Ministri i PD rrëzon PD: Nuk ka kërkesë për ekstradimin e vëllait të Xhafajt

May 12, 2018 09:20

Ministri i PD rrëzon PD: Nuk ka kërkesë për ekstradimin e vëllait të Xhafajt

Ish-ministri teknik i Drejtësisë, Gazmend Bardhi, është shprehur se nuk ka një kërkesë nga autoritetet italiane, drejtuar Ministrisë së Drejtësisë në Shqipëri, për ekstradimin e vëllait të Fatmir Xhafajt, Agron Xhafaj, i dënuar me vendim të formës së prerë për trafik droge.

Teksa opozita akuzon Fatmir Xhafajn se ka penguar ekstradimin e vëllait të tij, duke manipuluar edhe Kodin e Procedurës Penale, përfaqësuesi i PD, Gazmend Bardhi, thotë se nuk ekziston një kërkesë e tillë.

Sipas tij, nuk mund të ketë kërkesë për ekstradimin e Agron Xhafaj, për sa kohë Policia Shqiptare nuk ka njoftuar autoritetet italiane, se ky person i dënuar ndodhej në Shqipëri.

Gazmend Bardhi, njëherësh edhe përfaqësues i PD, në një intervistë për Shqiptarja.com thotë ndër të tjera se, “që të ketë kërkesë për ekstradimin një personi, fillimisht duhet të identifikohet se ku ndodhet personi, që është detyrë, sipas ligjit, e Policisë Shqiptare, meqë e dinë se Agron Xhafaj është në Shqipëri. Në momentin që e identifikon personin, i njoftohet Italisë që ky person është në Shqipëri. Nuk mund të ketë kërkesë për ekstradim, pa e ditur se ku është personi. Informimin duhet ta bëjë Interpol Tirana që ky person është në Shqipëri“.

o.j/dita

May 12, 2018 09:20
Komento

9 Komente

 1. lashtesia May 12, 09:48

  Edhe ti nuk i ke te qarta keto pune!
  Ka bere edhe ministrin ky dhe flet budallalleqe, me te lehta se shoket e tij, po perseri budallallaqe;
  Policia Shqiptare ( dhe e çdo vendi tjeter), lidhur me kapjen e personave te denuar ne nje vend tjeter ( te çfare do lloji nacinaliteti), bazohet ne vetem 2 kerkesa;
  1) Interpoli – personat e kerkuar nga autoritetet e vendeve qe aderojne jane ne listen e Interpolit.
  2) Kerkese ekstradimi e nje vendi, bere nje vendi tjeter, si p.sh. rasti i qytetarit shqiptar Izet Haxhia.
  Duke pare mutin qe po hedhin bastardet e UDB-se, edhe ne nivel nderkombetar (nxorren nje liste me autoritete te huaja te cileve u kane shkruajtur per kete rast), me vjen dyshimi qe edhe kjo histori mund te jete e sajuar nga keta bastarde po ashtu si ajo e Saimir Tahirit.
  Perse? Pse e rinfreskuan kete histori? Pse pikerisht tani?
  Ky eshte nje moment teper i veshtire per kryebastardin e tyre S. K., dhe sipas zakonit ne momente te tilla ata perhere fillojne e bejne rremujra, krijojne tensione, hedhin mut nga te kater anet;
  Kjo eshte e verteta, e jo vellai apo komshiu i Xhafes!

  Reply to this comment
 2. ... May 12, 10:16

  Kto spo din ca te thon me flasin si amator ca lidhje ka ekstradimi ne radhe te par a ka leshuar italia mandat arresti apo jo se spo kuptojm asgje nga ato qe thoni apo duhet ta gjejn njeher pastaj te leshojn mandat arresti o ju dhjefsha shkollen qe keni bere… Me ca e keni marr shkollen me vez pule?

  Reply to this comment
 3. MH May 12, 14:03

  Bravo ish minister i drejtesise i PD.
  Ke dhan nji spjegim origjinal si ato qe i bajne planet.Peshku ne det tigani ne zjarr.
  Me kete motiv asht krijue,rritur dhe sot drejt vdekjes partia e yte.Po jo njerez te sincert dhe korrekt me aktualitetin sic tregoheni Ju.
  Pershendetje ma shume se te ishe i majt.Se edhe keto te majtet jan paksi te hallaktun.

  Reply to this comment
 4. ALBAN DEGA May 12, 15:30

  KUR JE I DHJERE… MOS E NGRI KOKEN !
  Populli

  Po per keto “ heroizma” te Sali Lul, Mul, Fatmir, Xen….a i njoftuat TRUMPIN, BE, OKB, KSK, CIA,DEA, FBI-ne….

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  NuK jane hipoteza as shpifje, as sajime, as intriga as komplote as “ mosbindje civile “ ala Vladimir Putin, Beograd, Athine…
  Jane krime teper te renda, shkelja Kartash OKB-je , KS OKB-ja, Karte Heklsinki, Karte te Drejtave dhe Lirive Themelore te Njeriut, Konventash Gjeneve, genocid, krime kunder njerezimit te perseritura ……
  Fjale e fakt… Fakt e fjale !
  Jane deshmi me ze e me figure ne syte e shqiptareve e nderkombetareve..,
  Nuk jane falsikime, as fabrikime….
  Jane vendime me firme e me vule te Sali Berishes, te Keshillit te Ministrave, te ministrive perkatese …
  Edhe nese i keni zhdukur apo djegur jane kopjet origjinale, mikrofilmat, rregjistrimet tokesore e satelitore,…
  Jane sarajet e dugajat, bizneset e hotelet multimilioneshe deri ne kryeqytetin e Botes Nju Jork, Abu Dabi…. e Kine….
  Jane Gjiri i Lalezit e Farkat, Prezat e Jalat, Shengjini e Vajni, Valbona e Thethi, jane Velipoja e Dardha, Thehi e Razma….
  Jane gjaku i mbi 11 000 shqiptareve te ekzekutuar pa gjyqe e ne tortura, me barut e municion Gerdeci e urdhera makaber 21 janari Jane ata qe mos qofshi antievropianet e antiamerikanet me fjale e me vepra, me emra e mbiemra, jane atdheshitesit e atdherrenuesit me firma e vula ne dokumente e marreveshje nderkombetare ala Otranto e vendime Gjykate Kushtetuese …. !?
  Mungon vetem drejtesia e Vetingu qe po ecin me hap breshke e rreshqitje kermilli, por po e do te behen ose populli do te marre vete ne dore drejtesine e do harrohet Bastija !
  Nese kini dyshim lexoni vetem mikroanalizen e meposhteme per te kuptuan cmendurine e Sali Betishes, lemerine e Lulezim Bashes e Flamur Nokes, Mona Cizmes e Petrit Vasilit, terbimin e Enkellef Alibeajt e Ylli Manjanit…. e Fatmir Medihoxhes e Xen Gerdec CHEZ-it… e krejt “ Bandes se Gangstereve “ e “ Mafias qe ka dale krejt jashte kontrollit “ …..

  From: Alban Dega
  Date: April 6, 2018 at 1:03:44 AM EDT.

  ” I NDERSHEM” SI SALA APO KRYEHAJDUT SI BERISHA E CO, !?

  – Kryehajdutet e kryekusaret e Shqiperise kane emer e mbiemer…

  – Deshmite jane pa fund… me ze e me figure, ne kamera e kudo

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Po c’faj ka Sali Berisha pse vjedh Ilir Meta, mund te pyese dikush !
  Vallahi bilahi Sali Berisha eshte i ndershem, hidhen te tjere .
  Shihni ku jeton !?
  Ne nje apartament te zakonshem si gjithe te tjeret… e terrci e verrcii…. e verrci e terrci!

  Si eshte e verteta!?

  Cfare thone faktet !?
  A e dini se para se ti nxirrte ne publik Dritan Prifti ia kishte treguar 86 video te tjera me vjedhje e korrupsion jo vetem te Metes e LSI-se por edhe te ministrave e zevendeministrave e zyrtareve te Sali Berishes si Genc Ruli, Fatmir Mediu, Genc Pollo, Ridvan Bode…. dhe Ilir Metes !
  Berisha jo vetem kishte heshtur, por e kishte keshilluar Dritanin ta mbyllte ato afera megakusarie multimilioneshe ‘?
  Jo vetem aq… !
  A nuk ishte kryeministri Sali Berisha dhe qeveria e tij garantuesi i suksesit te cdo kontrate qe i kerkonte
  Argita e Shkelzeni si “Tokat e Helmatisura” te Damir Fazlicit, Gerdeci, qe gjoja “nuk e dinte ku
  binte”, megjithese Keshilli e Sigurimit Kombetar te SHBA, sherbimet e sigurise se Departamentit
  te Shtetit dhe ambasades amerikane i kishin kerkuar qe te nderpritej puna ne Gerdec gjate vizites se ish- Presidentit amerikan Xhorxh Bush ne Tirane e Fushe Kruje!?

  Keta as te genjejne nuk dine !?

  Vetdemeskohen keqazi !
  A nuk i shkaktoi 100 milione euro investim te humbur te nje multiimilioneri pakistanez e bija Argita me kerkesen per 3 milione euro qe do te fuste n xhepin e saj si shperblim per suksesin e paragarantuar te miratimit te kontrates nga i jati dhe qeveria e tij !?
  A nuk ishte Sali Berisha e qeveria e komanduar prej tij, qe i shkaktoi mbi 620 milione dollare humbje shtetit e popullit shqiptar me marreveshjen antishqiptare e antikombetare te CEZ-it vetem qe i biri Shkelzen Berisha dhe sekseri shqipfoles Nue Kalaj i tij te fusnin ne xhepat e tyre 7 milione dollare me nje dore e nuk dihet sa miliona te tjere nen dore, per cka ka dokumente e tabulata, mesazhe e prova pa fund!?
  A nuk ishte dhenderri i Sali Berishes, Jamarber Malltezi, qe i shkaktoi nje humbje prej 150 milione dollaresh te Bankes Boterore per projektin madhor te turizmit ne zemren e tij Bregdetin Vlore- Sarande dhe rrenoi me dhjetra shtepi te banoreve te zones e jo vetem nuk iu fut nje ferre ne kembe, por sot eshte nje nder kandidatet kryesore per te zevendesuar kryehajdutin e Autostrades se Kusarise se Kombit, Lulezim Bashen me mbi 500 milione euro te vjedhura e plackitura siqptareve qe e rrenoi ekonomine e financat shqiptare !?
  A nuk ishte qeveria e Sali Berishes qe me nje afere teper te dyshimte e tipike mafioze me sponsorin e Shoqates se bashkeshortes Lirie Berisha per Femijet Talasemike, qe nuk e kalojne numrin 250 ne Shqiperi, Rezart Taci, i shkaktoi nje humbje te paster prej 650 milione dollaresh, te nje kompanie kineze, shume e garantuar nga qeveria e superfuqise ekonomike e financiare e Botes ajo kineze, ofroi dhe u mund nga megamashtrimi i ketij hajduti e aventurieri qe ofroi 850
  milione dollare leshi me dokumente te falsifikuara e rrena !?

  A nuk mjafton vetem kaq ….?

  A nuk mjafton vetem njeri prej ketyre fakteve qe Sali Berisha, Ridvan Bode, Genc Ruli e co. te denohen me burg te perjetshem pa te drejte faljeje per demin kolosal qe i sollen popullit e shtetit shqiptar!?
  A nuk mjaftojne vetem keto 5 midis qindra fakteve te tjera qe Sali Berishes e Like Flori Tepsise sa Sheshi Skenderbej te LSI-se te denohen me burg te perjetshem e konfiskim edhe te Kulles se Drakules se Vicidolit e te Sarajeve te Xenit, Argites, Monikes e Berishes ne Farke e ne Gjirin e
  Lalezit, vilat e pallatet e Lulezim Bashes ne Tirane, Vlore e Hollande te blera me para e gjak, me vrasje vetvrasje piramidash e shitje deri mandatesh deputetesh nga 250 000- 500 000 euro ne zgjedhjet e 25 qershorit 2017!?
  A nuk mjaftojne keto pese fakte dhe cifligjet e Aleksander Frangajt e vilat qindra mijera auroeshe te gazetareve te Kazanit te Sali Berishes dhe te Tepsise sa Sheshi Skenderdebej te LSI-se Ilir Metes jo vetem tu konfiskohen pasurite por edhe tu hiqet e drejta e ushtrimit te mbulimit, fshehjes se ketyre krimeve, dizinformimit dhe shtremberimit te ketyre fakteve skandaloze e rrenimtare per shqiptaret e Shqiperine, nje pjese e te cilave eshte perdorur per te blere mediat e korruptuara po aq sa edhe politika shqiptare !?

  25 miliarde dollare kusari ne 27 vjet Salikraci !

  A e dini vellzer e motra shqiptare sa eshte shuma e vjedhur shqiptareve e Shqiperise ne keto 27 vjet nga kjo “Bande Gangsteresh” e nga kjo “Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit”!?
  Nga 20 – 25 miliarde dollare!?
  Ku shkuan !? Kush i mori!? Cfare u be me mbi 2 miliarde dollaret evetem te Piramidave !?
  Ne xhepat e kujt e ne cilat parajsa fiskale kane perfunduar !?
  Prandaj Shqiperia eshte ne kete dite halli !!!
  Prandaj shqiptaret jane ne varferi, ne papunesi, ne rruget e kurbetit!
  Eshte mekat !
  Eshte megakrim!
  Eshte tragjedi qe nje popull si shqiptaret te linde, te rritet, te plaket e te vdese fakir mbi nje truall flori, me bukuri natyrore hyjnore, me nje klime fantastike !
  E keshtu ishte, keshtu eshte e keshtu do te jete derisa populli do te duroje, derisa tia hedhim fajin, derisa do te ndjeke, derisa do te shkoje ai ne burg ne vend qe te coje ne burg shkaktaret e fatkeqesise se vet pa dallim feje, ideje, partie, krahine, ideje !

  Zgjidhja: fuqia e ligjit !

  Ata kane emra e mbiemra konkrete!
  Eshte koha qe ne vend qe behemi mish per topat e tyre, tua veme “topat e uraganit” popullor ketyre kusareve e vrastareve, ketyre hajnave me cizme, e vrasesve me fjale e vrasesve me plumba, ketyre atdheshitesve e atdherrenuesve te hurit e litarit !
  Eshte koha qe ashtu si francezet iu versulen Basitjes edhe populli shqiptar jo me vare e bidona me benzine, por me fuqine e votes dhe forcen e ligjit tu versulet Sarajeve e dugajave, Gjirit e Lalezit e Farkes, blloqeve te tyre, para te cileve ai i Enver Hoxhes duket si Kasollja e Galigatit,
  Parate, pronat e pasurite e vjedhura popullit duhet ti kthehen pronarit te ligjshem te tyre – popullit !
  Nuk eshte koha qe populli te paguaje tarifat e kusarise se Sali Berishes e Lulezim Bashes se autostradave jo autostrada e rrugeve pa rruge te Like Floririt e Monika Kryemadhit e co.
  Eshte koha per ligj e drejtesi
  Parate e vjedhura popullit dhe te sekuestrimit te pasurive te kusareve dhe vrasesve te tyre e te Shqiperise te perdoren per tarifat e rrugeve dhe per nje jete me te mire e me te begate te popullit !
  Nuk eshte as e drejte dhe as njerezore, nuk eshte demokratike qe 3 milione shqiptare te paguajne per hajnine, per korrupsionin, per luksin e 4 – 500 banditeve, gangstereve dhe mafiozeve qe e moren peng dhe kthyen ne ciflig te vetin Shqiperine
  Hajnat me cizme ne burg !
  Te shkoje haka tek i Zoti, populli !

  Reply to this comment
 5. Ferhati May 12, 19:30

  obobo ca turpiii si ka mundesi. Eshte korruptuar edhe italia sipas ktyre? hajde mendje hajde budallenj komplet.

  Reply to this comment
 6. ana ana May 12, 19:30

  ore po ke qen edhe minister drejtesie dhe duhet ta dish qe ekstradimi nis nga vendi qe e kerkon

  Reply to this comment
 7. kika May 12, 19:30

  Ore zoteri po ka ikur koha e gjyqtareve te berishes qe benin ekstradime dhe vendime te paligjshme brenda nates

  Reply to this comment
 8. Roni May 12, 19:33

  ky 2 muaj ndnjti minister ky bardhi dhe i ka dosjet mullar me shkelje ligjore qe ka bere dhe sot na del e na ben si i zgjuar.

  Reply to this comment
 9. Qazimi May 12, 19:34

  Ktij i falet te shkretit se minister teknik ka qen kota biskota. o budalla po pse shqiperia e ka ne dore ekstadimin?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*