Zbulohet shuma që do merrte gjyqtarja për lirimin e të dënuarit për vrasje, roli që kishte avokati dhe sekretarja

February 11, 2021 12:56

Zbulohet shuma që do merrte gjyqtarja për lirimin e të dënuarit për vrasje, roli që kishte avokati dhe sekretarja

Gjyqtarja e arrestuar me urdhër të SPAK, Enkeleda Hoxha, mësohet se kishte marrë 12 mijë euro për lirimin me kusht të Saimir Petanit, të dënuar për vrasje.

Sipas informacioneve gjyqtarja e kishte firmosur vendimin për të ekstraduarin nga Italia dhe të dënuar me 25 vite për vrasjen e Romeo Beqirit, i cili vuante dënimin në burgun e Fushë-Krujës.

Sipas SPAK, falë hetimeve të këtij procedimi u bë e mundur të evidentohej një skemë e mirëfilltë kriminale sipas së cilës persona të dënuar që cilët vuanin dënimin në burgun e Fushë – Krujës përfitonin ulje dënimi kundrejt dhënies së përfitimit të parregullt.

Të dënuarit kujdeseshin fillimisht që si mbrojtës të tyre të zgjidhnin avokatin Aldo Tabaku dhe ky i fundit falë marrëdhënies që kishte krijuar me gjyqtaren Enkeleda Hoxha, mundësonte që të dënuarit të përfitonin uljen e dënimit, kundrejt shumave të parave të dhëna si përfitim i parregullt. Hetimi ka provuar se gjithë kjo bëhej kundrejt përfitimit të parregullt të shumave të konsiderueshme në Euro, që shkonin nga 6 deri 12 000 euro.

Në këtë skemë të kundraligjshme ishte përfshirë dhe sekretarja gjyqësore Emanuela Mallkuçi, e cila në një rast ka siguruar kundrejt marrjes së përfitimit të parregullt që kërkesa e të dënuarit të kalonte për shqyrtim tek gjyqtarja Enkelda Hoxha.

Ndërkohë gjatë hetimeve është provuar se i hetuari Shkëlqim Korbi ka konsumuar elementët e veprës penale “ekspertim i rremë”, parashikuar nga neni 309/2 i Kodit Penal. Ky i hetuar është caktuar si ekspert në zbatim të vendimit të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Mat, e cila po shqyrtonte kërkesën e shtetasit O. K. me objekt revokim të masës mjekësore “mjekim i detyruar spitalor….”.

Rezulton se fillimisht ky ekspert ka përgatitur aktin e ekspertimit psikiatriko – ligjor të këtij shtetasi dhe më tej e ka depozituar në sekretarinë e mjekësisë – ligjore. Ky akt ekspertimi ishte në disfavor të kërkuesit. Pas ndërhyrjeve të të interesuarve, eksperti ndërhyn tek sekretaria e mjekësisë ligjore duke rimarrë aktin e dorëzuar dhe përgatitur një akt të ri që përmbush kërkesat e O. K.

Gjatë hetimit ka rezultuar gjithashtu edhe se e hetuara Manuela Mallkuçi i ka dhënë drejtpërdrejt përfitim të parregullt shtetasit Edvin Prifti, me qëllim që ky i fundit të bënte operacion mamanë e saj. Në këtë skemë të kundraligjshme janë përfshirë dhe shtetaset Trendafile Frangu dhe Migena Skenderi, të cilat kanë konsumuar elementët e veprave penale “Ushtrimit të ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”, parashikuar nga neni 245/2 i Kodit Penal.

Policia e Shtetit ka ekzekutuar në datën 11.02.2021 masat e sigurimit të caktuara nga Gjykata me vendimin nr.14 datë 10.02.2021. Gjithashtu në zbatim të vendimit nr.54 datë 10.02.2021 Policia Gjyqësore pranë Policisë së Shtetit ka ushtruar kontrolle në mbi 16 banesa dhe zyra të subjekteve të hetuar dhe të tjerë, me qëllim gjetjen dhe sekuestrimin e provave materiale.

Hetimet e këtij procedimi penal do të vazhdojnë me qëllim sqarimin e plotë të rrethanave dhe dërgimin për gjykim të gjithë të hetuarve në Gjykatën e Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar.

j.l./ dita

February 11, 2021 12:56
Komento

2 Komente

 1. Shefqet Cela February 11, 16:37

  Fillim shpresëdhënës.
  SA MË TEPËR E FUQISHME
  LE TË NGRIHET LART FURTUNA…
  KJO DO TË NGJALLË SHPRESËN E VËRTETË QË PRET POPULLI PREJ 30 VITESH.

  Reply to this comment
 2. asd February 11, 17:46

  Hapet ndonjehere ndonje pete dhe duket se coc po bejne. Kanceri ka hyre shume thelle dhe nuk ka sherim. Pergjojne gjyqtaren dhe kapet mjeku vetem rastesisht. Pergjojne kriminele dhe rastesisht kapin kryetar bashkie. Vetem Spakun mos e pergjoni sepse kushedi cfare mund te kapni.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim