Meta: Të restaurohet Teatri ekzistues dhe të ndërtohet një i ri

August 3, 2018 20:17

Meta: Të restaurohet Teatri ekzistues dhe të ndërtohet një i ri

 

Presidenti Ilir Meta ka folur sot për debatin lidhur me Tetarin e Kombëtar duke dhënë edhe një propozim.

“Kur ekziston vullneti i mirë, absolutisht që mundësia është për të restauruar dhe për të mirëmbajtur Teatrin ekzistues dhe për të ndërtuar një Teatër të ri”, tha Meta në një intervistë dhënë për Televizonin TV1 Channel në Shkodër.

“Pa dyshim që Tirana si kryeqytet që është shtuar disa herë në numër në këto tre dekada ka nevojë për Teatër të ri, ka nevojë për qendra të reja të zhvillimit të kulturës, të artit. Të gjitha këto mund të ndodhin absolutisht duke respektuar Kushtetutën dhe legjislacionin aktual në fuqi në vendin tonë”, u shpreh Presidenti.

Meta theksoi se ruajtja e gjithçkaje që ka të bëjë me trashëgiminë kulturore, historike, muzeale, është një detyrë e të gjithëve.

“Për fat të keq ne në të kaluarën ne nuk jemi treguar shumë të kujdesshëm ndaj ruajtjes së këtyre vlerave dhe kemi dëmtuar shumë prej tyre. Po kështu historia e shtetit tonë nuk është shumë e vjetër dhe kemi nevojë që të jemi shumë e më të vëmendshëm dhe të ndërgjegjshëm për çdo vlerë kulturore, historike e muzeale që ne kemi nga e kaluara”, tha ai.

Ndërkohë, kur po bëhet një vit nga fillimi i detyrës si President, Meta u shpreh se numri i ligjeve të kthyera janë vetëm tre.

“Një për “Tarifat gjyqësore”, për të cilën u reflektua nga Kuvendi dhe që ishin në interes të qytetarëve, pasi tarifat rriteshin shumë, ishin mjaft të papërballueshme dhe rrezikonin që qytetarët për shkak të tarifave të larta, të mos ndiqnin të drejtat e tyre nëpër procese gjyqësore të rregullta. Natyrisht kemi dhe dy aktet e fundit; që shkurtimisht quhen “Për Teatrin” dhe “Lojërat e Fatit””, tha Presidenti.

a.s/dita

August 3, 2018 20:17
Komento

27 Komente

 1. Hajduti me bllok me ne dore. August 3, 20:26

  Kur flet gomari per artin, pra per teatrin te gjithe te tjeret duhet te heshtin qe te degjohet pellitja e tij e cila behet vetem kur ora eshte fiks.
  Ne kujtim te trashegimnise fashite duhet ruajtuar godina me asbest e pupulit e “Dopo Lavoro-s”.
  Shans i keq qe Meta nuk eshte pjese e tepsise, se do t’a shikonit ku do te fluturonin asbestet dhe puppulitet.

  Reply to this comment
 2. MH August 3, 20:32

  Bravo presidenti me bllok ne dore!
  Te restaurohet i vjetri ne pershtatje me sportin e peshngritjes.Keshtu teatri merr histori dhe ma gjere se teater,si teater.

  Reply to this comment
 3. Xha Braho August 3, 20:37

  O Like tartakuti nuk restaurohet ajo godine prej azbesti o mavri me boje. Leri denglat se gjithmone ke dashur nje dore ne revani dhe nje ne baklava. Kam frike se do marresh te gjatin kesaj here, ate gjatosh qe do marresh edhe ne zgjedhjet lokale me Kryebaxhellen tende me nje kepuce.

  Reply to this comment
 4. ??? August 3, 20:45

  Kur te jep mend edhe katunari i Skrapkarit per art e kulture, hapu dhe e futu!

  Reply to this comment
 5. Balliu August 3, 21:35

  Hahahahahahaha me nje fjale e ndajme bashke torten. Un marr restaurimin e teatrit dhe nje kulle, Rama le te marri ndertimin e teatrit te ri dhe tre kulla, por ama nje tia ler Lulit qe te mos merzitet Doktori. Hera e fundit qe ky ka pa teater me sy ka qen tek shtepia e kultures afer kanioneve

  Reply to this comment
 6. Martini August 3, 22:02

  Le te jape gjysmat e parave nga te tiat ky kingu dhe te.behet si thote ky.Gjysmat e tjera tja mare maraxhait Haxhinasto qe te mos shpenzoje buxheti i vjedhur.

  Reply to this comment
 7. Fidel Kastro August 3, 22:02

  Presidenti Meta ka dhene mendimin e tij i cili perputhet me te verteten , ne respekt te kushtetutes dhe ruajtjes se trashegimise kulturore. Ska si te jete ndryshe z. Meta ka nje karriere te gjate ne politike e qeverisje dhe kjo eksperience i sherben per te mare vendime te drejta , te pjekura ,ne interes te çeshtjes sone kombetare.

  Reply to this comment
 8. L.H August 3, 22:06

  I D J O T Ë!
  Likja eshte idjot dhe simbol i korrupsionit por keshilltaret i ka me te zote se kurkush.
  Nuk ka fare lidhje shembja e teatrit te vjeter si simbol e i restauruar per muze e jo funksional me ndertimin e e nje teatri te RI ose disa teatrove ,pse jo edhe ne truallin e kishes dhe xhamise ne mes te kryeqytetit

  Reply to this comment
 9. Sheme Plaku August 3, 22:21

  Mendimi me idrejte, me i arsyeshem, qe dota bejTiranen me dy teatra, kjodojete zgjidhje me E DREJTE!

  Reply to this comment
 10. Aleksander Thana August 3, 23:34

  A ka qene ndonjehere ky ne shfaqje teatrale, apo Opera a Balet klasik?! Plakat thoshin dikur, ” me hengert morja mua”!

  Reply to this comment
 11. alphade August 4, 01:45

  Meta,zbatues i “direktivave te mafias,
  Berisha,bashkekryetar i se ciles eshte
  edhe presidenti i kryeministrit,me “qete-
  si e dashuri”……!!!!

  Reply to this comment
 12. MH August 4, 02:18

  Nuk mbeti Tirane e pervujtun e pershpirosun per nji teater te vjeter.
  Tirana duhet te krijoj shume teatro.Duke filluar nga teatri i qytet studentit.Si fillim,teater ne 2-3 rajone te rendesishem.Ne kohen e mbretnimit Zog.Mos keqkuptohemi.Zogu nuk ia thoshte aspak per keto ngritje kulturore.Ai kishte mendjen vetem te Floriri,origjinal si Like Presidenti.Shkodra kishte ne cdo Kishe Katolike te pakten nji Teater.Kjo fal kultures se besimit katolik.Jezuvitet kishin dy teatro.Njeri i sherbej monizmit teater per popullin e ma von ne vitin 1958 u ndertue Teatri Migjeni qe asht dhe sot ne qender te qytetit.
  Konkretisht:Kisha e Madhe Serreq kishte teater.Fretnit kishin teater,Kisha e Murgeshave gjuhadol kishin teater,Kisha e urdherit Jezuvit kishin 2 teatro.Kater kisha pes teatro qe i kam konstatue vet me sy.Te gjithe komod ne pershtatje me kohen qe dhe sot do ishin mjaft me vlere.

  Reply to this comment
 13. Martini August 4, 04:47

  ERJON Mos u dekurajo.do fotosh ashtu si deri sot.Je perfaqeduesi i te mires ndaj te keqes.Pi lufton kunder barbareve qe deshirojne shkaterimin dhe jane lidhur me eren.e shures.Po lufton se bashku me qytetaret kunder ishtrise se Zombit Uloku Bujar Nishani qe me makinen presidenciale me uturak brenda e me flamurin e ndryshuar shqiptar.Ashtu si ushtria Brankaleon u nis ne drejtim te parkut ku e prisnin karagjozat Strazimiri Paloka etj.Ashtu dhe sot Mostrat midis te cilave shtrembsja Mo dhe e vetequajtura Pamela me fyteren vrarelie e te dhjamosur.Me gjoksin si rezvuar sh..si edhe me gjithe aktoret e patalentuar duan te ndalojne tu.dhe rilindjen.e Tiranes.Tirana do te behet.ti.do te.fitosh sidomos ne zgjedhjet.e ardheshme ku do te votoje edhe pjesa me e madhe e demokrateve qe po gezojne frutet e punes tende

  Reply to this comment
 14. OPGJ August 4, 07:59

  Mos kujtoje Haxhinastua se do ti gezoje parate e fukarenjve bashke me shefat e tij.Mos bejne si p….i bukur se nuk harohen kurre.Le te.interesohet eshte nga te paret i ekipit LSI qe do te.grumbullohet ne kombetaren e Berishes.Lulit.Mediut etj.Jo ne stol po ne formacion.Jo per gje por gjate procesit ska nevoje per perkthyes me hetuesit amerikane.angleze.etjYp xhixhi.

  Reply to this comment
 15. Lili August 4, 08:23

  Shume ma mire do ishte te veprohet siç thot Presidenti ,
  Po atehere humben pallatet….

  Reply to this comment
  • Mziu August 5, 06:50

   Cfare pallatesh or lili…me fuket se nuk e ke pare projektin dhe flet me diarrene e gojes se sali qen kriminelit.

