Media kosovare: Meta po ndërmjetëson një marrëveshje mes Qeverisë dhe Opozitës

December 6, 2015 10:34

Media kosovare: Meta po ndërmjetëson një marrëveshje mes Qeverisë dhe Opozitës

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta duket se ka marrë rolin e ndërmjetësuesit mes koalicionit qeverisës në Kosovë dhe opozitës pas krizës politike në vend dhe bllokimit të punës së Kuvendit.

Ai një natë më parë ka zhvilluar një takim me kreun e Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ndërkohë të dielën pritet që të zhvillojë një takim edhe me përfaqësuesit opozitar në vend për të diskutuar rreth krizës në vend.

Siç është informuar opinioni, kryeministri Isa Mustafa, të premten, u ka bërë thirrje tri partive opozitare, Lëvizjes Vetëvendosje!, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) dhe Nismës për Kosovën, që me 7 dhjetor të takohen dhe të diskutojnë.

Ai ka thënë se është i shqetësuar me situatën në vend dhe për këtë i ka ftuar zyrtarisht që të ulen dhe t’i trajtojnë të gjitha çështjet me opozitën për dy marrëveshjet që opozita po i kundërshton ajo për Asociacionin e komunave serbe dhe për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

Ndërkohë, tri partitë opozitare, Lëvizja Vetëvendosje!, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) dhe Nisma për Kosovën, e kanë refuzuar kërkesën e kryeministrit Isa Mustafa për të dialoguar rreth këtyre dy marrëveshjeve pasi që ofertën e kryeministrit e kanë konsideruar si jo serioze dhe të thatë, derisa kanë shtuar se zgjidhja e vetme është anulimi i këtyre marrëveshjeve.

E sa i preket personaliteteve të Shqipërisë të cilët kanë shfaqur disa gjykime e komentime rreth situatës së krijuar në Kosovë, kryeministri Mustafa në fillim të javës së kaluar u ka dërguar një mesazh që të mos ndjellin asnjë konflikt në Kosovë. /RTK/

December 6, 2015 10:34
Komento

9 Komente

 1. ´´´ December 6, 11:00

  Nji overdoze e tille pafytyresie dhe injorance , e shkerdhatave te tilla ne politiken shqiptare,
  eshte skandaloze .
  Duket sikur polilitika e krimit ,e shkaterrimit te kombit shqiptare ,
  paska krijuar nji Standart Politike ne Shqiperi e me gjere !
  Sigurishte qe pafytyresia e mazllumanit nuk njef kufij ,madje kjo perben vet vlerat e nji shoqerie islame, qe duke krijuar nji klime te papergjegjeshme ne shoqeri ,Krimi,tinzare,kaosi
  e mizerje ,kjo vler islame e quajtur Pafytyresi Njerezore per popujt e civilizuar ,
  ne Shqiperi krijon vazhdimishte kushte ideale per lulezimin e sharlataneve jo vetem politike ,
  por kudo ,ne cdo aspekt te jetes shqiptarit.

  Reply to this comment
 2. DIELLI mbi KORAB December 6, 11:05

  Po shkon Likja ne Kosov per me qetsu gjonat!!
  Thone qe e shoqeron dhe hetusi Spartak Braho me nje valixhe me dokumenta per Kryeministrin kuislin Mustafa.
  Hej Kosov te qofsha falu ku u katandise po vijn hajdutat dhe duan me bind spijunat dhe tradhtaret qe po te degjenerojn para botes.

  Reply to this comment
 3. Virtual December 6, 11:39

  Meta ne Kosove do mbaje leksionin TE GJITHE NE QEVERI. Se Meta nuk di te flase per opozite. Meta di te tregoje vetem nje variant. Variantin META PAS KEPUCES QEVERIVE.

  Reply to this comment
 4. Zheleznov December 6, 13:41

  Si nuk i vjen turp ketij dordolecit Meta. Pasi i ka stabilizuar te gjitha gjerat, po shkon tani te stabilizoje gjerat edhe ne Kosove. Ju lutemi kosovareve qe mund te kene rastin t’a takojne kete ” Zhos Profesionistin ” shqiptar, te shkojne takim me pantallona pa xhepa. Anetaret e partise import – eksport ( LSI ), si parim baze te miqesise kane kontrollin e xhepave. Bile tani kane filluar edhe nga kontrolli i pantallonave nga xhepat e pasme dhe te xhaketave. Pas kesaj procedure fillojne bisedimet ne rrafshin politik, ku keta skarparlinjte e inatosur jane me te zgjuarit ne rajon. ishalla Shoku Meta nuk e ka marre edhe konsomolalesen Monika Krupskaja sepse ajo eshte shume e e ashper dhe efikase ne kontrollin e xhepave. Zoti e ruajt Kosoven nga keta hajdute ordiner!

  Reply to this comment
 5. Darvin Popa December 6, 15:20

  Keta fytyra si ilir Meta, Sali Berisha ,Fatos Nano,Lulezim Basha ,edhe shume te tiere,nuk duhet te exzistojne ne politike se keta e shkaterruan politiken SHqiptare,e shiten per skrap.

  Reply to this comment
 6. Arben December 6, 20:58

  BURG BURG BURG BURG
  BURG BURG BURG BURG
  BURG BURG BURG BURG
  BURG BURG BURG BURG

  DHE SEKUESTRIM PASURIE

  PER ILIR METEN DHE GJITHE LSI.

  Reply to this comment
 7. mirel December 6, 21:22

  po bejne gati zbutjen e opozites, mission I ngarkuar nga serbet per Meten,..
  vemje jane, qelbesira..

  Reply to this comment
 8. KORÇARI December 7, 00:05

  Nqs Dardanët, bihen pre e METËS që përmban me vete direktivat e Sërbëve, atëherë do jenë populli më NAIV

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*