Ministri gjerman në Tiranë: Vettingu ka treguar seriozitetin e qeverisë

July 22, 2018 19:15

Ministri gjerman në Tiranë: Vettingu ka treguar seriozitetin e qeverisë

Ministri i Jashtëm gjerman Michael Roth ka vizituar sot Tiranën.

Në një konferencë të përbashkët me ministrin Ditmir Bushati, ai u shpreh i bindur që Shqipëria do të vijojë rrugën e reformave. “Të krijohet një sistem ligjor solid e drejtësi e pavarur”, tha Michael Roth.

Ndërkohë ministri Bushati ka falënderuar Gjermaninë për mbështetjen që i jep vendit tonë jo vetëm në reforma, por edhe sa i përket integrimit europian.

Ai u shpreh se gjatë bisedës me Roth, në vëmendje ishte edhe përfshirja e shoqërisë civile në proces, me qëllim që të ketë një dozë kritike në kuadër të reformave.

Ne shkëmbyem pikëpamje edhe sa i përket situatës në rajon dhe e vlerësojmë partneritetin me Gjermaninë. Është një vend kritik i ndershëm” – tha Bushati.

Nga ana e tij, Michael Roth u shpreh në konferencë se ka vizituar sërish Tiranën për të përcjellë përgëzimet për Shqipërinë.

Ministri gjerman u shpreh se me Vettingun, Shqipëria ka nisur një rrugë që nuk ka të dytë në mbarë rajonin.

“Me Vettingun ju keni treguar se ky proces ka qenë i suksesshëm. Fakti që deri tani 14 gjykatës dhe prokurorë janë shkëputur nga sistemi, tregon se shqiptarët e kanë kuptuar që qeveria është serioze” – tha Roth në konferencën me ministrin Bushati.

l.h/ dita

July 22, 2018 19:15
Komento

5 Komente

 1. Europa kurve plake me pamjen e Doris Pack. July 22, 19:56

  Te ishte per Gjermanine dhe BE Vetting nuk do behej kurre, ishit pro te perkedhelurit kriminelit Sali, per kete Proces dhe shume te tjere rrofte kembengulja Amerikane.
  Rrofte AMERIKA.
  Nashi shko e tako tranvestitet Lulush (kriminel dhe hajdut i padenuar) dhe Mona Cizmen nje baxhelle e vjeter e lutju te miratojne ligjet per drejtesine ne Parlament qe kerkojne 84 vota, tregoju vendin antishqiptareve dhe pro ruseve,

  Reply to this comment
 2. Hosteni July 22, 20:40

  Pordhe me rigon te kazanit mediatik. Jo korrupsioni qe nuk po luftohet, por po tradhtohen edhe interesat e Shqiperise. Zagare PD, bastarde PS.

  Reply to this comment
 3. Kris 1 July 23, 16:30

  Rama thote qe qeveria nuk ben as gjykatesin dhe as prokurorin ndersa ky dallkauku gjerman i Herr a Horr Merkel thote se qeveria eshte serize me reformen

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*