Mimi Kodheli sqaron dekorimin e Vito Kapos

January 20, 2015 09:23

Mimi Kodheli sqaron dekorimin e Vito Kapos

Dekorata e dhënë për Vito Kapon nga ana e Ministrisë së Mbrojtjes disa javë më parë ka shkaktuar shumë polemika.

Por, ministrja Mimi Kodheli ka sqaruar për herë të parë dekorimin e Kapos.

Ajo thotë se kjo çështje është më e thjeshtë se sa duket.

Me vendimin e Këshillit të Ministrave, u sanksionua që të dekoroheshin të gjithë veteranët e kategorisë ‘A’.

U mor lista nga Instituti i Sigurimeve Shoqërore dhe aty janë veteranët e kategorisë ‘A’ që kanë pension të posaçëm.

Kjo listë u konvertua në medalje.

Kaq e thjeshtë”, tha Kodheli në emisionin “5 pyetje nga Babaramo”.

Ministrja shtoi se janë 1025 veteranë që marrin pension të posaçëm për meritat në luftë dhe më pas ka edhe veteranë të kategorisë “B” dhe “C”.

January 20, 2015 09:23
Komento

17 Komente

 1. Lori January 20, 09:29

  Humori i radhes prej nje mirditoreje!pse s’na thua mos Nafie se kush eshte shtetesia e shoqes Vito e ta kuptojme te gjithe se perse eshte dekoruar.Asaj per mendimin Tim personal duhet me kohe ti ishte dhene titulli “Grua Shteti”,nuk e di se si u largua “miku” pa e plotesuar komplet figuren e saj por u mjaftua me nje “dekorim”!Ne fund po e mbyll me deklaraten Tuaj sa te thjeshte aq edhe kuptim plote qe “Ajo ishte veterane e kategorise -A-.Dy thua e gezojne kete kategori i dyti besoj eshte Saliu.

  Reply to this comment
 2. Lul January 20, 09:43

  Tani qe i ngeli hatri Nexhit po bene sqarime.

  Reply to this comment
 3. isi January 20, 10:06

  Se c`bente Vito Kapo ne shtabin e pergjithshem e pse duhej te permallej me kumbarin Miladin,pak i ka ato dekorata!

  Reply to this comment
 4. Bocari January 20, 10:11

  Ke te drejte eshte shume e thjeshte, jemi vazhdimesi e sistemit te Enverit vetem ngjyra e kuqe eshte zbehur pak, eshte bere roze,

  Reply to this comment
 5. mirnjohja January 20, 10:26

  epoka e luftes mbetet e ndritur dhe nuk njolloset nga asnje pinjoll……
  periudha pas luftes te rishikohet.
  por z.ministre duhej ti bente nderimet dhe per veteranet e thjeshte,qofte edhe me nje certifikate se ishte 70 vjetor,dhe shume prej ketyre partizaneve nuk do jetojne me ,per shkak te moshes.

  Reply to this comment
 6. poeti January 20, 10:45

  MIMI KODHELI PAGUHET NGA SHQYPTARET PER TE INEGRUAR VENDIN NE BE DHE JO PER TE DEKORUAR KRIMINELET GJAKATARE TE ENVER HOXHES.

  Justifikimet per dekorimin e krimineles dhe bashkepuntores se Enverit ne te gjitha krimet e tij monstruoze kunder njerezimit, pra keto justifikime te kesaj Ministre enveriste pa moral qe pergatiti ne terrin e nates Mjekesin e Elbasanit per disllokimin e LHL-ve e tmerrshme dhe te llahtarshme te Asadit ne Shqypni sikur ta kishte Vatanin pronen e babes se vet, nuk cudisin me ASNJERI as tek TV Baba-Rames dhe as te TV e Baba-Saliut sepse o milet dru me pre sic e ka thene qemoti nastradini:

  ASGJE TE RE S’KA NE TROJET SHYPTARE QE NGA KOHA E QEPES E ENVER HOXHES.

  Reply to this comment
 7. shpatar January 20, 10:47

  Ne cdo vend te botes kushdo qe jep kontribut per kombin eshte dekuruar e respektohet .Tek ne, me qe meritat i kane ata te kohes se LANCl,ndodh ndryshe .Duhen dekoruar ata qe thon se jane demokrat.Harrohen ata qe kane sakrifikuar per kete popull dhe ngrihen ata qe e kane vrare e vjedhur .

  Reply to this comment
  • persekutuar-denuar January 20, 11:31

   KJO QE KA BERE mIMI KODHELI ESHTE NJESOJ SIKUR NE GJERMANI TE DEKOROJNE SEKRETAREN E HITLERIT.

   Degjo o KUKUDH enverist i paguar ne TEMA qe hedh badiava si shoket e tu dacibao per Mimi Kodhelin po kush ju ka mesuar dhe paguar te flisni si robote elektronike pa piken e llogjikes njerezore more te paudhe?

   ASKUSH nuk fyen dhe ofendon Mriken e Edvinit, por kjo Mrike serivle ka fyer dhe ka poshteruar me mijera te persekutuar politike dhe me dhjetera mijera te masakruar nga kjo kriminele gjakatare ftyrkeqe qe Mimi Kodheli pa piken e moralit dhe te turpit e ka dekoruar me medalje trimerie, si nje tallje e Shqypnise ne syte e Botes. kjo eshte njesoj sikur kancelarja Merkel ne Gjermani te dekoroje sekretaren e Hitlerit.

   Reply to this comment
   • roberto January 20, 15:37

    Ti kelysh i persekutuar,u bere i tille se yt ate ishte bashkepuntor me pushtuesit dhe ka derdhur gjak PARTIZANI!!!
    Shumica juaj ishit anti komuniste se ishit ne radhe te pare ANTI SHQIPTARE!!
    Shummica e juaj ishte kelysh i bejlereve,agallareve,bajraktareve,spiuneve te te huajve etj qe keni punuar per interesat e te huajve kunder Shqiperise!!
    Ne LUFTEN ANTIFASHISTE NACIONAL-CLIRIMTARE u luftua kunder okupatorit nazi-fashist edhe TRADHETAREE BALLISTO-ZOGISTE qe bashkepunuan me pushtuesit.
    Ju keni qene SHTYPESIT DHE SHFRYTEZYESIT E POPULLIT nder shekuj dhe pasurite i vute duke i sherbyer OSMANLLINJVE per 500 vjet dhe pushtuesve me vone!
    Ju e kishit lene popullin ne mjerim,analfabet,pa shkolla,spitale,pa energji elektrike,pa porte e aeroporte,pa hekurudha e rruge te asfaltuara,pa teatro,pa opera dhe estrada,pa stadiume dhe pa USHTRI MODERNE,pa Flote detare tregetare dhe FLOTE LUFTARAKE,pa AVIACION LUFTARAK dhe nje SHTET PA DINJITET!
    E late Shqiperine me 800 mije banore dhe arriti ne 3 milion banore.E late me 300 mije hektare toke te pa bonifikuar u be me 1 milion e 700 mije hektare totalisht e bonifikuar,me pemtore,ullishte,vreshta,ullinj etj!
    Nuk kishit asnje MINIERE apo fabrika,uzina e kombinate dhe u ndertuan me qindra te tilla ne te gjithe Shqiperine!!!
    SHPORRU NASTRADIN,se je vetem nje KELYSH BUSHTRA FASHISTE!!!

    Reply to this comment
 8. Vullkani January 20, 10:56

  E di ministrja fjalen konvertim? Pra keta 1025 veterane tani kane medaljet dhe nuk marrin me pension te posacem?! Kaqe tru pelte i quan shqiptaret moj Mimika?! Oh se c’po i hidhni shurren perpjete moj zonje!

  Reply to this comment
 9. Artan January 20, 11:10

  Shpjegim pa lidhje. Troç muhabeti, keni bërë gafë e doni të mbuloni m….. me sh…

  Reply to this comment
 10. mersin kurti January 20, 11:55

  Pak dekorata kishte Vito Kapo.he Ju nuk jen.i ne vete. Dekoro ushtaraket qe marrin pjese ne misione paqeruajtese. Jepu pensionet ushtarakeve qe i keni lene si mos me keq. Ju talleni me kete popull

  Reply to this comment
 11. Laveri January 20, 12:13

  Mrike na je bere si Jar kapterri vetem na ndan dekorata, qeka si tip semundje kjo pune

  Reply to this comment
 12. Kariz Matik January 20, 12:30

  Shihemi serisht pas 21 qershorit… Deri atehere tundni e shkundni medaliet e teneqese.

  Reply to this comment
 13. fieri January 20, 13:25

  ter jeten ne byro ka qen qef ka ber ka veteran me te mire nga ajo qe e meritojn

  Reply to this comment
 14. vezhguesi January 20, 13:47

  Kur Vito Kapo me disa shoqe te saj,luftonin per lirine e keti vendi, kur u fishkellente plumbi te koka .ne te tjeret, qe flasim nga zverrku.ose nuk kishim lindur,ose e benim shurren e kaken ne breket….. ndaj disa mos te llapin kot . Si thoni ju , te dekorohej zhafer Deva e jo VIto kKAPO? Po ndaj tallet bota me ne ,se kemi te tilla mendje! C;duhet te beje Franca me Napoleon Bonopatin? Kini degjuar gje ,se c’thote BUllgaria per DImitrovin?

  Reply to this comment
 15. Stef Staku January 20, 15:01

  ANALIZE : Pensione te kategorise A : Adil Carçani, Vito Kapo, Nexhmije Hoxha, Xhelil Gjoni, Ylli Popa, Hysni Kapo … Pika qe nuk ju bie !!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*