Minatori që u bë gjyqtar, Medi Bici konfirmohet në detyrë

July 31, 2018 15:03

Minatori që u bë gjyqtar, Medi Bici konfirmohet në detyrë

 

Medi Bici, kandidat për në Kolegjin e Lartë Gjyqësor, është konfirmuar në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit (KPK).

Në seancën dëgjimore, ILDKPKI kishte sjellë raport ku konstaton se deklarimi nuk është i saktë, ka kryer fshehje të pasurisë dhe ka kryer deklarim të rremë.

Komisioni kreu hetimin e tij të pavarur, prandaj deklarata e Bicit iu nënshtrua një hetimi të thelluar ku u konsistua se ka një vilë 4-katëshe vendosur në truall 430 m2, ndërtuar gjatë 1993-1996. Objekti është legalizuar. Vlera e ndërtimit është 6 milionë lekë. Ka autoveturë Craisler 10 mijë euro. Burimi, nga shitja e një automjeti ekzistues dhe të ardhura.

Gjyqtari ka deklaruar se vëllai emigrant e ka ndihmuar për shkollimin e fëmijëve në vlerën e 10 mijë eurove në total.

Gjyqtari ka paraqitur një deklaratë ku vëllai thotë se e ka ndihmuar për shkaqe vështirësie financiare. Subjekti ka paraqitur prova për këtë gjë.

KPK-ja thotë se nuk rezulton që gjyqtari Medi Bici të ketë pasuri të fshehura në emër të tij apo të personave të lidhur me të.

DSIK ka dërguar raport për figurën e Medi Bicit, në të cilin konstatohet përshtatshmëri.

Nga hetimi i KPK-së nuk ka dyshime se zoti Medi Bici ka lidhje me persona të dyshimtë, nuk ka denoncime për të dhe nuk ka dyshime korrupsioni.

Shpjegimi i Medi Bicit dhënë dje para KPK-së:

“Po ju paraqes disa prova të reja për të sqaruar e për të provuar se kur kam blerë tokën isha banor në Shkozë sepse para vitit 1990 nuk mund të blije tokë pa qenë banor i zonës.

ILDKPKI përpara se të dilte në përfundime të tilla duhet të shikonte dokumentat e të më thërriste.

Shtëpinë e bleva për 13 mijë lekë në vitin 1986, pas 20 vitesh pune në Minierën e Valiasit. Pas rënies së diktaturës, më lindi nevoja të ndërtoja një shtëpi të re, e më kursimet që kisha nga puna, bleva materialet.

Ndërtimi i shtëpisë zgjati 3 vjet, që kur e kam ndërtuar pak nga pak dhe që nga 1996 nuk kam vënë më dorë mbi të. Në shpjegimet e mia ju kam radhitur provat. Kam vetëm një shtëpi dhe asgjë tjetër. E kam ndërtuar shtëpinë në një nga zonat e varfra të Tiranës, e kam nisur këtë pasuri që në vitin 1986. Në pasaportat diplomatike të miat dhe të familjes nuk do të gjeni asnjë vulë. Kam udhëtuar vetëm në Maqedoni. Të tre fëmijët i kam shkolluar në Shqipëri, nuk kisha asnjë mundësi t’i shkolloja jashtë vendit.

Jam emëruar gjyqtar në vitin 1994 dhe në vitin 1997 jam shpallur gjyqtari i vitit. E dini pse? Sepse kam punuar me ndershmëri e përkushtim.

Të dhënat tregojnë se për tre vite rresht kam patur rezultatet më të mira në vend si gjyqtar. Ju e dini që në vitin 1997 të gjitha çështjet e vështira të vendit u transferuan në Gjykatën e Tiranës. Megjithëse i fillova studimet me vonesë, unë mbaj medalje ari dhe jam doktor shkencash.

Në Gjykatën e Lartë kam ardhur pas një karriere në Gjykatën e Apelit për Krimet e Rënda. Unë jam gjyqtari që kam gjykuar vrasjen e studentes së Ekonomikut dhe të nënës ku një punonjës i SHIK-ut u dënua me burg të përjetshëm, unë jam gjyqtari që gjykova vrasjen e kambistit. Nuk më është refuzuar hyrja në asnjë vend. Kërkoj konfirmimin në detyrë”.

a.s/dita

July 31, 2018 15:03
Komento

12 Komente

 1. Ky mundet te jet i pershtatshem vetem si Gjyqtare bagetish ne Stan, por kurr per nji Shoqeri Qytetare July 31, 15:10

  Cjan kto Skandale .

  Ku po e coni Shqiperine heeeeeeeeeeeeeeeeej te marre !

  Kta tipa qe kane nji kulture shpellash e s’kan asgje
  qytetare duhet te liroohen nga detyra si Juriste .

  Nuk jemi duke ndertuar nji shtet te tipit Afgan ne Shqiperi ,sepse nuk vijme nga Mesjeta sot .

  Minatori i transformuar ne Gjyqtare si me pas kapercy
  ylberin ,
  mundet me qen nji minatore i ndershem nji katunar
  i rrespektuar por Drejtesia kerkon njerez me kulture
  e jovetem profesionale e ndergjegje e pergjegjesi qytetare

  Reply to this comment
  • lexuesi July 31, 15:52

   Me falni, po se tjetri eshte doktor shkencash do te thote qe ka studiuar fort e, ndoshta ti qe komenton me kete gjuhe banale nuk ke mbaruar as tetevjeçaren.
   Me çuditin paragjykimet raciale te injoranteve si ty!
   Po ti nga vjen, nga stani?

   Reply to this comment
   • po hibriti qe ka mesuar te lexoj -e ! ke par ti keshtuna July 31, 18:34

    kush eshte Doktor Shkencash o debila anadollake .
    Ku e shef gjuhen banale o hibrit .
    Nji MINATORE NUK MUNDET TE BEHET DOT GJYQTARE .
    sepse vet nga ish profesionei dhe ambjenti
    ku eshte rritur i mungon ajo Kulture qytetare ,
    ajo Kulture Pergjegjesie dhe pse jo Profesionale
    per te qen pje se Gjykateseit .

    Koha kur shpellaret pushtuan INSTITUCIONET E DREJTESISE mbaroj .
    Pastaj eshte edhe ceshtje Botekuptimi kjo .
    Ti si hibrit nga katundi i minatorit te duket Normale
    kjo ,mua si qytetare jo .
    Stani im nuk eshte katundi jot .
    Stani im eshte Q Y T E T I
    hajt e shko bej shurren e mos me debato me mua
    pordhe ne ere

    Reply to this comment
    • eh mer hajdar July 31, 22:10

     Mor plehre anadollake, mbeturine spermash arabe, sigurisht qe ai qe vjen nga malet eshte 30 milion here race shume me e paster dhe e kulluar se ajo hibridja turko-arabe-avgane e jotja,
     Ndersa ti moster e spermave okupuese orientale mongole, natyrisht qe do rriteshe ne qytet, sepse te paret e fisit tend te zbritur edhe ata nga guvat ishin nga ata muter me karakter te dobet dhe ju dorezuan evgjitit me gjithe grate.

     Reply to this comment
    • X debilin nga qyteti July 31, 22:33

     Je nga qyteti por je analfabet;
     shkruhet minator e jo minatore, shkruhet gjyqtar e jo gjyqtare.
     Onassis lindi dhe u rrit ne fshatin grek Moutalasski, emigroi shume i ri ne Argjentine, per shume vite beri pune te rendomta si pastrus banjosh, lavapiates etj;, mirepo duke studiuar dhe duke punuar edhe nga 16 ore ne dite, arriti te behet nje prej njerezve me te pasur ne bote.
     Ky rast te ben te kuptosh qe edhe fshatari mund te behet dikushi, por qe edhe qytetari mund te ngelet kungull per jete, tamam si ty.

     Reply to this comment
 2. Babale July 31, 15:47

  Cfare debili qe je
  Dhe i rrezikshem sepse gjykon pa qe ne gjyqtar

  Reply to this comment
 3. Kaçi i zi July 31, 16:57

  Ky tipi e ka bere shkollen me vonese por diplomen e ka me te gjitha dhjeta.
  Per kete bravo i qofte.

  Reply to this comment
 4. Po , Po July 31, 18:32

  Ne radhe te pare , ky gjyqtar eshte njeri i ndershem , si rralle here qe mund te gjenden ne drejtesi .

  Reply to this comment
 5. pse ka diploma me 10-ta hibriti kjo se ben Qytetare July 31, 18:36

  pastaj ..
  cop muzllumi ,fis i shpellarit o i gabelit nishani
  banda e terroristeve

  Reply to this comment
 6. kiu July 31, 21:17

  Ne se keto jane vertetuar (dhe besoj se duhet te jete keshtu), ky tipi meriton te behet Kryetar i ndonje prej gjykatave me te rendesishme. Me te vertete per t’i hequr kapelen qe ka qendruar i ndershem ne ate mut’hane qe eshte katandisur shtrembesia shqiptare…

  Reply to this comment
 7. Tropoja krenare July 31, 22:12

  O ti bot kuptimi… .ty vetem k….. te ben qytetar o rrac turku se edhe turqit thoshin jemi qyetatar.ne verioret qe na quani shpellar vetem nga origjina qe kemi ne juve do ja u mundim nga gjitha anet sepse ne kemi karakter europjan shqiptar i paster .jemi me te zjuar vet nga natyre qe kemi si zvicra ….i ke pr tropojanet sa jan nga 2 m jo si ju si mora te vegj te zinje .qytetar te ben karakteri jo origjina .sipas teje enveri e futi minator edhe duhet te vdesi minator ajo koh ka mbaruar sot te zotet hecin perpara kurse ju qe merreni me shpella shpella do ngelni .

  Reply to this comment
 8. MH August 1, 02:36

  Ky gjyqtar asht vertet i denje per te ushtrue profesinin e e drejtesise me gjykim te drejt,te paanshem.Njeh ne rrenje jeten e veshtire te punetorit.Njeh dhe sa vlen autoriteti i punetorit para kalemegjinjeve ne vecanti te etyre te korruptuarve.Ndaj me shkollimin arrin nivel kulture cilesore e qe shfaqet nga vlersimet gjyqtar i vitit nga nji pune me ndershmeri e perkushtim.Mban medalje ari dhe doktor shkencash.
  Kritikuesit prezantojne veten teper negativ qe nuk ia vlejne te merre ne konsiderat.Te cilet mund te jene te manget ne rrudhosje,palosje trunit.Kjo shifet nga kritiket e komentuesve.Qe po i bahen ketyre horave te pacipe.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim