Ministri i Jashtëm gjerman: Të hapen negociatat për Shqipërinë

June 15, 2018 12:22

Ministri i Jashtëm gjerman: Të hapen negociatat për Shqipërinë

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas ka komentuar çështjet e zgjerimit të Bashkimit Europian. Në një editorial në “Atlantic Council”, ai shkruan se nëse vendet e Ballkanit Perëndimor nuk integrohen në BE atëherë do të ketë pasoja fatale.

Ministri gjerman ka komentuar dhe progresin që ka bërë Shqipëria në rrugën e saj për t’u integruar në Bashkimin Europian. Sipas Maas, vendi ynë është duke shënuar hapa progresi në çështjen e Reformës në Drejtësi.

Ai shprehet se është pro hapjes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë.

“Pasoja fatale nëse e lëmë Ballkanin jashtë BE-së. Gabim nëse BE nuk lejon zgjerimin me anëtarë të rinj. Shqipëria ka bërë progres të qenësishëm në Reformën në Drejtësi. Shqipëria po ndërmerr një reformë ambicioze në drejtësi

Për Shqipërinë dhe Maqedoninë jam pro hapjes së negociatave. Çelja e negociatave duhet të shoqërohet me disa kushte. Nëse ndalojnë zgjerimin atëherë dëmtohen reformat në këto vende“, u shpreh Heiko Maas.

o.j/dita

June 15, 2018 12:22
Komento

11 Komente

 1. L.H June 15, 12:58

  Si duket ambasadori gjerman ne Shqiperi lexon gazeten ‘DITA’.’Hapje negociatash me kusht ndryshe tradheti ndaj shqipetareve e imunitet ne perjetesi tradhetareve krrimineleve salise like florise dhe eunuk Edvin Mavrise…..

  Reply to this comment
  • Kruja June 15, 17:17

   Komentatoret dhe analistet gjykoje dhe politikanet e huaj, Po te kishin pergjegjesi minimale qytetare nuk do kishin rrjedhur ksq vite kohe e humbur, Asnje nuk guxon te shkruaj pseeeee.

   Reply to this comment
  • Tani June 16, 01:33

   Hahaha cfare u mbetet plehrave neo-esadiste qe bene gjithcka per te penguar hapjen e negociatave? Dhe ndersa nga njera ane luftonin me terbim mos hapjen e negociatave nga ana tjeter dilnin e thonin qe ne jemi per negociatat por per aresye te qeverise Shqiperia nuk e meriton qe ti hapen negociatat. Asnje ndryshim nga ESat Pasha qe e shtriu ne toke Avni Rustemi qe ndersa bente sikur ishte per Shqiperine i eshte ngritur varri ne Beograd per te gjitha tradhetite qe i ka bere Shqiperise dhe tokatv qe un premtojn per tja u falur. Pikerishtv edhe si nipi i atijn Ahmet Zogoli, apo i vetequajturi Mbret Zogu i Pare qe ju fali ishullin e Shen Naumit dhe te tjera Beogradit pas ndihmes qe Beogradi dhe Rusija i dhane per te rrezuar qeverine demokratike te Fan Nolit dhe per ta sjelle ne pushtet.

   Reply to this comment
 2. Monika Kryezeza pronare bordellos Jale June 15, 13:28

  Hapje negociatash pa kushte?SHPERBERJE..!
  Ish Shqiperija ndare ne 128 bajraqe me kalif Saline princ Xenin e princeshen Armina me shemren Sadija nje qe pallohet me Fazlliq nje me kalin e Xenit…

  Reply to this comment
 3. GIOTINA June 15, 13:32

  numuruesi:’HAPJE’
  Emeruesi i perbashket:Gjermani-France-Hollande…’KUSHT’….HAPJE me KUSHT

  Reply to this comment
 4. intelektuali June 15, 13:52

  PO EDVINI E TRUMBETOI HAPJEN E NEGOCIATAVE PA KUSHTE?

  Kush genjen tani?

  Po Kapobandat e droges Tahiri dhe Xhafaj qe zevendesi i Merkelit i permendi si PENGESE per hapjen e negociatave?

  prandaj:

  Ku eshte zhdukuar media jone kombetare?

  sepse:

  MUA PER VETE ME DUKET SE ESHTE FSHEHUR NE BRIMEN E MIUT NGA FRIKA E RILINDJES ENVERISTE SI NE KOHEN E QEPES TE PARTISE SE PUNES?

  Reply to this comment
  • Kaçi i zi June 15, 15:00

   U shqetesua reaksioni nga hapja e negociatave.
   Kjo do te thote dhe nje mandat tjeter 4 vjecar per ps dhe Edi Ramen.

   Reply to this comment
  • nje shqiptar i drejte June 15, 16:39

   Po mire more “intelektuali” , po nuk te vjen turp ? Mire Tahiri , qe eshte nen akuze , por akoma i pa denuar , mund edhe thuash e te dyshosh , ndonse eshte drejtesia ajo qe do te vendose ; po ministrin Xhafa , si mund t’a quash “kapobande te droges” , vetem sepse para 12 vjetesh , i vellai (e theksoj I VELLAI dhe jo ai vete) eshte denuar ne Itali per trafik droge ?! Atehere mund te them me plot goje , qe , pasi rregjimi komunist te arrestoi ty per veprimtari armiqesore , ia ka bere shume mire edhe familjes tende qe e internoi , edhe far e fisin tend qe e dhunoi .

   Reply to this comment
   • intelektuali June 15, 17:46

    Beji te fala kriminelit te Enverit, Rita Marko qe Rilindja e Edvinit e dekoroi me medalje trimerie per krimet e tij kunder njerezimit dhe qe Edi Karagjozi, si PARTIZAN i Enverit i shtoi pensionin e veteranit njesoj si Nexhmijes dhe Vitos,

    BEJI TE FALA RITA MARKOS, KRIMINELIT TE ENVERIT SEPSE I KA NGRITUR KEMBET PERPJETE

    dhe:

    Ka deshperuar fanatike te Partise qe po vajtojne ne gazeten DITA ME NGASHERIME SI KUKUMJACKA PYLLI

    Reply to this comment
    • Kaçi i zi June 15, 19:06

     Ha haa i ngriti kembet perpjete thote
     98 vjec vdiq o derdemen. Sa do ti te jetoje 300 vjet si shqiponja? Beri qejf Rita ndjes paste.

     Reply to this comment
 5. MH June 16, 02:50

  Bravo ministri i jashtem gjerman.Korigjove veten nga deklarimet e dites ma pare.Me kete deklarim sot ekuilibrove mendjen tende diplomatike.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*