Ministrja Nikolla: Ndihem kokëulur në këto pesë vite për dy arsye

July 21, 2018 18:04

Ministrja Nikolla: Ndihem kokëulur në këto pesë vite për dy arsye

Ministrja e Arsimit dhe Sporteve, Lindita Nikolla ka thënë në emisionin “Kjo Javë” se gjatë punës së saj në këto pesë vite ka patur edhe momente ku ka dështuar si ministre.

Ajo i ka lidhur këto momente me përgatitjen e mësuesve, cilësinë e mësimdhënies dhe aftësitë e arsimtarëve për të merituar postin e drejtorit/es të shkollës.

“Me reformat e ndërmarra kemi mbetur pas në dy momente kryesore për të sjellë cilësi. Deklaroj që ka dy momente që ndjehem kokëulur, që lidhen me cilësinë e mësuesit. Se nëse ka mësues të dobët në një shkollë me infrastrukturë të riparuar, nuk kthehet investimi.

Portali “Mësues për Shqipërinë” ka shërbyer si diga e parë për të nxjerrë më të mirën në gjithë këtë shumicë mësuesish. Janë mësues shumë të mirë ata që vijnë nga portali. Po ende kemi shumë për të bërë në drejtimin e shkollës. Unë jam në mandatin e dytë dhe ende nuk kemi shkuar aty ku meritojnë fëmijët e shqiptarëve përsa i përket mësimdhënies.

Mungon edhe një instrument i plotë që të thuash “Po”, ky është drejtori që do të sjellë një frymë të re për shkollën”, tha Nikolla.

s.a/dita

July 21, 2018 18:04
Komento

8 Komente

 1. Arben July 21, 19:42

  Shko moj baxhelle

  Reply to this comment
 2. Po , Po July 21, 21:43

  Une jam i kajte , thrllesisht i majte , por mendoj se znj. Nikolla nuk eshte personi i duhur per ate funksion te larte shteteror ! E kam thene dhe ne shume komente te tjera , qysh gjate mandatit te pare te saj , qe ajo me teper ka krijuar probleme per arsimin , se sa ka zgjidhur . Pika me e dobet e Edi Rames , eshte pa aftesia dhe mungesa e “nuhatjes” per zgjedhjen e njerezve te duhur ! Nje fjale e urte thote Trimi i mire , me shoke shume ! Kurse Lenini ka thene nje shprehje lapidar : Nje kuadro drejtues duhet te pergjigjet , jovetem se si e sa mire punon v ete , por sa mire punojne vartesit e tij ! Kjo me duket se vlen me shume per Edi Ramen , se sa per znj.Nikolla , prej se ciles nuk mund te pritet me shume . Shembujt jane te shumte , por per ilustrim po permend vetem Kacin e Zi , Ben Blushin , Koco Kokedhimen , Mimoiza Hafizin e mjaft te tjere , qe E.Rama i besoi si veten .
  Eshte shume interesant , se sa me fat e ka bere natyra bajraktarin serb te Vicidolit , qe i ka falur kete dhunti te cmuar . Ai di te zgjedhe njerezit me te felliqur te ketij kombi , ti kompromentoje e korruptoje ata dei ne fyt , ne menyre te pa ndreqeshme e ti sherbejne si qene besnike ! Te tillet mund te shihen shpesh , deri ne bezdi e neveri , qe na shfaqen ketu si komentues e replikues , pa ju hyre ne pune as logjika , as arsimi , as kombesia e as shtetesia !

  Reply to this comment
 3. Po , Po July 21, 21:46

  Une jam i majte , thellesisht i majte , por mendoj se znj. Nikolla nuk eshte personi i duhur per ate funksion te larte shteteror ! E kam thene dhe ne shume komente te tjera , qysh gjate mandatit te pare te saj , qe ajo me teper ka krijuar probleme per arsimin , se sa ka zgjidhur . Pika me e dobet e Edi Rames , eshte pa aftesia dhe mungesa e “nuhatjes” per zgjedhjen e njerezve te duhur ! Nje fjale e urte thote Trimi i mire , me shoke shume ! Kurse Lenini ka thene nje shprehje lapidar : Nje kuadro drejtues duhet te pergjigjet , jo vetem se si e sa mire punon vete , por sa mire punojne vartesit e tij ! Kjo me duket se vlen me shume per Edi Ramen , se sa per znj.Nikolla , prej se ciles nuk mund te pritet me shume . Shembujt jane te shumte , por per ilustrim po permend vetem Kacin e Zi , Ben Blushin , Koco Kokedhimen , Mimoza Hafizin e mjaft te tjere , qe E.Rama i besoi si veten .
  Eshte shume interesant , se sa me fat e ka bere natyra bajraktarin serb te Vicidolit , qe i ka falur kete dhunti te cmuar . Ai di te zgjedhe njerezit me te felliqur te ketij kombi , ti kompromentoje e korruptoje ata deri ne fyt , ne menyre te pa ndreqeshme e ti sherbejne si qene besnike ! Te tillet mund te shihen shpesh , deri ne bezdi e neveri , qe na shfaqen ketu si komentues e replikues , pa ju hyre ne pune as logjika , as arsimi , as kombesia e as shtetesia !

  Reply to this comment
  • Lili July 22, 07:14

   Kjo eshte pika e forte e ketij pushteti: aftesia me zgedh ma te paaftet,edhe kur ke gjithe mundesite
   Po kjo eshte illustrim perfekt i principit te Peter.it.
   Tregon pra ma shume per kufizim te Njeshit se sa te njerezeve qe Njeshi ka zgedhur: idiotet prodhojne idiotsira, amoralet amoralitet edhe te presish vlera nga kristal diplome,tregon sa vete je debil,o edi rama se kjo idiote ashiqare po i thot popullit po sakrifikuam nje gjenerate shqiptare me njereze te paafte,me plot dijeni, se u kujdesem per ´lookun’ e shkollave e jo vlerat qe duhet te gjem ne shkolla..
   Po ma zero cka po do o edi se nota qe vete i ka vu vetit kjo…

   Reply to this comment
 4. alphade July 21, 23:25

  Shenim: se si me duket kjo Nikolla, si nje dele e termekme……! Any way !!

  Reply to this comment
 5. Lili July 22, 07:06

  Kur vete debilja pranon se punet i ba bere bythprape,e sa per sy e faqe po kur jo me themel!
  E themeli i shkolles eshte mesuesi.
  Duam kthimin e Normales,e vetmja kohe kur mesueset ishin ne nivel Te edukimit te femijeve e jo zinxhir ne shkaterimin e kombit nga Njeshat idiote si kjo debile.
  Hajt mos u merzitenu se Rama me koken mbrapsht qe ka prape do na promovoje kete debile si ambasadore ne Unesco…

  Reply to this comment
 6. faro July 22, 10:03

  Si nuk e degjova , qofte edhe nje here, kete Ministre te flas per problemin kryesor qe na mungonte gjate periidhes se meparshme dhe qe eshte standardi i krijimit te qytetarit shqiltar te njellojte me ate te vendeve europiane ne fushen e etikes. Them te etikes, sepse ne aspektin shkencor, ka qene i larte niveli i shlollez tone.
  Pra nese nga veshja nuk dallohet shqiptari ne europe, kur vjen fjala per edukate, e dallon menjeher.
  Asnje minister nuk kam degjuar te ngreje kete problem kaq te madh social!
  Kush do ta beje I PARI?

  Reply to this comment
 7. yes_man July 22, 14:24

  Ehhhh,si eshte kjo ministre, si eshte.
  kjo me duket si Dany Malga mu: https://it.xhamster.com/videos/e-m-dalny-marga-3142659
  eshte identike!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim