Minatorët rrethojnë Kryeministrinë: Jemi me një këmbë në varr

June 6, 2018 11:05

Minatorët rrethojnë Kryeministrinë: Jemi me një këmbë në varr

Dhjetëra minatorë janë mbledhur sot përpara zyrës së kryeministrit Rama ku kërkojnë miratimin e statusit të tyre, që sipas tyre etapa e disuktimeve me qeverinë ka kaluar.

Megjithëse policia nuk kishte dhënë leje, minatorët e filluan protestën.

Juve i keni dhënë statusin oficerëve, që hanin pilaf e pula maleve. Ju bëj një pyetje, sa oficerë janë vrarë maleve? Ju jeni 140 deputetë, pse duhet të jeni kaq shumë? Duhet të ketë deputetë aq sa ka bashki dhe rrogat e deputetëve të tjerë tu shpërndahen pensionistëve. Ne jemi këtu për një protestë paqësore, sepse mbi të gjitha jemi familjarë, jemi gjyshër dhe duam të drejtat tona, duam statusin që na takon”, u shpreh njëri prej minatorëve.

“Ne jemi me një këmbë në varr”, tha njëri prej tyre. Ata thonë se janë siguruar me pagë minimale çka pensioni i tyre nuk i kalon 20 mijë lekë të reja në muaj . “Hajde Taulant Balla, Ulsi Manja, hajdeni këtu, mbani premtimin”,  thirrën ata.

l.h/ dita

June 6, 2018 11:05
Komento

4 Komente

 1. Bledi June 6, 11:18

  Tu jepet statusi minatoreve se ju takon. Jane shtresa me e varfer dhe shtresa kryesore qe solli demokracine.Po te mos ishin minatoret nuk do ishit sot deputete me rroga milioneri ju qe votoni kunder. KUR MINATORET NDRONIN TURNET I THOSHIN NJERI TJETRIT jo pune te mbare, POR DALSH SHENDOSHE

  Reply to this comment
 2. Kris 1 June 6, 12:07

  Po keta nuk e dine qe ushtaraket nuk e kane marre starusin dhe qe bile per tre vjet jau vodhi plotesisht pensionin Berisha dhe Nanua dhe qe qeveria Rama nuk ja u ka kthyer?

  Reply to this comment
 3. ademi June 6, 13:36

  Mire, kerkoni statusin tuaj e ishalla e fitoni 10 fish asaj qe kerkoni, por ç’keni me ushtaraket. Nese leket e tyre kalojne tek ju dakord. Jemi te tradites ne … une nuk dua por me kusht qe te mos kete as shoku im. Kjo nuk shkon.

  Reply to this comment
 4. Minatorë apo minavënës ? June 6, 14:22

  Ne 1991 kur greva e Stari Tergut ne Kosove ishte ne kulmin e saj nje dore kriminale elez serbiberiste per te eklipsuar tronditjen e Jugoserbise dhe per te plotesuar epshet e tyre antikamuniste ndezen Greven e Valiasit.

  Dhe per cudi Gezim Kalate e asaj kohe dhe Azem Hajdaret e vdekur dhe ata te gjalle jane bere super milionera..
  .
  Dhe keto minatore me ‘KAPELE REPUBLIKE” kane filluar aksionin serbiberist
  RAMA IK-SERBERISHA HAJDE.
  .
  Nuk dua ta besoj se eshte shkruar per oficeret e kohes enver hoxhes hanin pilaf dhe pula maleve..

  .Nuk dua te ofendoj klasen fisnike te minatoreve por keto qe kane dale ketu dhe parrullat qe hedhin me e vogla qe duhet te mendojme eshte se jane me antishqiptare se nje serb apo grek qe po i vene minat ketij vendi.
  .
  Pse kur ishte pushti berishe ne pushtet keto minatore rrinin si pula ?? dhe sot bejne garipin me Ramen..

  Kete sistem kerkuat ne Valias me supermiljonerin Gzim Kalaja me horrat e tij mbajeni se e meritoni

  Turp !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim