“Meta po shkon larg”, Rama e krahason me Nishanin

January 11, 2019 21:52

“Meta po shkon larg”, Rama e krahason me Nishanin

Edi Rama ka komentuar te “Zonë e Lirë” mos dekretimin e ministrit Gent Cakaj duke thënë se Ilir Meta ka shkelur Kushtetutën.

“Ilir Meta është në shkelje të plotë të Kushtetues, që e ndalon presidentin e Republikës të ketë opinione të cilat të përcaktojë dekreton ose jo një ministër.

Historia e certifikatës së sigurisë, Ilir Meta në 2016 e ka marrë për më pak se 24 orë atë.

Nëse ka pasur një moment konflikti dhëmb për dhemb mes presidentit të republikës dhe një ministri, ka qenë konflikti mes Bujar Nishanit dhe Fatmir Xhafës. Kjo është e rëndësishme për t’ju shpjeguar se pse Ilir Meta në mënyrë të përsëritur po sfidon Kushtetutën. Ai është në një tren papërgjegjshmërie. Bujar Nishani ishte një president qartësisht partiak dhe kur Xhafaj është propozuar nga unë si ministër. Nishani lajmëroi një konferencë shtypi, nuk la fjalë pa thënë për Fatmir Xhafajn dhe në fund Nishani tha se “Kushtetuta më imponon ta firmos”. Zgjedhja e ministrave është tagër i kryeministrit, pasi kryeministri është mishërim i votës së popullit, ndërsa presidenti duhet vetëm të firmosë”, tha Rama.

l.h/ dita

January 11, 2019 21:52
Komento

5 Komente

 1. Mustafa January 11, 22:22

  Tamam e ka kaluar edhe Jarin. Jari dilte ne demostrate nga liqeni, kokemishi ben greve ne zyre.

  Reply to this comment
 2. Plaku Xhuxhumaku January 11, 22:40

  Kryeministri eshte lesh misherimi i votes se Popullit. Po te doje ta provoje Rama voten e popullit le te konkuroje si individ, jo te mcifet mbas brekeve te Partise Socialiste.

  Reply to this comment
 3. Taraboshi January 12, 10:23

  Ky berı sı berı Nıshanıt ı hoqı mallkımın dhe ı dha bekımın,Tanı ne krye nuk eshte ma Nıshanı qe shkonte ne greve tek kendı ı lojrave por Ilırı qe ngul kembe sımushka per te ecur ne rrugen qe do te shkoje se sben,

  Reply to this comment
 4. MH January 12, 15:12

  Kur,Kryeministri karagjoz i jep mend popullit!!!

  As ti nuk je ndryshej me Nishanin.Ai dekoroi nji grup balistesh ti nderove boterisht komandantin e grupit te ballisteve te Nishanit.Ti e reabilitove nga tradhetar i atdheut ne patriot atdhetar.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*