Ministria e Arsimit, 1900 abetare për fëmijët e diasporës

August 31, 2016 20:55

Ministria e Arsimit, 1900 abetare për fëmijët e diasporës

Ministria e Arsimit ka hapur një tender për të blerë libra shkollorë për fëmijët e diasporës. Institucioni i drejtuar nga Lindita Nikolla ka akorduar një fond prej 23 milionë lekësh të vjetra për blerjen e disa librave.

Sipas dokumenteve që disponon gazeta “Shqip”, ky fond është akorduar nga buxheti i shtetit dhe objekti i kontratës është “blerja e teksteve shkollore për fëmijët e diasporës”. Në këto dokumente thuhet se ministria ka kërkuar të blerë 1900 abetare. Do të blihen 1900 abetare fletore pune, raporton Shqip.

Kërkohen të blihen edhe 400 copë “gjuha shqipe 2” dhe 400 copë “gjuha shqipe 3”. Është hapur prokurim për 700 tekste “Të mësojmë gjuhën amtare dhe kulturën shqiptare (vëllimi I)”, 700 tekste për vëllimin II dhe 700 tekste për vëllimin III.

Diaspora-640x385

August 31, 2016 20:55
Komento

2 Komente

 1. idjoti i Bathores August 31, 21:25

  HAP KURSIN KUNDER ANALFABETIZMIT NE PARLAMENTIN E ‘LESHIT’ TE TOPALLIT E SHPJERU 140 ABETARE E MOS BEJ RRUSH E KUBULLA PARATE E FEMIJEVE TE PA NGRENE PER ‘DIASPOREN’ PER TE VJEDHUR !

  Reply to this comment
 2. Dorina September 1, 11:08

  per cfare Ministrie Arsimi flisni?! Shikoni dallaverin qe po ben me teskstet e shkollave. Flet per librin digjital, po infrastruktura ne shkolla, a eshte e pershtatshme???
  Kur do zhduket kjo ministre e paafte qe po i shkaterron edhe thememlet shkolles shqiptare.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*