Miliona për rikonstruksione. Vetëm Presidenti 150 mijë dollarë për zyrën

November 28, 2015 19:29

Miliona për rikonstruksione. Vetëm Presidenti 150 mijë dollarë për zyrën

Nga 600 milion dollarë që jep buxheti i shtetit për investimet publike, 10% e kësaj shume do të shkojë për blerjen e pajisjeve të zyrave dhe kompjuterëve për administratën.

Në listën e detajuar të shpenzimeve të çdo institucioni, rezulton 58.5 milion dollarë, të cilat llogariten si shpenzime kapitale, në fakt nuk do të jenë për të përmirësuar rrugët dhe shërbimet për qytetarët, por do të jepen për të lehtësuar punën e nëpunësve dhe ministrive, raporton Vizion Plus. Fondet më të mëdha do të janë për rikonstruksione godinash, ku shumë ministri si ajo e Arsimit, Planifikimit Urban dhe me dhjetëra drejtori qe do të ndërtojnë dhe rimodelojnë ambientet ku rrinë.

Në këtë listë të gjatë të shpenzimeve që do të bëjnë të gjithë institucionet shtetërore të administratës në Shqipëri, fjala që është shkruar më shpesh është “blerje zyrash”, më pas vjen “rikonstruksion ndërtesash” e cila pasohet nga fjala “blerje kompjuterësh”.

Asnjë institucion, nuk do të rrijë këtë vit pa shpenzuar për të ribërë zyrat dhe për t’i përshtatur më mirë. Kështu, Presidenti do të marrë 150 mijë dollarë për të rregulluar zyrën e tij dhe për të mobiluar atë të takimit kokë më kokë. Por dhe Kryeministria, nuk mbetet mbrapa, pasi investon 500 mijë dollarë vetëm sistemin e sigurisë dhe jep disa qindra të tjera për rregullimin e ndërtesave.

Vila e shërbimeve qeveritare në Dhërmi, merr 210 mijë dollarë për mobilim dhe konstruksion të plotë të pjesës që ka mbetur. Shërbimi Informativ do të harxhojë 300 mijë dollarë për rregullimin e parkut, ndërsa Kuvendi, jep disa qindra të tjera për sistemin e rrufepritësve dhe kondicionimin me preçizion të lartë.

November 28, 2015 19:29
Komento

13 Komente

 1. Fishta November 28, 19:42

  Shqiperi moj kuçke,
  ç’me bere verem….

  Reply to this comment
 2. xxx November 28, 20:02

  Mobilohini mire qe te ndjeheni me rehat se ne shtepite tuaja o shkerdhata qe jeni bere si kepusha, ha e ha dhe bythe ska

  Reply to this comment
 3. Ligor Luarasi November 28, 20:17

  ZOTI PRESIDENT,ANULOJE KETE LUKSOKRACI.

  Me kete shifer vertetohen kritikat e Z. Ben Blushi lidhur me LUKSOKRACINE. Ne se President Nishani eshte per popullin, me popullin,duhet ta anuloje kete financim,dhe tua dergoje kopshte,cerdheve, qe jane jashte funksionimit,qe jane me keq, ne gjithe atdheun,jo vetem per Tiranen.

  Reply to this comment
  • Haqif Kapërtoni (dora vetë) November 29, 09:52

   Shumë e drejtè @Ligor fatkeqësisht luksokraacia po bëhet sheshit ndèrkohë qè njerëzit po vdesin për bukë :/ 🙁

   Reply to this comment
  • Qytetar November 29, 22:11

   Lexoje te gjithe artikullin e gazetes mutngrenese NATA, pastaj komento.
   Shpenzimet per presidencen jane nje pike uji perpara shpenzimeve qeveritare.
   -Vetem per kamerat e K/Ministrise -500 mije dollare.
   -Vetem per vilen ne Dhermi ku shyllehen kurvat e K/Ministrise -210 mije dollare.
   ….. Pse te dhimbsen vetem shpenzimet qe gjasme i jepen Presidences, – dhe nuk te dhimbsen te tjerat qe ben rrush e kumbulla Kapter Ramiu ????
   -Lexo artikullin deri ne fund – o dele e lumtur e rilindur, – pastaj komento.

   Reply to this comment
 4. E po kjo pune! November 28, 20:53

  boll mor palaco me shperdorimet e taksave te qytetareve me te varfer te europes. Mos blini makina te shtrenjta, edhe te huajt te vine me makina normale nga Rinasi sepse dihet qe jemi vend i varfer, edhe zyrat mor halera qe vec beni llogje pazari per pushtet, boll mobilje keni dhe mos vidhni me tendera fals… turp per politiken. Ktheni votimin mazhoritar qe ta shihni sa ju vlen lekura nga ju te ashtuquajturit te majte apo te djathte!!!

  Reply to this comment
 5. .....m i r... November 28, 20:58

  ju te jeni te mencur si politikan….beni nje burg te sigurise se larte me paisje moderne. d.m.th burg me 5 yje…….se ku i dihet jetes.

  Reply to this comment
 6. andrea November 28, 21:28

  C ‘behet keshtu!?!?
  Nuk mjafton te pohojme se konkluzioni i Ben Blushit ishte dhe qendron i drejte. Duhet reagim popullor, i shumices se braktisur prej ideatoreve dhe zbatuesve te LUKSOKRACISE EDIRAMA&CO, por aspak i perzjere me lehjet cjerrese te perditshme te kones se Saliut.
  Shurdheria e Edi Rames & Co per te degjuar klithmat e hallexhinjve 1 milionsh eshte cinike, deshmi e fytyres se mashtruesit te rradhes per masen 1 milion.

  Reply to this comment
 7. Darius November 28, 21:43

  1 miliard shpenzoni
  lerini KAFSHET POPULL me 20€ asistence,vidhni sa te mundni se ju keni nen hyqem CA KAFSHE ME DY KEMBE ME EMRIN SHQIPETARE……

  Reply to this comment
 8. Arber November 28, 22:18

  Eshte me morale te merresh me droge (gjithesesi nje krim) se sa te thellosh borxhin kombetar tek FMN apo BB per shpenzime te tilla te administrates. Kjo shkon pertej krimit!!

  Reply to this comment
 9. Pellumb Zaimi November 29, 00:52

  Rilindja e Luksit ? Bli dhe nje Samar luksoz per vehte dhe nje per Bujarin o Rama ? Ju mungon kjo pajisje kryesore ?

  Reply to this comment
 10. Alphade November 29, 04:20

  Ky eshte kryeministri qe kerkonim pas 25 vjet rrenkimi e vuajtesh te popullit shqiptar !
  C’eshte kjo luksomania e ketij kryeministri e presidenti kur pensionet jane 130 mije leke
  te vjetra ?! Ptuuuuu raca te ndyre pushtetare…..!!! Juve qe ju dhimbset populli ….??????

  Reply to this comment
 11. Kris 1 November 29, 05:16

  Nga palacua I rilindjes se mafies nuk privet gje tjeter.Rrofshim nje kokepalaret qe sollem ne pushtet nje pusht.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*