhe Likja e di fort mire se nje nga kushtet e BE-se eshte marreveshja me Greqine por i vesh tradhetise se tij qyrkun e Gjykates Kushtetuese kur ne tradhetine e Madhe nenshkroi mareveshjen e pare te Salehut ku i falej me mijra km Greqise.Poshtersia e ketij hajduti nuk ka limit.

   Reply to this comment
 2. "papa don't preach" October 3, 19:21

  E verteta e Deklarates duhet te jete keshtu: Nuk ka marreveshje ne Greqine perderisa nuk kane mare fund per mire ceshtja e Emerit te Maqedonise me Greqine. Dhe, ceshtja e … kufirit Serbise me Kosoven.
  Pastaj, me dhe pa Gjykate Kushtetuese, mbyllet hesapi tone me Greqine.
  Sa mesiper, te gjitha, nese realizohen pozitivisht jane zgjidhjet qe relativisht e paqesojne Ballkanin.

  Reply to this comment
 3. Arben October 3, 20:36

  Te lumte.

  Reply to this comment
 4. Askushi October 3, 20:47

  Jam me te njejtin mendim. Pakti me greqine te kaloje per shqyrtim nga gjykata kushtetuese mbasi te ngrihet pastaj te votohet ne parlament.

  Reply to this comment
  • mirel October 3, 21:03

   po cfare Parlamenti, nuk e shikon qe jane te gjithe zagare te Edit Ramutit dhe Berishes.
   dhe Berisha eshte fuqimisht per mareveshjen.
   Apo harrove qe deklaroi se greqise i takon deti
   Ska mareveshje. Eshte inekzistente.
   eshte shpikje e Ramutit sipas Berishes.

   Reply to this comment
 5. ??? October 3, 21:15

  Pra partia e integrimit eshte kunder integrimit. Do gjykate kushtetuese o katunar skrapari? Ik e thuaji partise se familjes te votoje ligjin e magjistratures dhe behet edhe gjykata kushtetuese dhe marrveshja dhe hyjme ne europe. Keto jane lojra nga frika e sistemit te ri te drejtesise.

  Reply to this comment
 6. Niku Capaliku October 3, 21:56

  Une nuk kam asnje simpati per Liken dhe e urrej bllokun e tij, por ketu ka golur tamam. Pa gjykate kusjtetuese ska marrveshje me greqine.

  Reply to this comment
 7. Pellazgos October 4, 03:27

  Marreveshja me Greqine eshte ne te mire te dy vendeve.
  Vete Shqipetaret qe kane ngritur jeten atje,jane bere Greke sic jane bere Gjermane apo Italiane do ju mallkojne ju veglat e Erdoganit.
  Marreveshja e Detit eshte fitimprurese per te dyja shtetet,por Ilir Meta qe do ishte sot Novruz Meta ka marre urdhra nga Erdogani qe e ka nevoje ne rast azil politik nga Vetingu.
  Keta jane te shittu te gjithe tek turk qe nuk do ne asgje menyre te firmoset Marrveshja e 12 Miljeve,gje qe i takon cdo shteti sipas ligjeve nderkombetare.
  Ne vend qe te shpejtoje dhe shfrytezoje detin per te miren e qindra mijerave Shqipetare ne Greqi dhe ketu be Shqiperi,po na ben pune e Turqise.

  Reply to this comment
 8. petriti October 4, 07:35

  Z.Rama keni per detyre ta zgjidhni sa me shpejt ngrcin e krijuar nga ky debil, hajdut e kriminel, e tani kerkon te laje mutin me shurre. PS se bashku me ata qe e duan kete vend duhet patjeter te gjejne nje zgjidhje per problemin. Kriminele si meta, basha, berisha e soji i tyre nuk do te jene kurre per te miren e ketij vendi.

  Reply to this comment
 9. ukujot October 4, 07:37

  Sa trim ky qelbesira. Vertete nuk duhet te kete marreveshje me ty hale president.

  Reply to this comment
 10. Epo kjo pune October 4, 08:54

  kije inat, jepi hakun, rri shtrember e fol drejt… ka te drejte per kete gje.

  Reply to this comment
 11. Kultur e ulet e Presidentit October 4, 09:42

  Rames ia kam ber te qarte………Harron gomari se -Rama* ka nje titull institutional Kryeminister* qe duhet shoqeruar sa here qe I permend emrin ! Nje injorance e till e Presidentit eshte e padegjuar qe pasqyron kulturen shume te ulet te Presidentit Meta ne komunikimin publik !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*