E shkeli Meta Kushtetutën? Si përgjigjet një nga ekspertët e Venecias

September 11, 2019 10:52

E shkeli Meta Kushtetutën? Si përgjigjet një nga ekspertët e Venecias

Ekspertët e Komisionit të Venecias, prej ditës së djeshme vijojnë takimet në Shqipëri, pas kërkesës së mazhorancës për shkarkimin e presidenti Ilir Meta, pasi çdekretoi 30 qershorin, si datën për mbajtjen e zgjedhjeve vendore.

Sot, ekspertët e Komisionit të Venecias kanë zhvilluar një takim me anëtarët e Komisionit të Posaçëm Hetimor për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta.

Ndërkohë, në një prononcim për mediat, Kaarlo Tuori, drejtues i delegacionit të Komisionit të Venecias deklaroi në përfundim të takimit me anëtarët e Komisionit Hetimor se tashmë e kanë një ide nëse Presidenti e ka shkelur Kushtetutën dhe në 11 tetor do të dalin me raportin përfundimtar.

“E kemi një ide të qartë, nëse e ka shkelur Presidenti Kushtetutën. Të gjitha takimet kanë qenë produktive, pasi morëm një informacion për të krijuar opinionin që do të dalë në 11 Tetor”, tha Kaarlo Tuori.

j.l./ dita

September 11, 2019 10:52
Komento

11 Komente

 1. USA September 11, 11:50

  Po sigurisht jo vetem e ka shkelur por ka bashkpunu me terroristet e fush krujes nuk keni pare gje akoma.

  Reply to this comment
 2. Merre me long... September 11, 12:30

  Ose e thënë shkurtimisht… jo lesh, po qime.

  Reply to this comment
 3. kris 1 September 11, 13:21

  Edhe e ka shkelur edhe se ka shkelur.

  Reply to this comment
 4. Hosteni September 11, 13:38

  Popull Zulu. Ilir Meta duhej te ishte ose ne burg, ose ne arrati. Tek ne e bejne President. Tani presin nga keta palacot , e lagu s´e lagu.

  Reply to this comment
  • Alende September 11, 14:23

   Meta eshte i kulluar si floriri,pse kot i thone Ilir floriri ? Jo or jo jane gojet e liga,vidjo ishte e montuar ! E pate qe i kerkuan falje ? Pra krisma nuk ka patur!
   Shkoni beni cicin tani se eshte presidenti me i mire i te gjitha koherave.

   Reply to this comment
 5. VERI September 11, 14:12

  Ata qe e bene president , patjeter qe i dine meritat e tij ..!Per mua ai nuk eshte asgje , sigurisht duke pasur parasysh mos ekzistencen e shtetit ne kete 30 vjecar . Shteti ekziston kur qytetari eshte plotesisht i mbrrojtur . Kjo mungon teresisht .

  Reply to this comment
 6. Zigur Qarri September 11, 14:44

  Ai qe propozoi,ai qe ishte inisiatori qe Ilir Meta te behej patjeter,me çdo kusht President,drogaxhiu Edvin Escobar D’Rama,deklaroi ne Maj 2018,se “Ilir Meta presidenti më i mirë deri më sot, nuk ka gabuar kurrë”!Nese Ilir Meta eshte nje here i ndyre,Edvin Escobar D’Rama nje mije here,nese Ilir Meta meriton Burgun,Edvin Escobar D’Rama karriken elektrike dhe eshte pak,sepse Ilir Meta eshte produkt i mafiozit D’Rama.Ishte pikerisht afera korruptive e Ilir Metes qe shkaktoi protesten e 21 Janarit 2011 me pasoje kater viktima,mbi gjakun e te cileve shkeli antishqiptari me i pabese i te gjith kohrave Edvin Escobar D’Rama,qe beri koalicion me LSI-ne e Ilir Metes dhe me pas e beri edhe President,sepse per Zot njeh vetem pushttetin.
  Ne qeverisjen e peversit drogaxhi Edvin Escobar D’Rama,nuk kalon Muaji pa nje afere korruptive!

  Reply to this comment
 7. Xhamlliku September 11, 15:37

  Epo kur erdhi dita qe te japin mend edhe zigur qorrat pa sy e pa vesh, vajmedet per kete bote.

  Reply to this comment
 8. spata September 11, 17:10

  Nga sa kam degjuar deri me sot ,nga kopetent te Kushtetueses, jo shqiptare ,Presidenti ine ka gabuar. Por ata e quajne gafe nga mos njohja e kopetencave qe i vishen Presidentit ne nje R.Parlamentare.Per cudi, te vete figures, qe perfaqson nje Presiodent, ne kushtet kur kopetencat e tij jane te kufizuara ,shkarkimi per motivin qe e akuzon Mazoranca ska vlera institucjonale por politike.
  Ajo, qe do te vere ne kandar,komisjoni i Venecjas, ka te beje me pasojen e kesaj sjellje te Presidentit .Fakti qe ne nuk patem ndonje pasoje, nga cdekretimi i zgjedhjeve ,perjashtuar disa motive personale te lokalizuara, jo ne gjithe vendin ,komisjoni i Venecjas do ta lere ne doren e faktorit politik shkarkimin e Presidentit .Ku ishim. Si gjithone keto figura qe kane dominuar politiken shqiptare dalin paq.Ata shahen ne sy te popullit por jane mjeshtra te mashtrimit edhe kur populli eshte i bindur se duhen ndeshkuar.
  Vetem po te degjoni permbledhjet, qe Panfleti bene historikun e familjes Meta Kryemadhi, per bemat e tyre gjate 30 viteve demokraci ,jane jo ti ndeshkosh por ti nxjerresh para popullit e ti qellojne me bajga.
  Meta pas 11 Tetorit e ne fund te mandatit do te jete ne kolltukun e majm te Presidences.Vetem nese ngrihen organet e Drejtesise dhe fillon zbatimi i ligjit Meta do te kete fat tjeter .Hapja e dosjeve e marrja si i i akuzuar, bie nga karrikja e ngjarjet marrin rrjedhe tjeter.Deri athere .Ha Muco ,pi Muco e mos lere vend te botes deri sa te harxhoje buxhetin e Presidences.Cdo thone Socjalistet e Rames .Ne zbatojme vendimet e organeve kopetente te shtetit ligjor.Se ku eshte ky shteti ligjor Rama nuk ka pune e populli te fryje syte nga cudia shqiptare e 30 viteve ne demokraci.Ush………… Muco sa te dali dimri se ne vere i ngjitemi malit e freskojme bithen ne Gjiun e Lalsit.

  Reply to this comment
 9. Qylafi September 12, 11:47

  Si gjithmone raporti i komisionit do jete me dy kuptime, meta e ka shkel kushtetuten por e ka shkel ne zbatim te saj pasi nuk i uli dot ne tavoline ramen dhe bashen, kurse me gruan e kishte veshtire se nuk flinte ne nje krevat, dhe ne fund meta do dale ne kongerence shtypi dhe do talli bythen me gazetaret, si dhe ka bere gati edhe dekoraten prej alumini per ramen

  Reply to this comment
 10. Aliu nga Selenic September 12, 19:05

  Meta eshte jo vetem shkelsi i Kushtetutes pore me vjen keq qe edhe komentuesit nuk e thojn aqik ceshtjen se perse Iliri Mata dote ta gjakoste shqiperin.
  Duke poare qe reforma ne drejtesi po afrohet perfundimit keta bashke me berishen, mendoni qe ku te gjeni ndonje te Care per te futur lufte vellavrasese..
  Te gjith e dijem Thirrjen e Berishes ku deklaroi.” Shum shpejte do te gjemojn sheshet O djema rre,mbeni armet ja vdekje ja liri.”
  Berisha e hodhi thuirrjen pore duk qen se ishte jashte parlamentit pa asnje funkesion, kete detyre nen dhe ja delegoi Ilir Metes. i ci9li ne rolin e Presidentit kushte “mundesi” qe ta realizonte iden e Berishes. dhe me ket rasta at do te shpetonin nga ajo qe eshte themelore”Rrezimin e REFORMES ne DREJTESI.
  E gjith problemi themelore ketu eshte.
  Dukle pare qe Meta nuk arriti te realizoi endrren e Berishes per nej lufte civile ne shperi me iden e rresimit te reformes Meta kaloi ne pozicioni tjeter.
  Kaloi ne pozicioni e “moderatorit ” per te mbuluar mekataet e medha qe ka mbi shpatullat e tije.
  KJO ESHTE THELBI I PROBLEMIT.
  tE NDERUAR KOMENTUES. SOT NUK ESHTE THELBI I PROBLEMI KUSH E DERGOI lIKEN pRESIDEN. joooo.
  Sote eshte thelbi i problemit perse dhe cil;i ishte qellimi i Metes qe shkeli KUSHTETUTEN.
  Pta thelbi RREZIMI I REFORMES NE DREJTESI.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*