Ministri i Jashtëm i Greqisë: Rama, çerek grek, ka qasje antigreke

July 11, 2019 18:22

Ministri i Jashtëm i Greqisë: Rama, çerek grek, ka qasje antigreke

Kryeministri i Greqisë Qiriakos Micotaqis i ka besuar drejtimin e politikës së jashtme një prej njerëzve të tij më të afërt nga radhët e partisë “Demokracia e Re”, Nikos Dendias,  me qëllim forcimin e pozitave të vendit  në arenën ndërkombëtare.

Në dosjen e përgatitur me prioritet në fushën e diplomacisë për mandatin që sapo nisi, kryeministri Micotaqis synon rritjen e bashkëpunimit me  aleatët tradicionalë.

Por kryefjala e diplomacisë greke pritet të jetë ripërcaktimi i marrëdhënieve me Turqinë, si dhe perspektiva europiane e vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Në platformën e qeverisë së partisë “Demokracia e Re” theksohet dhe “nevoja për të kufizuar ndikimin negativ të marrëveshjes së Prespës”.

Por kush është Nikos Dendias dhe cfarë roli do të luajë në marrëdhëniet me Shqipërinë?

60-vjecari me profesion avokat ka lindur në ishullin e Korfuzit, ka ushtruar detyrën e ministrit të Drejtësisë, të Mbrojtjes dhe te Rendit Publik.

Dendias ka deklaruar shpesh me krenari  origjinën e tij nga Shqipëria. Disa herë në studiot televizive ai eshte shprehur se të parët të tij ishin nga Himara.

Një vit më parë kur Dendias ishte një nga zërat më të fortë të opozitës dhe ngrinte dyshime mbi politikën e jashtme të Aleksis Tsiprasit kritikoi në distancë dhe kryeministrin Rama.

“Me ben pershtypje te jashtezakonshme  që kryeministri Rama nuk ka qendrime pro greke.

Me ben pershtypje sepse zoti Rama eshte çerek grek, gjyshen e tij Anagnosti e njihja ne Korfuz.

Duhet te mbrojme dhe te drejtat tona, minoritetin grek ne vendin fqinj por nuk mund te lejojme qe vendi te behet terren per kercenime.

Shqiperia ka nevoje per marredhenie te mira me Greqine, edhe me BE. Kemi shume menyra dhe mjete per ti bere presion Shqiperise qe te ushtrohet e drejta ne Shqiperi.

Nuk duhet tu leme te besojne se mund te bejne ç’te duan”, shprehej ai.

Athina dhe Tirana duhet t’u japin zgjidhje shume çështjeve te mbetura pezull mes dy vendeve, por tashme Greqia pritet te beje ndryshime ne kursin diplomatik.

l.h/ dita

July 11, 2019 18:22
Komento

43 Komente

 1. mirel July 11, 18:29

  Ore po nuk paskan patur derman keto gjyshet e Ramutit.
  Nga Venecia ne Korfuz qenka bere nami.
  dhe thote Antigrek ky Micua.
  Po jo o Mico, detin ta ka dhene, Vorio Epirin ta ka ngritur deri ne Vlore me varrezat greke, kuotat e minoritetit i zgjeroi, dhe flamurin grek ta ngriti ne Finiq bashke me dygjuhesine e tabelave.
  Ca doni me shume?
  te vijme e tjua dhurojme vete me saze gjithe Jugun?
  Si tha Ramuti, hidhi hi syve popullit, se gomar eshte, e ben si te duash..tradhetine e quan Reforme.
  Plot Reforma ka bere per ju o Mico. Aq sa e ka paguar qeveria greke me fondet sekrete. Apo do ta mbulosh agjentin qe jua nxori zbuluar Kotsia?

  Reply to this comment
  • mirel rrotkarristi blogut July 11, 18:59

   Detin ja dha motra jote mirel Lulushe Kurvica. Te lutem mos i ngaterro gjerat. Dygjuhesia e tabelave eshte kriter i BE per te gjitha zonat minoritare po ti si Rrotkarrist blogu vazhdon ti biesh mutit me kobure.

   Reply to this comment
   • mirel July 11, 19:53

    Opa, doli kurva greke, hapur fare thote qe duhet ti dhurojme me shume te drejta grekerve per Evropen.. Ti dhurojme dhe bashkite e ta bejme si Kosovaret me Zajednicen..
    UUuuu kurva dhiare, bythqirja e Dules..

    Reply to this comment
  • Raimond vlonjati July 12, 03:29

   Mirel mos genje !

   Te gjitha ato qe thua ti I ka bere Sala, jo Rama

   Natyrisht edhe Rama eshte pro grek, dhe tani e tutje ai do punoje pro Greqise,

   Porse ato akuzat e tua jane per Salen, jo per Ramen

   Reply to this comment
 2. USA July 11, 18:34

  Nikos ti nga vunoi dhe rama nga vunoi mos e beni lemsh te pakten. Po qe ne himare nuk ka grek dihet. Po greqia kto 10 vjecar do njohe camerine o niko.

  Reply to this comment
 3. Hosteni July 11, 18:35

  Filluan nenin keta gjoja Rama antigrek. Po luhet nje loje e ndyre, qe pak e nga pak po i njejme pasojat. Keto furcat le t´i fusin ne bythe ne dac te Rames, ne dac te evgjiteve grek.

  Reply to this comment
 4. intelektuali July 11, 18:41

  O Ministri i Jashtem grek me origjine shqyptare nga Himara,

  EDI RAMA:

  Nuk ka trasheguar LIGESINE antigreke nga gjyshja Anagnosti nga Korfuzi, por nga babai Kristaqi qe ishte kriminel i Enverit, killer dhe vrastar i Havzi Neles, poet disident antikomunist dhe ky krim ne vitin absurd ne vitin 1988, qe e ben Kryeministrin shqyptar qe vrau djalin nga Bularati si nje zog pule me Renean e tij gjakatare me justifikime enveriste te bazuara ne nje video amatore celulari, si asnje Kryeminister tjeter ne Boten Demokratike,

  prandaj:

  Mos u cudit fare sepse:

  FANATIKET E ENVERIT NUK HANE FARE PYKA LLOGJIKE.

  dhe:

  U ka mbetur ora ne Kohen e Qepes te Monarko-Fashisteve greke te propagandes se Enverit.

  Reply to this comment
  • Gramoz Liskendaj July 11, 19:05

   Sa qejf I ke monarkofashistet greke o IntelektuHALE se ata te shkerdhenin nenen, motrat dhe gjithe sojin e shkerdhyer . Si ai psikopati i Bularatit meriton edhe ti gjysmen e lekut qe te heshtesh njehere e pergjithmone o poshtersira e blogut.

   Reply to this comment
   • intelektuali July 11, 19:58

    Eja ta provosh bythen e pederastit enverist

    sepse:

    ME KE PRONTO TE TAJVANI ME KAFE DHE ME BRISK NE DORE

    por:

    Po te paralajmeroj se do ikesh pa KOQE sepse do t’i jap t’i kollofitesh me gojen e ndyre te enveristit sadist qe te provosh se cfare torturash hoqen lushnjaret e ngrate kur refuzuan te bashkoheshin me banditet e Mehmet Kasapit prej Mallakastre, njashtu sic e provoi edhe djali nga Bularati kur Renea e vra sikur te ishte zog pule kur e kishte rrethuar nga te gjitha anet me urdher te Edvin Droges qe e ka babane, Kristaqin killer gjakftohte vrastar te Enverit qe firmosi varjen ne litar te Havzi Neles, mik i intelektualit, poet, disident antikomunist si te gjithe xhelatet e tjere te Enverit

    Reply to this comment
  • mirel July 11, 19:54

   Ja, doli dhe putana tjeter greke, intelhaleja

   Reply to this comment
   • intelektuali July 11, 20:53

    Ore ti putane e Enverit, grekun tregoja sateme qe te ka lindur cyryr fanatik dhe nuk te ka mesuar normat elementare te sjelljes qytetare, te kam thene me pare qe je BOLE fanatike, prandaj mos guxo te shkruash kunder Edvin Droges me baba kriminel te Enverit qe e ka trasheguar kete profesion te vrastarit nga Kristaqi qe vari ne litar Havzi Nelen me nje gjakftohtesi enveriste te papare, njashtu sic djali i tij, Edvin Droga vrau djalin nga Bullarati me propagande te stisur nga sigurimsat qe sajuan nje video amatore celulari,

    prandaj:

    O MUT enverist mbylle halen enveriste se na qelbe kete forum te nerum te gazetes DITA, se ky eshte vendi per debat intelektual dhe inteligjent dhe jo WC per jashteqitje enveriste, idiote bythqire dru me pre si puna jote

    Reply to this comment
   • intelektuali July 11, 20:54

    Ore ti putane e Enverit, grekun tregoja sateme qe te ka lindur cyryk fanatik dhe nuk te ka mesuar normat elementare te sjelljes qytetare, te kam thene me pare qe je BOLE fanatike, prandaj mos guxo te shkruash kunder Edvin Droges me baba kriminel te Enverit qe e ka trasheguar kete profesion te vrastarit nga Kristaqi qe vari ne litar Havzi Nelen me nje gjakftohtesi enveriste te papare, njashtu sic djali i tij, Edvin Droga vrau djalin nga Bullarati me propagande te stisur nga sigurimsat qe sajuan nje video amatore celulari,

    prandaj:

    O MUT enverist mbylle halen enveriste se na qelbe kete forum te nerum te gazetes DITA, se ky eshte vendi per debat intelektual dhe inteligjent dhe jo WC per jashteqitje enveriste, idiote bythqire dru me pre si puna jote

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 July 12, 08:01

     o nastro
     mo u nxeh kot!!
     lëri këta enveristët!!
     mer atë mikun tim me të dy duart,thithe mirë e mirë dhe shkruaj sa të mundesh në njëjtën kohë e sipër!!ashtu të rritet frymëzimi!
     bastard senil i shkërdhyer në sumë e në tru,ti nuk ndreqesh!!je aq i prishur sa nuk ka gjë që të sjell një një formë,pak a shumë të keqe!!
     bastard si ti është dhe ky debili që e mban veten për gërk,bastardë si ti kemi pasur e do të kemi gjihtë jetën!!bastardë si ti ishin hamzatë e ballabanët,bastardë si ti ishin dhe ata shqiptarë që e bënë greqinë dhe vranë e prenë shqiptarët e tjerë,bastardë si ti janë dhe këta të sotmit që drejtojnë greqinë dhe shumica që drejtojnë shqipërinë!!jeni shumicë o bastardër,prandaj nuk ecën ky vënd!!

     Reply to this comment
    • anticensurë25642654 July 12, 08:03

     nastro
     lëre enverin rehat në punën e tij!!boll ka tëtëmë për të shkërdhyer në botën tjetër,nuk ka kohë të merret me ty!!
     por ti mos u mërzit se pas ca vitesh do ti shkosh dhe ti atje!!eeee atëherë do tu shkërdhejë prapë familjarisht si kur ishit gjallë!!

     Reply to this comment
  • Rroshin shqiptaret e vertete July 12, 07:47

   Po per Hysen Shoshorin e gjore cfare di te thuash…apo prekesh thelle – thelle aty ku e ndien shume – shume per salikriminelin mor i cnderuemi intelektualesh. Ptu, soj i ndyre percaresish shqiptare qe kurre nuk do ju dale endrra e rraces suaj.

   Reply to this comment
 5. agon July 11, 18:41

  O derezi po si qenka grek kur dihet boterisht qe korfuzi e jo vetem skane folur te ashtuquajturen greqishte qe flitet tani ne te ashtuquajturen greqi, keta sduan te kuptojne qe jane ata shqiptare ose ilir per me shume se 85% e atyre qe jetojne atje jo ne te ashtuquajtur grek … kesaj i thone qe luftojme e i bejme keq vetvetes si ata e si neve kur ta kuptojme kete si ne si ata mdoshta do shpetoj ky komb qe spo gjen vetveten qe kur erdhen turqit ne ballkan ..

  Reply to this comment
  • mirel July 11, 19:58

   Atij i thua derezi ti apo ne shqiptareve qe mbajme nje tradhtar si Ramuti ne krye?
   Nuk e shikon qe po perpiqet ti justifikoje tradhetite e Rames, sikur gjoja nuk paskan ndodhur?
   Nuk beri te njejten gje Ramuti dhe me Kosoven?
   Vajti te puthe flamurin dhe te shpalle Shqiperine e madhe nderkohe qe ka punuar dhe punon me Vucic per shkembim territorresh sipas planit serbo-rus
   Ka me mashtrues te ndyre se Ramuti?
   Kotsia e nxori hapur qe fondet sekrete kalojne ne qeverine shqiptare per zbatimin e mareveshjeve greke, ju akoma merreni me ate qe nuk ka ca na ben po nuk tradhetoi ky qe kemi ne krye te puneve tona..

   Reply to this comment
 6. Tani July 11, 18:44

  Nuk ka qasje antigreke Rama, por edhe pse u shkerdhym 500 vjet nga turku, shkerdhyerja vazhdoj perseri me ca idiotlliqe te tipit Air Albania etj etj.
  Rama ka dicka te keqe qe nuk e perballon dot :. disa emrave te medhenj, politikane apo oligarke, i nenshtrohet menjehere …

  Reply to this comment
 7. SS July 11, 20:00

  Historikisht ne kete gjendje nenshtrmi sot ,nuk ka qene kurre Shqiperia Presione kemi patur vazhdimish nga gjitonet ,por rilindasit lan emer ne histori ,per te mbrojtur te drejtat tona Fati i vendit tone ndodhet te ylberet ,me bythe nuk i mbrojme te drejtat tona

  Reply to this comment
 8. “greqia”e sotme eshte e = me ISIS keshtu u krijua ne vitin 1821 July 11, 20:08

  Si mund ti thuash rames cerek “grek” kur “greket” nuk egzistojne. 70% e popullsis sote ne gerqi” jane avanitas, pjesa tjeter vari leshet pune arixhish. Keta e din shume mire se po u fut shqiperia ne Europe keta shkrihen te gjithe.

  Reply to this comment
 9. Amerikani July 11, 20:12

  Ky Niko e ka mbiemrin Deda. Eshte me origjine nga Mirdita te emigruar ne Himare.
  Himararjotet ne masen 90 % jane mirditore ashtu sic pohonte dhe Metro Marko.

  Reply to this comment
 10. ndersa kryeministeri Grek eshte 1/2 Turk July 11, 20:24

  uahhahahahahah

  Keshtu tingellon humori i karagjozeve Grek

  Reply to this comment
 11. Aleksander Thana July 11, 20:33

  KY idiot eshte shqiptar I harruar. Pa filluar akoma, e nisi luften per gjysmen tjeter te Shqiperise se Jugut . Skane faj kur kane gjetur ne Shqiperi batakcinj, spiune e firaune te cdo kallepi !!!

  Reply to this comment
 12. Jimi July 11, 21:02

  Ky cerek shqiptari me nje mbiemer safi shqiptar, Dhen-Dhia, ankohet per kryeministrin shqiptar perse nuk i mban iso politikes greke!? Po perse t’mos ankohen shqiptaret per kete cerek shqiptar per antishqiptarizmin e tij ? Apo edhe ky si horofillaku shqiptar Zerva, eshte gati per genocid ndaj shqiptarve ne Greqi ?

  Reply to this comment
 13. MH July 11, 21:14

  Sa eksperienc politike paskesh ky zoteri ministri i punve te jashtme greke.Meqe Rama ka nji cike origjin greke duhet pa cajre te kontriboj shume per Vorio Epirin ne dashni te Grekofoneve.

  Reply to this comment
 14. Lili July 12, 07:12

  Ne vitet 1990 aneta e dergoi Edi ramen ne korfou te gjyshja greke per t’i shpetuar koken se atehere u tremben pak komunistat! Tash jo , po ndoshta punet qe nuk u kryen ne 90 duhet pa tjeter me i krye se perndryshe nuk ka shpetim per Shqiperine nga keta gjysme greku gjysme vlah gjysme gabel gjysme dreqni , te gjithe internationalista pa taban qe shesin nene e babe , bile edhe gjyshe sot, per nje pelqim po qe asgje Shqiptar nuk kane ne vepr imet e tyre e sjelljet e tyre!
  Kuptohet tash pse ky gjysme greku poshteron cdo date historike shqiptare !

  Reply to this comment
 15. anticensurë25642654 July 12, 07:55

  që rama nuk është anti gërk,këtë e di dhe hajvani më i trashë,përveç MH,por që ky bastardi shqiptar pretendon se duke qënë çerek grek,a çerek venecian duhet të bësh më shumë për çerekët se sa për pjesën tjetër!!
  po ky bir bushtre,bastard 100% shqiptar përse është antigen!pra anti shqiptar??
  llogjika thuhet se është vetëm e njeriut!por këtë dhnti të natyrës,a arrtje tonën nuk e zotërojnë të gjithë!!
  ky zotëria, ministër i thekur,sipas llogjikës së tij,pra kur arsyeton për ramën si antigërk,duhej të ishte më i keq se rama!!rama e 1/4 grek është anti grek,pra mbisundojnë 3/4!kurse ky me 4/4 shqiptar është 100% antishqiptar!!
  mor zotëri,si ti dhe tërë tufa bastarde që përbën shumicën e popullsisë greke,plus një pjesë të bastardëve të importuar nga shqipëria,përse jeni kaq antishqiptarë??përse mor njerëz të ndyrë,përfshi këtë bastardin tonë 2 metrosh,nuk mund të jeni normal dhe të hyni tek pjesa e njerzimit që quhet homosapiens!!përse tërë jetën tuaj dhe tërë vazhdimësinë tuaj gjenetike e mbani në në nivelin më të ulët të homosapiens!në homoshovinistis!
  shtet i qelbur turp i asaj historie që pretendon se mban mbi shpatulla!!shtet i europës demokratike me mentalitet aziatik mesjetar!shtet fondamentalist fetar!!turpi i Bashkimit Europian!!ja keni kaluar dhe turqisë erdoganiste!!

  Reply to this comment
 16. Messerschmitt July 12, 08:17

  Rama na doli 000% shqiptar cerek grek, cerek vlleh cerek kroat 100% pederast dhe 1000000000000000% alabak e rrac gjakdhjere !!!

  Reply to this comment
 17. ETHEM July 12, 08:18

  FILLOI GREKU TE HEDH SHQELMA KUNDER KM RAMA.
  -KJO DIHET.BABI KM GREK MICOTACIS MORI DETIN NGA SALIU E LULI POR E RREZOI GJ.KUSHTETUESE.
  -POR PRETENDIMET VAZHDOJNE PER KUFIRIN DETAR,TOKSOR,VORIO-EPIRIN,MINORITETIN,PROBLEMIN ÇAM QE NUK E NJOHIN,LIGJIN E LUFTES,ETJ.
  -NESE ME CIPRASIN U BEBE DISA HAPA POZITIVE,MARRVESHJEN E PENGOI META ME URDHER TE SALIUT.PIKE.
  -DHE SITUATA NE VERI-LINDJE-JUG DO TE JET ME KEQ.
  -KJO NESE DO ARRESTOJEN NGA SPAKU 4 KRERET E OPOZITES TALEBANE PRO TYRE.

  Reply to this comment
  • mirel July 12, 14:20

   Nuk e mori detin nga Saliu, o rrace e trashe, qenie e pazhvilluar. Mori te gjatin nga Kushtetuesja. Ke dhjetra pohime te Tsipras dhe Kotsias qe u perpoqen ta hapnin ceshtjen e detit me Ramen se nuk kishin asnje mundesi ligjore te zbatonin nje mareveshje te anulluar.
   Kjo vlen dhe per ty Rajmond debili, se eshte turp te quheni vlonjate. Ju merr nje Ramut per hundesh. Popull debil

   Reply to this comment
 18. Lili July 12, 08:23

  Ethem , jo kur je karte e djegur te paret qe te leshojne jane pikerisht ato qe kane investuar ma se shumti ne ty , sepse ato shpejt pershtaten per te mbrojte interesat e tyre! Rama eshte tash per ta karte e djeguar pra e diskreditojne vete ata, pa pasur nevoje per ne!

  Reply to this comment
 19. Lili July 12, 08:23

  Ethem , jo kur je karte e djegur te paret qe te leshojne jane pikerisht ato qe kane investuar ma se shumti ne ty , sepse ato shpejt pershtaten per te mbrojte interesat e tyre! Rama eshte tash per ta karte e djeguar pra e diskreditojne vete ata, pa pasur nevoje per ne!

  Reply to this comment
 20. Arben July 12, 09:06

  MORET VESH O MILET QORR.

  INTEGRIMI URUPIAN NA VJEN VETEM PO TE

  BEHEMI GREK.

  HAPNI SYTE O MILET QORR.

  Reply to this comment
 21. Rita July 12, 10:10

  Thenia e Ministrit grek eshte lavderim per Ramen kur lexohet nga shqiptaret e nje kritike kur lexohet nga populli grek .Dhe per momentin Rames i duhen me shume se kurre mesaxhe te tilla nga jugu e veriu ….me shprese se 85% do te lihet ne harrese .Per gjyshet e Rames dua me dijt . Kemi nga dy gjyshe te gjithe ,nje nga nena e nje nga baba . Nga baba ,sic dime e jema e Kristaqit sherbetorja e Mbretit Zog ju dha per grua shoferit te Mbretit (gjyshit te Rames ) dhe nga kjo martese na lind nje Kristaq qe rrinte ne prehrerin e prijsit derisa ai u martua .Pyes kjo gjyshe banonte ne Korfuz ??? Apo gjyshja nga nene dhe si eshte historia e kesaj gjyshe qe jetonte ne Greqi ?? Per kurreshtje se nje gjyshe i del te kete jetuar ne Sardenje e tjetra ne Korfuz .Te shkruaje dikush qe din kete lajm ,jo me ironi e sharje por vec si nje realitet .

  Reply to this comment
 22. Vlonjati July 12, 12:12

  Hajde shqipo hajde ,rrace muti…

  Reply to this comment
 23. Buzuku July 12, 13:05

  Ky ministri i shtrember idreqtesise greke flet me llogjike prej titvasili, per te kenaqur eprorin gjiritlli. Mire o njerez Kristaqi Rama na qenkish kriminel ( ! ) – nje artist I madh , qe edhe mizen nuk besoj se e vriste, po llapaqeni Berrisha, I provuar ne sa e sa krime, shpikesi I epitetit per K. Ramen?, Po Rustem Gjata, Po Ismail Kadare ( te me falin te gjithe ), SI zv. I Nexhmije Hoxhes, …Po gjith ata sigurimsa dhe hetuesa qe rekrutoi Berisha ne PD?, etj.etj. Kot e kini se gjerat do rregullohen me kalimin e kohes.

  Reply to this comment
 24. Visit Albania July 12, 16:42

  Pa shikoni kete faqe mor pseudo-grek te mutit:
  https://mentealternativa1.blogspot.com/

  Reply to this comment
 25. Visit Albania July 12, 16:43

  Kurth i ROTHSCHILD-IT

  po merruni me kete faqe https://mentealternativa1.blogspot.com/
  dhe do gjeni te verteten e historis

  Reply to this comment
 26. Iliria e bashkuar July 12, 16:53

  Nje shqiptar qe Po ve ne grindje shqiptaret. Ky shqiptar i shitur dhe minister haron kufijt e Vertet te shqiptarve

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim