Ministri gjerman: Atmosfera në Shqipëri e helmuar, dialogu i vështirë

March 14, 2019 14:34

Ministri gjerman: Atmosfera në Shqipëri e helmuar, dialogu i vështirë

Situata politike në vend, në sytë e Michael Roth, Ministrit të Shtetit për Europën në Gjermani duket e “helmuar”. Madje Roth e sheh shumë të vështirë një dialog mes opozitës dhe qeverisë.

Kam frikë se  atmosfera është helmuar aq shumë sa që nuk do të ketë më dialog mes partive të opozitës dhe qeverisë, edhe pse ky dialog është shumë i nevojshëm”, ka thënë Roth.

Ai ka treguar se Gjermania e konsideron veprimin e opozitës për djegien e mandateve, të papërgjegjshëm.

E konsiderojmë të papërgjegjshëm bojkotin e parlamentit nga partitë opozitare. Sepse nuk është vetëm bojkot kundër parlamentit ose i qeverisë, por edhe ndaj demokracisë. Parlamenti është vendi, ku duhet bërë debati”, është shprehur ai për “Deutsche Welle”.

 

b.b/dita

March 14, 2019 14:34
Komento

9 Komente

 1. FAZLLIQ-qires i familjes Berisha March 14, 14:47

  Roth,na e rrofsh per vere se ne dimer na duhet leshi se na mban ngrohte!
  Nga e shikon ti qe na qenkerka sisuata e ‘helmuar’ pas 30 vjetesh apo tani qe nuk i punojne paretet e vagines DORIS SPACK.. e as gomarit te kuq Pollo!?

  Reply to this comment
 2. bart72 March 14, 15:13

  Ho komunist bq Po ky eshte politikane gjerman nuk eshte Edi drogaxhiu ho buk thate sllavo komuniste hofytyre mut

  Reply to this comment
 3. Socialisti i Ndershem March 14, 15:32

  Ky ministri ka te drejte sepse i mat gjerat me metrin gjerman.
  Ne Gjermani nuk mund te mendohet : Futja e krimineleve ne parlament, Shantazhi ndaj votuesve, Blerja e Votes, Zhberja e Gj. Kushtetuese dhe Vendimmarja nga nje njeri i vetem qe e ka mbushur sallen e kuvendit me Lei Fene.
  Nese Demokracia ketu do te ishte sa 1/10 e asaj te Gjermanise atehere do te ishim dakort me ty i nderuar minister gjerman.

  Reply to this comment
  • Kurvat e Vicidolit March 14, 18:26

   Po kurvicat e ndershme si ty ja vlen ti fusesh pas deres se Parlamentit tju bejne nga nje llullore gjithe bodyguardeve? Kete na spjego o Kryeputana e Vicidolit

   Reply to this comment
   • Socialisti i Ndershem March 14, 19:13

    Imagjino pasi te hash sufllaqen sa i mencur do te behesh.
    Bythelepires rilindjot, i paditur dhe i qelbur.
    Cila nga atoqe them nuk qendron? Kete n’a thuaj se po te jete per te share te siguroj qe di me shume se ti. Plehre.

    Reply to this comment
 4. Orteku i Fekenit March 14, 16:01

  E lexuar me kujdes kjo dmth Edi Rama te filloje te gjeje nje zgjidhje!!

  Reply to this comment
 5. intelektuali March 14, 17:14

  PO KUSH E KA FAJIN O ROTHI MIKU?

  Edvin Droga qe ka hedhur HELMIN enverist kudo ne Shqypni me Gerdallat Gramoz Ruci&Spartak Braho&Lukuni dhe me hajdutet e votave Gjushi&Avdulajt&Lukuni dhe me kulcedrat e fondeve publike Bashkim Ulaj&Spiropali&Lukuni dhe qe e ka babane e tij, Kristaqin kriminel, killer dhe vrastar te Enverit dhe qe po i largon te lemerisur shqyptaret e ndershem si azilantet e Sirise ne Lufte?

  apo:

  Opozita e Lul KAMARIERIT te Enverit qe ka vjedhur ne Rrugen e Kombit si i papare dhe ka vrare bashke me Saliun ne 21 janar dhe akoma nuk dihet ka apo jo dipllome ne xhep apo eshte nje alifmatrak budalla si te gjithe bedelat e Sorosit ne Shqypni?

  apo:

  Opozita e Like Floririt dhe e Monikes te LSI-se qe i ka pare gjithe bota me ze dhe figure si vjedhin ryshfetin pushtetar me tefter ne dore dhe qe e kane sekretarin e tyre Almir Rrapo ne burg federal si mafioz i rrezikshem me akuza tejet te renda ne SHBA?

  HE MO ROTHO MIKU E SHIKON SA TE VESHTIRE E KANE SHQYPTARET SI TE MEREN VESH ME NJERI TJETRIN DHE KE TE ZGJEDHIN PER BOS?

  sepse:

  Ja ta thote intelektuali sagllam fare qarte:

  KETA PUSHTA PUSHTETARE JANE TE GJITHE NJE MUT I MADH ENVERIST.

  Reply to this comment
 6. C'a bohet kshtu March 14, 17:17

  Rrota Roth me se findmi e moret vesh se kush i helmon mjediset dhe atmosferen ne Shqiperi.
  O rrote ti vete e thua se “Nuk eshte bijkot kunder Parlamentit dhe Qeverise, POR edhe kunder Demokracise.
  Pra si mund te behet dialog me kriminele, zjarrvenes dhe antishqiptare qe jane ne sherbim te Rusise (Putanes) dhe Serbise dhe kunder BE.
  Keta jane te perkedhurit tuaj, Shqu-pisat e kriminelt Sali.

  Reply to this comment
 7. Adih March 14, 18:03

  Zoti Michael Roth ,,harojeni qe opozita eshte ne lufte te ashper me maxhorancen . Eshte e kunderta . .I intereson te tria paöeve si PS ,LSO e PD ,te kete rremujra .Jane ne nje plan . Nuk e duan integrimin ne BE .Kane frike dhe nuk e durojne dot diktatin e ligjit dhe transparencen e BE ,po te ingranohen . Ju lutem me i zgjuar z Michael..Ketyre i kane hyre topet ne bark nga formimi i SPAK ,dhe ju kete duhet ta kuptoni . Ne shqiptaret kemi 28 vite qe i kemi te qarta keto filma ,qe kane bere dhe bejne deri sot , keta politikane te papergjegjshem te ketij tranzicioni post komunist ..Ju, edhe nje minister mbrojtje tuain qe kishte , ku populli gjerman kishte shume rrespekt per te , ju e hoqet ,se kishte kopjuar vetem dy fjali per titull doktorature , kurse ketu tek ne jane mbi 95 % me diplloma fallco ,te blera me lek ,palere qe te gjithe kane vjedhur punimet e doktoraturave . Keto nuk jane vetem hajdute te dipllomave ,por keta te gjithe jane hajdute te cdo gjeje , qe nga mineralet , nafta e deri te trojet mare grabitur pronareve , dhe ja kane kaluar sulltaneve te dikurshem .Gjithe ky korrupsion qe cdo dite eshte ne malore ,e ju flisni e komentoni qe duhen te pajtphen me njeri tjetrin .

  Jeni shume larg ,te atyre porosive dhe mendimeve qe ipni ,jeni komplet fori xhoko ,zoti i nderuar Michael.
  .Megjithate faleminderit z Minister,per ndihmen tuaj.. .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?