Milot Rashica shpjegon pse braktisi Shqipërinë për Kosovën

August 15, 2016 17:02

Milot Rashica shpjegon pse braktisi Shqipërinë për Kosovën

Milot Rashica do jetë goditja e parë Big e përfaqësueses së Kosovës në eliminatoret e Botërorit të ardhshëm.

Mesfushori I Viteshes ka bërë përfundimisht zgjedhjen e tij dhe këtë ja ka konfirmuar me një sms presidentit të federatës Duka dhe trajnerit De Biazi. :Ju falënderoj për mbështetjen disa vjecare që më keni dhënë. Jam i lumtur që kam bashkëpunuar me ju por do luaj për Kosovën”. Rashica ka luajtur zyrtarisht me skuadrat e moshave të Shqipërisë ndërkohë që me Kombëtaren ka luajtur disa minuta në miqësoren e Katarit. Ndërkohë që De Biazi nuk e grumbulloi në Francë 2016 trajneri i Kosovës Bunjaku punoi shumë ta bindte psikologjikisht lojtarin të zgjidhte Kosovën. Presidenti Vokrri evitoi të fliste me emra të përveçëm por konfirmoi që Kosova u ka bërë ofertë publike dhe private të gjithë kosovarëve që kanë luajtur me çdo përfaqësuese tjetër. Ata në 72 orët e ardhshme duhet të dërgojnë një letër në Fifa ku të konfirmojnë zyrtarisht të ardhmen e tyre.

Rashica është një ndër premtimet më të mëdha të futbollit shqiptar në vitet e fundit. Ai ka luajtur më parë në Vushtri në kampionatin vendas por më pas me ndihmën e jashtëzakonshme të ish kapitenit të përfaqësuese Lala arriti të trranferohej në kampionatin holandez. Rashica do bëjë debutimin me përfaqësuesen e Kosovës në ndeshjen e parë të elimiantoreve kundër Finlandës në Helsinki.

August 15, 2016 17:02
Komento

1 Koment

  1. anticensurë 25642654 August 16, 10:39

    gjithë të mirat dhe sa më shumë sukses!!
    flm pë çfar ke bërë deri tashti!!

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*