Mijëra austriakë protestojnë kundër qeverisë së re 

January 14, 2018 11:25

Mijëra austriakë protestojnë kundër qeverisë së re 

 

Mijëra protestues kanë dalë dje në rrugët e Vjenës duke bërë thirrje që të bojkotohet qeveria e re e së djathtës në Austri nga pjesa tjetër e Evropës, transmeton Reuters.

Sipas policisë rreth 20,000 persona janë mbledhur për të protestuar kundër koalicionit të ri qeveritar, i cili përfshin partinë e ekstremit të djathtë, Partia e Lirisë (FPO).

Në mesin e protestuesve kishte studentë, grupe të së majtës dhe pensionistë, të cilët kanë mbajtur pankarta në të cilat shkruhej “Mos lejoni qeverisjen e nazistëve”.

Policia austriake ka thënë se 1000 zyrtarë kanë qenë në detyrë gjatë organizimit, ndërsa protestën e kanë përshkruar paqësore.

Ata kanë kërkuar bojkotimin e ministrave të FPO-së nga qeveritë tjera evropiane.

Muajin e kaluar, FPO është bërë pjesë e qeverisë, në kuadër të qeverisjes së kancelarit, Sebastian Kurz.

Të dy palët kanë premtuar se do ta ndalin migrimin ilegal dhe islamin radikal.

“Është shumë e rëndësishme që shoqëria austriake të jetë e mobilizuar. FPO nuk është vetëm populiste, mirëpo edhe armike e demokracisë”, ka thënë presidenti i Lëvizjes kundër-racizmit, Benjamin Abtan

January 14, 2018 11:25
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim