Ministria e Mbrojtjes dorëzon dy padi të reja për Imamin

April 14, 2014 15:14

Ministria e Mbrojtjes dorëzon dy padi të reja për Imamin

Ministria e Mbrojtjes ka dorëzuar në prokurori dy dosje, duke deklaruar zyrtarisht se ato kanë lidhje me përdorimin anti-kushtetues të Forcave të Armatosura. 

Njoftimi i Ministrisë së Mbrojtjes është shumë i rezervuar në informacionet për këtë çështje, por nga aq sa shpjegohet aty rezulton të bëhet fjalë për një akuzë që nuk është ngritur kurrë më parë gjatë 23 viteve të fundit.

Sipas ministrisë, dy dosjet e dorëzuara në prokurori lidhen me përdorimin e Forcave të Armatosura në kundërshtim të hapur me misionin e tyre kushtetues.

Ministria e Mbrojtjes thotë se e mbështet këtë akuzë në shkeljen e dy ligjeve: ligjin “Për Forcat e Armatosura të Republikes se Shqipërisë”, si dhe të ligjit që rregullon pushtetet dhe autoritetet e komandimit dhe të drejtimit strategjik të Forcave të Armatosura.

Njoftimi shumë i shkurtër i Ministrisë së Mbrojtjes nuk thotë se kundër kujt rëndojnë dy dosjet e dorëzuara në prokurori, si dhe kush dhe kur është përdorur ushtria në kundërshtim me Kushtetutën.

Autoritetet në Ministrinë e Mbrojtjes thonë se çështja është sensivitive, përmban informacione sekrete të sigurisë kombëtare, prandaj nuk janë dhënë detaje të tjera.

Sipas  Top Channel, i cili u referohet  burimeve të tij,  në dy dosjet e fundit implikohen zyrtarët më të lartë të Ministrisë së Mbrojtjes dhe ushtrisë.

Paditë janë në ngarkim të ish-ministrit Arben Imami, ish-shefit të Shtabit Xhemal Gjunkshi, ish-shefit të Shërbimit Informativ të Ushtrisë Ylli Zyla, por të përfshirë, sqarojnë burimet ka edhe persona të tjerë.

Veprat penale për të cilat këta zyrtarë akuzohen nga Ministria e Mbrojtjes janë ato të shpërdorimit të detyrës, shpërdorimit të kontributeve të dhëna nga shteti.

April 14, 2014 15:14
Komento

16 Komente

 1. Rustemi April 14, 15:45

  Te denohen ata qe jane fajtore sepse kjo eshte nje pacvavure qe eshte bere

  Reply to this comment
 2. Tarrasi April 14, 15:49

  Se esoj qe Dhalla te bej ndonje gje me kete.

  Dhe sikur te bej dicka Dhalla sdo e lene qente e gjykates te dhjere koke e kembe.

  Une propozoj qe te shkarkohen te gjithe punonjesit e te gjitha gjykatave pa perjashtim duke filluar me pastruesin.

  Ne vend te tyre te veme njerez te mire te drejte dhe te pa-korruptueshem pavarsisht se jane apo sjane te afte te shkolluar apo shqiptare… kushdo qe ka ato cilesi eshte me mire se lapangozet qe jane sot ne gjykate.

  Reply to this comment
 3. Elvira April 14, 15:51

  E ndjej poziten ne te cilen ndodhet nje ministre grua, intelektuale e zonja, sikurse eshte Mimi Kojdheli, por problemi eshte gjetke: Tek prokuroria dhe drejtesia, qe i sherbejne ende Berishes, qe eshte falange e krimit.
  E dashur Ministre, mundou, perkthei ne anglisht akuzat e ngritura bashke me faktet dhe dergoja Ambasades Amerikane, Mato-s, perndrydhe mos prit nga Llalla ( qe me mire do te ishte ta kishte dhalla)
  Kerkoni eksperte te huaj, ndryshe nuk cahet gardhi i krimit betonuar nga PD-ja.
  Une qe shkruaj jam vlonjate dhe e kujtoj mire Ben Imamin ne vitin 1997- qe dilte ne tubime dhe e quante Berishen Hitler..Ne te vertete ai eshte kelyshi i Hitlerit.
  Besojme tek ti Mimi Kodheli se je grua e forte dhe te jep force edhe ligji.

  Reply to this comment
  • nendetsja 105 April 14, 22:37

   Elvira per akuzen per kampinatin e mundjes ameriaknet nuk dine gje fare, ndersa akuzen per ate historine e Mokres jane vete ameriaknet, qe ia dhane nje pjese te dokumentave ministres Kodheli. Historia e Mokres, qe eshte paditur Imami, Zyla me shoke ka te bje me kerkimin e ca qypave te mbushura me… marmalate fiku!!!!!!!!!!!!! Me vone do i dali tymi edhe historise se Imam Bajallidse dhe Mokres.

   Reply to this comment
 4. Re'i April 14, 16:09

  Ne Prokurori , dosjet nga Ministria e Mbrojtjes per Arben Imamin e kompani jane bere mal.Nuk kemi degjuar qe ndonjera prej tyre te jete zene me dore nga Llalla,vecanrisht ajo e cjapit me zile. Pse i mbani sekrete nga populli, kur sekretet jane shitur.Thojani hapur popullit se di ai si e zgjidh problemin.

  Reply to this comment
 5. inf April 14, 16:21

  Llalla tundu se u qelbe do besh pune apo do qelbesh
  Tundu o dybeku saliut tundu se u qelbe per se gjalli
  Prokurori qe ben pakt me mafien e me hajnine me tradhtine
  e me çdo gje kujton se nuk do merret i pandehur ky njeri frikacak
  e i pa cipe ore ose bej punen se po merr rrogen ose qerohu
  ti dhe at qe te vune ty o Llalla e salih horrit je ti.
  Prokuror pa dinjitet e pa moral ky eshte prokurori ma i poshter
  qe ka pas Albania per kto 100 vjet …..

  Reply to this comment
 6. ali April 14, 16:45

  Mimi, zonja Mimi, mos u tut ! Shkoi deri ne fund tradhetareve te kombit shqiptar me krye-
  banditin e kryespiunin, kryevrasesin,kryemafiozin Saliserb Berisha ,tradherari me i madh
  i kombit shqiptar ! Zogu dhe Esat Pashe Toptani do ta kishin ”zili” hajnin dhe vrasesin e
  Vicidolit !

  Reply to this comment
 7. fat man April 14, 17:38

  Kryeprokurori Kosi+Uje eshte mesuar te fleje mbi mut e jo mos te fleje mbi dosje, ai vetem gjume di te beje dhe zgjohet kur uleret i rrjedhuri Sali C4. Ku jane Ambasadoret e trupit diplomatik te akredituar ne Shqiperi pse nuk prononcohen per mbulimin e krimit e te krimineleve nga ana e prokurorise. Ku eshte OSBE e fameshme e kernackave dhe e birave, ku eshte BE, fshatari Kukan dhe simboli i “moralt” te BE Daris Pack etj personalitete pa integritet qe nuk u a fershellente as edhe nje kriminel si Sali C4 . Ku jane Laureshat e PD te bejne sfilaten e rradhes ne halene e PD e instaluar ne SHQUP-in e grabitur. Tung.

  Reply to this comment
 8. Jozi April 14, 18:35

  UAAAAAAAA SA I NGJAN GOMARIT TIM KY I MEZIT KRSE KY NGA E DJATHTA IME I NGJAN CAPIT TIM EDINI KUSH ESHT CAPI QEEEEEENNNNIII

  Reply to this comment
 9. myzeqari April 14, 19:01

  O njerez mos u mundoni me kot asnje nuk do te denohet. Keto jane spote publicitare qe i bejne ministrat. Dhe nese do te denohet ndonje do te jete ndonje peshk i vogel pa peshe dhe ky do te jete ndonje ushtarak i rendomet. Keni parasysh Gerrdecin qe dhe sot e kesaj dite jane ne burge vetem ushtarake??????? Keshtu qe mos u mprehni kote.

  Mimi tu jape ndonje luge corbe ushtarakeve se jane bere turpi i botes. Po vazhdojne Akademine duke marre me vete dhe tenxheret qe zjejne fasule se nuk u jep me buke ushtrija. Ja ketu ka arritur ushtaraku i Mimit. Prandaj mos i besoni asnjerit.

  Reply to this comment
 10. Mark uk April 14, 19:01

  Mos e ke ngatrruar me baban tuaj.

  Reply to this comment
 11. fat man April 14, 22:12

  Po te ishin te gjithe te ditur e te mencur si puna e Sali C4 kjo bote te kishte marre fund me kohe, por ka dhe disa trare qe e mbajne te mos shembet sic eshte Mark uk& CO. Mark uk, a e ke bere larjen me tretesise gurekari dhe acit te koncentruar, per te hequr zgjeben e bagetise qe e ka cdo shpellar dhe eren e percit tend e te fisit ore toc. Mark uk me kusherirat e para dhe motrat si je, te ka ecur biznesi i semaforeve, vetem kete pune e njifni mire ju maloket, jeni bere shembull ne BE, por ne menyre te vecante ne GB qe ti e ke qejf.

  Reply to this comment
 12. Mark uk April 15, 12:32

  fat mu.:O turk mu.i pse fyen.Mos te ka humbur ndonjera qe ta ka bere nana e mendon se edhe te tjerat dalin semaforve.Turk te mire e mu.e te mire nuk ka.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*