Ministri i Meksikës: Ndarja e fëmijëve nga prindërit, “çnjerëzore”

June 20, 2018 09:36

Ministri i Meksikës: Ndarja e fëmijëve nga prindërit, “çnjerëzore”

Ministri i Jashtëm i Meksikës, Luis Videgaray i ka kërkuar SHBA-së që të rishqyrtojë praktikën e ndarjes së fëmijëve nga prindërit emigrantë, pasi ky akt është “mizor dhe çnjerëzor”.

Zyrtarët e Shteteve të Bashkuara i kanë paraqitur masat e ndërmarra si një mënyrë për të penguar hyrjen e paligjshme, por imazhet e botuara këtë javë të fëmijëve dhe të rinjve të ulur në kafaze me dysheme prej betoni në objektet e strehimit, kanë nxitur zemërim.

“Kjo është një shkelje e qartë e të drejtave të njeriut dhe i vë fëmijët, duke përfshirë edhe ata me aftësi të kufizuara, në një situatë të cënueshme”, tha Videgaray në një konferencë shtypi në Meksikë.

Ai shtoi se qeveria meksikane e ka bërë tanimë të qartë qëndrimin e saj përkundrejt administratës së Trumpit.

Në konferencën e mbajtur për shtyp, ai cilësoi gjithashtu se e ka ngritur çështjen edhe me zyrtarë të lartë të Kombeve të Bashkuara, përfshirë këtu Sekretarin e Përgjithshëm Antonio Guterres.

s.a/dita

June 20, 2018 09:36
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*