Krichbaum: Është herët që Shqipërisë t’i hapen negociatat

May 25, 2018 10:26

Krichbaum: Është herët që Shqipërisë t’i hapen negociatat

 

Kryetari i Komisionit të Jashtëm në Parlamentin gjerman, Gunther Krichbaum është shprehur sërish skeptik që Shqipërisë t’i hapen negociatat me Bashkimin Europian.

Në një prononcim për median gjermane “WELT”, Krichbaum foli për Shqipërinë dhe Maqedoninë disa ditë para se të BE të votojë për hapjen ose jo të negociatave, shkruan java.

“Për momentin unë jam kundër fillimit të negociatave të pranimit me Shqipërinë. Është shumë herët për hapjen e negociatave. Megjithatë Shqipëria ka nisur reforma të shumta, për shembull atë të gjyqësorit, reformat duhet të zbatohen tërësisht. Kjo vlen veçanërisht për luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, që arrin në nivelet më të larta të qeverisë”, shprehet deputeti gjerman Gunther Krichbaum.


l.h/ dita

May 25, 2018 10:26
Komento

11 Komente

 1. Arben May 25, 10:44

  SHYQYR QE KESAJ HERE I PASKA FAJET BASHA,

  SE DERI ME TANI I KISHTE SALIU.

  Reply to this comment
 2. ela May 25, 10:52

  ik o kric o palaco bashk me te dashurin tend Lul,ti do te vijne 1 milion shqiptare aty.dhe ishallah te bjere nje termet ketu dhe ta shuaj te gjithin

  Reply to this comment
  • Fidel Kastro May 25, 14:24

   Ela nuk ben te ofendosh , dje u grabit zyra e nje prokurori ne Durres , keshtu nuk mund te hyjme ne Evrope . Fajin e kemi brenda vehtes , nuk na i kane te tjeret. Eshte mendesia enveriste e tere klases politike dhe populli qe ben tifozllekun e tij duke mbrojtur politikanet e paudhe qe kane qeverisur e qeverisin kete vend.

   Reply to this comment
 3. Krico , vazhdoni Financoni bandat terroriste ne Shqiperi ,qe ta largoni sa me shume Shqiperine nga Europa May 25, 11:06

  kta menaxhojne terrorin qe bandat e terroristeve islamik pd -lsi
  ushtrojne ne Shqiperi.

  nderkohe qe qorrat ,Pushtat ne Qeverri ,

  vazhdojne me hanger mut qe servir Bota Aleate

  Reply to this comment
 4. LORA May 25, 11:13

  Per momentin ,fatmiresisht,ti mbetesh i vetmuar ne kundershtine tende ndaj hapjes se negociatave te antaresimit te Shqiperise me te drejta te plota ne EU,
  z.Krytar i Komisionit te Jashtem ne Parlamentin Gjerman.
  Ne te drejten e skepticizmit tend ,hidhi syte e mendjes dhe vemendjes tek Populli Shqiptar,,,,ne vend te nahijes kusaro-kriminale dhe antishqiptare te perbetuar shqup-se.

  Reply to this comment
 5. shpatar May 25, 11:24

  Nje tallje pa krip e cip nga Aleati me i besushem i shqiptarve ne Evrop.
  Nuk di cte them por nje loj shum e ulet luhet per popullin shqiptare .Nese nuk do te ket nje prononcim zyrtar nga Gjermania e Franca pro hapjes se negocjatave situata jo ne Shqiperi por ne gjith Ballkanin do te rreshqas pro influences ruse .SH.B.A ne se kan interesa strategjike ne Ballkan ,se per gjendjen aktuale te Shqiperise nuk i pellcet shum , duhet te bej manovren e saj te duhur .
  Ky gjerman “Agai” i ben sherbimin me te duhur kriminelve dhe hajdutve te kombit shqiptare pikerish ne momentet qe ata jan ven ne shenjestren e ndeshkimit. Frymezojn protesten e Pd qe ne 26 maj Shqiperis ti vihet flaka .Turp per ate shtet qe mbahet etaloni i bashkjeteses Evropjen .
  Une e shikoj diten e 26 Majt nje perleshje te forcave te rendit me protestuesit .Kjo eshte e pa shmangshme .Pd ka planifikuar, qe ket radh te dali e fituar ne planin strategjik te saj ,te krijoj nje precedent qe do te terheqi vemendjen e Nderkombetarve .Te merret situata nga ata dhe si dy pal pergjegjse per demokracin dhe shtetin ligjior ne Shqiperi ti uli te gjitha forcat politike ne nje tavolin . Ulja ne tavolin do te shoqerohet me dorheqjen e K/M Rama e me pas me radhe te disa Ministrave ne rendesi .Ne kete situat jo te kendshme do te gjendet formula e bashkqeverisjes me te gjithe nen ndikimin e nje perfaqsie te perbashket amerikano -evropjane.Fati i shkatarve nuk dihet sic nuk dihet dhe fati i Vettingut. Kjo do te varet nga reagimi gjithpopullor . Nga qe populli yne 27 vite ka fjetur gjum ket do te bej dhe ket her me shpresen se mecite ua kavarur te tjerve .
  Uroj qe demet njerzore dhe ato materiale neser te jen sa me te pakta . Te na rroj miqsia se ska ku te vej Shqiperia .Haj per hajer qoft dita e neserme .Tirana do te ketheet si Vlora ne 97 . E perzhitur mes perplasjeve te elementve terrorist shqiptar kunder shqiptarve .Do ket disa arratisje per te shpetuar pasurit e depozituara jasht vendit .Keta ,qe jane shum ne kupolat e partive politike e konsiderojne ket si varjantin me te mire per te shpetuar njehere pergjithmon nga pesha e gjykimit . .

  Reply to this comment
 6. Adih May 25, 11:59

  ela…@…..Nuk eshte vetem Basha kerric ,por jane qe te gjithe kerrice , pa perjashtim . Nuk i intereson BE ,kane friken e diktatit te ligjit BE dhe transparences se saj . Duan qe te gjithe rremuje ,i tremben Vettingut ,ku nuk ka me kthim mbrapsht .I ka ngelur qe te gjitheve te kerkojne azil politik ne KORENE e VERIUT te KIMI:
  Dihet me keqeardhje , se ka ende popull budalla ,qe duan te bejne rremujra ,per te keqen e tyre ,te femijeve te tyre dhe mbare shoqerise .ela ,jemi dhe ne si popull vetfajtore ,ku ndihmojme direkt dhe indirekt mafjen e katovices ,Por cfaje kemi ne te tjeret ???edhe nje gje tjeter .Eshe faj i madh nga njera ane , kur demostruaesit ,popull dele ngrihen e frymezohen nga opozita anti shqiptare ,kurse nga ana tjeter ,eshte per te keqen e protestuesve ..Mua personalisht do me pelqenin protestat , vetem atehere kur populli te cohet vete ,pa ndihmen e dirizhimin e ndonje force politike .Dhe do i shikoje qe te gjithe politikanet mazhorance e opozite te bashkuar , poshte tek bodrumet e KOM Qendror te PPSH ,dhe do qanin hallet me njeri tjetrin .Oh cna gjeti ,ne piu e zeza .Si do ja bejme ???!!!

  Reply to this comment
 7. Jimi May 25, 12:27

  Hajde ne p…. te sat eme vafsh ti dhe gjithe keta kelyshet ketu brenda qe te ndersejne ty!

  Reply to this comment
 8. Dielli mbi Korab May 25, 13:24

  Gazeta Dita botoni komenten qe shqiptaret i shkruajn parlamentarit gjerman ne FB duke i kujtuar qe eshte miku i dy vraseseve Sali Berisha dhe Lulzim Basha.

  Reply to this comment
 9. hajdolfi May 25, 16:17

  Adolfi paska lene amanete dhe ka qe po ja realizojne. zeri good.
  Turp qw per nje kukull te ndeshkosh nje popull.

  Reply to this comment
 10. Adih May 25, 18:47

  hajdolfi @….sinqerisht nuk kuptoj as edhe nje gje ne komentin tuaj..Shkruaj per te miren e kombit ,por jo me koke poshte .Se ste kupton dhe nuk ndihmon njeri.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*