Milioneri që dikur flinte poshtë urës…

August 11, 2019 19:51

Milioneri që dikur flinte poshtë urës…

Katër vite më parë ishte i pastrehë dhe flinte poshtë urës. Por sot çdo gjë ka ndryshuar. Ai është bërë milioner, dhe është vetëm 21 vjeç. Ky është rasti i Harry Sanders nga Melbourne i Australisë. Ai zotëron një biznes të quajtur Studiohawk, vlera e të cilës është 830 mijë Paund.

Pasi mbushi 17 vjeç, jeta për të nuk ishte e lehtë. Pikërisht aty filluan vështirësitë. Jetimorja nuk mund ta mbante më dhe Harry flinte në rrugë, ku të mundej, kryesisht poshtë urave. Ai thotë se jeta e rrugës ishte e rrezikshme, pasi ka shumë të pastrehë të cilët kanë zënë territoret dhe mund të të sulmojnë. Megjithatë, kjo për të ishte një përvojë që duhet ta kalonte dhe i ka shërbyer për t’u bërë një i ri sipërmarrës i suksesshëm.

“Nuk do të isha i njëjti person nëse nuk kaloja këtë situatë. Suksesin ia kam borxh faktit që isha i pastrehë”, thotë 21-vjeçari.

“Studiohawk” që zotëron Harry është një agjenci e specializuar në optimizimin e motorëve të kërkimit në internet. Kjo agjenci ndihmon faqe të ndryshme në internet që të bëhen më të dukshme.

Ky biznesmen i ri ka dhe disa këshilla për të rinjtë që duan të jenë të suksesshëm. Ndër to, ai veçon faktin se askush nuk duhet të vishet me kostum dhe rroba serioze, edhe kur bëhet fjalë për mbledhje apo evente. Ai argumenton se gjithkush duhet të vishet ashtu siç e ndjen dhe si ndihet rehat. Harry thotë gjithashtu se nuk është e vërtetë që të bëhesh i suksesshëm duhet të rrish pa gjumë dhe të punosh vazhdimisht.

Çdo natë fle 8 orë ose më shumë. Ndryshe, nuk jeni në gjendje të menaxhoni një biznes nëse nuk jeni të shplodhur”, shprehet ai.

l.h/ dita

August 11, 2019 19:51
Komento

7 Komente

 1. intelektuali August 11, 20:15

  Qenka si Edi Rama mavria, qe flinte poshte urave te Senes ne Paris dhe tani ka bere jo 830 mije paund palo gje si adashi Harry Sanders nga Melbourne por rrumbullak 200 meleon dollaro amerikane USD sic e deklaroi OSBE-ja do kohe me pare.

  THUAJ PASTAJ QE NE SHQYPTARET NUK JEMI KOCKE E FORTE!

  Reply to this comment
 2. XXXL August 11, 21:19

  intelek-kari, cdo gje e lidh me Edin.
  Qenke kurve, ore moter-qire.
  Ke nevoje per gojore qe te pastrohesh.

  Reply to this comment
  • Lloji August 14, 19:10

   Kjo sepse Rama po mundohet te beje njerez darrat, mirpo derri derr ngelet, prap tek plehu do shkoje….. Prandaj Intelektukari nuk del dot nga stalla ku esht fut

   Reply to this comment
 3. hallexhiu August 12, 06:51

  Ja e shikoni more ju te rinjte sa mire ! Ne demokraci nuk ka te varfer dhe te pasur Por te pasur dhe ata qe nuk jane bere akoma te pasur. Me sa duket kete ka dashur te thote artikulli. Hahahah………

  Reply to this comment
 4. TIRONA August 12, 15:24

  Zagar mbete, o pseudo-malok-intelektual!

  Reply to this comment
 5. USA August 12, 17:40

  Inelekt halja duhet izoluat semundje sali serbit qe percan shqiptaret.

  Reply to this comment
 6. Mark.uk August 13, 06:25

  Si puna e shitsit te fiqve,Shkruani per Lalerin

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*