Meta: Qeveri ekspertësh deri në zgjedhje, jap dorëheqjen pas reformës

July 17, 2016 12:37

Meta: Qeveri ekspertësh deri në zgjedhje, jap dorëheqjen pas reformës

Kreu i Kuvendit Ilir Meta ka bërë një deklaratë të fortë sot, ku ka theksuar se është gati të japë dorëheqjen pas miratimit të reformës në drejtësi.

“Të gjithë duhet të sakrifikojmë për këtë gjë. Për t’i hequr kujtdo merakun, duke shpresuar në patriotizmin e të gjithëve, miratimi i reformës është i domosdoshëm dhe duke e parë që mosbesimi është kaq shqetësues dhe kaq i lodhshëm, jam i bindur që zgjidhja është ndërtimi i një qeverie ekspertësh. Unë jam gati të jap dorëheqjen pas miratimit të reformës”, tha ai.

“Nuk bëhet reformë duke thënë ‘do shkosh ti në burg’. Reforma dhe konsensusi, atë që do Uashingtoni, Brukseli dhe qytetarët shqiptarët bëhet duke thënë ‘unë do shkoj në burg’, nëse kam shkelur ligjin.

Vetëm duke folur kështu ne mund t’i japim vendit një Kushtetutë të re. Reforma nuk bëhet për zgjedhjet e radhës, por për 30 vitet që vijnë në këtë vend. Unë mbështes fuqimisht deklaratën e zonjës Nuland për të arritur konsensusin, mbështesim edhe propozimin hibrid por konsensusi është i domosdoshëm që të arrihet”, theksoi kreu i Kuvendit Ilir Meta.

 

Reagimin e plotë të Kryetarit të Kuvendit e gjeni KËTU

 

 

July 17, 2016 12:37
Komento

31 Komente

 1. Jimi July 17, 12:49

  Fytyre e poshter, me e popshter se e qoftelargut!

  Reply to this comment
  • osman lala July 17, 13:49

   ore lerini komentet per fytyren e Metes se jane thjesht te percipta.
   Meta eshte politikan dhe mbron interesat e votuesve teg tij. Do bente mire dhe Rama te bente te njejten gje ose te zgjedhe zanat tjeter.
   Ajo qe eshte e rendesishme eshte qe pas kësaj deklarate, qeveria Rama – Meta konsiderohet e rënë. Pas një aleance 3 -vjeçare dhe shumë “kofliktesh” kjo është hera e parë që Ilir Meta flet publikisht për qeveri teknike që të përgatisë zgjedhjet, duke shprehur kështu mosbesimin tek aleati i tij në organizimin e zgjedhjeve. Edhe Partia Demokratike ka kërkuar qeveri teknike për të organizuar zgjedhjet e parakoshme.

   Reply to this comment
   • Ermir July 17, 13:56

    Or osman palla te veme dhe njehere berishen dhe fazllicin ne krye te qeverise shqiptare. ..cou dhe njehere nga varri o Enver se ky popull nuk ze mend.

    Reply to this comment
   • Artani July 17, 17:18

    oo osman pashuku ore nga je ti se shqiptare sm muh mendjen kurre,po ti ndihesh krenare kur ne mes te qeverise shikon nje serbo-boshnjak si damir fazllic apo kur nje min i brendshem eshte spiun+agjnt i UDB serbe si gomari i hasit flamur noka ,sigurisht qe meta eshte ne unison me kopili serb sli berishen se ishte ai bshke me gruan e fullanit qe e shpetuan liken me700 000 euro apo dollare ti vazhdo me kete ideollogji mesjetari…..

    Reply to this comment
   • Nazim July 17, 20:37

    Meta mbron interesat e votuesve te tij apo te floririt qe ka vjedhur dhe grumbulluar? Kush je ti zedhenesi i Lilo hajdutit? Ai qeni jua i ngjalave te lazlit po e tregon edhe nje here qe i sherben sali qenit me keto pallavra per qeveri teknike e me the e te tash.

    Ikni ore ilsiaj te qelbur qe vetem parane keni si ideal!

    Reply to this comment
   • PO.PO July 17, 21:30

    O Osman Laluci…, tek ne, edhe famijet e dine , se I.Meta eshte nje kriminel , jo me pak i hidhur se sa shpellari i Vicidolit . Ai i trembet jo me pak se shpellari , reformes ne drejtesi , se jo me kot i thone “Like floriri” (autorii vjedhjes se rezervave shteterore te arit) .
    Ilir Meta eshte dhe do te mbetet kunder reformes ne drejtesi , kunder shtetit ligjor dhe ne akord te plote me kryabamditin serb te Vicidolit . Shpresat tek ai,jane vetem iluzione e enderra me sy hapur ne diell .

    Reply to this comment
 2. ela July 17, 12:50

  Do besh shum mire ,po duhet te ikesh nga politika pergjithmone,ti,berisha, basha ,topalli,lerini vend njerezve qe jane te ndershem sepse per fajin tend u vrane kater vetak e shef njerezit e tu jane me te koruptuarit\?sole metoden me te lig ne shqiperi,blerjen e votes me punesim,dhe korupsionin,berisha vrasjen dhe vjedhjen.Edi Rama,sak ca te bej me ju ,shik,president,drejtesi.etj dhe po te doj te bej ,se lini ju dhe nje Saimir,ditmir , qe ka ju doni patjeter ti shkateroni zhdukuni far e keqe populli nuk ju do,dhe publikoheni mos e bllokoni se ju publikoni ato qe ju I doni

  Reply to this comment
  • Ergi July 17, 13:46

   Te ike Rama njehere qe ka 14 vjet ne pushtet e qe e rropi kete vend me taksat e betonit , korrupsionin e ilir beqes, hajduterine e Ben Ahmetajt e tenderat e Gjiknurit dhe deshtimin e gjithe te tjereve. . Te ike rilindja qe jane po aq hajdute sa PD dhe LSI por shume me te paafte. Te ike bastardi i rilindjes, nje hajdut i ftohte qe 20 vjec i fondeve dhe nje genjeshtar diabolik pa b.le Te ikin te tere.

   Reply to this comment
  • Edi July 17, 18:14

   STOP!Ok te ikin,po perpara te perballen me drejtesine! !!

   Reply to this comment
 3. Shushica July 17, 12:58

  A e kuptojnë shqiptarĕt se po dhanë vota akoma Berishĕs dhe Metës ne do të përfundojmë në rrethin e shtatë nĕ ferr….Jo se Rama ĕshtë ĕngjĕll ,por medoemos borgjezia kombĕtare fuhet tĕ organizohet në njĕ parti tĕ re ,për tĕ zdukur nga skena lumpenfashistĕt e Berishës dhe mafiostatistĕt e Metĕs…..Ndryshe …harrojeni Shqipĕrinë normale ,ju të djathtĕ ,tĕ majtĕ ,indiferentĕ ,ju qĕ shpresoni dicka europiane ,do tĕ pĕrfundojmë tĕ gjithĕ si një shtet tribush i Afrikĕs Qĕndrore ….

  Reply to this comment
 4. Labi July 17, 13:03

  Ti je dhelper!Ti je me i rezikshem se Saliu!Ti e ke futur vendin ne qorsokak per interesat e tua dhe te kompanise tende.Ti i ke futur uje nen rrogoz qeverise.Gabimin me te madh dhe fatal qe beri PS me Edi Ramen eshte bashkimi me ju.Populli i ndershem ju njef mire se kush je Ti me lakenjte e LSI-se.Ju e kini futur vendin ne rruge pa krye.Rreforma ne drejtesi behet per te vene drejtesi te ndershme,dhe jo drejtesi Saliu dhe Iliri.Rreforma behet per te vene drejtesi per te gjitha padrejtesite qe jane bere ketu e 25 vjet te shkuara.Ti nuk ke bese,je skarpadhi i ndyre,ke shume gjynahe per te lare.Dil ne popull pa sejmene na mbrapa dhe shikoje veten tende se cthone per Ty ata qe te njofin nga afer etj.Mendo dhe nje cike per kokepalaret se ata mezi nxjerrin buken e gojes,paguajne dhe taksa,dhe ju gjakpiresit nuk paguani asnje detyrim shtetit dhe dilni cdo dite dhe na derdellisni mbrockulla.SHpejt do te te vije fundi o njeri i pabese.

  Reply to this comment
  • ali July 17, 20:18

   Fiks, U mendua qe mbas koalicionit me Ramen, koke lopa do te ndryshonte por jemi gabuar. Tashme ska asnje dyshim se Koklopa kerkon statuskuon njesoj si Kyrekrimi Sali dhe shume politikane gjykates, prokurore etj qe kane kryer krime ne kete vend ! Rama nuk ka cben me me kete aleat te pabese e te kriminalizuar por te futet ne zgjedhje te parakohshme me nje koalicion te ri !

   Reply to this comment
 5. diplomati July 17, 13:41

  Perse meta ishte i pagjume?
  Perse nuk e permendi jo me shume deshire Ambasadorin Lu dhe Znj.Nuland?
  Perse edhe ishte dakord dhe e refuzonte propozimin Amerikan?
  Perse kerkonte qeveri teknike?

  A nuk jane te gjitha keto, gjithcka kerkon opozita ?!!!

  Reply to this comment
 6. nina July 17, 13:43

  tradhtar i flliqur qelbesir..ti je kriminel si Luli.. ju hengert mortja.. vdekshit o qelbesira qe i beni keq ketij vendi

  Reply to this comment
 7. petraq July 17, 14:06

  meta mjaft e levize prapanicen terhiqi ato qe ke thene.respekto afatin e kooalicionit ndryshe do perfundosh ne turpin me te math njerezor ne bote.

  Reply to this comment
 8. ZZZ July 17, 14:12

  SA I TREMB ISHTE KY QYQ POR EDHE PORDHET QE FLISTE DIKUR KADALE KADALE I KISHTE HARU SE I JEPTE SA ME SHUME GOJES SIDOMOS ME FJALEN BURG QE E THA MBI 700 HERE ….PERSE…?????! –

  Reply to this comment
 9. Fajin e ka Rama July 17, 14:59

  U drejtohe shqiptarev qe u ka hedhur Rama trute e gomarit dhe u duket njeriu me i ndershem. Edi Rama eshte kulmi i aftesise qe te ben ta besosh se ka mendime te pasterta, nderkohe qe eshte krejtesishte i pabese. Pabesine e tij e ka treguar me vjedhjet qe ka bere me pallatomanine se gjoja po ndryshonte Tiranen (te cilen po e zbaton pazhi i tij Velia), por qe e ka bere per t’u pasuruar e vjedhur; e ka treguar me uljen e e TVSH se energjise elektrike dhe rriti cmimin e saj dhe na genjeu duke thene se bera reforme ne energji elektrike. Pse, qe Qeveria ka per detyre te mbledhi taksat e pagesat per energjine, mos valle eshte reforme? Dhe trushkulurit e marrin per reforme. Po qe jane vjedhur disa here bankat dhe nuk eshte kapur as edhe nje hajn, kjo eshte ndershmeria e Rames qe kur vuri femijen mistrec minister te Brendshem na premtoi se do kishte rregull e qetesi. Po kur tha mjekesia falas dhe mjere ai qe shtrohet ne spital se te gjitha ilacet do t’i bleje vete? Po kjo eshte ndershmeri e rames? Jo, kjo eshte aftesi e tij qe duke vene nen kontroll te gjitha mediat eshte i afte te mashtroi shumicen shqiptare. Dhe i lumte po qe se kjo shumice e trullosur nga propaganda e tij t’i japi voten perseri dhe Shqiperia shkon ne katastrofe. Rama eshte person qe pi droge cdo dite, si i tille nuk mund te behet as kryeminister e as burre shteti sepse gjithmone mendon per pushtetin e tij dhe jo per popullin. Ata shqiptare qe nuk e kane kuptuar dhe u ka ngelur ora : Fajin e ka Saliu, le t’ia japin voten.

  Reply to this comment
 10. spata July 17, 15:01

  Shume u mbulove me gjethe fiku o i nderuari i partis se leshit .Ke frikson me zgjedhje te parakoheshme ? Ju nuk jeni politikane por krimba e mbeturina te sistemit te shkuar qe nuk kini kuptuar se si qeveriset nje popull ne demokraci .Turp qe 26 vjete u fryte per vete si shushenjat e tani kerkoni nje epoke te re te drejtesise. Azgje skin per te trasheguar sic nuk trasheguan tradhetaret e ketij populli ne te shkuaren .Hijet e zeza kini per te marre dhe ne boten tjeter .

  Reply to this comment
 11. ketri July 17, 16:26

  Mos bëni asnjë lëshim, ky eshte kurthi i radhës të Ilir Metës, po te bëhet referendum reforma kalon me mbi 80^, popullin e keni me vehte po bëtë kompromis populli do tje abandsonojë.
  Do qeveri ekspertësh Hajduti i zgjedhjeve që ti vjedh edhe me shume se here te tjera. Turp

  Reply to this comment
  • Arben July 17, 17:42

   POPULLI SHQIPETAR, VOTOI 30% PER SALI BISHEN DHE 20% PER ILIR M….TIN.

   DHE JO SHUME LARG, POR PARA 1 VITI.
   NUK E DI QYSH TE DALIN LLOGARINE QE REFORMA KALON ME 80%.

   RROFTE POPULLI SHQIPETAR, TRIM DHE HEROIK.

   Reply to this comment
 12. Arben July 17, 16:43

  TE PAKTEN THA NJE FJALE ME VEND (TE SHOHIM SA DO TA MBAJE).

  VETE POPULLI SHQIPETAR DUHET REFORMUAR E TE TJERAT VIJNE VETE.

  ESHTE POPULLI SHQIPETAR QE KA VOTUAR KETE PARLAMENT TE DEGJENERUAR, CFARE DONI JU ME NGA NDERKOMBETARET.

  ATA, PO BEJNE NJE GABIM TE RENDE DUKE NDERHYRE ME DHUNE NE PUNET E BRENDSHME TE TONAT.

  PO NUK U “REFORMUA” POPULLI SHQIPETAR, TRIM HEROIK DHE KRIMINAL, EDHE TE KALOJNE LIGJE NE PARLAMENT, PRAPE NUK DO TE KETE DREJTESI.

  Reply to this comment
 13. info analitike July 17, 16:52

  Aaaaa jo keshtu me kaq mllef shoke rilindjote por me qetesi dhe dashuri. Perderisa nuk iu pelqenin ngjalat perse i hengret? Tani mos u ankoni se fajin e keni vete! Arroganti Rama na u shnderrua ne pule te lagur. I vetmi shpetim eshte te shporrni ate me rilindesit e tjere zaptues nga PS ja se e kane shkaterruar fare, sidomos ne baze.

  Reply to this comment
 14. fteri July 17, 17:35

  Zgjedhjet bëhen njëher në 4 vjet në republikën e shqipërisë ,e jo kur ti teket Saliut , Lulit apo Metës !….Zgjedhjet e parakohëshme janë në kundërshtim me udhëzimet e BE-në dhe SHBA-në ,e dëmtojnë rëndë ekonominë shqiptare në kohën kur shqipëria duhet të marrë dritën për B.E dhe ecjen përpara nuk ka kthehemi mbrapa.JO zgjedhje të reja e pushtet të përjetshëm të LSI-së dhe rehabilitim të krimeve të Saliut.Por ecje përpara me SHBA,-në dhe BE-në.ska kthim mbrapa edhe 100 vjet me SHBA-në dhe tërë jetën me BE-në.

  Reply to this comment
 15. katarakti July 17, 18:11

  I vetmi qe e ka spjeguar si duhet situaten e sapokrijuar eshte Pellumb Kulla.Ai thekson nder te tjera se Meta ishte ne aleance pushtetore me Ramen, por ne nje aleance edhe me te forte akoma me PD-ne!!! KJo spjegon gjithçka. GJithe arrogancen e PD-se. Berisha duhet ta dinte se Meta do te terhiqej nga koalicioni, prandaj i provokoi perseri shqiptaret per 21 Janarin: Mire ua bera, duket se u tha ai. Sepse brenda koalicionit Berisha kishte kollonen e 6-te, Ilir Meten. Rama tani nuk ka çfare te beje. Ai qe u tregua aq arrogant e mosperfilles me te vetet, e gjeti nga “aleati”. Ai qe nuk çvidhosi, siç thote Pellumb Kulla, asnje nga minat qe kishte lene Berisha, eshte tani fare vetem. Se jo vetem qe nuk çvidhosi “te medhenjte”, por refuzoi me kembengulje qe te ripunesonte ne administrate socialistet e vuajtur dhe persekutuar nga Berisha. Ndofta zgjidhja me e mire do te ishte doreheqja e Rames si kryetar i PS-se. Ai mund te formoje nje parti te re, te quajtur “Rilindja”. Ja se ku perfundon kur te hypen vetja ne qef….

  Reply to this comment
 16. Fajin e ka Rama, o z.Kulla July 17, 19:02

  Jo, mor zoteria KARAKTERI, nuk eshte ashtu sikunder shpeheni ju: “Ai (Rama) qe nuk çvidhosi, siç thote Pellumb Kulla, asnje nga minat qe kishte lene Berisha, eshte tani fare vetem.”. Mos e kujto budalla Edi Ramen. Edi Rama nuk izhvidhosi ati institucione, pasi kish pervojen franceze te Napolonit te Voge, te Luigj Bonopartit kur morri pushtetin ne vititn 1848, i ruajti ato institucione qe pat lene Berisha si i sherbyen per ta kthyer nga republike parlamentare ne despotizem, sikunder e ka kthyer e keq se Saliu. Edi Rama nuk e beri ate qe ta kthente gjithcka nga e para, vetem se u nderoi godinat disave prej institucioneve, se ne institucionet ekzistuese te Berishes Rama gjeti nje pjese te madhe te instrumentave per ta kthyer republiken tone ne despotizem, ne instrumenta te pushtetit te tij. Shqiperia e Edi Rames ishte bere gati qe me Shqiperine e Saliu, gje qe po te donte Edi Rama e rezonte se ishte thjeshte nje fllucke sapuni, por nuk i interesonte ta bente, ndryshe do bente shtet ligjor. Ai eshte i afte qe te ben ta besosh se e ka shume drejte, por ne fakte ta ka me hile. Vetm kjo eshte aftesia Edi Rames. Agje me shume, Mashtrues me i madh se Saliu.

  Reply to this comment
 17. info analitike July 17, 19:20

  Ja ku perfundoi arroganca e kryepsikopatit. Deri dje u tall me keta dhe i peshtyu, tani eshte gati te lepije ate qe peshtyu per te ruajtur kolltukun:
  http://sot.com.al/politike/pas-deklarat%C3%ABs-s%C3%AB-met%C3%ABs-mocion-mosbesimi-me-28-vota-p%C3%ABr-rr%C3%ABzimin-e-qeveris%C3%AB-rama
  Sa e peshtire kjo raca e rilindjoteve qe deri dje shitnin moral si gjeli ne maje te plehut ndersa sot jane gati ti shiten edhe krimineleve e mashtruesve per te ruajtur pushtetin!

  Reply to this comment
 18. Kapter baba nga burgu i Lezhes qe u ... July 17, 20:13

  Salehi ne kohen e mbreterimit te tij cdo ligj dhe refome i kalonte me 70+1 vote, me kete formule zgjodhi edhe torollakun Kapter Jarin per Presodent, ndersa Rama shkon ne ekstrem per te votuar nje reforme kerkon 93 vota.
  Lengaraqi dhe corapekuqi Edi te pakten keto reforma t’i kalonte me 84 vota qe tregon nje superioritet dhe demokraci shume me te larte se 70+1 i Salehit.
  Corapekuqi mos te merret me kinezin Lu dhe k. kroate Vllautin, te vazhdoje me reformat sipas vullnetit te 1 milion votuesve dhe jo te mbaje siper kokes opoziten e Kriminel Salehit, qe kane 26 vite duke perdhosur qytetaret shqiptare.

  Reply to this comment
 19. Loni July 17, 21:34

  Po pse mor Liro te japesh doreheqjen ti, ti duhet te votosh reformen, dhe je ne rregull

  Reply to this comment
 20. daja July 17, 23:24

  hahaha, i papare kryetari. Ligjin e ka qendisur Rama per vete si ka dashur. E miratojne dhe shperbehet parlamenti. Qeveria e re (PD ne kualicion me LSI) krijon institucionet e reja te drejtesise ashtu si Rama ka qef deri me tani. Hajde Rame, votoje tani reformen.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim