Gratë ministre, letër Holandës: Mos shpërbleni “forcat e errëta”

October 8, 2019 15:28

Gratë ministre, letër Holandës: Mos shpërbleni “forcat e errëta”

Këtë të martë, zonjat që janë pjesë e qeverisë së Shqipërisë iu drejtuan me një letër qeverisë holandeze.

Në letrën që mban vetem firmën e ministreve gra të qeverisë theksohet me krenari se vetëm para pak ditësh, OKB-ja e vlerësoi Shqipërinë si një prej pesë vendeve të globit me kabinetin qeveritar më të balancuar nga pikëpamja gjinore.

Në letër shkruhet:

“Tetë nga pesëmbëdhjetë ministritë në qeverinë shqiptare drejtohen nga gratë; si nëna dhe vajza, si gra që luftojmë për familjet tona dhe për vendin tonë, ne do të donim të shtronim me ju një çështje që na shqetëson shumë të gjithëve, e cila ka rëndësi të jashtëzakonshme për të gjithë shqiptarët- perspektiva evropiane e vendit tonë”.

Në vijim, në letër ministret theksojnë së në Shqipëri ka një admirim për Holandën, si një komb me tradita të mëdha dhe një rekord të guximit politik e tolerancës shoqërore. Por Shqipëria, nënvizohet aty, ka një histori shumë të ndryshme. “Në rrugën e demokracisë ne hymë vetëm 30 vjet më parë, pas 5 dekadash të gjata e të errëta, si një lloj Koreje europiane e Veriut”.

Në letrën e ministreve drejtuar qeverisë holandeze gjithashtu theksohet se, pavarësisht vështirësive, gjatë këtyre tre dekadave Shqipëria ka përparuar në mënyrë të jashtëzakonshme dhe, duke u shprehur se “vendi po ndryshon për mirë çdo ditë, por nuk mungon gjithashtu ndërgjegjësimi se kemi ende një rrugë të gjatë përpara”.

Më tej thuhet: “Shpresojmë ta kuptoni se sa e vështirë është beteja jonë, të cilën nuk mund ta fitojmë të vetëm, .. dhe disa nuk duan që ne ta fitojmë, përfshirë dhe një pjesë këtu në vendin tonë”.

Letra e ministreve të Shqipërisë përfundon duke shprehur se “dështimi i përpjekjeve tona për të çelur bisedimet e anëtarësimit është çmimi më i madh për këto forca të errëta. Ne nuk kërkojmë që të ndryshoni pikëpamjet tuaja, thjesht duam që të bashkoheni me kombet e tjera të Europës duke i shtrirë dorën Shqipërisë dhe të na lejoni t’i çojmë këto përpjekje tonat në të një tjetër nivel”.

 

e.ll./dita

October 8, 2019 15:28
Komento

37 Komente

 1. goni October 8, 15:35

  Boll se na zuri barku.

  Reply to this comment
  • ky po e zgjidhi me gra dhe kalamaj October 8, 19:12

   Rama eshte aq i ceket sa mendon se do impresionoje boten me numra

   Kam kaq ministre gra thote..

   Ore Rame, duhen gra por flitet per gra te mencura

   Nuk mjafton qe thjesht jane “gra”

   Shqiperia si cdo vend kerkon ministra efektiv jo ministra qe thjesht kane p..dh

   Reply to this comment
  • rahmet October 8, 19:12

   Emerimi i grave dhe sidomos i vajzave anonime,por te nenshtruara ndaj Rames ka qene synimi mashtrues i perhershem i aventurierit Rama!
   Se cfare i kane dhene keto femra qeverisjes asnjeri nuk i mbron dot!
   Cfare i ka dhene qeverisjes ministrja koto Spiropali pervec servilizmit ndaj Rames?ASGJE!
   Cfare i ka dhene ministrja e Finances Denaj,kur ne Shqiperi 50% e bizneseve jane informale dhe 37%e te punesuarve punojne ne te zeze duke i shkaktuar vendit qindra milione deme financiare?
   Dhe cfare beri kjo ministre,vetem pasi u denoncuan keto shifra nga BB?
   Beri nje aksion te tipit komunisto-mesjetar duke mbyllur perkohesisht ca dyqane qe nuk kishin dhene kupona tatimore!
   U mbars mali e polli nje mi!
   Boll me me kete “emacipim ” fallco te grave ministra!
   Se jane 8 ministre femra mua si qytetar nuk me eshte shtuar asnje lek ne shtepine time!
   Turpi te mbulofte o Rama!

   Reply to this comment
   • eh, ç'tu theme October 8, 20:39

    Rahmet te keshe ti dhe Mireli, por ja, ju jeni forcat e erreta qe ato gra ministre ngrene problemin dhe ju fshihen pas pseudonimeve ne rrjete. Megjithate nuk ka shtepi pa halé, por problemi eshte qe te mos bjere ere shtepia duhet pastruar e disifektuar. Po çfare te keqe ka kerkesa qe i bejne Holandes keto gra?! Kujt i sherben vetem atyre apo gjithe popullit qe ju nuk jeni dakort? Nje fatkeqesi e papare nge ju dhe pjesa me e erret shqiptare qe degjojme e shohim perdite. te mos hapi negociatat Shqiperia se eshte Rama kryeminister !
    Nje çudi e papare dhe e shpirtezinjve katrane qe ka mbuluar ate vend te vuajtur nga njerezit e saj. Rahmet te keni se keni vdekur para kohe ju dhe bashkemendjehapurit tuaj. Pa lere ky bastardi “mireli” i quan dhe buçe te perdala, si duket do jete ndonje familje qe kurverine e bejne ne shtepi dhe s’e ka per gje. U rene pika si u ka rene, s’e keni kuptuar qe vetem helm nxirrni nga goja.

    Reply to this comment
    • mirel October 9, 16:12

     Na e shkriu fare ky, ne paskemi qene forcat e erreta. Si e thote ajo fjala: ku ta dija une i shkreti se armiku ishim ne

     Reply to this comment
     • zogu October 11, 13:11

      ne qoftese nuk e di, pyet te teme çfare do te thote.

 2. mirel October 8, 15:45

  Te barazuar nga pikepamja gjinore? Pse ky ishte kushti i BE ne luften kunder korrupsionit?
  Nuk e di bota cfare bucesh koketrasha jeni?
  Populli vdes dhe po iken nga syte kembet, juve perkedheleni nga barazia gjinore e grabitjes dhe kurverimit.
  Kur nuk i veme flaken Parlamentit dhe qeverise e te shuheni dhe, “barazisht” te gjithe, kjo do ishte zgjidhja.
  Beni dhe leter me krenari pale.
  Buce te perdala

  Reply to this comment
  • Ρrushi October 8, 16:45

   Po pse o Mirel duhet te jemi kaq negative edhe kur aq me teper karshi zonjave ( Nuk te nderon si mashkull qe per ty ato jane te perdala , a thua se ju ke mbajtur pishen.) qe bejne nje thirrje, jo personale, por per gjithe kombin dhe ketu futesh edhe ti edhe une e shume te tjere qe i prozvalni ketu. Mund te qelloje qe dhe gruaja e jote te arije te beje nje karjere te tille. A do te te vinte mire te ta quanin buce. Do ishte me e mira te heshtes, ose ose ne pamundesi te kafshosh gjuhen, sepse ato fjale te shkruara nuk te nderojne.
   Respekt, por jo per aq sa shkruan.

   Reply to this comment
   • mirel October 8, 17:59

    O prush, mos u skuq se ste shava gruan. Keto ministreshat do benin pune te mire ti shkruanin nje leter Ramutit te ndalte PPPte.
    E kane kete lloj karakteri? Jo.
    Keshtu qe te pakten ti rrine qelbit persiper pa e trazuar, mos ta hapin gojen se jane pjese e plehut te korrupsionit qe po duan ta shesin si progres. Kjo eshte fiks kurveri

    Reply to this comment
   • Xxx October 8, 19:18

    O prushi rushi po sipas ty spiropali eshte grua per ta respektuar ajo eshte baxhelle nuk eshte grua ajo vetem rolin e nafies mund ta beje te tundi dybekun dhe te haje dyfekun.(e skenderbeut)

    Reply to this comment
  • Bukepjekesi October 8, 20:48

   Po eshte grua, eshte patjeter buce e perdale.
   Po eshte burre, eshte thjesht i korruptuar! Po te jete dhe i perdale, i lumte!

   Hajde logjike hajde!

   Pa shikoni nje cike nga vetja e mbase do e kuptoni perse na qeverisin gjithmone ata qe na qeverisin dhe perse s’bejme dot perpara si popull.

   Ky miell, kete buke ben!

   Reply to this comment
 3. biometri October 8, 15:50

  qesharake

  teksti duket i shkruar nga rama

  kjo deshmon shume c personalitet te dobet kane keto gra

  dhe c mardhenie brenda qeverise

  holanda nga kjo nisme naive merr mesazhin e kundert , qe shqiperia nuk eshte gati

  Reply to this comment
 4. Socialisti i Ndershem October 8, 15:52

  Pas grave ministre pritet qe Hollandes t’i drejtohen me lutje edhe nenat e Rilindjes, vajzat e Rilindjes dhe fatosat e pioneret e Rilindjes.
  Nese nuk arrijne gje keta atehere do te hidhen ne sulm b.q e Rilindjes.

  Reply to this comment
 5. Aladini me Eskorte October 8, 15:57

  Mendte e piktorit keto

  Cfare cektesie

  Nivel tutor prostitutash

  Reply to this comment
 6. Fidel Kastro October 8, 15:59

  Ndjej neveri per keto gra ministre qe “krihen e lepihen” sipas oreksit te kokoshit ramut.

  Reply to this comment
 7. KOMUNIST KRENAR October 8, 16:01

  “Në rrugën e demokracisë ne hymë vetëm 30 vjet më parë, pas 5 dekadash të gjata e të errëta, si një lloj Koreje europiane e Veriut”…. !!!!

  Ore Edvin, ore palaco cirku

  Mos ishte ajo “Koreja” as yt ate as ti as Saliu nuk do ishit sot ne politike e aq me pak te enderronte nje lapanjoz si ty te drejtonte vendin

  Ptu, hipokrit mosmirenjohes.

  Prej races tende qe nuk njeh rrenjet, asgje e mire nuk mund te pritet

  E kote qe shpresojne militantet truthare prej teje, bastard dhe hajdut qe nuk e ke shokun

  Reply to this comment
 8. Zigur Qarri October 8, 16:02

  Pa pa pa pa pa..si u prishen keta njerez keshtu,si moren huqet e grekeve!?Ne fakt i takon Kryeministrit drogaxhi ta dergonte letren,do te ishte më i besueshem,do te gjente patjeter gjuhen e perbashket me hollandezet,si ekspert i kokaines qe eshte.

  Reply to this comment
 9. e verteta October 8, 16:20

  Leter idiote.Qe ne ideim, ne konceptim dhe ne shkrim.Gafe e rende diplomatike ne dergim.Cfare perfaqesojne keto gra ne raportet parlamentare me Holanden.Ate leter atje nuk e merr asnjeri ne dorezim e jo me te lexoje brockullat, qe dihet se kush i ka zhgarravitur.

  Reply to this comment
 10. Emigranti October 8, 16:30

  Beni kujdes me keto gafa se nuk ecin ne Perendim keto

  Nuk them perulje, por tjeter gjuhe marrin vesh ata

  Diplomacia ku eshte?

  Apo dhe ajo perfaqesohet vetem nga mesazhet e telefonit te kryeministrit?

  Ne me sa duket kemi diplomaci femijnore mendjesh pa eksperience dhe ende te paformuara

  Reply to this comment
 11. Doda October 8, 16:33

  O turp o inferioritet hajduteri dhe imoralitet qe ke fytyren e politikes SHQIPTARE .

  Reply to this comment
 12. Asgje October 8, 16:33

  Leterat publike ne kete firme nuk jane forma e duhur per mentalitetin europian per me teper Hollandez !! Hollandezet dhe shqiptaret kerkojne rezultate konkrete ne Dy aspekte kryesor
  Luften kunder korrupsionit ne nivelet e larta politike
  Luften kunder sistemit te drejtesise te korruptuar
  Mbi 70 per 100 e sistemit eshte I lidhur me krimin dhe abuzimin ne detyre !
  Ku jane Rezultatet ?!!!
  Aspekt I tjeter eshte sistemi zgjedhor korruptuv qe ka prodhuar liberalizem dhe kult individi te kryetareve te Partive kryesore qe bejn ligjin dhe jane mbi ligjin

  Reply to this comment
 13. Studenti me abone October 8, 16:52

  o mire Rama se ka ngarkese i zi, duhet te merret dhe me kazanet e plehrave qe nuk i heq komunalja

  po keto zonjat vete nuk kane goje ti flasin, e ti thone ku mire ku keq, ku duhet dhe ku nuk duhet?

  apo po te ishin kaq te zonja nuk do ishin aty thuaj..

  ah mjere ne, ngelem ne duar doktoresh e piktoresh vite te tera te ikura dem me pordhalitete filologesh

  Reply to this comment
 14. bravoooo October 8, 16:55

  Ide brilante
  Tani po qe do celen negociatat
  Holandezet dy gjera kane me qejf te madh
  Nje prej tyre eshte prostitucioni
  Tjetren pyesni lulushin shokun e ngushte te profesorit te integrimit pan-ballkanik Edvin Ramiu

  Reply to this comment
 15. socialisti October 8, 17:20

  Mos u ngutni or njerez, ndoshta shoqe Xhacka me te mira ministre si vehtja ja mbushin mendjen Hollandes…ku i dihet?

  Reply to this comment
 16. anticensurë25642654 October 8, 17:39

  “këto forca të errëta”
  mjafton koj për ta quajtur letrën “e shkruar nga forcat e errëta të krahut kundërshtar”!!
  të shkruash kështu në një vënd demokratik,si themi se jemi!?
  është e barabartë me thënjen “këto 30 vjet nuk kemi lëvizur vëndit”!!
  gjë më të trashë nuk mund të shkruanin këto “ministre”të barazisë gjinore!
  se sa është e vërtetë barazija gjinore,mjaftojmë të themi se kush është në krye të qeverisë!!
  ai nuk ka as barazi gjinore e as barazi njerzore!!
  atje është AI dhe skllevërit e mbajtur mirë të tij!!
  ne jemi gomerët që paguajmë!!

  Reply to this comment
 17. Bukepjekesi October 8, 21:08

  Po eshte grua, eshte patjeter buce e perdale.
  Po eshte burre, eshte thjesht i korruptuar! Po te jete dhe i perdale, i lumte!

  Hajde logjike hajde!

  Pa shikoni nje cike nga vetja e mbase do e kuptoni perse na qeverisin gjithmone ata qe na qeverisin dhe perse s’bejme dot perpara si popull.

  Ky miell, kete buke ben!

  Reply to this comment
 18. intelektuali October 8, 21:24

  ne vend te grave te “Haremit” te Sulltan Edvinit:

  PSE NUK E BEN LETREN EUNUKU I ENVERIT, GRAMOZ RUCI SI KRYETAR I KUVENDIT QE ANATEMOI HOLLANDEN SI NJE VEND KAPITAKLIST TE DEGJENERUAR TE DROGES DHE KRIMIT?

  Ne menyre qe te sensibilizoje Parlamentin Hollandez se gjerat ne Shqypni kane filluar te ndryshojne ne sens oksidental dhe se “Gerdallat” e Enverit kane filluar te kuptojne me ne fund te VERTETEN per Boten qe jetojme?

  Reply to this comment
 19. Stina politike e letrave po lulëzon! October 8, 21:25

  Është një tentativë primitive dhe e dështuar e kryeministrit tonë që pa realizuar asnjë detyrë të BE nga ai vetë dhe fëmrat ministresha, me këto akrrobaci mjerane kërkon të prek në sedër hollandezët. Do kishte vlerë në qoftë se ministrja e drejtësië do ti dërgonte mesazh qeverisë hollandeze për rolin e dikasterit të saj në luftën pa kompromis ndaj krimit të organizuar, psh ndjekjen penale dhe dënimin e njerëzve që organizuan kanabizimin total të vëndit si ministri Sajimir Tahiri me miqtë e tij drejtorë policie që zbatuan projektin e atij “të mushkonjave të Divjakës”, të nerumit Edi Rama. Në qoftë se Saimir Tahiri do të ishte hetuar deri në skutat e errta të veprimtarisë dhe rolit të policisë që ai drejtonte për kanibizimin e vëndit, dhe, të kalonte disa vite në burg me kolegët e tij kriminelë mbas dënimit, nuk kishte pse ministresha e dretësisë të nënshkruante letrën ideuar dhe shkruajtur nga Edi Rama dora e vetë. Jo, asnjë shqipëtar nuk pranon që të hyj në Europë me dobiçllëqet e gomarit tonë kryeministër që ka shkar nga trutë. A nuk e kuptojnë hollandezët, francezët e të tjerë që kjo letër është një truk i neveritshëm i kryeministrit ton që do të fut vëndin e tij në Europë jo në portën e nderuar që po i hapet Maqedonisë, por në ndonjë vrimë gjirizesh që mund ta hapin, sipas mendimit të tij, vetëm djallëzit kryeministrore si me këtë letër.Po të jetë më i zgjuar i nerumi Edi, këto ditë, para 18 tetorit,të mos dërgoj letrën e ministreshave por të dërgoj vetë ministreshat ( se mos ngatrrohet dhe çon ministrin Pandeli) ca ditë për vizitë, me synim llobimin për integrim, në Hollandë që me punë intensive llobuese, mbase kanë aftësi tu prishin mëndjen hollandezëve që ti thonë pro integrimit të vëndit tonë. Më mirë të këtë se sa të hiqen si autore të letrës shkruar nga dikush tjetër dhe të akuzohen për përvetsim të pronësisë intelektuale.
  I nerumi Rama ka edhe një mundësi tjetër, hollandezët janë shumë të ndjeshëm ndaj komunitetit të nerum gej. Një letër e tyre për pranimin e vëndit tonë në Europë do të godas në shënjë. Kur ta shkruaj i nerumi kryeministër këtë letër, të nxjer në pah vuajtjet e komunitetit gej nga mos qënja e Shqipërisë në BE. Kjo letër do të sjell ndryshimin e qëndrimit Hollandez dhe të skeptikëve të tjerë në Europë dhe të jeni të sigurt që do të hapen negociatat. Pak më tepër fantazi i nerum Rama me letrat dhe ja , i hapëm negociatat.

  Reply to this comment
 20. intelektuali October 8, 21:25

  Ne vend te grave te “Haremit” te Sulltan Edvinit:

  PSE NUK E BEN LETREN EUNUKU I ENVERIT, GRAMOZ RUCI SI KRYETAR I KUVENDIT QE ANATEMOI HOLLANDEN SI NJE VEND KAPITALIST TE DEGJENERUAR TE DROGES DHE KRIMIT?

  Ne menyre qe te sensibilizoje Parlamentin Hollandez se gjerat ne Shqypni kane filluar te ndryshojne ne sens oksidental dhe se “Gerdallat” e Enverit kane filluar te kuptojne me ne fund te VERTETEN per Boten qe jetojme?

  Reply to this comment
 21. .Maloku artist October 8, 23:18

  Duket stili i Rames qe nje ore larg.

  Nje mashtrues ordiner qe perdor ca femra te depersonalizuara importuar nga jugosllavia per te mashtruar edhe parlamentin Holandez.

  Reply to this comment
 22. Komentuesi October 8, 23:35

  Ty rahmet,qe rahmet paç,keshtu te duket se nuk kane bere asgje,se t’a erreson mendjen urrejta e padrejte kundra qeverise,por e verteta eshte ndyshe,Ato po punojn dhe po luftojne qe sa me pare te hapen negociatat,nje gje e domosdoshme per shqiperine.Por me sa duket ty nuk te inereson kjo.Po te ishin te Saliut ti do ti pranoje menjehere.

  Reply to this comment
  • intelektuali October 9, 06:36

   Komentuesi:

   Mos i beso propagandes gebelsiane. Eshte loje buri!

   Në një nga betejat e ashpra të vitit 1792, kur Suli u sulmua nga forca të shumta të Ali Pashës, disa gra suljote, duke parë rrezikun që i kërcënonte armiku i tyre, rrëmbyen armët. Gruaja suliote, ashtu si të gjitha gratë shqiptare, i jepnin rëndësi të madhe nocionit “nder”. Në emër të tij, ato ishin gati të sakrifikonin edhe jetën e tyre. Gratë suliote preferuan vetëflijimin e tyre. Ato zgjodhën më mirë një vdekje të ndershme, që të shpëtonin nga një jetë prej skllave, që i priste, po të binin në duart e forcave të Ali Pashait. Po sot? Te besojme se rrembyen lapsin e bene leter per burrat ne Hollande? Qesharake. Të pakten Ministret te hidheshin nga karriget ku i ka vëne burri letershkrues. Të jepnin doreheqjen! Por, edhe këte se bëne…

   Mos i besoni o hollandeze! Eshte loje buri!

   Reply to this comment
 23. info analitike October 9, 07:26

  Edhe Ramizi fliste për ‘forca të errëta”. Këta nuk kanë as fantazi e i kthehen shpesh traditës së baballareve

  Reply to this comment
 24. Liridon October 9, 09:25

  O bo bo ne cfare niveli ka rene qeveria, dmth rama se qeverine formale e ka ai!
  Shkurt muhabeti dhe ata qe paguan ky per PR jane tu vjedh lek dhe as e kane mendjen fare te puna; shih ca traplleku kane lejuar te dale zyrtarisht!

  Reply to this comment
 25. Arben October 9, 18:23

  Nisuni edhe breket me poste, ndoshta I bindni.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim