Ministri gjerman, pas takimit me Ramën: Mund të mbështeteni tek ne

May 11, 2018 16:26

Ministri gjerman, pas takimit me Ramën: Mund të mbështeteni tek ne

Ministri i shtetit për Çështje Evropiane në Ministrinë e Jashtme gjermane Michael Roth gjatë vizitës sot në Shqipëri, zhvilloi një takim edhe me kryeministrin Edi Rama. Ministri gjerman vlerësoi reformat e qeverisë shqiptare, ndërsa shtoi se duhet bërë më tepër. Megjithatë ai thotë se Shqipëria mund të mbështetet te Gjermania.

Një takim vërtet i mirë me kryeministrin Edi Rama. Përpjekjet për ecurinë e reformave të qeverisë po ecin mirë. Megjithatë nevojitet shumë për t’u bërë. Le të vazhdojmë. Ju mund të mbështeteni tek ne“, shkruan  Ministri gjerman Michael Roth në Facebook.

Edhe në një intervistë për DW, ministri gjerman ka ritheksuar se Shqipëria mund të mbështetet te Gjermania në procesin e integrimit.

Qëllimi kryesor i vizitës sime në Maqedoni dhe Shqipëri është të shpreh mbështetjen e fortë të qeverisë sime. Jemi të kënaqur që shohim zhvillime pozitive në të dy vendet. Nga ana tjetër dëshiroj të inkurajoj udhëheqësit politikë, por edhe shoqërinë civile që të vazhdojnë procesin jashtëzakonisht kërkues dhe nganjëherë rraskapitës të reformave. Në fund të fundit përpjekjet ia vlejnë, por unë e di që njerëzit duhet të shohin dritë në fund të tunelit – punë, një shtet të qëndrueshëm, administratë moderne dhe funksionale, sundim të fortë të ligjit dhe kulturë demokratike. Kjo nuk është vetëm në interes të BE-së por edhe në interes të popullsisë së këtyre vendeve.

 Shqipëria ka arritur shumë. Qeveria shqiptare e di se mbetet shumë për t’u bërë. Ka disa shqetësime në lidhje me luftimin e krimit të organizuar, por përsëri rekomandimi është pozitiv. Ky është një lajm i mirë jo vetëm për vendin, por edhe për BE-në dhe për të gjithë miqtë dhe partnerët e Shqipërisë. Tani varet nga kryetarët e shteteve dhe të qeverive të vendeve anëtare të BE-së që të marrin një vendim në qershor. Pa arritje pozitive në të dy vendet nuk do të kishim marrë rekomandime të tilla pozitive nga Komisioni i BE. E sigurt është  se shtetet e Ballkanit Perëndimor janë në krye të agjendës sonë politike, jo vetëm në Gjermani, por edhe në BE“, thotë Michael Roth

Në ditët në vijim Gjermania do të shprehet për vendimin nëse do të japë dritën jeshile për hapjen e negociatave për Shqipërinë.  Gjermania, Franca dhe Holanda janë tre vendet skeptike për hapjen e negociatave. Pak ditë më parë Rama zhvilloi një vizitë në Gjermani ku takoi Merkel, ndërsa në javën tjetër do të udhëtojë në Paris për të takuar Presidentin francez. Në javët në vijim pritet vendimi përfundimtar nga këto tre vende.

o.j/dita

May 11, 2018 16:26
Komento

8 Komente

 1. sali terroristi bash qeni lepirssumash met pordha May 11, 17:24

  e degjuat Gjermanin e Merkel eeee ?

  hani mut nashi .

  ne Burg do perfundoni terrorista antishqiptare .

  Ju a rrasi Rama ashtu si e meritoni kerma islamike

  Reply to this comment
 2. intelektuali May 11, 18:40

  KESAJ I THONE: “MBESHTETJE ME GISHT NE BYTHE”

  Po pse me Kapobandat e droges, Saje Qorri dhe Fatmir Xhafaj do te hyje Shqypnia ne BE?

  apo:

  Duke folur Kryeministri yne kaqol dhe karagjoz ne emer te ambasadorit amerikan si nje halabak ordiner qe e ka lene shtetin pa frena ne dishezen e injorances se tij budallaqe.

  Reply to this comment
  • Xha Teme May 11, 21:03

   Foli edhe intelektuhaleja. Kapobandat e droges i ke ne stanin tend te vicidolit more kukuvajke e shpifur. Ne damarret tuaj nuk rrjedh gjak shqiptari por vetem zeher kunder ketij populli ashtu sic punuan eterit tuaj dhe Enveri jua leroi te katermbedhjetat duke I tredhut fizikisht dhe menderisht ashtu sic e meritonin. Fare muti.

   Reply to this comment
   • intelektuali May 11, 21:57

    ORE JU NUK JENI SOCIALISTA, POR SPECIALISTA

    Po si nuk ju doli sagllam nje Minister i Edvinit more mavri?

    Ja po e leme menjane Kapobanden Qaje Qorri me gjithe Habialjt e tij, KUSHOT qe i futen friken ne bark Italise me drogen dhe armet qe trafikonin,

    Ja po leme menjeane edhe Kapobanden Fatmir Xhafaj me gjithe vellaun e tij qe jane po keta italiane te frikesuar qe po kerkojne ta ekstradojne dhe ndeshkojne me burg vellane e Kapobandes Xhafaj te Edvinit per trafik dhe shperndarje droge dhe kokaine me 7 e kusur vite burg,

    Ja po e leme menjeane edhe ish Ministrin e shendetesise si Kapobande e ilaceve dhe qendrave spitalore, Ilir Beqja qe i ka futur friken gjithe shqyptareve me kuserine e tij dhe qe po e pret burgu ne nje kohe te afert bashke me miken e tij, qe eshte edhe gruaja e Adriatik Llalles,

    Ja po e leme menjeane edhe vete Adriatik Llallen, servilin e Edi Rames si Kyeprokuror qe mbylli syte per kanabizimin e vendit per 5 e kusur vjet me radhe, por qe i ka futur friken ne bark ambasadorit amerikan Lu,

    Ja po e leme menjeane edhe Ministrin dallkauk te Infrastruktures dhe Energjitikes, Damian Gjiknuri qe nuk e di si i kane vjedhur fondet drejtoret e tij dhe qe nuk e di gje fare qe mafia po zapton zonat e kanioneve me hidrocentralet idiote ne Vjose, bashke me Ministrin Klosi,

    Ja po i leme menjeane te gjithe ministrat e Rilindjes qe nuk dine se nga lidhet gomari, dhe qe e kane lene shtetin ne dore te koncesionareve pa frena fare,

    PO SI TE GJITHE MINISTRAT E EDVINIT JANE OSE KAPOBANDA DROGE OSE DALLKAUKE DRU ME PRE?

    Po si nuk gjeti nje Minister sagllam Edvini o bylmez?

    Reply to this comment
 3. XXXL May 11, 18:42

  Z. Rama pse nuk e more per veshi Lulushin qe te ishte prezent e te shante “pak” Shqiperine.
  Nashi te hajne mut sic kane ngrene Saliu, “Qytekari Dixhital”, baxhella Mona, kokerrjepuri Vasili e shume Shqu-pisa te tjere.

  Reply to this comment
 4. Xha Teme May 11, 21:07

  Faleminderit Gjermanise kesaj mike te madhe te popullit shiptar per mbeshtetjen e fuqishme ne rrugen tone te pakthyeshme te integrimit. Flm Z. Roth qe e shihni realitetin me syte tuaj dhe jo nga syzet e udbasheve te opozites sone te kriminalizuar. Respekt per kombin gjerman.

  Reply to this comment
 5. intelektuali May 11, 21:58

  ORE JU NUK JENI SOCIALISTA, POR SPECIALISTA

  Po si nuk ju doli sagllam nje Minister i Edvinit more mavri?

  Ja po e leme menjane Kapobanden Qaje Qorri me gjithe Habialjt e tij, KUSHOT qe i futen friken ne bark Italise me drogen dhe armet qe trafikonin,

  Ja po leme menjeane edhe Kapobanden Fatmir Xhafaj me gjithe vellaun e tij qe jane po keta italiane te frikesuar qe po kerkojne ta ekstradojne dhe ndeshkojne me burg vellane e Kapobandes Xhafaj te Edvinit per trafik dhe shperndarje droge dhe kokaine me 7 e kusur vite burg,

  Ja po e leme menjeane edhe ish Ministrin e shendetesise si Kapobande e ilaceve dhe qendrave spitalore, Ilir Beqja qe i ka futur friken gjithe shqyptareve me kuserine e tij dhe qe po e pret burgu ne nje kohe te afert bashke me miken e tij, qe eshte edhe gruaja e Adriatik Llalles,

  Ja po e leme menjeane edhe vete Adriatik Llallen, servilin e Edi Rames si Kyeprokuror qe mbylli syte per kanabizimin e vendit per 5 e kusur vjet me radhe, por qe i ka futur friken ne bark ambasadorit amerikan Lu,

  Ja po e leme menjeane edhe Ministrin dallkauk te Infrastruktures dhe Energjitikes, Damian Gjiknuri qe nuk e di si i kane vjedhur fondet drejtoret e tij dhe qe nuk e di gje fare qe mafia po zapton zonat e kanioneve me hidrocentralet idiote ne Vjose, bashke me Ministrin Klosi,

  Ja po i leme menjeane te gjithe ministrat e Rilindjes qe nuk dine se nga lidhet gomari, dhe qe e kane lene shtetin ne dore te koncesionareve pa frena fare,

  PO SI TE GJITHE MINISTRAT E EDVINIT JANE OSE KAPOBANDA DROGE OSE DALLKAUKE DRU ME PRE?

  Po si nuk gjeti nje Minister sagllam Edvini o bylmez?

  Reply to this comment
 6. info analitike May 12, 05:35

  Perse kriepsikoja nuk mbeshtetet tek gjermani? Mos ka frike se i arrestojne terre banditet e rilindjes e mbetet cullak?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*