   Reply to this comment
   • lili August 6, 17:37

    Ti e ke pare projektinSA MIRE PRA,PO PSE NUK PUBLIKOHET KY PROJEKT NE TERRESINE E TIJ,SA PER TRANSARENCE…

    Reply to this comment
 16. butrinti August 4, 08:43

  PER TE REALIZUAR KETE DUHET QE LIKE FLORIRI TE KTHEJ ATO QE KA PERLARE.

  Reply to this comment
 17. kasemi August 4, 09:10

  Sigurisht, te restaurohet baraka me pupulit e teatrit dhe vila e likes te kthehet ne teater veror. Pasi vendi nuk e ka ate bollek sa te bllokoje sheshin ne mes te tiranes me nje barake provizore te ndertuar me pupulit te kohes se italise dhe te ndertoje nje ndertese tjeter per teater. A mund te na thote zotnia president se cili vend ne bote e ben kete budallallek?

  Reply to this comment
 18. Arben August 4, 10:10

  Po keshtu nuk I deleted llogaria firmes fusha

  Per te ndertuar kullat.

  Edkokaina dhe lalidhjeri do te kalojne nga litari

  Per kete hajduteri qe Po I bejne ketij populli.

  Reply to this comment
 19. uskania August 4, 14:10

  Sa i meçëm na doli GOMARI I BABA TASIT !

  Reply to this comment
 20. Sheme Plaku August 4, 14:27

  Qe te qetehen gjakrat e bera flake per nje problem si teatri Kombetar, qe ka muaj qe behet “lufte” e ofeza reciproke, duhet tamam kjo zgjidhje e DREJTE, llogjike e propozuar nga Presidenti, qe sheshon konfliktin e interesit te shume perfolur per politikanet e sotem ne qeveri. Vend per ndertimin e teatrit te ri ka plot dhe i kan then saktesisht shume te tjere. Mos krijoni kasaphane kur nuk eshte nevoja. Behuni nje here te mencur !

  Reply to this comment
 21. ETHEM August 4, 17:15

  DOLI ME NE FUND LIKE FLORIRI ME PROPOZIMIN PER DY TEATRO.PASI PO SHEF SE KM RAMA NUK HEQ DORE NGA VENIA E RRUSPES TEATRIT TE VJETER DHE NDERTIMIN NE VEND TE TIJ TE TEATRIT TE R I MODRRNE.SE BASHKU ME SALIN,LULIN & MONEN DUAN TE SHPETOJNE GJENE E VJETER SE GJEN E VJEDHUR E KAN TE PERBASHKET.
  POR VAPA DO IKI ME GUSHTIN DHE NE SHTATOR LULI DO TE KTHEHET NGA HOLLANDA E DO TE BEJE NAMIN ME PROTESTA,PASI NUK KA KAUZE TJETER.SE BABOLJA NUK DIHET SE KU KA SHKUAR PASI U PERDOR SI SHPIFS ORDINER NGA SB E LB KUNDER VELLAIT TE F.XHAFES PER TE RREZUAR XHAFAJN – MINISTER,POR NUK JA DOLEN.
  TE 4 BASHKE JA DOLEN TE LEN NE ARREST SHTEPIE PA PROVA S.TAHIRIN,ME TE VETMIN FAJ SE U SHKATERROI L A Z A R A T I N,KU ISHTE BASTIONI FITIMPRURES 25 VJEÇAR PER TE GJITHA PARTIT SOT OPOZITARE.
  DUHET THENE SE KM RAMA E LESHOJ PA U MENDUAR SHUME TAHIRIN NE GOJEN E UJQERVE TE DREJTESISE SE SALIUT,KU MEQENSE NUK KA PROVA E KAN SHTYRE TRE HERE ÇESHTHEN E TIJ.DHE PER ÇUDI TE TRE PROKURORET E SALIUT U KONFIRMUAN NE DETYRE NGA VETINGU,NDONSE KISHIN PROBLEME KORRUPSIONI.KJO DO TE THOT SE “MULLIRI ESHTE ME ERE ..POR NUK DIHET SE NGA I VJEN UJI..”
  KETE LIGJERAT E BERA PER KUNDREJT ATYRE QE JAN PRO MENDIMIT TE METES E KO..PER DY TEATRO NE TURANE,QE TE NA THONE BURIMIN E BUXHETIT PER NDERTIMIN E TYRE.FLM

  Reply to this comment
 22. Don Kishoti August 4, 21:08

  Une jam dakort me me nder presidentin por me nje kusht qe te dy investimet te behen me leket qe ka vjedhur ai.

  Reply to this comment
 23. Mziu August 5, 06:53

  Cfare pallatesh or lili…me fuket se nuk e ke pare projektin dhe flet me diarrene e gojes se sali qen kriminelit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin