Ministri i Financave të Turqisë: Banka Qendrore, jo e varur nga Erdogan

September 3, 2018 12:09

Ministri i Financave të Turqisë: Banka Qendrore, jo e varur nga Erdogan

Ministri i Financave të Turqisë, Berat Albajrak tha për Reuters se “Banka Qendrore e Turqisë është e pavarur nga qeveria dhe do të ndërmarrë të gjitha hapat e nevojshme për të luftuar inflacionin”.

Ndonëse ky institucion nuk e ka ngritur normën e tij bazë në gati tre muaj, pavarësisht krizës valutore, Albayrak u shpreh se “në rast të një problemi në banka, Ankararja do të jetë e gatshme të hyjë me mbështetje. Gjithsesi nuk është se presim probleme me sektorin bankar.”

Lira ka rënë rreth 40 për qind kundrejt dollarit deri më tani këtë vit, e goditur edhe nga shqetësimet rreth kontrollit të presidentit Tayyip Erdogan mbi politikën monetare dhe nga përkeqësimi i marrëdhënies diplomatike me Shtetet e Bashkuara.

Ekonomistët thonë se Banka Qendrore duhet të rrisë normat vendimtare për të frenuar inflacionin me dy shifra dhe për të mbështetur monedhën.

Por Erdogan, i vetë-shpallur “armiku i normave të interesit”, dëshiron që normat e ulëta të mbajnë një trend në rritje të interesit për kreditim.

s.a/dita

September 3, 2018 12:09
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*