Ministria e Financave opozitës: Ndal sulmin, të ardhurat janë rritur

April 6, 2014 20:25

Ministria e Financave opozitës: Ndal sulmin, të ardhurat janë rritur

Ministria e Financave përmes një deklarate i bën thirrje opozitës të ndalë sulmet e pandershme ndaj administratës tatimore. Sipas kësaj Ministrie, pas 8 vite rrënimi të vazhdueshëm në Tatime dhe Dogana, qeveria e re ka vendosur në krye të administratës staf të kualifikuar, që po punon në mënyrë profesionale.

Sipas Ministrisë së Financave të ardhurat nga Tatimet e Doganat jo vetëm që janë rritur me 150 milionë dollarë më shumë se një vit më parë (në 6 muajt e qeverisjes), por kanë tejkaluar edhe vetë planin e vendosur nga qeveria.

“Opozita duhet ta kuptojë se organet tatimore janë të shtetit, jo të politikës. Ato duhen inkurajuar, jo sulmuar. Vetëm duke pasur një staf të kualifikuar në Tatime dhe Dogana mund të rriten të ardhurat e shtetit dhe mund t’i shërbehet në mënyrë profesionale biznesit, duke garantuar konkurrencë të ndershme dhe barazi përpara ligjit, thuhet në deklaratë.

Më herët Partia Demokratike akuzoi qeverinë Rama se shpërbleu me poste të rëndësishme autorët e skandalit financiar me serverin e Tatimeve.

April 6, 2014 20:25
Komento

10 Komente

  1. P.A.B April 6, 21:09

    Ref z/ Zaloshnja dite me pare:

    * Nje ish-lider demokrat pretendonte qe te ardhurat; Tatim-Dogane ishin 8 Milione.
    * Ministri i Koalicionit pretendonte se jane 150 M.
    * Online ai kishte gjetur se jane 100 M.

    Qeveria te vazhdoje punen, thirrje per mos-sulm ndaj opozites s’jane llogjike e as normale. a) opozita ate pune ka. b) ju, e dini c’opozite keni perpara. C) Fjalimet dhe llogarite te jene per Popullin. Jo me 50 deputete pa interes (dhe dije) ne funksionim te nje shteti normal.

    Reply to this comment
  2. fat man April 6, 21:38

    Z. Cani detyra juaj eshte te zbatoni qarte dhe prerazi programin e Rilindjes, administrata juaj ka shtuar arketimet ne arken e qytetareve dhe jo ne ate te Shkerdhenit, detyra e “opozites” eshte vetem nje baltosja, eshte porosi e kriminelit i lene i lire Sali C4. Pergjegjesi direkte per mos gjykimin e krimeve e te krimineleve ne 8 vite sulltanat, ka Edvin Rama dhe Ilir Kokekatrori ku ky i fundit ka ngrene nga ajo corba e prishur qe gatuante non stop Qeveria e Sali Zehere Berishes.

    Reply to this comment
  3. Labi-Boston April 6, 21:56

    Mjer ju te shkretat per ke dhe cfar po punoni,

    Reply to this comment
  4. Arben April 7, 05:10

    Pse o byrazer, punen ky sulmi po ta prish ty?

    Reply to this comment
  5. shqiptarete April 7, 08:07

    po kure jane riture ka sa thoni 150 milion euro pse merni borexhe dhe doni te risni cmimete dhe nuk risni rogate ate me kryesoren qe dhe ketu ne kete toke qe po e digjni ju bashke me ata bandite terorista qe ikene pra nuk ka nevoj pere terorizmin fmn qe don me na pi gjakune demokracia eshe e bukue dhe vjene veteme me roga te mira si bota demokratike dhe kjo behe me njerez qe e duane vendin e dhe popullin e tyre po ju jeni terorista antishqiptare te gjithe politikanete dhe normale talleni

    Reply to this comment
  6. Horri i Bulevardit April 7, 08:40

    Zoti Shkelqim Cani dhe zoti Anastas Angjeli, ishin dy zyrtaret ne ekonomi, qe arriten me intuiten e tyre financiare, te fusin ne binaret e ekonomise, kaosin financiar, qe pllakosi ne vitin 97.
    PD-ja dhe Sali Berisha, duke e ditur se keta dy ekonomiste te nivelit te larte, perseri do te arrijne te rregullojne financat shqiptare, po mundohen me te gjitha menyrat, ta minojne punen e ministrise se financave.
    Po mundohet Saliu dhe saleshet, te minojne me cdo kusht kete qeveri, se po e shohin nga dita ne dite, se investigimi financiar po afron, Saliu po ndjen se shumat e tij miljardeshe, jane ne rrezik sekuestrimi, qe do te sjelle pashmangerisht edhe burgosjen e gjithe familjes se tij te afert dhe te rrethit te tij.
    Por pyetja eshte, cdo te beje Laura, kur te shohe se familja Berisha e perdori, per te mbrojtur punet e pista?, apo ndoshta Laura mendon se mund te kerkoje falje dhe pastaj mund te jete e qete.

    Reply to this comment
    • Arben April 7, 14:38

      SALIU CIK SI TRAP, PO CA GJERA I KAP.

      QYSH I THA CANIT NE PARLAMENT.

      “NJE FSHATAR E NJE GOMAR, VANE E VODHEN NJE THESAR”.

      Reply to this comment
  7. shefi April 7, 08:44

    mos e keni fjalen gje per borxhet zoti minister?????????

    Reply to this comment
  8. info analitike April 7, 08:54

    Dakord minister Cani. A ka mundesi te publikoni planin e qeverise per muajt ne vijim keshtu te dime edhe ne te tjeret se nga dalin keto shifra e se si realizohet e tejkalohet plani?
    Gjithashtu do te kisha deshire te na sillnit ndonje shembull kreresh doganash neper Europe me kete mani protagonizmi si kjo e Spiropalit.
    Nuk do te ishte keq qe Spiropali dhe Shehaj te publikonin edhe CV-te e tyre per te bere ndonje krahasim me homologet e tyre europiane persa i perket kompetencave dhe kualifikimeve profesionale.
    Se fundmi, nuk i takon pozites te mesoje se si duhet bere opozita, nese ju punoni mire opozita do te kete gjithnje e me pak argumenta per t’ju sulmuar. Ngjarjet e fundit te denoncuara nga opozita fatkeqesisht deshmojne se kane pasur te drejte.
    Ndoshta perpara se te kritikoni opoziten duhet ti kerkoni llogari ministres Harito mbi kriteret “meritokratike” te perzgjedhjes se punonjesve te shtetit. Pikerisht kjo menyre perzgjedhjeve po krijon pakenaqesi ne bazen e PS-se e nese nuk e keni kuptuar akoma, aq me keq per ju.
    Persa i perket konfliktualitetit pozite-opozite ketu faji eshte i ndersjelle e jo me kot Stefan Fule e te tjere perfaqesues te BE i kane terhequr veshin politikaneve shqiptare qe te mos ushqejne klimen e konfliktualitetit, sic po verehet rendom, por te punojne qe vendi te arrije objektivat e vena per te marre statusin ne BE.

    Reply to this comment
  9. Shqiptari April 7, 12:51

    Nje higje ke bere moj ministri e financave , korrupsioni ne tatime si ne karadak te pasurit sguxohet te kontrollohen barra fiskale ja ke ngarkuar shtreses se mesme , te pafte qe sjeni tjeter evazioni fiskal 60-100% . merrni Crown agents per tatime jo per dogana , pasi kjo administrate tatimore eshte totalisht e kapur ore naive qe sjeni tjeter , por fajet i ka te gjitha edi rama. tung.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*