Ministri gjerman në Tiranë: Qershori 2019 nuk hap negociatat automatikisht

September 19, 2018 11:22

Ministri gjerman në Tiranë: Qershori 2019 nuk hap negociatat automatikisht

 

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Mass mbërriti këtë të mërkurë në Tiranë.

Në një konferencë të përbashkët për shtyp me ministrin e Jashtëm shqiptar, Ditmir Bushatin, deklaroi se “kriteret për nisjen e bisedimeve për anëtarësim janë të qarta, duhen rezultate nga reformat për të bindur skeptikët”.

“U mor në qershor një vendim për nisjen e mundshme të bisedimit. Mendoj që ka qenë një angazhim kurajoz dhe për këtë Shqipëria mund të jetë krenare. Qershori i vitit 2019, nuk është automatizëm, kriteret janë të ditura dhe të qarta.

Në përpjekje të reformave, duhet të binden skeptikët. Të forcohet shteti ligjor dhe të vijojë reforma në Drejtësi. Në vitet e fundit, Shqipëria ka dalë me Reformën në Drejtësi me një hap gjigant. Janë verifikuar gjykatës dhe prokurorë që vendosin kriteret përtej luftës për krimin e organizuar. Do vijojmë ta mbështesim Shqipërinë në këto reforma”, tha Maas.

Ndërkohë, Bushati u shpreh se “rruga drejt anëtarësimit evropian është një e përpjetë që duhet të shoqërohet me arritje konkrete”.

l.h/ dita

September 19, 2018 11:22
Komento

15 Komente

 1. anticensurë25642654 September 19, 11:31

  ” Qershori i vitit 2019, nuk është automatizëm, kriteret janë të ditura dhe të qarta.”
  “mos mor maskara se na nxore lakrat në shesh”,kështu mund të përshkruhet fytyra e dhimitrit të greqisë!!
  o lali pri gjermoniet,këtë e kemi ditur të gjithë,por një pjese.asaj partiake,partizane a quaje si të duash,ju pëlqente më shumë gënjeshtrat e mashtruesve tanë!!sepse është më mirë një gënjeshtër e bukur se një e vërtetë normale!
  sepse o gjermoni i lalit,ne kemi qef gënjeshtrën!!po të mos e kishim qejf?!
  sali e e-dramë i kishim çuar në të sëmave,me kohë!!dy ditë pas votimeve!!
  ne na mashtrojnë,ne bëhemi sikur jemi mashtruar dhe kështu shkojmë përpara pa e prishterezinë!!
  kur e shohim veten të zhytur në mut!?
  fajin e kanë të tjerët!!reth e qark globit,por asnjëherë,asnjëherë të vetme NE!!
  NE NUK MUND TË GABOJMË,NE JEMI NË LETARGJI TË PËRHERËSHME!!

  Reply to this comment
 2. A.W. September 19, 14:08

  Mos…Herr Mass! Me kete qe thua po le pa pune Herr Hahn ate Komisionerin e famshem te Zgjerimit qe nuk Zgjerohet. Jo per gje po ai i shkreti e ka rutine pune nje xhiro neper Ballkan ne muaj ku derdellit per Zgjerim imagjinar te BE. Me ate merr rrogen kaq kohe. Paguhet pra si i thone fjales “Per ti dhene uje qenve…”

  Reply to this comment
 3. mirel September 19, 14:37

  O gjermon, keta po thone se kusht per integrimin nuk eshte shteti ligjor, por shitja e tokave te te huajt.
  Shikoni mire o gjermon te pakten blini ju tokat e shqiptareve, se po na i morrin greke e ruse e arape.
  I ka nxjerre Edi Ramuti ne shitje se keshtu kerkon BE ja.
  Ti thua shtet ligjor, Ramuti thote te prishim ligjin e 1993isht qe mbronte tokat shqiptare nga shitja te te huajt, dhe po i nxjerr te gjitha ne ankand.
  Gjysmat e tokave po jua jep grekerve e serbeve me firmen e tij, gjysmat do jua shese te huajve.
  Shqiptaret i ka lene ne diell se skane me leke per te ngrene buke e jo me per te blere tokat e tyre qe jua grabiti shteti me 7501.
  E kemi qeverine kriminele, tradhetare e hajdute o gjermano. Kush do ta forcoje shtetin?
  Ajo qe ju ka ngelur shqiptareve eshte te marrin hu e dru dhe ti djegin te gjalle keta horra qe po jua kthejne vendin ne mall tregu. Po nuk jane zgjuar akoma shqiptaret.
  Merren me kampe perqendrimi dhe me pula akoma.
  Zgjohuni oo te marre mendsh, ju ka nxjerre ne treg Ramuti dhe nuk po kuptoni akoma.
  Po investojne te huajt thone. Asnje investim ekonomik, por shitje e paster territori. Kulmi i maskarallekut

  Reply to this comment
 4. Adih September 19, 14:51

  An Herrn Auserminister Hass !
  Nuk i intereson ketyre politikaneve Shqiptare ,integrimi ne BE .Besoj se e keni kuptuar . I tremben diktatit te ligjit dhe transparences se BE.Me gjithe predispozites se juaj z Hass ,te mire qe keni per te ndihmuar popullin e mjere Shqiptar ,Keta neokomuniste te ketij shekulli , shkelin kushtetuten nenin 181 te saj ,posacerisht per pronat . Ku dihet qe as edhe nje firme serjoze e huaj nuk investon ,dhe nga ana tjeter ,kemi nje varferi ekstreme dhe nje papunesi ,qe sa vjen e shtohet negativisht. ,dhe rinia Shqiptare ,cdo sekonte mendon ta lere Shqiperine dhe te degdiset jashte teritorit te saj . E dhimbshme z Hass per kete realitet .Keta jane me anti shqiptaret e te gjitha koherave ,faktet jane kokeforta ,per kete problem . E vertetoj kete ,dhe te kete turp ky buze qumeshti dhe sherbetori i zellshem ,i mafjes ne fuqi , min i jashtem shqiptar Bushati ,kur mburret dhe genjen ,per reformimin e drejtesise ,qe ne te PS po i japim prioritet ,Si ka mundesi ,keta shkelin kushtetuten ne menyren me brutale per ceshtjen e pronave ,dhe ligjerojne pa pike turpi . Ky Bushati kujton se eshte ne Krutje te Lushnjes dhe po flet me Lenka Cukon ,dhe mos u habisni z Minister i jashtem Hass ,ketu ne shqiperi pjell veze gjeli dhe duhet ti thuash derrit daje .
  LIEBE GRÜSSE Herr Hass Vielen Dank. fon Adih.

  .

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 19, 15:22

   Adih
   e ke nis mirë,bile dhe me gjermanishten,por nuk e kuptova këtë punën”Keta neokomuniste te ketij shekulli”??
   a thu se para komunizmit gjithçka shkonte ndershmërisht!!
   amani mor popull i indoktrinueshëm,pëse nuk i bëni pak rezistencë indoktrinimit??përse e thithni në shpejt se sfungjeri ujin??
   ps:në fund e paske dhjerë dhe me gjurmanishten mor Adih(fon Adih)!ka mundësi të të ketë rrëshkitur dora!!

   Reply to this comment
  • fery September 19, 15:24

   Jo jo , nuk u interson BE ketyre politikaneve zullumqar shqiptar sepse BE ua heqe menjiher torten nga goja dhe , s kane asnji profesiont tjeter perveq politikes e te qenit pitikan , ata mund te ngordhur ne ruge . Keshtu me gjitha keto privilegje , benefite dhe marrje para me eskavator , nuk jane budallenj ti lene keto e te futen ne BE

   Reply to this comment
 5. Adih September 19, 15:52

  anticensure [email protected]…..
  Qenke i kuq ,pse te djeg .Mos u mer te kundershtosh ,por jep ndihmen tende sa te kesh takat ,per kete popull.Qurravec argumento ,po te jesh i zoti ,bile do te falenderoj ,por, o i pa gdhendur ,nuk ke te drejte te ofendosh si injorant ,jo mua ,por edhe as nje femi.
  Dua ta mbyll me kete histori ,dhe sinqerisht me ndihmo .
  Ne kohen e komunizmit u cova ne oren 2 te mengjezit ,per te blere 2 litra qumesht .Para meje ishte nje profesor universitete ne radhe .Kur na erdhi radha e jone , qumeshti u mbarua ,dhe nga nervat profesori i universitetit ,gjithe shpirt me tha .Ah more Hitler ,,pse e le ta fitonte Stalini luften .Ma sqaro ishte qafir ,profesori apo kishte te drejte .Pres pergjigje ,sinqerisht , se sot e kesaj dite nuk e kuptoj profesorin.???!!! …

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 19, 17:29

   Adih
   “anticensure [email protected]…..
   Qenke i kuq ”
   për këtë të jesh i sigurtë,i kuq por jo si namik hoti(nuk e di a e mban mënd punën e shalqirit!?)!!nuk e kam mohuar asnjëherë!
   mund të më thuash ku të kam ofenduar mor A DI?
   tek gabimi që ke bërë me gjermanishten “von” dhe jo “fon”??megjithëse ta kam dhënë mundësinë për një gabim ortografik!!
   tashti o Adih,për këtë punën e qumështit që ti ma sjell si një fakt,ndoshta dhe si thua ti,”se sot e kesaj dite nuk e kuptoj profesorin”!!ndoshta me të vërtetë nuk e kupton,por dhe ndoshta bën sikur nuk e kupton!!
   nuk e di se ç’prejardhje ka pasur profesori,por po të mos ishte me prejardhje gjermane!?
   i vjen të ketë qënë një copë gomari!!sepse hitleri pushtoi vëndin e tij!pra nuk mund të ishte i gëzuar me fitoren e hitlerit,sepse do ta kishte më ndyrë se fitorja e stalinit!!do të ishte një copë mishi i përdorur për të pasuruar “rracën arjane”!nuk kishe për të pasur mundësi të shkoje an në radhën e qumshtit sepse do të ishe në kampe të shfarosjes në masë ose në kampe pune i lidhur si bagëtija në grazhdë!!ndoshta do të kishe të haje!bile mund të të mjaftonte si ty dhe profesorit(pa tru në kokë)!
   kur flas për indoktrinim,flas se shumë nga njerëzit,duke qënë pak të shkundur(mund të zgjidhja një fjalë tëjetër)si ti!!
   nuk janë në gjëndje të llogarisin,të analizojnë,të shikojnë tërë anët e një medalje a një sfere!ata shohin interesin e tyre.thjeshtë barkun!!
   duke qënë se shumica janë të tillë,si ti,njerzimi bën të njëjtat gabime,faje,që prej kohës kur ka lënë shkrime!!sepse njerëzit nuk mësojnë,nuk ndreqin të keqen,nuk përmirësojnë gabimin.ata vetëm mdryshojnë drejtimin e gabimit,të fajit!!
   kështu dhe puna e qumshtit tënd,timit, gjithashtu. ne në vënd të rregullonim gabimet,ne i përsëritëm ato!!
   mos vallë sot atë qumësht që ti,profesori dhe unë nuk arritëm ta blejmë,e blejnë të gjithë??sot të paktën njerzit nuk shkojnë tek dyqani i qumështit fare!!e kanë më kollaj të shkojnë tek kazani i plehrave!!apo jo??
   lali nëse ty dhe mua,ndoshta dhe profesorit(nëse nuk ka përfunduar duke shitur cigare,si shumë të tjerë)na ka ecur mirë!!nuk e di për ty!?por për veten time!?të siguroj!!pra megjithëse unë jam jashtëzakonisht mirë,prap nuk mund të them jam mirë!nuk mund të jem mirë kur shoh këtë politikë të ndyrë!nuk mund të jem mirë kur shoh se na gënjejnë nga mëngjesi deri në mëngjesi tjetër!nuk ndjehem mirë kur shoh se shumë të tjerë janë keq!nuk ndjehem mirë kur shoh se politika indoktrinon shqiptarët,përfshi dhe ty,në mënyrën më barbare!!nuk mund të ndjehem mirë kur një shqiptar i thurr himne kasapit të botës dhe racistit më të ndyrë,hitlerit!
   nuk ndjehem mirë kur shoh se vëndi tim,populli tim vepron si një tufë bagëtish!
   nuk ndjehem mirë kur njeriu tim,ku bën pjesë dhe ti,keq përdoret nga hajdutëria që ka pushtuar pushtetin!!
   A di!?
   nuk e di,ndoshta fola pak si përgjithësish,por të më besosh se ishte me qëllim të mirë!
   ps:duke qënë se jam i kuq i pastër jam dhe “qafir”,që nuk e kam mohuar asnjëherë!
   normalisht nuk ofendoj!fakti nuk është ofezë!!
   kur njeriu shkruan si profesor i thuhe “paske shkruar si profesor”,kur shkruan si budalla i thuhet “ke shkruar si gomar,a budalla,a i marrë”,tek ti nuk e kam përdorur këtë mënyrë të shprehuri!!përse je ofenduar kaq shumë??
   mund të më ndihmosh dhe ti??
   duke u përgjigjur!!

   Reply to this comment
 6. XXXL September 19, 17:12

  “anticensure25642654, moter e grua-qire, ne fakt ky sharroj per vete, do gojore 3 here ne dite.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 20, 07:20

   hej,hej
   o vrimë XXXL,po ti ça pate mi zemra??
   a thu të kanë marrë klientët gruja,dhe motra time??
   të dyja janë të martume mi zemra!!dhe për fat të mirë e bëjnë legalisht atë punë!!
   për ty është pak e vështirë ta nxjerrësh bukën e gojës,jo “sheqerkën” që mban në gojë,këtu në shqipëri!!akoma nuk e kemi legalizu zanatin tat!po mos u mërzit,ata punëdhënësit e tu po lodhen me e bo legal!!e pastaj mund të vësh tabelën në gjoks,me tërë shërbimet që bën dhe çmimin për seicilin shërbim!
   ps:motra,nuk e kuptova se ç’ke XXXL!?trupin apo zgafellat!?po qe se ke variantin e dytë!?punë muti.duhet të shkosh me gomerë,se njerzit nuk të bëjnë punë!edhe sikur ti ofrosh falas!!

   shnet motra dhe mos u ul në gjëmba!!ruaje byçkën e madhe se të duhet!!

   Reply to this comment
 7. Eduarti September 19, 17:18

  Po te kene tani keta qeveritaret tane me Ram pallen ne krye sado pak dinjitet, se paku deri ne qershorin tjeter nuk ne cajne trapin me ne c’do 3 fjale, 2 per hapjen e negociatave per kandidat per anetar …etj etj rebus pa mbarim. Bejne mire t’ja kursejne popullit rrenat me status kandidati ne BE dhe te shohin statusin real te fukarallekut shqiptar.

  Reply to this comment
 8. Gzim Kulufi September 19, 19:35

  Te dy ngjajne si pika shiu.

  Reply to this comment
 9. Koli September 19, 23:01

  Nuk i vjen turp Rames qe genjehu?!
  Palaco politikan,pa skrupuj!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim