Ministria e Arsimit bllokon 51 agjenci, u bënin trajnim fiktiv mësuesve

March 24, 2016 15:36

Ministria e Arsimit bllokon 51 agjenci, u bënin trajnim fiktiv mësuesve

Ministria e Arsimit ka pezulluar 51 agjenci private të cilat merreshin me trajnimin e mësuesve, por që cilësia e tyre linte për të dëshiruar. Në jo pak raste mësuesit, kundrejt një pagese dhënë këtyre agjencive, janë pajisur me çertifikatën që i bën ata përfitues të krediteve pa frekuentuar programin e trainimit.

“Ministria e Arsimit ka bërë dhe një ndërhyrje paraprake, duke pezulluar veprimtarinë e 51 agjencive që realizonin trainimin e mësuesve. Jo të gjitha ato vepronin konform standardeve për të cilat ishin akredituar, por vepronin si agjenci shit-blerje kreditesh”, deklaroi ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla. Niveli i ulët e përgatitjes së mësueve u reꨟektua dhe në rezultatin e testimit të afro 17 mijë e 600 mësuesve të sistemit parauniversitar, ku 10.7% u vlerësuan dobët, 63.9% në nivel mesatr dhe 24.7% rezultuan të kishin përgatitje të mirë profesionale, raporton TCH.

Ministrja Nikolla theksoi se, tanimë do të ketë një skemë të re të kualiꨐkimit të mesuesve, e cila do të ndërtohet në bazë të këshillave dhe sugjerimeve të ekspertëve ndërkombëtare që janë duke zhvilluar një konferencë shkencore me ekspertë shqiptarë të arsimit në Tiranë.

March 24, 2016 15:36
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim