Militantët e PD-së rrahin veteranët e luftës tek Varrezat e Dëshmorëve

May 5, 2018 11:22

Militantët e PD-së rrahin veteranët e luftës tek Varrezat e Dëshmorëve

Disa militantë të Partisë Demokratike janë përplasur fizikisht me një grup veteranësh dhe pasardhës dëshmorësh të cilët kishin shkuar për të kryer homazhe tek varrezat “Dëshmorët e Kombit”.

Demokratët janë indinjuar kur kanë parë se si veteranët e luftës kanë përkujtuar edhe ish-komandantin e tyre të luftës dhe diktatorin Enver Hoxha. Ndërkohë që ata po largoheshin nga homazhet, janë ndeshur me simpatizantët e PD, mes tyre anëtarë të Forumit Rinor të Partisë Demokratike (FRPD).

Këta të fundit i kanë shtyrë dhe goditur, duke iu marrë nga duart edhe pankartat e simbolet e tjera komuniste.

Në këtë moment nisën edhe përleshjet fizike mes mbështetësve të PD dhe veteranëve. Bie në sy ish-deputeti demokrat Ndriçim Babasi i cili godet një prej nostalgjikëve të Enverit i cili pas disa sekondash u pa i gjakosur në kokë.

Mësohet se sherri ka ndodhur disa minuta përpara se në varreza të mbërrijë kryedemokrati Lulzim Basha.

Njëri nga personat e përfshirë në incident raportohet të jetë shoqëruar nga forcat e policisë, që kishin për detyrë mbarëvajtjen e ceremonisë përkujtimore.

o.j/dita

 

May 5, 2018 11:22
Komento

35 Komente

 1. fatmiri May 5, 11:42

  More cfare policie, as nje aktivitet kombetar, kur moren pjese autoritetet me te larta te shtetit, policia nuk e siguron dot. Na rrofte ministry se bashku me policine!!! Incidentin ne kuvend e mendova si humbje e vemendjes se organeve te sigurise, por kus pashe edhe incidentin e sotem tek vorrezat e deshmoreve u binda se ministry vetem del e llap kot pasi pothuajse asgje nuk po ben. Me mire do te ishte qe KM ti kerkoje doreheqjen pasi nuk eshte I afte as te siguroje KM e jo me te kemi shpresa qe do te na mbroje ne popullin e thjshte. Ngjarja e sotme ishte turp per ministrin dhe policine qe marrin rrogen per kete pune.

  Reply to this comment
 2. Lala May 5, 11:58

  Dolen minjte nga vrimat, kur ishte koha te rruanin ko..et.

  Reply to this comment
 3. perkthyesi May 5, 12:17

  As nuk me intereson te di se c’bejne veteranet! Eshte pune e tyre, as dhe reagimi i demokrateve te rruges, se aty linden, ne rruge, dhe ashtu do veprojne sic kane vepruar gjithnje, por ky Babasi, ish deputet, te cilin e njoha fare rastesisht rreth vitit 2005! Sinqerisht, deri me sot nuk kam takuar njeri me injorant dhe analfabet se ky! Ndokush nuk do ta besoje, por ju siguroj se as firmen nuk dinte te hidhte ne leter! Te tilla demokrate kemi! Fati yne i zi, natyrisht!

  Reply to this comment
  • info analitike May 5, 12:54

   Po keta enveristet me cfare niveli kulture te duken ty? Pastaj mua me shkrijne fare keta se po shikoja qe aty ishin bijte e disa komunisteve qe i sherbyen enverit qe sot hiqen demokrate me ca te lodhur qe akoma dunbaben. As me pak e as me shume historia perseritet ku bijte e enverit i hanin koken njeri tjetrit. Kjo po qe eshte kultura qe u mekoi nena parti.

   Reply to this comment
 4. KOZi May 5, 12:30

  5 Maji eshte Dita Perkujtimore e Deshmoreve te Kombit.( ca akoma kujtojne se eshte vetem per deshmoret e luftes se dyte)
  Ka patur nje konflikt te vogel fizik pjese e konfliktit te madh mes komunisteve dhe antikomunisteve.
  Ju kujtoj qe edhe Partia Socialiste me drejtues Edi Rama eshte antikomuniste !

  Reply to this comment
 5. Maloket e dal shpelleve ,na u ben fashista ne Tiron lol ! May 5, 12:48

  Ku e ka Policine z.Minister ,qe derdellit medieve per Persosmeri .
  Nji Minister i afte ,kompetent ,
  njeh mir maredhenjet ne shoqerin shqiptare ,qe vet kjo politike plehrash ka ushqyer gajte ktyre 30-vjet marrezi ,
  qe frontet ndermjet ishClirimtareve te Atdheut – nen flamurin komuniste dhe bashkpunetoreve te cdo pushtuesi ne Shqiperi jane ashpersuar ,me ndihmen e palodhur edhe te medias shqiptare te dal jashte cdo kontrolli ) — duke i mbajtur shqiptaret ne cdo kohe ne Konflikt ,
  organizon policine e shtetit ,ne gadishmeri te mbajne larg ne kte dite te shenuar per Shqiptaret ,
  konfrontimet ,qe inspirohet nga partite antishqiptare si PS-lsi
  nga qefllinjte e dhunes vandalet qe zbriten si qene te terbuar nga malet ,per ti sherbyer jovetem si vote bandave qe shpartalluan Shqiperine .

  Jep doreheqjen minjister i paafte anadollak naiv.

  Reply to this comment
 6. Ku ishte Policia e xhafit ? May 5, 12:56

  qent e rruges te droguar nga putana berrisha basha ,
  leshojn dhembet te llire te kafshojn pleqt vetarane .

  tregojne trimeri me pleqt qent e terbuar te pederastit basha !

  Reply to this comment
 7. MH May 5, 14:01

  Keto fashistet e rinje te ashtuquajtur militant te PD kane lindur me shume vones.Trimberine e keti sojit te sotem duhet ta kishin parardhesit e ketyre militanteve qe dhiheshin e shurroheshin ne breke e brekushe kur duhesh te kersiste pushka per liri e vatan.Po iu ankoheshin Anglezit se per nji gjerman te vrare,gjermani na shkrumbonte 4 – 5 fshatra.Kaq mendje prefte e trima na ishin,e vashdojne te jene pasardhesit.
  Meqe Policia nuk ekzistonte ne ruajtjen e qetesise ne ceremonin e perkujtimores se deshmorve.Duhet ti gjej,ti ngopin ne burg per ushtrimin e trimberis penale ndaj te pafajshmeve veteran e familjare te deshmorve.
  Keto vete demokrate kane thane.Demokracia na len me fole e me ba gjithshka.Tashti nuk lejojne tu bahen nderime deshmorve te luftes clirimtare.Demokraci asht kjo.Kurren e kurres.E kam cilesue kete parti,parti fashiste,shume vite para ne kete tranzicion te dhimbeshem te popullit.

  Reply to this comment
 8. Beni USA May 5, 15:14

  Hahah Veterant,!!!!po thoni paseardhesit apo trashgimtaret NeoKomunista te veteranllikut te Veteranve . eshte 2018 dhe ata pake ishPartizane qe jane ende gjalle duhet te jene mbi 90 vjec ,pra ata nuk jane ne gjendje te shkojne deri ne ale te kryejne nevojat personale e jo me te shkojne te bejne homazhe me portrete te qofteLargut. U shofshi o fare e keqe i shkofshi sa me shpejte prane QofteLargut tuaj

  Reply to this comment
 9. e verteta May 5, 15:16

  Ah sa mir ua bene pleqve me prostat qe mbajne fotot e kryekriminelit sadist

  Reply to this comment
 10. Lisi May 5, 15:41

  Partia Komuniste nuk është nxjerrë jashtë ligjit dhe shteti duhet t’i mbrojë nga rrugaçët antikomunistë !
  S’ka faj Xhafa . Këta veteranë, më shumë se nga kushdo tjetër , tallen e përçmohen nga koka e të majtes , Edi Rama – e majtë i thënçin ?!
  Po të qe ndonjë aktivitet me priftërinj katolikë , që, Rama i ka si shënjëtorë , s’do shihnim skena të tilla të shëmtuara !

  Reply to this comment
 11. Aliu nga Selenic May 5, 16:51

  Jane “trima ” keta sote me vllejzerit e tyr.I thirrem ejani te ndertojm shqiperin dhe demokracin se bashku.Po pranojne ket tradhetar.Keta jan si at te djeshmit ashtu edhe kleta te sotmit. Po sote jen me trima se jane te veshur me politiken e PD-se keshtu qe keta tradhtare nuk e kan ndermend te behen ndonjeher sherbetor te Atedheut pore sherbetor i xhelatve te tyre qe shqiperin e ben copa e cika.!

  Reply to this comment
 12. socialisti May 5, 17:24

  Keta meritojne dajakun 10 here ne dite se nuk jane veterane por jane enveriste. Turpi botes, veterane te luftes te lindur pas lufte! Jane enveriste spiune e hafije komuniste qe kane nostalgji per kohen e merhumit, asgje nuk i lidh me luften. Oj, rrenacake 60 vjecare qe gjoja kane luftuar para 75 vjetesh Ahahahaha Hyyyy qelbesira

  Reply to this comment
 13. Te arrestohen dhe jepet gjyqit zagaret e rruges qe tentuan te kafshojne Veteranet May 5, 17:44

  Personalishte s’me intereson Propaganda komunist & antikomuniste ,
  qe mbiu si kerpudhat mbas shiut ,shurrosur nga ambasadoret e huaj ,thjeshte per ti mbajtur ne Konflikt
  te perhershem shqiptaret ,
  por ajo se si e degjenrojne Lirine ,Demokracine , vandalet e rrugeve ,qent e pseudoDemokrateve ,qe s’i vret aspak syte e kaluara komuniste , por Misioni i tyre Politike ,te mbajne ne kaos shoqerine shhqiptare ,qe mos te njohi kurr ,cdo te thote ne te vertete Demokraci !
  Ateher per cfar demokratesh e mbajne vehten kta Vandale dhunues ?
  Ne cilen Demokraci e kann mesuar kte gje ,kta Vandale ,kta histerike rrugesh ,qe te mos rrespektojne bindjet e tjetrit ?!
  Ne SHPELLE ?
  Sepse kta veterane ,nuk shqetesuan dike ,e shkuan te demostrojne rrugeve ,ose prane selise PeDerasteve Shpellare ,qe kta te provokoheshin nga kta Veterane !
  Pra ktu s#kemi te bejme me Demokraci ,kta Vandale e shpellare natyrishte qe, s’kane se nga ta kuptojne cdo te thote Demokraci ,qe duhet rrespektuar secili ne ate qe shpreh e beson ,sepse kuptohet jane thjeshte kamikace Dhune te perdorura gjithmon ,nga kryeputana e kombit salih rrahman berrisha ,kryekrimineli Shqiperise ,qe per fatin e keq te shqiptare Shteti dhe Policia e shtetit Shqiptare vazhdon ta ler te lire ,te veproje kunder Demokracise e shtetit shqiptare .

  Reply to this comment
 14. Rita May 5, 17:47

  Te mos shohim e degjojme lajthitje te tilla te votojne ligjin e nxjerrjes jashte ligjit te asaj partie murtaje qe e mjeroi shqiptarin sa s”thuhet vetem me dy fjale . Por kush bijte e persekutoreve ,apo ithtaret e PD qe numeroijne vite ne pushtet e nuk nxorren nje ligj te tille te nevojshem e te arsyeshem ???Pra skena te tilla do te kemi cdo vit e date perkujtimore . 100 pleq te mjere e me te kaluar te pergjakur po te flasesh per vitet ku partia mekatare ishte ” krenaria “ei tyre e per detyrat qe kishin ne ngarkim , Por rinia e populli i ka kthyer kurrizin pergjithmone nje djalli te tille ,Askush nuk i don e askush nuk i ndjek . !! S”ka marrosje te dyte !

  Reply to this comment
 15. Konti Sbalta May 5, 19:13

  Keta kemishezinjte qe u ngjajne atyre bandave naziste te viteve ’30 qe prune hitlerin ne fuqi , jane hedhur ne aksione keto vitet e fundit tek ne dhe nuk dihet c’kane per te sjellene pushtet , por nga bemat me siguri ndonje model te ngjashem me ate hitlarian , prandaj duhet ndalur kjo murtaje sa nuk eshte vone!Mos prekni veteranet ; ata jane heronjte e gjalle te ketij vendi dhe kane te drejten e ligjeshme te nderojne shoket e tyre te rene ne betejat per clirimin e Shqiperise nga nazifashizmi,te cilin po perpiqeni ju mostra ta sillni ne pushte.

  Reply to this comment
 16. Konti Sbalta May 5, 19:15

  Keta kemishezinjte qe u ngjajne atyre bandave naziste te viteve ’30 qe prune hitlerin ne fuqi , jane hedhur ne aksione keto vitet e fundit tek ne dhe nuk dihet c’kane per te sjelle ne pushtet , por nga bemat me siguri ndonje model te ngjashem me ate hitlarian , prandaj duhet ndalur kjo murtaje sa nuk eshte vone!Mos prekni veteranet ; ata jane heronjte e gjalle te ketij vendi dhe kane te drejten e ligjeshme te nderojne shoket e tyre te rene ne betejat per clirimin e Shqiperise nga nazifashizmi,te cilin po perpiqeni ju mostra ta sillni ne pushte.

  Reply to this comment
 17. Jevi May 5, 19:24

  Gjithmone antishqiptaret do te kryejne vepra te turpeshme.Edhe sikur te ishte e jashteligjeshme kjo kategori,veteranet,askush nuk ka te drejte ti preke me dore e ti fyej.Nuk eshte veper spontane sic duan ta paraqesin por krimi organizuar nga shpellaret e Sh.U.p-it

  Reply to this comment
 18. KORÇARI May 5, 19:49

  Këta LAPANGJOZËT që rrahin pleq , lërmini nga 24 orë dhe #o bëhen si qingja.
  24 orë dua jo më shumë , të jem Ministër i Rendit Publik më fuqi të plotë , po si [email protected][email protected] të gjithë këta Shkërdhatat më gjithë Pronarët e tyre ISH-KOMUNISTË TË DEVOTSHËM, mos më thënçin më më emër.
  Për 24 orë do shurriten në brekë nga frika LANXHOT,LEGENAT , [email protected] E SALI-LUL PEDERASTIT

  Reply to this comment
 19. Amerikani May 5, 20:32

  Fashistet kunder komunisteve. Si ne kohen e SA-ve te Adolf Hitlerit. Por problemi qendron qe ne Shqiperi partia komuniste nuk ndalohet me ligj si partite naziste dhe fashiste.

  Reply to this comment
 20. Taku May 5, 20:38

  Po ky Veliaj cfare nderon aty? Ky palo kryeashkiak pse nuk i rikthen emrin rruges “Deshmoret e 4 shkurtit?” Palacot hipokrite te PS qe i kane mbushur bunkeret me nr te persekuruarish fiktive.

  Reply to this comment
 21. DRENICA E KUQE May 5, 21:37

  Ngritja dore ndaj veteraneve te Luftes Nacional Çlirimtare eshte tradhti kombetare dhe nje akt te tille e bejne vetem bijte e tradhtareve te Luftes Antifashiste Shqiptare, bijte e PD te Sali Serbit e Lul Pashiqit!…
  O shtet shqiptar – shih veten njehere ne pasqyre! Mos lejo perdhosje te vlerave te tilla shqiptare, se te rrohu dreqi krye e kembe!…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 22. Arben May 5, 21:37

  1945-2018 =73 vjec.

  kush jane veteranet, o shoket e dites??????!!!!!!

  bjeruni, q…. motrat atyre qe mbajne foto te kriminelit

  ne duar

  Reply to this comment
 23. Nderimi ndaj veprës dëshmorve ,merr përmasa shenjtërimi ! May 5, 22:33

  Jetojmë në një kohë krize të thellë shpirtrore .Kudo rrjedh lirshëm e keqja .Por S.Berisha ,L.Basha dhe sharlatanët e PD-së ,rrugaqët dhe luftënxitësit që dogjën ,vodhën shqipërinë ,jan këta që shkatrruan vlerat e kombit ,në vend të herojve ata vunë vrasësit e tradhëtarët më të zijë te kombit.

  Por këto kriza sharlatanësh nuk janë të përjetëshme ,prandaj më respekt për vlerat madhore që na lanë dëshmorët e atdheut ,të përkulemi me respekt për vlerat që na lanë dëshmorët ,ata jan Apostuj të lirisë e demokracisë së vërtet,jo si këta “trimat e L.Bashës me grushta e hunjë godasin veteranët e luftës në vorreza të dëshmorve.Këta përbindësha të pa skrupullt që i vunë zjarrin shqipërisë ,tani në ditën e 5 majtë jan tepër agresiv ,kërkojnë të hapin kriza të reja,në shërbim të armiqve Serrbo-grek.

  Mirënjohje të gjithë atyre që punojnë për të ndriçuar jetën dhe veprën e lavdishme të dëshmorve të atdheut.Turpi ,neveria dhe urrejtja shpërthen për kriminelët e PD-së ,për S.Berishën,L.Bashën dhe policinë e shtetit që bënë sehirë,nuk siguron dot qetësinë .

  Nderimi ndaj veprës tyre ka qenë dhe mbetet me përmasa hynore ,ata rrojnë në zemrat tona përjetësisht. Kombi ka detyrime ndaj dëshmorve të atdheut dhe legjendarit E.Hoxha ,për ditët tona dhe të ardhmen.

  Reply to this comment
 24. i pa harruar qoftë kujtimi i dëshmorve atdheut ! May 5, 22:49

  O’ Arben Kafsha ,qifshë veten tënde në bythë ore mostër.,për të mos kalujar te motra juaj.

  Nderimi ndaj veprës së dëshmorve të kombit dhe E.Hoxhës është një obligim gjithë popullor ,se ata ishin luftëtar ,sypatrambur ,frymëzoheshin nga ideale të larta njerëzore për ta parë atdheun të lulëzuar.Si të gjithë popujtë e qytetruar edhe populli ynë dëshmorët e të gjithë kohrërave i ka nderuar dhe respektuar ,vetëm ti katil ,së bashku me zagarët e PD-së shanë e mallkon barbarisht veteranët e luftës.

  Reply to this comment
 25. obligim ,kujtimi i dëshmorve atdheut ! May 5, 22:53

  O’ Arben Kafsha ,qifshë veten tënde në bythë ore mostër.,për të mos kalujar te motra juaj.

  Nderimi ndaj veprës së dëshmorve të kombit dhe E.Hoxhës është një obligim gjithë popullor ,se ata ishin luftëtar ,sypatrambur ,frymëzoheshin nga ideale të larta njerëzore për ta parë atdheun të lulëzuar.Si të gjithë popujtë e qytetruar edhe populli ynë dëshmorët e të gjithë kohrërave i ka nderuar dhe respektuar ,vetëm ti katil ,së bashku me zagarët e PD-së shanë e mallkon barbarisht veteranët e luftës.

  Reply to this comment
 26. i l i r May 5, 22:53

  qeni i madh ka ndersyer qente e vegjel !

  Reply to this comment
 27. h May 5, 23:02

  DEMOKRACIA nuk eshte e pershtatshme
  per popujt BARBARE si shqiptaret.

  Reply to this comment
 28. Beni USA May 6, 00:54

  Per mendimin tim Dhuna eshte e pa’pranueshme nga cdo ane dhe per kedo qofte, ne demokraci nuk esht e lejushme dhunimi i te drejtave te njeriut, pra dhe ata NeoKomunista kane te drejten e tyre,por qe keto te drejta duhen regulluar me ligj,me qellim qe mose te kete perplasje dhe ata NeoKomunistet dhe paseardhesit e “Veteranve” te mos cenojne te drejtat e te tjerve qe duan te jetojne kete kohe dhe sistem demokratik , Per mendimin tim do ishte mire qe atyre idhetarve te QofteLargut Enver dhe te atij sistem deshtak Socialist tu lihet nje teritot i vecant ne Shqiperi kua ata te jetojne dhe punonje si “revulicionare” tamam si ne ate sistem,tu sekuestrohet cdo prone qe kane dhe te shkojne te jetojne dhe punojne tamam 100% si ne ate kohe, dhe si prone te kene vetem krahet e punes dhe shume shume ndonje biciklete, dhe tu vendoset Tolloni cdo gje ta kene me racion dhe me liste, dhe te rine ne rradhe per cdo gje, dhe neper pikat e shitjeve te kete vetem ato produkte te asaj kohe, dhe jo te jetojne me kushtet e sotme dhe te shijojne te gjitha te mirat e sotme dhe ne te njeten kohe si hipokrit te qajne per ate qelbesir te kaluar, pra te detyrohen dhe te vecohen nga pjesa tjeter e shoqeris se sotme dhe atije ne izolim le te jetojne si”Revulicionar”ne rrethim dhe te vecuar nga pjesa tjeter e shoqeris ,pra te jetoje sipas asaj doktrine qe dashurojne eshte e drejta e tyre,dhe ne duhet qe tu krijojme kushtet qe ata ta jetojne ate si ju takon atyre po na shqetsuar neve te tjerve qe e urrejme ate kohen e Socializmit barkethare dhe Idologjin e tyre Komuniste te luftes se klasave, pra tu japim nje teritor ne Shqiperi se ka plote fshatra te braktisur, ti cojme atije dhe te ndertojne ate qe dashurojne ,te shijojne jeten qe duan,por asnjher te mose lejome ata qe jetojen si kapitaliste dhe me gjithe perfitimet qe ju ka dhene kapitalizmi, si Shtepi private dhe prona te tjera po ashtu dhe tregun e bollekt apo dhe kushtet e tjera te mireqenies sociale,dhe ne te njeten kohe ata te veprojne si “Komuniste” pra te shijojne te mirat e kapitalit dhe te bejne “duvane” propaganden e “Enverizmit” te qelbur ,pra ne nuk duhet ti lejojme ata qe ne emer te te drejtave te tyre te na shkerdhejne te drejten tone, te na shqetesojne ne me kujtimet e atyre kohve famekeqe te Shqiperis dhe Kombit Shqiptar

  Reply to this comment
 29. soni May 6, 02:21

  Keta duheshin qeruar qe me 1990 .Sot do te mendonim per gjera te tjera.U prish Shqiperia per te shkuar ne plumb nja 2000 komuniste kriminele.

  Reply to this comment
 30. Tarrasi May 6, 05:10

  O gazeta dita je bere si leter higjenike me keta te ashtequajturit veterane qe kane lindur pas 45.

  Reply to this comment
 31. ALBAN DEGA May 6, 05:36

  VDEKJE FASHIZMIT !
  LIRI POPULLIT !

  Ne vend te hyrjes ,,,

  KAPEN NE FLAGRANCE NEONAZISTET E SHQUP- IT DHE SALI LUL HITLERIT !

  A doni me per fytyren vertete e nazi-fashisteve te Sali Lul … Hitlerit , te Bujar Karaosmanit, Alizoteve dhe Alibeajve !?
  Cfare rastesie !?
  Ne kohen qe po shkruan a analize ne meposhteme vjen ku lajm i turpshem, trondites, kobezi per terroriste 24 karat nazi-fashist ! Kapen ne flagrance neinazistet e SHQUP-it
  Fjalen e ka Arta Marku !

  VDEKJE FASHIZMIT
  LIRI POPULLIT !

  – Nder e lavdi deshmoreve dhe heronjve te Atdheut e Kombit shqiptar !

  – Lavdi e pavdekesi !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  A ka parulle me demokratike, me qytetare, me atdhetare ne Bote se kjo !
  Ne populli, me popullin, per popullin eshte shpirti, zemra dhe mesazhi madhor i Kushtetutes se Nenes Boterore te demokracise amerikane
  Ata ishin ne populli, me popullin, qe dhane jeten si me le per lirine e popullit dhe Atdheut e vet !
  Shumica e tyre nuk e dinin as se cfare do te thoshte fjala parti aq me pak komuniste !
  Nuk e dinin as kishin degjuar se kush ishte Enver Hoxha as Tarrasi, as Shpati, as Abaz Kupi, as Mehdi Baj Frasheri, as Mustafa Merlika as… te shkruanin emri e vet !
  Po e dinin mire se kush ishte e cfare ishte Atdheu, Shqiperia, Kombi… Dheu e Toka ku u kishte rene koka !
  E dinin dhe e kishin ne zemer e shpirt me dhane jeten si me le per liri e per Atdhe !
  E dinin po ashtu fare mire se kush ishin bajraktaret, bejleret e agallaret, cufligaret … te gjithe tituj te pushtuesit gati 500 vjecar turk per sherbimet, spiunimet ne dobi te Portes se Karte, te Stambollit, Beigradit, Athines, Romes… dreqit e te birit !
  E dinin sepse i kishin ne mishin e ne trupin e tyre, ne kurrizin e tyre e femijeve te tyre vrangat e kamxhikeve dhe vuajtjeve te tyre prej skllavi te tyre!
  E dinin se pasuria e tyre, kullat sarajet e tyre, se bolleku I tyre ishte ngritur mbi skamjen e varferine e vet, mbi skllaverine e analfabetizmin e tyre !
  E shihnin DHE beje in se mbas cdo pushtimi e zaptimi pasurite e a tij grushti shaiptaresh antishqiptare shtohehshin edhe me shume ndersa thika e tyre shkonte deri ne palcen e fakirave !
  E shihnin se pashallaret e bejleret, agallaret e Sulltaneve ktheheshin ne Vovodet e Nacallniket e Beogradit, ne Zervistet e Athines, ne karabineret dhe nareshallet e Musolinit, ne kapitenet e Feldmarreshallet e Hitlerit …
  E kutpuan se cilido qe i sherbeu pushtuesit te trojeve shqiptare, cilido qe bashkepunoi, spiunoi, perfitoi tituj, grada, pasuri nga zaptuesi ottoman, serb, grek, Italian, gjerman a kushdo qofte ai, vecanarisht ndaj armikut te perbotshem nazi- fashist eshte armik i popullit dhe demokracise, tradhetar e vrases i Shqiperise e kombit shqiptar !
  E kuptuan se nuk kishin cte humbnin me pervec prangave te skllaverise dhe zinxhireve te skamjes dhe mjerimit !
  Ndaj u ngriten ne kembe e rroken armet per liri !
  Cdo qindarke e grabitur , perfituar me sherbime ndaj pushtuesve apo armiqeve, spiuneve e tradhetareve te Atdheut e popullit te vet, me hajni, me korrupsion, mashtrim, padrejtesi popullit apo shtetit te vet duhet ti kthehet pronarit te ligjshem te tyre, popullit dhe shtetit shtetit !
  Pa perjashtim, me tere fuqine e ligjit !
  Shteti e ka zemren prej guri thoshin greket dhe romaket e lashte!
  Shteti i se drejtes, shteti ligjor e ka zemren prej pushtuesve apo armiqeve, spiuneve e tradhetareve te Atdheut e popullit te vet, me hajni, me korrupsion, mashtrim, padrejtesi popullit apo shtetit te vet duhet ti kthehet pronarit te ligjshem te tyre, popullit dhe shtetit shtetit !
  Pa perjashtim, me tere fuqine e ligjit !
  Shteti e ka zemren prej guri thoshin greket dhe romaket e lashte!
  Shteti i se drejtes, shteti ligjor e ka zemren prej ligji e prej drejtesie !
  Vdekje fashiizmit !
  Liri Popullit !
  Lavdi te perjetshme atyre qe dhane gjene me te shtrenjte, gjakun dhe jeten per lirine e Atdheut e vet, deshmoreve dhe heronjve te te gjithe koherave nga Iliret e lashte e deri sot !
  Nuk ka komunist me te keq se komunisti antikomunist, ka thene Vaclav Havel !
  Nese kini dyshim shihni Sali Berishen e Bujar Nishanin qe nuk lane tradhetar e spiun, terrorist e rankovicist, Karaosman e Toptan pa dekoruar, shperblyer e nderuar …
  Nuk ka fashist as nazist me te keq e me te rrezikshem se fashistI apo nazisti antifashist a antinazist !
  Nese kini medyshje shihni Aluzotet dhe Alibeajt e djeshem dhe te sotem qe me gjuhen e mllefin e tyre nazifashist ua kalojne edhe parardhesve te tyre !
  Vdekje fashizmit !
  Liri Popullit !
  Lavdi e Nderim ne pavdekesi ne Altarin e Kombit heronjve, deshmoreve dhe luftetareve per lirine e pavaresine e Shqiperise !

  Reply to this comment
 32. Beni USA May 7, 00:30

  Ore ti Hamdi(Alban) Dega pjelle dhe krijes e felliqur Komuniste, ti ke qene Kepuse lepiresi i Mehmet Elezit patriot tende nga Tropoja po keshtu perfundove dhe buthelepirsi i pasuesit te tije Lisen Bashkurtit,dhe kur tu dha mundesia shkove dhe more status politik ne NY duke mashtruar,pra ti je TRADHETAR i Idealeve te Partis ose je nje Agjenti i saj keu ne Amerik, mose ki merak se dhe ty do ta beje vetingun qeveria eTrump,dhe te degdisi nga syte kembet andej nga ke ardhur o Hihene Komuniste

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim