“Mini-Shengeni”, Bugajski: Dy problemet e asaj që ndodhi sot në Ohër

November 10, 2019 22:00 Updated

“Mini-Shengeni”, Bugajski: Dy problemet e asaj që ndodhi sot në Ohër

Sot pasdite, Dita iu drejtua bashkëpunëtorit të saj, analistit të njohur në SHBA, Janusz Bugajski, për të dhënë një opinion të shkurtër lidhur me takimin e Ohrit, mes Presidentit Serb Aleksandër Vuçiç dhe kryeministrave të Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut, përkatësisht Edi Rama dhe Zoran Zaev.

Zoti Bugajski bëri këtë koment:

“Në parim, heqja e barrierave për lëvizjen e lirë të njerëzve dhe mallrave në Ballkan është një ide e mirë. Megjithatë, ekzistojnë dy probleme potenciale në këtë iniciativë. 

E para, disa shtete të Europës Perëndimore mund ta interpretojnë atë si një zëvendësim për anëtarësimin në BE dhe shtyrjen e mëtejshme të negociatave për vendet kandidate. 

Dhe, e dyta, në “mini-Shengen” duhej të ishte Kosova që ajo të mos mbetet “vrimë e zezë” në këtë marrëveshje. Kjo do të kuptohej edhe si pranim de facto i kufirit Serbi-Kosovë nga të gjithë shtetet pranë tyre dhe legjitimimin e marrëdhënieve dypalëshe midis Beogradit dhe Prishtinës”.

*****
Ndalohet ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa citimin e burimit
November 10, 2019 22:00 Updated
Komento

10 Komente

 1. doni November 10, 22:34

  Kjo gje nuk munde te realizohet ne praktike.Ky MiniShegen i ndihmuar nga rama dhe zaev i sherbene Serbise per te bindur EU dhe SHBA se Serbia eshte viktime e luftrave ne YU dhe sulmeve te NATOs.Kjo kuptohet nga deklarata arrogante e rames se Kosova u veteperjashtua.Rama e dine se kjo eshte tradheti kombetare por ai eshte si duket i shantazhuar i betuar dikund tjeter…Kjo me se shumti e demtone Kosoven dhe shqiptarizmen ne pergjithesi,te cilen politika e kapur shqiptare mundohet ta shkel me dy kembet.Keto politikane permendin rastin e Gjermanise dhe Frances,por dihet se Gjermania kerkoj falje publike dhe paguajti edhe reparacionet e luftes,kurse Serbia e bene te kunderten.Ne anketat e bera ne Serbi shqiptaret jane populli me i urryer ,ateher pse e gjithe kjo bash tani?

  Reply to this comment
 2. mirel November 11, 01:41

  In English, please..

  Reply to this comment
 3. Zgalem November 11, 02:01

  E ka komentuar realisht zoti Bugovski .Kjo forme levizjeje, I ben Shqiptaret bashke .Mendimet extremiste , qe shprehin disa deputete dhe politikane , jane krejtesisht arkaike . Jugosllavia titiste ka vdekur . Jemi ne Serbine balkanike , qe ndryshon me veshtiresi . Doni ta izoloni , me shume se sa eshte Kosova dhe Shqiptaret ne Ballkan . Juve nuk u mungojne pasaportat diplmatike . Zgalem

  Reply to this comment
 4. dritan November 11, 07:44

  Para se lideret Shqiptare te ndermarin nisma rajonale ne fillim duhet te njehesojne politikat ndermjet Kosoves& Shqiperise pastaj te veprojne si nje e vetme dhe jo te ndermarin nisma unilaterale , kjo demton ne radhe te pare Kosoven dhe jep idene se te 2 shtetet Shqiptare nuk kane unifikim interesash duke e dobesuar faktorin Shqiptar , kjo i sherben me se miri Serbise dhe miqve te saj Sllave , nese Z Rama e pelqen kaq shume mikun e tij Serb udhe e mbare le te kerkoje ndonje pasaporte Serbe dhe te na shporet nje ore e me pare
  Per keto nisma me ke u konsultua ky lideri yne i ndrtitur me parlamentin qe nuk ekziston apo u be ndonje debat publik , sepse per ceshtje te tilla duhet te diskutohet me pare te informohet publiku se cilat jane perfitimet tona dhe ne total a dalim te fituar apo te humbur
  I vetmi perfitues nga mini Shengeni eshte Serbia e cila prodhon me shume dhe me lire se Shqiperia apo Kosova dhe si rjedhim ajo do te shese produktet e saj duke bllokuar apo falimentuar prodhimin vendas , pra ne do te sherbejme thjesht si nje treg ku Serbia do te shese mallrat e saj ndresa ne do shkaterojme edhe ate pak industri prodhuese qe kemi , bravo Z Rama po na ben nder te madh po mbyll edhe ato pak fabrika dhe do te rritesh papunesine dhe o burra Shqipetare te dashur udhe te mbare per ne emigracion , kjo eshte detyra e liderit tone te ndritur
  Sa per Kosoven ata e dine me mire strategjine e tyre . nese pranojne kete mini shengenin e famshem Kosova do te mbytet nga mallrat Srebe

  Reply to this comment
 5. Alban Dega November 11, 08:50

  “ MINISHENQEN” APO “MINASHPERTHEN“ SERBO- RUS NE BALLKAN

  – Pershendetje Presidentit te Kosoves me me shume liri e demokraci se Serbia per qytetaret e saj, Hashim Thaci

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Qendrim e argumente shteruese, te sakta dhe te plots ndaj nje shteti e qeverie si ajo e Serbise, qe akoma nuk ka kerkuar kurre falje per krimet cnjerezore, genocidin, token e djegur dhe terrorizmin shteteror mbi 100 vjecar kunder nje populli te tere e kombit, qe mban ne trualln e saj mbi 2 500 viktima te pafajshme te zhdukur pa nam e pa nishan, pa nje varr per ti qajtur familjet e veta duke filluar nga bebe te palindura ende, vajza minorene te perdhunuara ne orgji kanibaleske e Akademik eso mendjendritur si Prof. Ukshin Hoti prej tigrash e paramilitaresh, UDB-ashesh e policesh gjaksore… permbi 15 000 te vraresh e gati nje milione shqiptaresh te perzene nga trojet stergjyshore mijeravjecare iliro- shqiptare… nga dy krahet e djathte e telallet te Sllobodan Milloshevicit dhe Sheshelit Aleksander Vucic dhe
  Ivica Dacic, sot ne karriket pergjakura te bosave gjakpires te tyre, qe mburren perdite me minimin e sabotimin e cdo hapi te Kosoves ne cdo lemi te jetes se saj.
  Cdo qendrim tjeter do te ishte antishqiptar e anti kombetar nga cilido shqiptar kudo ne Bote!
  Do te ishte atdheshitje e perqafim me xhelatet e popullit shqiptar “ te Shqiperise jeten e pertej Drinit”
  Asnje popull e komb ne Evrope si Shqiptaret e Shqiperia etnike nuk i jane nenshtruar nhe pogromi e holokausti mbi shekullor nga Beogradi e Athines.
  Cdo krahasim me pajtimin midis Frances ose Britanise se Madhe… me Gjermanine apo Italine me Shqiperine api Kosoven eshte spekullim, mashtrim pa asnje baze historike as juridike kombetare apo nderkombetare..
  Edi Rama te anulloje Samitin e “ Minishenqenit” te Tiranes ne dhjetor derisa Serbia te njohe shtetin e lire dhe te pavarur te Kosoves!
  I ashtuquajturi ”MiniShengen” I Ballkanit Perendimor nuk eshte gje tjeter vecse nje “Minishenqen” apo “ Minashperthen” i Vucic- Dacic- Putanin- Lavirovit ne krejt Ballkanin.
  -Ruajuni pabesive te shkaut e grekit dhe intrigave te Moskovit, eshte nhe shprehje filozofike mbi shekullore e vendlindjes sime, Malesise se Gjakoves dhe Kosoves!
  Vigjilence!
  Syceltesi !

  Reply to this comment
 6. Spinoza November 11, 09:07

  Asnje sharlatan nuk e pengon dot rrugen e Shqiperise dhe Kosoves drejt perendimit sepse garant jane SHBA,nje falenderim ne pafundesi SHBA-VE

  Reply to this comment
 7. Agimi November 11, 09:45

  RAMA NJE INVESTIM RUSO SERB NE SHQIPERI. FAKTET FLASIN.
  Duhet te qerohet nga jeta politike dhe te vihet para drejtesise per veprimtari ne kundershtim me interesat kombetare, per shperdorim te pozites se kryeministrit, per demet kolosale shkaktuar nga PPPE dhe tenderat korruptive , si dhe politikat e tije antikombetate qe kan cuar ne emigrimin masiv te trurit dhe rinise shqipetare. Kjo eshte nje katastrofe kombetare e permasave tragjike

  Reply to this comment
 8. Agimi November 11, 09:59

  Spinoza. Jam dakort ne komentin tuaj. Por nuk kemi te bejme me sharlatane. Mendoj qe sot vendi eshte ne duart e njeriut me te korruptuar, qe per mbrojtjen e interesave dhe parave te glaberuara nga veprimet e pa ligjeshme ai po bashkepunon edhe me djallin.
  Me vendimet dhe levizjet e fundit te Mini shengenit Rama pi jep shenja te qarta se ai eshte nje investim RUSO SERB. SHQIPETARET DUHET TE NGRIHEN NE PROTESTA MADIVE NE DURRES DHE TIRANE PER TE PRISHUR KET TAKIM VICIC ZAJEV DHE RAMA NE DURRES. ME KETE VENDIM TE RAMES, SERBIT REALIZUAN ATE QE NUK E KAN ARRITUR QE NGA SHEKULLI VI PO DALIN NE BRIGJET E ADRIATIKUT DHE JONIT ME LEJEN E RAMES. A NUK ESHTE TRADHETI?????

  Reply to this comment
 9. Kuq e zi November 11, 11:46

  Rama eshte terrorizuar nga fitorja e albinit
  Jo se vv nuk ishte gati te qeveriste por perendimoret preferonin te korruptuarit e kosoves me shprese qe do leshonin pe serbise ne marrveshje kjo nuk ndodhi dhe perendimi deklaroi ske skishte me shkak per te penguar vv
  Tani i vjen radha shqiperise ku shba po i ve te gjithe politikanet ne karantine dhe normal qe rama po kerkon shpetim ne rusi permes serbise
  Mos harrojme qe serbia sapo firmosi per bashkimin euroaziatik pra rusi,bjellrusi,kazakistan ndersa rama firmos me serbine qe automatikisht i heq doganat me rusine
  Por a nuk ishte qeveria rama qe i vuri sanksione rusise?
  Tani cben hyn ne sferen ekonomike te rusise nepermjet serbise

  Reply to this comment
 10. Ta dinte minishengenin Millosheviçi s'do të bënte fare luftë po të ishte gjall! November 11, 19:35

  I nerumi Rama, mbasi BE nuk i pranoj derrin në thes që ai donte të fuste nga dera e mbrapme me dinakri, është i inatosur. Shtetin karakatinë shqipëtar me një qeveri kusarësh, me një president që pret akoma në nëndor të bëhen zgjedhjet në 13 tetor kur ato janë bër në 30 qershor, me një opozitë që politikë quan shpërthimet e molotovëve dhe kapsollave në dyerët e kryeministrisë, me një popullsi që po ikën nga trojet e veta më keq se sirianët që ikin të tmerruar nga lufta, këtij palo shteti piktori Edi Rama mendoj që ti jepte një bojatisje në një album që ja ekspozoj frau Merkelit dhe mendoj që do të kalonte pragun e Europës me dobiçllëk. Por ja që presidenti Makruan nuk i hëngri djallëzitë e sofistikuara dipllomatike të Ramës.
  Por lideri global nuk e humbet toruan, ai mbasi veshi poturet diplomatike me ushkur të Haxhi Qamilit deklaroj i nevrikosur në Novi Pazar “Sa të kem Peqin Sërbinë dhe Kavaj Maqedoninë të më rruaj menderen Europa”. Ky burr shteti ashtu si mbreti Zoq do të konsolidoj qeverisjen e tij nëpërmjet Sërbëve, ndryshimi është se Zoqi i parë dha shën Naumin ndërsa burri me poture dhe ushkur me minishengenin do të realizoj vërtet ëndrrën e Sërbisë që pa pengesa doganore, pa pengesa ushtarake dhe kufitare të ketë dalje të lirë në Adriatik dhe portet e Shqipërisë do të kenë të njëjtin status si për Shqipërinë dhe për Sërbinë. S’ do të vonoj që kolonët sërbë me petkun e biznesmenëve të minishengenit të zëvëndësojnë shqipëtarët që po marin arratinë nga fshesa e pastrimit etnik që po ndërmarin pa u ndalur qeverisjet kusare të PD, LSI dhe që e ka mar përsipër ta përfundoj kryekusari më i flliqur, Alibaba i Ripjelljes së PS Edi Rama me poture, dhe s’do të vonojnë Mitrovicat edhe pran Tiranës dhe Durrësit. Ndërkaq në jug të Shqipërisë mbas sqarimit të Butrintit si hallkë e qyterimit helen dhe dhënia e tij në pronësi private firmave simotra të Vodafon, kudo do të shpaloset krenar flamuri me kryq blu i dëshmorit Kacifas. I paçim sa malet të nerumin Rama me kolegët e tij kusarë Sali, Fatos dhe Ilir që me mbështetjen e miqëve tanë shekullorë sërbë dhe grekë po na çojnë nga fitorja në fitorje, deri në spastrimin e plotë të trojeve tona nga populli shqipëtar. Historia ka filluar të shkruaj për këta mender burra që tani dhe, sikurse thot njëri nga ata, ” mbrapa po u vjen kjo histori” e zezë 30 vjeçare që ka tashma dilemën o të fitojnë kusarët e të zhduket kombi, o të fitoj kombi e të zhduken kusarët! Rrugë të mesme nuk ka!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim