Ministri iranian: SHBA-të ta harrojnë se na ndalojnë të shesim naftë

August 8, 2018 15:18

Ministri iranian: SHBA-të ta harrojnë se na ndalojnë të shesim naftë

 

Ministri i Jashtëm i Iranit, Mohhamad Zarif reagoi ndaj planeve amerikane, për të bllokuar eksportin e naftës së vendit islamik, nëpërmjet sanksioneve.

Presidenti Donald Trump kërcënoi dje se do të ndërpresë marrëdhëniet tregtare me çdo shtet që do të vijojë të blejë naftë nga Irani, pas rivendosjes së sanksioneve.

“Plani amerikan për të ulur eksportet e naftës së Iranit, në zero, nuk do të ketë aspak sukses. Ata duhet ta harrojnë se Irani nuk do të eksportojë naftë dhe të tjerët do ta bëjnë këtë”, tha Zarif për një gazetë iraniane të mërkurën.

Presidenti Hassan Rouhani la të kuptohet muajin e kaluar se Irani mund të bllokojë ngushticën e Hormuzit, një rrugë e rëndësishme e transportimit të naftës, nëse SHBA u përpoqën të ndalonin eksportet e naftës të Republikës Islamike.

a.s/dita

August 8, 2018 15:18
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?