Meta: Shqiptarët kërkojnë Evropën jashtë vendit edhe pas 27 vitesh, e papranueshme!

December 8, 2017 20:17

Meta: Shqiptarët kërkojnë Evropën jashtë vendit edhe pas 27 vitesh, e papranueshme!

Në këtë ditë që shënon dhe 27 vjetorin e lëvizjes së studentëve të dhjetorit, Presidenti Ilir Meta ka deklaruar se është e patolerueshme për politikën që pas thuajse 3 dekadash, të rinjtë e talentuar dhe të aftë të këtij vendi, ta gjejnë Evropën jashtë vendit të tyre.

Presidenti Meta ka folur gjatë një ceremonie të mbajtur në ambientet e Presidencës për nderim të Ditës së Rinisë dhe lëvizjes së dhjetorit. Kreu i shtetit ka shtuar gjithashtu se duhen bërë përpjekje më të mëdha për rininë shqiptare, duke përdorur dhe një shprehjes se një vend pa të rinj është si një familje pa fëmijë.

“Duhet të bëjmë gjithë përpjekjet tona për të ngjallur shpresat, sepse është e papranueshme që edhe sot, pas 27 vitesh, shumë të rinj të aftë e të talentuar ta kërkojnë europën jashtë vendit të tyre.

Një vend pa të rinj është si një familje pa fëmijë.. ndaj kjo nuk është vetëm një ditë nderimi por edhe një ditë apeli për të gjithë të rinjtë e sotëm që të mësohen dhe inkurajohen nga bashkëmoshatarët e tyre të atëhershëm… “-tha Meta.

December 8, 2017 20:17
Komento

9 Komente

 1. shushica December 8, 20:38

  Ti ke 27 vite ne pushtet .Je pjesmarres ne krimin me te madh ,shkaterrimin e ekonomise dhe sidomos industrise ,shkences ,arsimit ,moralit bashke me Berishen ,Pashkon ,Hajdarin dhe Nanon I riu qe nuk ka pune ose do te behet keqberes ose duhet te iki .Prandaj iken rinia .Sepse ne Shqiperi ka nje grusht pasanikesh ,ku perfshihen oligarket,politikanet ,pjesa derrmuese e sistemit te drejtesise ,pushtetit ,deri tek mjekesia dhe arsimi qe jane pasuruar ne menyre te çmendur ,nderkohe qe nuk ka rroge minimale baze per mbijetese ,nuk ka sindikata ,nuk ka mbrojtje sociale .Nga ana tjeter shumica e punonjesve ne bujqesi jane kthyer si ne vitet 30…E pra zoti president i pasuruar pa punuar ,mbylle gojen…

  Reply to this comment
 2. Aleks December 8, 20:41

  Sepse shqiptaret normal nuk duan të shikokne Ty Si kryeahdut né krye të shtetit e gruan tende ta degjojne e shikojne çdo dite

  Reply to this comment
 3. Tajari December 8, 21:07

  Dhe kjo eshte sepse vendi ka akoma çibane bythe, tartabiqe e shkerdhata si puna Juaj dhe tradhetare e vrases si Sali Serbi…..
  Fare e keqe

  Reply to this comment
 4. pas dimrit, vjen pranvera December 8, 21:16

  Po Ilir, ashtu eshte, por ti çfare bere 27 vjet? Vodhe , perçave dhe sundove. Edhe 8 dhjetori eshte nje sajim i te tjereve se situata ishte pergatitur diku gjetke. Bota kishte vendosur dhe si gjithmone fuqite e medha jane ato qe vendosin e s’kishte se si te mos ndryshonte dhe regjimi ne Shqiperi. Kush e njohu pavaresine? Fuqite e medha. Kush i caktoi kufijte? Fuqite e medha. Kush vendosi te permbysi komunizmin? Fuqite e medha. U dilje dot perpara? Jo. Atehere , si gjithe te tjeret dhe flamurin ja dhane komunistit me te devotshem qe doli nga gjiri tyre. Turmat studentore ishin fasade e asaj qe do te ndodhte. Pse dinin gje ata se do te shkonte puna? Dhe ata dolen ne mejdan, e pushtetin e moren te tjeret qe e bene vendin çarçafe 27 vjet. Ashtu eshte si thua ti; e pa tolerueshme. Po kush ju toleroi juve qe jeni bere miljarder e tani na flisni neve? Pra dora e zeze qe ndertoi kete lloj pushteti sundon dhe sot. Pse nuk flet me opoziten qe nuk do qe te hapen negociatat? Pra jeni ju qe nuk doni dhe qenka e patolerushme! Per ke? Populli ka nje faj: duhej qe juve tu zhdukte nga faqja e dheut se jeni pergjegjes per ate vend. Ju kerkoni te sundoni duke mbajtur nje gjendje te tille. Turi eshte pak. Duhet shkulje nga rrenja.

  Reply to this comment
 5. luli December 8, 21:27

  Ke dhe ftyre te besh komente !! HAJDUT
  Do presin nga ty dhe nga çeta jote shqiptaret!!
  PISANJOS

  Reply to this comment
 6. Adih December 9, 01:38

  Ky eshte njeriu (politikani ) me i poshter i te gjitha koherave ,qe nga themelimi i shtetit shqiptar .Deshiroj te jete kjo dite dhjetori e fundit ne liri ,,per ty o fshatar nga CEPANI .Nuk ke faj qe mban ate karrige te Presidentit , ta dhuroi shalgjati me pardesy te bardhe ,se po te ishte ne dore te popullit do merrje opingen e sheros ..Prit vetingun. o Like me cizme. E dime qe te gjithe ju dhjeramanet e dhjetorit te kalit te trojes Ramizjane ,nuk po ju ze gjumi nga vettingu .Prisni se skeni pare as edhe nje gje akoma. Mos qesh me ironi . Populli bukur e thote ,eshte me mire ai qe qesh i fundit .

  Reply to this comment
 7. MH December 9, 02:12

  Pse cuditesh!
  Po te mos vidhje me bllok ne dore e te punoje me ndershmerisht sic i leshoni fjalet.Shqiptaret nuk do kerkonin europen as sot as kurr.
  Po kur ju politikanet e qeveritaret e cdo ngjyre vidhni dhe kryeni krime.Shqiptarit nuk i mbetet gja tjeter por te kerkojn e rruget e botes.

  Reply to this comment
 8. Lili December 9, 08:55

  Alors,sic thone francezet perpjekja e pare per ju eshte : jepni doreheqje edhe ikni nga politika se jeni ju e njerezet si ju qe na lane jashte evropes tash e 27 vite.
  Just do it: dorehiqeni edhe dillni ne pension.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?