Ministria e Drejtësisë i përcjell Prokurorisë dosjen e përkthyer të Habilajve

November 1, 2017 19:11

Ministria e Drejtësisë i përcjell Prokurorisë dosjen e përkthyer të Habilajve

Prokuroria e Krimeve të Rënda Tiranë merr dosjen voluminoze prej 1800 faqe të grupit “Habilaj”, e përkthyer në gjuhën shqipe.

Dosja e ardhur në rrugë zyrtare nga Prokuroria e Katanias është përkthyer nga njerëzit e çertifikuar të Ministrisë së Drejtësisë. Kjo ministri, më datë 25 tetor ia ka kaluar dosjen Prokurorisë së Krimeve të Rënda.Dosja përmban të gjitha provat e përftuara në 4 vite hetime dhe përgjime që Prokuroria e Katanias ka mbledhur për organizatën italo-shqiptare.

Prokurorët në Shqipëri do ta përdorin këtë dosje për llogari të hetimeve të nisura për aktivitetin dhe lidhjet e mundshme të Habilajve, ndërsa po hetohet nga Tirana edhe për përfshirjen e ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. / A. Q

November 1, 2017 19:11
Komento

1 Koment

  1. Gringo November 1, 19:17

    Me nje fjale Prkuroria e Kosit + Uje paska “te gjatin” si prove kunder Tahirit. Kjo verteton se ngritja e akuzes per arrestimin e tij ka qene koordinuar ne kuzhinen e persheshit. Tani Prokuroret Trapojane po kerkojne nese ka ndonje gje per Tahirin nga hetimet italiane.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim