Minjtë e portaleve ose mjeranët anonimë

May 5, 2018 13:32

Minjtë e portaleve ose mjeranët anonimë

Fatos Tarifa

Subjekti i këtij komenti të shkurtër është jo i zakontë. Kam dashur të shkruaj edhe më parë rreth tij, por jam tërhequr, kryesisht duke dëgjuar këshillat e shokëve të mi, të cilat, thuajse në çdo rast, nënkuptonin, ose thonin këtë gjë: “Pse merresh me ta. Derrat të gjithë një turi kanë”.

Por ja që, jo çdo këshillë, sado dashamirëse të jetë, e dëgjojmë dhe, ndonjëherë, vendosim të veprojmë ndryshe nga ç’na këshillojnë ata që na duan. Pra të merremi edhe me “derrat”. Sepse ata, në kontekstin për të cilin shkruaj, përfaqësojnë një të keqe. Edhe pse e keqja gjendet kudo e në çdo gjë që bëjmë, kjo është një e keqe që e dëmton mendimin e lirë dhe lirinë e shprehjes, të cilat për mua, si për shumë nga ju, janë ndër vlerat dhe virtytet humane më të çmuara.

***

Shpeshherë e keqja merr formën e intrigës, të keqbërjes, të shantazhit, të shpifjes, të sharjes. Por nëse heshtim, së keqes nuk i shpëtojmë dot; ajo është një sëmundje që infekton—si vetë kolera. Nëse heshtim, së keqes i bëjmë nder, sepse tregojmë dobësinë dhe frikën tonë ndaj saj dhe kështu e inkurajojmë të keqen, i hapim rrugë, e tolerojmë, i mundësojmë të dëmtojë më shumë njerëz të ndershëm dhe kauza të rëndësishme.

Fjalën e kam për një pjesë të madhe të atyre njerëzve që s’dinë e s’bëjnë gjë tjetër veç të shkruajnë komente vulgare për çdo artikull ose intervistë që botohet në gazetat tona. Çuditërisht, shumë nga këto gazeta i lejojnë komente të tilla në faqet e tyre online. A thua se me këtë bëhen më të lexuara, ose rrisin tirazhet e tyre, që bien nga viti në vit. Ose, a thua, këtë e bëjnë në emër të demokratizimit të sferës publike dhe të medias si pjesë e saj.

***

Natyrisht, ka shumë qytetarë dhe lexues të informuar që shkruajnë komente konstruktivë dhe interesantë për një pjesë të shkrimeve që lexojnë në shtypin tonë të përditshëm. Komentet e tyre janë të mirëpritur dhe mund të jenë me interes për autorët dhe për lexues të tjerë. Fjalën nuk e kam për këtë kategori njerëzish, të cilët, portalet online i shohin si një mundësi për t’i kontribuar debatit publik, jo si një mjet për të helmuar mjedisin shoqëror.

Fjalën e kam për një kategori tjetër njerëzish, që shtysë kanë të tjera motive. Ata janë, përgjithësisht, intelektualofobë, njerëz të palexuar, fare pak të ditur dhe, si të tillë, pa një mendim racional e kritik të zhvilluar. Ata i tremb dituria e të tjerëve.

Çuditërisht, një pjesë të tyre as i kemi njohur ndonjëherë, as ua kemi parë fytyrën, as ua kemi dëgjuar zërin ose emrin. Njerëz të tillë janë tërësisht anonimë. Madje, edhe kur shkruajnë komente e shajnë me libër shtëpie, ata fshihen pas një identiteti të rremë, pas një emri të paqenë, si njerëz kufoma, që s’kanë një identitet ose një jetë të tyren.

Një numër jo i vogël syresh kanë maninë, ose vesin që të komentojnë çdo shkrim që botohet në gazetat tona online. Ky është “zanati” i vetëm i tyre; kjo është e vetmja gjë që dinë të bëjnë. Dhe këtë e bëjnë pa pagesë (dikush më ka thënë se ka prej tyre që edhe paguhen për këtë lloj shërbimi, si hafijet e kohës së komunizmit, dhe ndoshta edhe mund ta besoj).

***

Ajo çfarë të bën përshtypje është se shumë nga këta njerëz komentojnë shkrimet e të tjerëve pa i lexuar ato, ose pa i kuptuar nëse i lexojnë. Sepse leximi është një punë tepër e lodhshme për ta, një torturë e vërtetë, një punë që i mundon dhe i mërzit, siç i ka munduar e mërzitur edhe kur kanë qenë nxënës shkolle. Për ta nuk ka asnjë rëndësi se ç’thotë ky ose ai autor; mjafton fakti që shumë njerëz shkruajnë për të merituar urrejtjen e tyre.

Nuk ka rëndësi nëse ata që shkruajnë e botojnë në shtypin e përditshëm janë shkrimtarë, historianë, sociologë, mësues, artistë, mjekë, inxhinierë, profesionistë në fushat e tyre; këta të gjithë kanë kurajën të shprehin publikisht pikëpamjet e tyre për çështje që i dinë, ose për ngjarje që i njohin. Pikërisht këtë fakt e urrejnë një pjesë e madhe e anonimëve të portaleve online të gazetave tona, sepse ata jetojnë në terrin e paditurisë së tyre dhe çdo dije e re, ose çdo mendim i lirë u vret sytë dhe i tërbon.

Ngaqë njerëz të tillë janë të paditur dhe krejtësisht të pajetë në shpirt, të mjeruar në mënyrën si jetojnë, shumë herë të papunë, pa vullnet, pa aftësi, pa dëshira, pa motive, pa dashuri dhe pa qëllime në jetë, ata plaken e verbohen para ekranit të kompjuterit, si djaj a buburreca, që kënaqësinë e vetme të ditës e gjejnë duke u marrë me njerëz realë, që dinë përse shkruajnë dhe kanë kurajën të thonë publikisht atë që mendojnë.

Këta njerëz të vrerosur mëtojnë në errësirë, si minjtë e kanaleve, fshehur nga publiku, nën emra të sajuar, shpeshherë qesharakë, ose absurdë si vetë qenia e tyre: patrioti, krishti, mullixhiu, orgazma, salepi, kryqi, gazepi, lumi, palla, pellazgu. Njerëz pa din e pa iman. Njerëz që vetëm urrejnë këdo që s’është si ata, por urrejnë edhe veten e tyre.

***

Njerëzve të tillë u them: Shani, o mjeranë, shani! Nëse me “komentet” tuaja, që disa gazeta për turpin e tyre i lejojnë të postohen në faqet online, ju duket vetja se merrni ndonjë vlerë, se bëheni më të ditur, se kontribuoni edhe ju në debate publike, shani! Veç, të paktën, thoni edhe ndonjë gjë që bën kuptim, kundërshtojeni çdo gjë që thonë të tjerët, por jepni edhe ju vetë një argument tuajin, jo vetëm sharje me soj e sorollop. Dhe kini kurajën ta nxirrni fytyrën tuaj sheshit, sido që të jetë ajo, e t’i thoni publikut ç’emër keni, sa gramë shkollë keni bërë dhe ç’keni bërë e ç’bëni për të mirën publike të këtij vendi.

***

Unë vetë e kam bërë me kohë zgjedhjen time në jetë dhe atë e kam deklaruar hapur: Gjithnjë do të kërkoj të zbuloj thelbin e çështjes dhe ta kuptoj atë duke vënë në punë mendjen time, jo të dëgjoj ç’thonë të tjerët, qofshin këta edhe autoritete. Dhe të zbulosh thelbin e çështjes është njëlloj si të shkosh në front në kohë lufte. Është e rrezikshme, e di, por kjo është e vetmja rrugë drejt së Vërtetës. Dhe e vërteta jo vetëm na bën të lirë, e vërteta na mban të lirë!

 

May 5, 2018 13:32
Komento

92 Komente

 1. Gjergji May 5, 13:51

  Edhe me siguri i nderuari Tarifa edhe per kete shkrim perseri do shahesh me liber shtepie. Nuk desha te shtoj gje tjeter pasi i ke thene te gjitha. Une personalisht keta lloj voajaristesh i quaj se jane njerez te vegjel, qe nuk kane bere asgje ne jete, jane ziliqare qe jane anonime dhe kane marre nje pushke ne dore (tasieren) dhe qellojne kuturu nga frengjite e shtepise se tyre, tamam si ai frikacaku qe kerkon te largoje friken e tij.

  Reply to this comment
  • Roza May 5, 14:05

   Te lumte Gjergji! Te kene te gjithe syte e tu te lexoje kete artikull qe I ka thene te vertetat trovo.
   Respekt

   Reply to this comment
   • Vlora1912 May 5, 16:08

    I cnderuari *profesor*
    Ne nje faqe postim tendin ke rreshtuar fjalet ofenduese te me poshtmme:
    …………
    Minj kanalesh, mjeran, Djaj e Buburreca, te pajete, pa vullnet, pa deshira, , te paditur, te pexuar, njerz kufoma….etc…etc
    ………
    Ne te gjitha komentet, qe shoqerojne shkrimet tuaja, nuk kam lexuar kaq sharje dhe ofendime sa ti arrin tja perplasesh surratit lexuesve….si ato grate qe ushtrojne zanatin me te vjeter te botes.
    ………………….
    Gjithsesi, ofendimet dhe sharjet e anonimve, apo dhe Lavderimet lepirse si ky gjergji me lart, nuk e ndryshojne ate cka ti je:

    Nje njeri Medioker, nje intelektual fallco…dhe per me teper je nje Servil lepires i neveritshem per moshen qe ke….
    …………..
    Mos harro se kur i drejtohesh publikut, do presesh dhe reagimet…..
    ………
    Nderhyjet e tua ne ligjin e arsimit te lart, ku e shnderruat ate nje biznes te Qilit, tendit padron, kan len shum student fukarenj dhe te shkelqyer pa master……ja u ke deformuar te ardhmen..

    Ndersa ti plak pervers ankohesh per ca ofendime anonimesh…..

    Te te vij turp….ty dhe ketyre qe te publikojne shkrimet sharese ndaj publikut..

    Reply to this comment
    • pesimisti May 5, 17:46

     Vlora, te pergezoj per komentin. Nuk dua te merrem me zotin Tarifa as kush ka qene e as kush eshte se ne e njohim besoj. Nuk perjashtoj qe ka nje kapacitet intelektual e njohes te bollshem, prandaj shpesh edhe ne artikujt e shkruar te tij ben shume teorizime, por nje gje ka rendesi te madhe qe per mendimin tim nuk e luan as topi Mato Grudes; Fatosi eshte i biri Sevos, se kush ka qene sevo e dime, burre i shkelqyer, por shpesh femija behen harbuter duke perfituar nga mireqenia qe i krijoi babai. Dhe ketaqe ishin dje, “perseri ne kembe” thoshte Xhuvani ne nje roman. Me thuaj kush jane se po permend ca emra: Sali Berisha (si gjithmone i pari), Genc Pollo (i biri Stefanaqit), Genc Ruli (dhenderri Pashkos), pse jo edhe Edi Rama (i biri Kristaqit) por Kristaqi edhe punonte me dore e mendje e na ka lene dhe vepra te shkelqyera, atje ku su sot u rrane me shkopinj veteranet)ndersa keta te tjeret llafet dhe servilizmin kishin. Kam nje episod me Sevon dikur qe mbante nje fotografi me ngjyra dhe u a jepte njerzeve si dhurate, por nuk dua ta zgjase se jam anonim dhe Fatosi do zbrazi armet pa fisheke. Nga keta njerez i erdhi e keqja Shqiperise, se po te ishin keta per te qene, sot do te ishim ne majat me te larta te Europes. Por s’kam ç’bej, keta s’kane as turp e as nder dhe gravaten e mbajne per kapister e shallin e mbajne per te fshire hundet. Jemi te detyruar te jemi dhe anonime ( shyqyr qe eshte gjetur kjo mundesi e pakte lirie), por edhe te mos ndryshojme asgje. Ku pyesinketa derra!

     Reply to this comment
  • Claus May 5, 16:56

   I nderuar koleg , dmth komentues komentues anonim si une, me shume e meritoni ju cilesorin “i nderuar” se profesori qe ka derdhur mllefin e mbledhur s’dihet nga e per cfare, ne shkarrashkrimin e mesiperm.
   Por, une e kam nje ide. Ne komentet qe behen poshte shkarrashkrimeve te Fatos Tarifes, i cili mundohet te habise lexuesit me njohurite e tija shkollareske ( se deri ketu shkon kapaciteti i tij), pothuaj , perhere gjen komente qe behen per te kaluaren e tij si Ambasador i Shqiperise ne ShBA, ne kohen e qeverise Nano.
   Ate bote, ne kohen e qeverisjes socialiste te zotit Fatos Nano, Fatos Tarifa u perfshi ne nje skandal turperues, per te vete, por edhe per Qeverine socialiste dhe vendin qe perfaqesonte.
   Zoteria ne fjale u regjistrua tek i kerkonte para nje biznesmeni, per ca punime gjoja ne Ambasade, por ne nje shume te tille qe te kenaqte edhe ate vete, sepse, po sipas fjaleve te tija, i duheshin per shkollimin e femijeve, se rroga si ambasador ishte shume e ulet per kerkesat e larta edukative familjare…!!!
   Ky regjistrim, i nderuar koleg komentues anonim, zoti Gjergji, eshte ne internet. E gjeni edhe ju, edhe sot e kesaj dite, mjafton vetem te klikoni emrin e profesorit te (c) nderuar Fatos Tarifa.
   Skandali ishte aq i madh dhe aq turperues, sa edhe qeveria e korruptuar e Fatos Nanos, nuk mund ta duronte dot, keshtu qe u shkarkua menjehere per turpin e bere.
   Ai qe e shkarkoi, per ironi, ishte Kastriot Islami, atekohe Minister i Jashtem. Eshte kjo arsyeja, se pse pikerisht ketu ne DITA, ka patur nje shkrim, a mbase disa te tille, te Tarifes ku denigrohej Kastriot Islami, gjoja per ceshtje parimore, porqe ne fakt kishin te benin me mllefin e madh nga shkarkimi i turpshem i para 13 viteve.
   Lexoje, lexoje o kolegu im anonim, Gjergji, lexoje ne internet transkiptimin e bisedes se turpit mes ketij profesorit dhe biznesmenit.
   Lexoje dhe do te habitesh, se cfare fjaloir dhe cfare gjuhe perdor profesori “i nderuar”, tek i kerkon pare biznesmenit… bash ky profesor qe na hiqet si delikat dhe qibar ne kete aspekt !
   Lexoje dhe do te vije per te vjelle!

   Reply to this comment
   • Claus May 5, 21:38

    Perse vidhni “identitete” kete nuk e kuptoj?
    Cdo njeri ka identitetin e tij dhe ne te shkruar dhe dallon si delja e zeze.
    Megjithate mund te vazhdosh me tenden, por jam i sigurte qe nuk mund ta perballosh gjate.

    Te fala adash

    Reply to this comment
    • Claus May 6, 09:48

     Zoteri, se pari une nuk jam adashi juaj, nese ju thoni keshtu per veten tuaj.
     Kete nick une e kam tash sa kohe. Kam pershtypjen se jam i pari ne kete forum me kete nick.
     Se dyti, duke lexuar komentin tuaj te nivelit te nje hartimi mesatar te nje gjimnazisti, ku flisni i egzaltuar nga Marksi, prej nga kuptohet lehte se jeni nje kriptokomunist (kriptokomunistet per te cilet flas, jane ata qe pelqejne Marksin “perendimor”, dhe jo Marksin e “keqkuptuar” ne kohen e diktatures …dhe c’eshte me e lezecmja justifikohen me shkrime nga “perendimoret borgjeze” qe flasin “mire” per babain e komunizmit,Marksin … pa e kuptuar se keshtu tradhetojne vetveten!), ju me beni nje nder, sepse, une, Claus-i i vertete pra, nuk jam i tille; perkundrazi me vjend ndot ndaj cdo gjeje qe ka lidhje me kete ideologji te mbrapshte dhe cnjerezore.
     Ajo nga e cila me vjen ndot tek ti, more njeri, nuk ka te beje me nickun qe mund te ma kesh kopjuar mua, kjo per mua nuk perben aspak problem, por me faktin se ben si i indinjuar sikur une e paskam bere nje gje te tille…!!!
     Dhe kjo eshte perverse, po aq perverse sa edhe ideologjia e mbrapshte prej se ciles egzaltohesh.

     Reply to this comment
     • Claus May 6, 11:49

      “Unsere Eigenschaften müssen wir kultivieren, nicht unsere Eigenheiten”- citat nga Johann Wolfgang Goethe.

      Dhe meqe je “Claus” i vertete po ta le ty ta perkthesh. Eshte dicka filozofike por “kapaciteti” yt nuk e ka problem.

      Megjithate, megjithate per ta thjeshtezuar kete muhabet me “se kush jam une dhe kush je ti” ke bere nje autogol per vete faktin se ke bere diferencen ne thelbin e komentit.
      Kushdo mund te dalloje me lehtesi. Po nuk ka aspak problem.

      Ti mbaje nick-un tend, une do te mbaj timin edhe nese do te jene te njejte.
      Diferencen do ta bejne komentet ne permbajtje, gjuhe, sintakse dhe semantike.

      Te pakten, te pakten hiq shkrimin dialektor per t`u bere te pakten “sozi-u” im, sepse te nxjerr blof qe ne rrshtin e dyte me: “tash sa kohe”.
      Nga Puka dhe Shkodra nuk jam, por edhe nese do te isha ate te shkrete shqipe do ta kisha respektuar, ashtu sic mundohem ta respektoj ne kete forum.

      Te te rritet nderi, i nderuar “Claus” ose sic perdoret andej nga ju: “tu rrit nera”!

     • Hör auf alles zu sein du Cirkus Affe ! May 6, 15:18

      Me Claus-in e vertete ,
      ndajme ndoshta kendveshtrime te ndryshme ne politike ,por per hir te vertetes ,

      Ti , nuk je ai ,por nji Sharlatane ,qe kerkoj te veshesh kostumin e tij pa leje -ta vjedhesh dhe kjo ,
      eshte e denushme per nji shoqeri te civilizuar .

      Ti s’je ne asnji germ Clausi i Vertete ,qe debaton me ty ,
      madje dhe maska qe perdor te tradheton dhishem .
      Eshte kaq e veshtire per ty te jesh Njeri ne kte Bote njerezish ???
      Sa i pafytyre mundesh me qen si njeri ,sot
      te mashtroshe ne menyren me ordinere te mundeshme ,kur te gjithe ktu ,kuptojne qarte ,
      se kush eshte Clausi e kush Majmuni qe tenton ta imitoje ate .
      Te jesh Njeri ne kte Bote sot ,nuk eshte aq e thjeshte .

     • Claus May 6, 18:22

      Nje nder treguesit kryesore te mediokritetit, eshte citimi qe bartesit e tij u bejne njerezve te shquar, vend e pavend.
      Nga ana tjeter, kjo verteton edhe ate cka thashe me siper per hartimin prej gjimnazisti, sepse vetem nje aguridh mendon se di shume, vetem pse ka lexuar ndonje gje aty-ketu. Dhe nje i tille, perhere citon … si prove e diturise se madhe… natyrisht qe as e kupton anen qesharake te kesaj. Tepke si ti, o adashi i vetvetes.
      Eshte qesharake poashtu, kur me permend dialektin! Po c’hyn dialekti ketu o njeri?! Une mund te jem nga Veriu, nga Jugu, apo diku ne mes, po ti cke qe e mohon se je nga Veriu, kur askush nuk po te pyet e as do t’ia dije se nga je ?!
      Gjithsesi, kjo eshte perseri qesharake, sepse ti as qe e kupton se ndajfolja “tash” perdoret rendom edhe nga vete Kadareja i madh, per te mos permendur shume analiste, me origjine nga Jugu po te duash, ne shkrimet e tyre te perditshme.
      Injoranca tregon vete, thote nje fjale e mencur.

 2. intelektuali May 5, 14:00

  Ne jemi me fytyre dhe reale, ne jemi kudo edhe ne Shqypni, por edhe ne Boten Demokratike, nuk jemi tek Rusia e Putinit dhe tek Korea e Veriut e Kimit, por jemi prezente ne Tirane, hera-heres pime kafe tek Tajvani, eja po deshe te na takosh qe te mesosh te VERTETEN, por nje here ne jave mblidhemi dhe luajme me instrumentet tona te vjetra muzike klasike, kete heren e fundit luajtem “Kater stinet” e Vivaldit qe Enveri e kishte ndaluar njashtu sic po kerkon ti te ndalosh shtypin e lire, ne jemi te perhershem ne kete forum te nderuar te gazetes DITA qe eshte nje gazete liberale dhe nuk mer urdhera nga inkuizoteret komuniste si Fatos Tarifa qe po kerkon te ktheje censuren e Partise se Punes ne median tone kombetare,

  NE JEMI INTELEKTUALET ANTIKOMUNISTE DHE PROPERENDIMORE SHQYPTARE QE ENVERI DHE XHELATET E TIJ I VRANE DHE I MASAKRUAN ME PABESI DHE PA MESHIRE

  prandaj:

  Ja po ta themi o cuni i Sevo Tarifes, kalemxhiut te Enverit dhe ambasadori rezil i Shqypnise ne SHBA, ja po ta themi nje te VERTETE krejt origjinale meqe po e kerkon,

  QANI EDHE JU, O VEMJET E ENVERIT ASHTU SIC QANIN PRINDERIT TANE KUR JU, XHELATET E ENVERIT I VRISNIT DUKE I THYER KOCKAT E TRUPIT VETEM SEPSE DESHEN QE SHQYPNIA TE BEHEJ ASHTU SIC PO KERKON TE BEHET SOT PAS PILAFIT!

  Reply to this comment
  • Secili duhet te reflektoj para ksaj Shoqerie May 5, 14:11

   Intelektuali ,
   ne disa gjera ,mundet te te jape te drejte ,
   si psh asaj qe ti shpreh mbi lirine e shprehjes qe asnji ne Bote s’ka te drejt ta deformoj sipas bindjeve te veta ,sepse nuk jetojme por edhe s’lejojme sot me asnji lloj Diktature .Por nji dicka eshte e vertet se ,duke denigruar te Vertetat jo vetem Historike , duke qen te njianshem me gjithcka ka te bej me Historine e shoqerine shqiptare ,nuk i bejme sherbim te ardhmes tone ,as nderojme lirine e shprehjes ,e cila kerkon vec te tjerash edhe rrespektim te ambjentit edhe kulture qytetare , larg cdo arti Hipokrizie “derrash e nastradina” qe qelbin Boten Shqiptare duke menduar se i thone dicka shoqerise Shqiptare .

   Reply to this comment
   • intelektuali May 5, 14:49

    Po ti:

    “…edhe te jap te drejte edhe je derr dhe nastradin…”

    SI TA KUPTOSH KETE?

    sepse:

    Nuk thua asgje konkrete, vetem llogje llafoqyli si klishe demagogjike, nderkohe qe tema ne gazeten DITA eshte:

    A KA TE DREJTE FATOS TARIFA TE FYEJE DHE CESUROJE KOMENTUESIT NE KETE FORUM TE NDERUAR TE GAZETES DITA?

    kur:

    Si ambasador eshte kapur duke vjedhur dhe eshte kthyer ne Shqypni nga SHBA si “Karte Postale”? A mund te beje moral enveristi Fatos Tarifa duke i thene anonimeve ne DITA:

    BENI SI THEM UNE, POR MOS BENI SI BEJ UNE!

    Shiko sa koncize dhe konkrete jane pyetjet e intelektualit, prandaj:

    KU ESHTE DERRI DHE THIU KETU?

    Reply to this comment
 3. nje shtetas May 5, 14:06

  Pa sharje e fyerje o Tarifa, vetem me te verteta! Ti qe jep moral ketu ne rrjeshtat qe shkruan je vete nje mi, por jo portalesh, por halesh. Sepse ty mor te kane kapur ne vjedhje atje ne ambasaden tone ne Amerike dhe te kane sjelle pako poste ketu. Atje ne Amerike ti je Non-gratta.
  Perpiqu ti mohosh keto te verteta e hajde jep leksion morali per tjeret kur je vete nje kokerr hajduti e asgje me teper.
  Besoj se nuk do censurohem, per minj foli Tarifa, per miun fola dhe une!
  E verteta na mban te lire – thote Tarifa, dhe une te vertetat kam shkruar.

  Reply to this comment
  • Roza May 5, 14:16

   Sapo lexova artikullin e profesorit. U kenaqa si gjithmone.
   Po ju qe shkruan i koment te tulle nuk keni di jeni fare se per kenpo flisni. Une isha studente ne Washington kur Profesorit ishte ambassador dhe ngritur mivelin e ambassadors tone në novelette me te larta në saje te aftesive te tij akademike e shoqerore. Ato qe thoni ju dolem nje blog I sajuar I atyre qe donin ti zi non vendin dhe dolem me metà kush ishin. Mos hidhni fjalen kot vetem se keni byrrek the. Mbillni dashuri se e shkateruat ate vend me urrejtje.

   Reply to this comment
   • nje shtetas May 5, 14:40

    Roza – “i koment te tulle nuk jeni di jeni fare se per kenpo flisni”
    Jane fjalet e komentit tend oj Roza, vetem rrjeshti i pare dhe ke aq gafa e gabime sa do ngeljje ne klase ketu e jo me te pretendosh si ti qe paske qene studente ne Washington.
    Ik moj e shkrete meso te shkruash se keshtu e felliq akoma ate fare Tarife qe kerkon ta mbrosh!
    Hajdut oj Roza hajdut eshte, e kane larguar si te tille e si i tille nuk shkon dot me ne Amerike, pyete vete po e ke prane…

    Reply to this comment
 4. Roza May 5, 14:11

  Te lumte Profesor!
  Portalettere I Kane nxjerre niveli e I let dhe fytyrat te gjithe atyre qe therriten neper studios televisive qe ne vend te argumentit vetem kunderahtojne me nje gjithe te I let banale Sharjesh te niveleve me te ultra qe na harxhojne kohen kot me kotesira.
  Ju vleresoj dhe respektoj Profesor per shkrimin

  Reply to this comment
  • ! May 5, 14:31

   Roza ,
   s’do desha te kundershtoj ate qe ju ndjeni per Profesorin tuaj ,
   por duket qarte se vec konfliktit te intersit (miqesise qe keni) , ndjenja / simpati personale ,qe
   e bejne te diskutushme vertetesine e gjithe komentit !

   Reply to this comment
 5. Roza May 5, 14:18

  Gazerà Dita,
  Ju falenderoj per botimin e ketij artikulli te Profesorit.
  Artikuj te tulle e ngrene niveli e gazettes Dita
  Respekt
  Roza

  Reply to this comment
 6. Plaku Xhuxhumaku May 5, 14:21

  Nuk me duket se ka ndonje ndryshim midis te vertetes qe thuhet nga nje anonim dhe te vertetes qe thuhet nga dikush qe nuk perton te veje emrin, madje do te thosha qe anonimi qe thote nje te vertete eshte moralisht me lart se sa emerxhiu sepse nuk kerkon ndonje shperblim per te verteten, Ja psh, qe Fatos Tarifa vodhi sa mundi kur ishte ambasador i Shqiperise ne SHBA kjo eshte nje e vertete e njohur. Kjo e vertete mbetet e vertete edhe pse eshte perseritur nga nje mi anonim portalesh.

  Demokracia e Sali Komunist Berishes gabimin me te tmershem e beri qe nuk qerroi minjte e kanaleve, se nga minjte e portaleve nuk vjen ndonje e keqe.

  Reply to this comment
  • Kumandari May 5, 15:19

   Xhuxhumak,
   pikerisht kete nuk e bejne dot keta Tarifat pa Tarife: nuk jane ende gati te shohin, njohin, pranojne Te Verteten, Lajmin, jo Pruresin.
   Shkruesi, qofte edhe anonim ai, ben nje zgjedhje, nuk do te hyje ne vallen e pakripe te Publikeve pa Vlere, dmth te Publikesve pa te drejte ne ate qe thone, dhe ve nje emer tjeter. Kush do e lexon dhe e pranon komentin e tij, kush nuk do e lexon dhe e le menjane.

   “Anonimet Dinjitoze” nuk duan lavdi, si Tarifa qe sic dihet ka shkuar i deleguar edhe ne nje kongres grash, sikur s’kishte gra te tjera!

   Pse shqetesohet Fatos Tarifa?

   Keta Anonime i kujtojne Tarifes “thashethemexhinjte e Socializmes”, Xhuxhumak!

   Ngaqe s’kishte shtyp te lire, njerezit merreshin me thashetheme, psh thoshin qe ne dyqan s’kishte mish, s’kishte as veze, pa le ndonjeri, ndonje “mi i prones private” qe thoshte se ne vendet kapitaliste secili kishte pronen e makinen e tij dhe se atje s’kishte shofere si ne Shqiperine Socialiste, ku Sevo Tarifa kishte makinen e Popullit dhe shoferin nga populli, qe e conte ne rrethe dhe fliste per Tezat e Reja te Ushtrise, pasi ia kishin ngrene koken armikut Bego Balluku dhe Hito Cakos dhe Petrit Dumes…

   Keto quheshin thashetheme asokohe, Partia e Sigurimi i ndiqte i pergjonte i kishte jashte ligjit…i kallte ne burg, Xhuxhumak, ti e ke provuar ne kurriz kete…

   Fatoshi mahere ishte per studime jashte shtetit, studionte ne kapitalizem kunder kapitalizmit, qe te kthehej ne Atdheun e Vetem Socialaist ne Botes dhe merrte stafeten dhe te vazhdonte sundimin e Babit te tij, te atij qe edhe sot e kesaj dite vazhdon kujtimet nostalgjike per Enver Hoxhen!

   I Ke lexuar ti, or bir, shenimet e Sevos per ate kohe?! Mire qe e respekton lirine e babait tend per te shkruar kujtimet e tij, qe edhe ne nje liber mund t’i botoje, meqe nuk botohen me Vepra te Enverit, por kaq gje nuk e ndjen, nuk e kupton, Fatos?!
   Shpetoje babane tend nga te berit gaz i botes!

   Them keshtu nese ti, biri i tij, qe ke qene edhe ne Amerike, mendon se ajo kohe, e komunizmes si diktature, nuk ishte e mire per shqiptaret, pse jo as per ty Fatos Tarifa…nuk e ndjen qe edhe sot e kesaj dite shtiresh?
   Nese edhe ju, mendoni si babi juaj eshte tjeter gje…
   Pranoje kete dhe ne, “anonimet”, kerkojme ndjese: i heqim pseudonimet dhe dalim serish ne beteje per permbysjen tende, sic vepruan shqiptaret ndaj kohes se atit tuaj, ne vitin 1990…

   E kuptoj, Xhuxhumak, keta kane frike nga Fjala e Vertete, jo nga Anonimja: keta jane anonimet me te shpelare te te gjithe koheve: edhe vdesin per komunizmen (ne shpirt), edhe mburrin kapitalizmin (me goje)!
   Si te Vertete, pra si vazhdues te Marksit e te Enverit, keta mbeten anonime, njelloj edhe si Urrejtes te Kapitalizmes (ne shpirt) dhe si te rilindur ne ideologji tjeter, me fjale..
   Publikisht nuk jane Vetja!
   Shkurt, jane per gjynah!
   Une per vete edhe pse perdor nickname, emer tjeter, jam po aq serioz, i vertete dhe i sinqerte edhe me Fatosin- sado qe jemi krejt te ndryshem, me jete dhe me bindje,- dhe ju bej thirrje edhe Anonimsave te tjere si une: behuni sa me te vertete, perpiquni te jeni sa me te drejte, edhe me Fatosin, te vertete e trima sic ishin shqiptaret “thashethemexhinje” nen diktature, ne kohen e Sevos…

   Reply to this comment
 7. Irma May 5, 14:21

  Te lumte Profesor!

  Reply to this comment
 8. Drejtesia do te behet,duan apo nuke duan mijte e kenateve,mizat e kalit dhe avoketerit e ligesise. May 5, 14:22

  Te shkruajsh e te komentosh eshte sa dije,aqe dhe kulture e profesjon,por te zhgaravitesh per nostaligji per te shkuaren,nuke eshte me dije,as profesjon,kure mbi kurriz ke shume paudhesi.Besoni,binduni e rrefehuni nje dite te veteme ne jete,qe populli,e Zoti t’u meshirojne.

  Reply to this comment
 9. L.H May 5, 14:25

  AH!Mor shurdhjesa e Sevo Tarifes,po ndryshon si nata me diten te shkruash nga te zhgaravitesh si puna jote e tere alabakerija e femijeve te ish bllokut te udheheqjes……
  Kur na perrallis se ata qe shkruajne jane ”shkrimtare,historiane,sociologe,artise inxhinierenprofesioniste…’Per ke e ke fjalen ne keto 28 vjet ne shtetin mesjetar xhihadist te periudhes se inkujzicionit e zoterine tende ne ‘fare profesion e hale e fut:Ne profesionin ‘doktor’ te Berishes,’artist’ te Rames,’hajdut te metes,’doktor’ te Mul Nokes,Albanologe te ‘supermbeses’ qe ka bere ‘guiden e letersise’ ne soiologe soiologe Topallin,ne sessologe shQInen,apo akademik MZIUN e Fugen e tere djemte e bllokut qe 28 vjet fluturojne me presh ne bythe nen efektin e focave centri FUGA….PIRDHU!
  Shume me e ndereshmeme nje SHQIPETAR anonim se ANTISHQIPETAR me emer e mbiemer te inkriminuar perfshi dhe zoterine tende bashke me nanot lubonjat berishat b lushat karabushat e Bushatin nipin e hysni kapos qe kini krijuar ne bllokun e vjeter bllokun e ri me doktor KRRIMINELIN SALI

  Reply to this comment
 10. MH May 5, 14:50

  Roza!
  Meqe ishe studente ne Washington.Komentet shkruaji anglisht se per din e iman turperove veten me te shkruar shqip.
  Ndersa me kato fyerjet qe bahen nga keto komentues.Semundja vjen nga humbja ne ndeshje direkte me ish diktatorin.E sot edhe pse i vdekur triumfon mbi keto komente fyese.Bota vjen ashtu sic vjen natyrshem.Dhe jo sic duam t’ia imponojme vetvetes per ta ndryshuar te kalumen.

  Reply to this comment
  • I Juaji, Enver May 5, 15:39

   Eshte e vertete, Genc,
   ngaqe ju, bijte e Bllokut, moret persiper edhe Pluralizmin,
   anonimeve nuk ju mbetet vecse te mbeten anonime, per te thene te verteten e tyre…
   Por ti e di kane qene edhe me anonime, madje pa fytyre mbeten, sot e kesaj dite, teksa kembyen mbiemrin per te mos trishtuar shokun Enver…
   Pse nuk shfaqeni sic jeni ju, Genc?!
   Pse nuk thoni ate qe mendoni?!
   Pse s’pranoni se ju, mbiemrat e asaj kohe te lige per te gjithe, ishit dhe do mbeteni fytyra e krimit, perjetesisht, ne sy te shqiptareve te vetedijshem,
   Pse nuk pranoni se eterit tuaj kane pergjegjesine e tyre per ate krim qe ndodhi?
   Si nuk ndjeheni keq perpara vetes suaj, kur quan ende fitues, triumfues, Enver Hoxhen, te vdekurin sic e perdor ti ne komentin tend, ndaj shqiptareve?!
   Gjynah…

   Reply to this comment
 11. Ylli May 5, 14:58

  Ku eshte dallimi ndermjet sharjeve qe u behet Sali Berishes ,Edi Rames dhe te “ankimuarit ” Fatos Sevo Tarifa ???
  z.Fatos “qahet ” pse e kane share per disa shkrime qe ka botuar. Sali Berisha ka 28 vjet qe jo vetem shahet por edhe perçundohet perdite dhe rregullisht nga disa gazeta e mijera komentues.Pa dorashka ,qe Fatosi eshte dakort 100 % me keto lloj sharjesh. Perderisa nuk e kam degjuar nje here te vetme te kritikoj chatet ku shahet e perçundohet shtetasi Berisha ,me vjen keq z.Fatos por je hipokrit.
  Edi Rama ka te pakten 15 vjet qe shahet e pergojohet ne menyre vulgare perdite nga po e njejta “ushtri ‘ sharesish me lloj -lloj epitetesh te felliqura.Nuk eshte ankuar ndonjehere madje kthen pergjigje dhe personave qe e ofendojne.Prap Fatosit “nuk i rruhet trapi ” ,Fatosi eshte perseri hipokrit.
  Kishte nje shkrim z.Fatos Tarifa para ca kohesh per politiken e jashtme amerikane me duket.Shkrimi ishte nje permbledhje e librit te Robert Kagan me titull “Bota qe Amerika krijoi”
  Fatosi gjekundi nuk i referohej librit dhe e paraqeste shkrimin si meditime te tijin.
  Kjo per mua si lexues eshte fyerje dhe sharje.Arsyeja eshte qe ju z.Tarifa dhe te tjere si ju jane fajtor per manupulimin dhe perpunimim qe u behet masave te njerezve ne favor te asaj qe i sherbeni.
  Perballe perpunimit propagandistik ,ne kemi si.arme reagimin.Dhe kete e zgjedh une si do ta bej ,ashtu sic zgjidhni ju te na mashtroni.
  Aman se mos nuk shkruan me se do na mungosh.

  Reply to this comment
 12. Teo May 5, 15:41

  Jo po’ te nigjojme vetem perrallat e tua zoti komunist gazeta dita brravo qe lejon te gjith te shprehin opinionin e tyre

  Reply to this comment
 13. Ej, gra...po na numurojne (gjermani) May 5, 15:42

  Fatos; qenke biri i babes qe me ka pase dhene “testen” (teseren) e rinise . Per inerci duhej te ishe pak i majte . Po kush pranon me njeri, se ka qene …komunist . Vetem Enveri , paska qene komunist bir, komunisti dhe te mirat vetem ai i paska bere sipas nostalgjikeve komunisite dhe te keqiat vetem ai i paska bere sipas te “persekutuarve” demokrate . Je ambiguik ne shkrim pasi nuk tregon “rrymen” qe mbron dhe ate qe lufton . Me fal, po duket sikur do te hash nga dy krahet . Madje e thua dhe vete . E ke zgjedh “rrugen” tende . Shkruan me pagese . Dhe qenke me dinjitoz, se ata qe komentojne “prapa” ekranit pa pagese!?!?!?ketu komentuesit po identifikohen nepermjet pikpamjeve qe shprehin . Madje ka dhe nga ata qe tregojne se kush jane dhe ku jane . Per ke e ke fjalen!? I do te gjithe te identifikohen fizikisht ?! Do te dhena si gestapo !? Ke ndonje plan per ata qe s’te pelqejne !? A ke kulture qytetare !? Njihi sipas ideve, qe shprehin dhe jepu pergjigjen e duhur dhe mos rremo si “mi kanalesh” . Ti vete s’jep identitetin tend . Kush je ti vete; plaku xhuxh intelektuali, pellazgu, apo patrioti, apo krishti, apo lumi apo uku !? Gjithsesi te gjithe ata qe komentojne ketu e kudo, jane te identifikueshem, por ti po i meriton per vete , te gjithe epitetet, qe u ke “vene” ..”anonimeve” ..

  Reply to this comment
 14. demo May 5, 15:54

  Jarebi moj Roza!Po te kesh qene ti studente ne Washington,ke pasur Shefqet Pecin pedagog filozofie dhe
  Lenka Cukon pedagoge gjuhe.

  Reply to this comment
 15. rudi May 5, 16:02

  Nje dicka bie ne sy !Pse esht prekur kaq shum “intelektuali”?Prefesori i nderuar nuk zu emra ne goje,te jete ky nje mi kanalesh? Nuk besoj ,se nga pseudonimi qe mban nuk te le pershtypje miushi por urejten dhe vrerin e kane ne gene kjo race “intelektualesh”

  Reply to this comment
  • intelektuali May 5, 17:37

   ESHTE SHUME E THJESHTE,

   Ja ta them une o Delja rude:

   sepse:

   Fatos Tarifa nuk ka te drejten morale te fyeje dhe te ofendoje me epitete MINJSH komentuesit lloje-lloje ne kete forum te nerum te gazetes DITA dhe te urdheroje drejtuesit e gazetes te censurojne ata qe duan te tregojne te VERTETEN duke sqaruar:

   PSE SHQYPNIA KA MBETUR NE “BISHT TE KAVALLIT” PER INTEGRIMIN E SAJ NE BE?

   Kete nuk e them se Fatos Tarifa si ambasador rezili i Shqypnise ne SHBA vodhi pasurine shteterore dhe per kete eshte ndeshkuar me debimin e tij nga ambasada, sepse pushtetare hajduta dhe ambasadore hajna ka pasur plot qe kur Nexhmija ja la pushtetin Mafies qe Kuqe per te ruajtur ate qe kishte vjedhur per 50 vjet me radhe me burrin e saj sadist dhe gjakatar, kemi 27 vjet pas renies se Murit te Berlinit qe e shikojme ashiqare kete bande kusare dhe vrastare si po varferon shqyptaret duke i paraqitur “kockat” qe i hedh popullates si “Arritje Famoze” te Partise, mjafton rasti “Tahiri” qe te vesh duart ne koke,

   PSE NUK KA TE DREJTE FATOS TARIFA QE MALLKIMON “INTELEKTUALO-FOBET” ANONIME DHE TE PAPUNE NE MEDIAN TONE KOMBETARE?

   Pra ne nuk duam te futemi fare ne historine e tij te rezilit si ambasador ne SHBA, sepse kjo eshte “palo gje” po te krahasohemi me botkuptimin e tij tipik enverist per te VERTETEN, ja cfare shkruan ky rufjan i Sevo Tarifes:

   “…njerëz të tillë janë të paditur dhe krejtësisht të pajetë në shpirt, të mjeruar në mënyrën si jetojnë, shumë herë të papunë, pa vullnet, pa aftësi, pa dëshira, pa motive, pa dashuri dhe pa qëllime në jetë, ata plaken e verbohen para ekranit të kompjuterit, si djaj a buburreca, që kënaqësinë e vetme të ditës e gjejnë duke u marrë me njerëz realë, që dinë përse shkruajnë dhe kanë kurajën të thonë publikisht atë që mendojnë.

   Këta njerëz të vrerosur mëtojnë në errësirë, si minjtë e kanaleve, fshehur nga publiku, nën emra të sajuar, shpeshherë qesharakë, ose absurdë si vetë qenia e tyre: patrioti, krishti, mullixhiu, orgazma, salepi, kryqi, gazepi, lumi, palla, pellazgu. Njerëz pa din e pa iman. Njerëz që vetëm urrejnë këdo që s’është si ata, por urrejnë edhe veten e tyre…”

   A NUK TE NGJAJNE KETO FJALI SI “LETRAT E HAPURA” TE ENVERIT PER TE RRITUR VIGJILENCEN KUNDR ARMIKUT TE KLLASES?

   Kjo gje eshte e papranueshme nga nje shoqeri civile qe ka vendosur t’i bashkohet Botes Demokratike, kjo eshte e patolerueshme per intelektualin qe ka perkthyer veprat e Enverit ne burg sa here qe Sevo Tarifa perfundonte redaktimin e tij dhe qe asnjehere nuk pyeti:

   KUSH I KA PERKTHYER VEPRAT E ENVERIT QE AI I REDAKTONTE PAPUSHIM ME NJE ZELL TE PAPARE

   Reply to this comment
 16. Mark .U.K May 5, 16:27

  Profesorra ka shkruar per vehten,nuk ka gja per tu habitur.

  Reply to this comment
 17. Claus May 5, 16:33

  E lexova z.Tarifa shkrimin tend dhe nuk mund te kundershtoj, keni plotesisht te drejte. Kerkon me shume etike, me shume respekt, me shume debat konstruktiv. Natyrisht qe ashtu duhet te jete, por ne kete mes kemi nje problem, nje problem te madh bile, qe anashkalohet dhe injorohet nga shume analiste, gazetare, sociologe, filozofe etj,etj,etj,
  Problemi eshte morali, koherenca, besueshmeria qe dua te lexoj tek ata dhe tek Ju. Natyrisht qe koha evoluon bashke me njerezit, por thelbi, berthama, ajo ADN qe atij njeriu i ka dhene ate virtyt dhe ate cilesi ne jete mbetet dhe kjo nuk kerkon asnje diskutim.

  Ja po marr nje shmebul te diteve te fundit:
  Sot me 5 maj festohet ne Trier te Gjermanise 200 vjetori i filozofit, ekonomistit, gazetarit, mendimtarit dhe analistit te sistemit kapitalist Karl Marx. I kam ndjekur me aq interes dokumentaret dhe emisionet mbi kete figure, mbi kete njeri qe vdiq ne mjerim te plote ne stacionet televizive gjermane dhe me kane bere te ndjej nje fare krenarie ne vetvete qe i perkas ndoshta kesaj rryme ne mendimet dhe ne shpirtin tim. Nuk kam perse ta mohoj. Kam porositur dhe kam blere literature mbi tezat e tij, teza qe kane sjelle zhvillime te fuqishme ne sistemet njerezore, teza qe edhe sot e kesaj dite sjellin dhe kontribuojne ne zhvillimin e sistemeve ekonomike qofte dhe ne ate kapitalist, sistem qe ai i ka nxjerre kallajin nga cdo cep dhe vrime. Gjen plot te rinj, te reja, njerez nga te gjitha shtresat, te varfer dhe te kamur, idealiste dhe konservatore, te gjithe keta sot i bashkonte nje ide, nje mendim:
  Po, ai ka qene nje ri i madh qe solli kete shoqeri qe kemi sot me te gjitha te mirat dhe te keqijat e saj. Akoma ai eshte me shume aktual se kurre.
  Kaq sa per hyrje.
  Hidhemi tani tek tezat e tua se, perse shaheni dhe fyheni me komentet e njerezve qe jane ashtu dhe keshtu sic i pershkruanit ju?
  Tani pak kujdes nese me lexon, ju lutem!

  Ne librat „Njohuri te Marksizem-Leninizmit“ ka qene bashkeautor edhe babai juaj Sevo Tarifa, ne mos ai ndonje bashkezyrtar i asaj kohe ose bashkeluftetar i tij.
  A e dini si fillonte kapitulli i pare?
  „C`eshte idealizmi dhe c`eshte materializmi?“ dhe kjo n`a jepej ne ate forme nga ai, ose nga shume te tjere filozofe te sistemit socialist aq te thjeshtezuar per te mos thene te genjeshtert dhe demagogjike.
  Ndersa ne kapitujt ku flitej per Punen dhe shfrytezimin e njeriut, ku mbivlera nuk paguhej, aty tere filozofia e shtreses tuaj e analizonte dhe e argumentonte me nje zell te madh politik dhe filozofik duke krijuar per ju nje simbol te besueshmerise dhe te vertetes ne ato qe thonit.
  Deri ketu cdo gje ne rregull. Ka qene mendimi filozofik i juaj dhe tere shtreses tuaj te dale nga ai sistem dhe duhet respektuar dhe e kam respektuar.
  Por problemi fillon ne kufijte e vitit 1990.

  Si mund te shpjegohet qe Ju, Gramoz Pashko, gruaja e tij M. Ruli, Genc Ruli, Ardian Civici, Anastas Angjeli, etj,etj,etj na dolen antimarksiste, kundershtare te ideve marksiste, opozitare dhe disidente te thekur dhe kjo brenda nje nate?
  Filluan ne kor te flisnin dhe te jepnin leksione kudo dhe ne cdo vend mbi gabimet e Marksit dhe te teorise se tij, mbi epersine e ligjeve te kapitalit dhe te vleres, mbi shanset qe u jepen njerezve me inisiativa individuale dhe lirine ekonomike te individit.
  Nuk mbetet vetem ketu, por filluat te merrnit poste ne administraten publike, ne politke dhe diplomaci kudo dhe ne cdo vend ku levrinin financat, ato financa qe dikur i kishit mallkaur me shkrime dhe leksione pafund ne nje sistem qe e kishit denigruar vite dhe vite me radhe.

  Dhe kjo ndodhi ne cdo fushe, kudo. Po a mund te durohej fjala vjen Abdi Baleta kur ishte kryetar i delegacionit shqiptar ne OKB ne NY ne vitet e sitemit socialist dhe pastaj te behej deputet duke share sistemin?
  Ka dhe te tjere po nuk dua ti ze me goje ku mbi te gjitha shkelqen Sali Berisha.

  Pra me kete shembull dua te them se: Kudo ne bote, sidomos ne vendet e Europes ku filozofia ka rrenjet e saj gjen njeriun e sinqerte dhe mbrojtes te ideve te tij, qofshin te majta apo te djathta, por nuk gjen kurre njerez, aq me shume filozofe, sociologe, doktore dhe profesore qe te benin nje kalim ylberi brenda nje nate.
  Pervec arkitektit Albert Speer ne gjyqin e Nürnberg-ut paria naziste shkoi e tera ne litar. Ashtu menduan dhe gjykuan per jeten e tyre duke mbrojtur deri ne fund ate se kishin vepruar ne te mire te njerezimit.
  Ashtu si dhe Karl Marx, i cili e mbylli jeten e tij pa asnje kacidhe ne xhep. Nuk dinte edhe te bente nje jete edhe me te mire si bir avokati qe ishte dhe me formim solid ne universitet e Berlinit?

  Ky eshte problemi i nderuar Tarifa. Nese jeni tallur si pedagoge, apo ideologe te sistemit socialist per vite dhe vite me radhe kjo eshte fyerje per ne. Fyerje dhe percmim.
  Nese „kaluat ylberit“ se ashtu ju duhej puna per te mbajtur „kalamajte me buke“ kjo eshte hipokrizi dhe maskarade.
  Tani te lutem, nese me lexon a mund te me japesh nje argument bindes se perse vepruat keshtu me shqiptaret dhe me nje brez te tere?
  Pas kesaj jam i bindur qe po te kesh nje argument bindes nuk do te shahesh dhe fyhesh si me pare,
  Ketu eshte i tere problemi, i Yti dhe i tere klases politike, filozofike a sociologjike etj,etj,etj.
  Une perseri do te dal me pseudonimin tim „Claus“, por derr nuk jam dhe nuk do te jem.
  Ama per t`iu nxjerre kallajin do te jem dhe do te vazhdoj te jem.

  Hegel ka thene: Das Wahre ist das Ganze (E verteta eshte e plota)
  A jeni Ju te vertete?

  Falemiderit per leximin.

  Reply to this comment
  • intelektuali May 5, 17:49

   Marksi shkroi “Manifestin Komunist” per proletaret dru me pre dhe “Kapitalin” per Biznesin Inteligjent Industrial qe krijoi Revolucionin Industrial dhe qe hapte ate kohe vende pune si i papare, por qe i prishte pune fajdexhinjve “Rothschilld”, te cilet paguan cifutin gjerman per te krijuar teorine e Revolucionit Boteror, ashtu sic kishin bere me pare fajdexhinjte hebre ne Angli kur yshten Revolucionin France do kohe me pare per te permbysur Monarkine. Dihet boterisht dhe eshte vertetuar edhe me dokumenta qe edhe Leninin e derguan ne Rusi nga Londra gjermanet me nje valixhe me leka per te kryer Revolucionin e Tetorit,

   prandaj:

   MENGADALE ME “FURCAT” PER CIFUTIN E ROTHSCHILLDEVE KARL MARKS

   sepse:

   Edhe Eskobari i vertete i Kolumbise e mbante fotografine e tij ne dhomen e pritjes.

   Kur Marksi i shkroi nje lete motres se tij qe kishte arritur te publikonte “Kapitalin” ajo u pergjegj:

   PO BEJ PAK KAPITAL PER VETE O MAVRI SE MBETE GJITHE JETEN SI LYPSAR!

   Reply to this comment
 18. Shkrim ...bumerang . May 5, 17:00

  O rudi, o budalla; po kush je ti, qe e vlereson “profesorin ” ? I nderuar apo i c’nderuar . A lexon cfar fjalori perdor ? Nje lloje si personazhet (e keqij) qe stigmatizon . Po identitetin …moral , j’a kupton, apo servo hesapi thuaj . Ne fakt me ty dhe me veten e ka . Shkrimi eshte identik per ..ju te dy dhe te tjere si ju . Dhe te mendosh se eshte …dipllomat . Me vetdemaskim, s’mund te bente “profesori …bythes” .

  Reply to this comment
 19. Vito Leonardo Ludovico May 5, 17:21

  Une kam nje pyetje te thjeshte : si duhet te veproje nje i panjohur, ose anonimin siç quhet tani, kur dikush e denigron pa te drejte e pa fakte ne nje media publike apo private?
  Ta hedhe ne gjyq mos me thoni se edhe nese ai e fiton ate, perseri demi mbetet, sepse njeresit mbajne mend fjalen e keqe jo te verteten.
  Fatosi ka te drejte pjeserisht po pergjigje per pyetjen time zor se ka.
  Kur blen me euro mos prit qe kusuri te te vije me paund.

  Reply to this comment
 20. MH May 5, 17:21

  Claus !

  Keni ba nji koment ekzakt preciz.Ia vlen ta lexojne te gjithe komentuesit te cfare do bindje e krahut politike qe dashurojne.
  Koha e ndryshimit te sistemit ne cdo karakter te ligeshte apo te pakarakter jane mbeshtet tek ajo e humorit te hereshem dikur ne estradat e Tiranes “Dallandyshe kthehu ndryshej”.Per te mbijetu.
  Te imponume nga kushtet e sistemit te djallezuar demokratik kapitalist.
  Gramoz Pashko bire i nomenklatures byroiste.Ekonomist i thekur qe nuk shqitesh nji nate nga radio “Zeri i Amerikes” kerkonte te shkrumocej cdo gja deri ne zero e ndertuar nga ai sistem per 45 vite.Keto per ti dhane lavdi vetes e per tu ingranue ne sistemin e ri te kapitalizmit te djallezuar.Ku kemi afer 30 vite dhe nuk arrijme te krahasohemi me 30 vite ndertim te ati sistemit te shkrumocur.Thuaji nji analfabeti.Te shkrumoj shtepin prej kashte se do ti ndertojme nji te shkelqyer qe as ne ander nuk e kish pare.
  Jo te thot analfabeti.Me nderto shtepin qe pretendon.Mandej e shkrumoci vete per te mos i mbetun as sheji as trolli mbi toke.
  Me kete koment analitik i ke dhan pergjigje jo vetem Tarifes por te gjithe neve,komentagjinjeve zanategji.
  Pershendetje,suksese ne njohjen ma thelle te zhvillimit te shoqerise njerezore tue u mbeshtet tek gjeniu Karl Marks.

  Reply to this comment
 21. intelektuali May 5, 17:38

  ESHTE SHUME E THJESHTE,

  Ja ta them une o Delja rude:

  sepse:

  Fatos Tarifa nuk ka te drejten morale te fyeje dhe te ofendoje me epitete MINJSH komentuesit lloje-lloje ne kete forum te nerum te gazetes DITA dhe te urdheroje drejtuesit e gazetes te censurojne ata qe duan te tregojne te VERTETEN duke sqaruar:

  PSE SHQYPNIA KA MBETUR NE “BISHT TE KAVALLIT” PER INTEGRIMIN E SAJ NE BE?

  Kete nuk e them se Fatos Tarifa si ambasador rezili i Shqypnise ne SHBA vodhi pasurine shteterore dhe per kete eshte ndeshkuar me debimin e tij nga ambasada, sepse pushtetare hajduta dhe ambasadore hajna ka pasur plot qe kur Nexhmija ja la pushtetin Mafies qe Kuqe per te ruajtur ate qe kishte vjedhur per 50 vjet me radhe me burrin e saj sadist dhe gjakatar, kemi 27 vjet pas renies se Murit te Berlinit qe e shikojme ashiqare kete bande kusare dhe vrastare si po varferon shqyptaret duke i paraqitur “kockat” qe i hedh popullates si “Arritje Famoze” te Partise, mjafton rasti “Tahiri” qe te vesh duart ne koke,

  PSE NUK KA TE DREJTE FATOS TARIFA QE MALLKIMON “INTELEKTUALO-FOBET” ANONIME DHE TE PAPUNE NE MEDIAN TONE KOMBETARE?

  Pra ne nuk duam te futemi fare ne historine e tij te rezilit si ambasador ne SHBA, sepse kjo eshte “palo gje” po te krahasohemi me botkuptimin e tij tipik enverist per te VERTETEN, ja cfare shkruan ky rufjan i Sevo Tarifes:

  “…njerëz të tillë janë të paditur dhe krejtësisht të pajetë në shpirt, të mjeruar në mënyrën si jetojnë, shumë herë të papunë, pa vullnet, pa aftësi, pa dëshira, pa motive, pa dashuri dhe pa qëllime në jetë, ata plaken e verbohen para ekranit të kompjuterit, si djaj a buburreca, që kënaqësinë e vetme të ditës e gjejnë duke u marrë me njerëz realë, që dinë përse shkruajnë dhe kanë kurajën të thonë publikisht atë që mendojnë.

  Këta njerëz të vrerosur mëtojnë në errësirë, si minjtë e kanaleve, fshehur nga publiku, nën emra të sajuar, shpeshherë qesharakë, ose absurdë si vetë qenia e tyre: patrioti, krishti, mullixhiu, orgazma, salepi, kryqi, gazepi, lumi, palla, pellazgu. Njerëz pa din e pa iman. Njerëz që vetëm urrejnë këdo që s’është si ata, por urrejnë edhe veten e tyre…”

  A NUK TE NGJAJNE KETO FJALI SI “LETRAT E HAPURA” TE ENVERIT PER TE RRITUR VIGJILENCEN KUNDR ARMIKUT TE KLLASES?

  Kjo gje eshte e papranueshme nga nje shoqeri civile qe ka vendosur t’i bashkohet Botes Demokratike, kjo eshte e patolerueshme per intelektualin qe ka perkthyer veprat e Enverit ne burg sa here qe Sevo Tarifa perfundonte redaktimin e tij dhe qe asnjehere nuk pyeti:

  KUSH I KA PERKTHYER VEPRAT E ENVERIT QE AI I REDAKTONTE PAPUSHIM ME NJE ZELL TE PAPARE?

  Reply to this comment
 22. D O K L E A T I May 5, 17:39

  Nuk pajtohem me Ju Zoteri.
  Te gjitha revistat e medhaja te botes prej New York Times, La Monde, Frankfurer…. kane komente anonime.
  Kure e njof autorin dhe veprat e tije nuk ndiej aqe nevoje qe gjithmone te i lexoj shkrimet .
  Me teper me interseson te lexoj komentet. Ne kete menyre me mire e njof dhe e kuptoj opinionin e nje vendi.
  Komentuesi anonim shkruan: pa frige, pa interes apo me interes( i paguar), intelektuali, jo intelektuali, ai qe mund te ppublikoi dhe te i ndigjohet zeri dhe ai qe nuk mund te i ndigjohet zeri, i pasuri dhe i vobekri, i ndershmi dhe i pa nderdhmi, korruptuasi dhe i korruptuari.
  Duke i lexua keto komente me s miri kuptoi nje mjedis ku behen komentet.
  Shume komentues komentojne pa pages, pa interes personal apo kompenzimi.
  Ne komentues ka shume qe as nuk meritojne te lexohen. Efhe kejo ka peshen e vete.
  Pas studimeve te shumta dhe serioze, revistat me te njohura te botes kan ardhe ne perfundim qe dobite jane me te medhaja sesa demet nga komentuasit anonim.

  Reply to this comment
 23. dauti May 5, 17:46

  ata komentojne jo vtem nga gjirizi i miut por me nje urrejtje qe nuk eshte e kategorise njerezore.ne se heshtet ndaj tyre minjte dalin nga gjirizi dhe pushtojne sheshet.le te jete shkrimi i z.tarifa nje apel per njerzit…

  Reply to this comment
  • intelektuali May 5, 18:16

   KJO THIRRJE DO TE THOTE:

   Dilni o burra te pushtojme SHESHET dhe AMBASADAT dhe te vjedhim shtetin sic e vodhi edhe rufjani i Sevos, Fatos Tarifa!

   Reply to this comment
 24. Fatmiri May 5, 19:53

  Fatos Tarifes! Shume mllef ka ne kete shkrimin tuaj.Kam lexuar disa nga shkrimet tuaja te botuara ne “Dita”, qe e lexoj rregullisht. dhe i kam vleresuar :por ky shkrim i kalon kufijte!Lexusit tuaj nuk jainne vetem ata qe ju vleresojne , por edhe ata qe te kundershtojne ! forma se si e shprehin kete nuk mund ta percaktoni ju . Edhe “fshehtesia”e emrit eshte ligjore e demokratike ,qe ju si intelektual i nderuar me tituj duhet ta pranoni . Edhe nji gje duhet te dini se shpesh keto “firmat e panjohura” thone me shume se firmat e njohura!
  Pershendetje , Fatmir Xhamallati

  Reply to this comment
 25. Fatmiri May 5, 19:54

  Fatos Tarifes! Shume mllef ka ne kete shkrimin tuaj.Kam lexuar disa nga shkrimet tuaja te botuara ne “Dita”, qe e lexoj rregullisht. dhe i kam vleresuar :por ky shkrim i kalon kufijte!Lexusit tuaj nuk jaine vetem ata qe ju vleresojne , por edhe ata qe ju
  kundershtojne ! forma se si e shprehin kete nuk mund ta percaktoni ju . Edhe “fshehtesia”e emrit eshte ligjore e demokratike ,qe ju si intelektual i nderuar me tituj duhet ta pranoni . Edhe nji gje duhet te dini se shpesh keto “firmat e panjohura” thone me shume se firmat e njohura!
  Pershendetje , Fatmir Xhamallati

  Reply to this comment
 26. nje vezhgues i drejte May 5, 20:25

  Ndersa ti , do te kesh pasur per profesor , ndonje gulenist turk ….Po ç’domethene kjo fjale “Jarebi” a i vrare ? Nuk paska fjale shqip ?

  Reply to this comment
 27. Spinoza May 5, 20:39

  Tarifa debati publik zhvillohet kur kane dhe te tjere mundesi te botojne artikuj ne gazeta brezi juaj duhet ti per vendin intelektualeve te rinj dhe gjithe brezit te ri te mbaruar ne shkollat perendimore qe kane aq shume per ti dhene ketij vendi keni monopolizuar gjithe gazetat sikur nuk ka te tjere te shkruajne jeni superstruktura e nje baze te kalbul e kam fjalen per elitat super te lodhura te ardhura nga 1945

  Reply to this comment
 28. Jimi May 5, 21:03

  Z. Tarifa! Ne parim jam plotesisht dakord ,me gjithe c’ke trajtuar ne kete shkrim. E verteta eshte se kete harbuteri dhe agresivitet nuk e hasim vetem ne boten e komentuseve, por kjo eshte ber praktike dhe rendom haset edhe ne te gjitha portalet, te cilat si mision kryesor nuk kane vetem informacionin, por edhe edukimin! Jemi te ndergjegjshem qe po jetojme ne nje vend dhe kohe te trazuar keq. Ne kete vend dhe ne kete shoqeri te percudnuar qellimisht nga njerez qe fati e desh te ishin ne krye dhe te kishin ne duar te ardhmen e ketij vendi, nuk pine uje argumentat dhe toleranca!? Ketu ndeshesh me nje bote bardh e zi, o me ne, o kundra nesh !? Ne dialog nuk vlen argumenti dhe arsyetimi, ketu me shume se gjithcka vlen militantizmi, sharrjet te te gjitha zhanreve, qe folklorist i fushes, do ta kishte zili, e te mos mundohet fare per te hulumtuar, pasi po ti hedhi nje sy medjes elektronike i gjen gati.
  Eshte po ashtu e verte qe per gjithe keta militante argumenti me i mire i dialogut eshte harbuteria, eshte sharrja me liber shpie, eshte trajtimi i kundershtarit politik si nje armik qe duhet asgjesuar fizikisht, ( me ligjet e luftes kur armiku zihej rrob nuk asgjesohej) e keta te heqin qafe!? Po ti vesh re ketyre komenteve, menjehere kupton se me cfare individi ke te besh! Ne pjesen derrmuse te tyre jo vetem do te hasesh me harbuterine e mendimit, gje qe tregon per nje personalitet te gjymtuar, por ne to hasesh dhe me nje individ i cili duket qe nuk eshte i arsimuar plotesisht ose me nje njeri gjysemanalfabet!? dhe te imagjinosh qe ky “personalitet’ ti jape nje shtyse pozitive dialogut konstruktiv,me nje personalitet te fushes!? Kjo vertetohet me faktin qe kryeprokurori i vendit ishte pa arsim te mesem dhe kishte ne duar fatet e drejtesise ne vend!?

  Reply to this comment
 29. katarakti May 5, 21:09

  Ti Tarifa qe shkruan me firme ke nevoje per emer, ke nevoje per fame. Njelloj si Fuga, Lubonja, Zheji e kompani. Ju paguheni dhe fitoni para duke manipuluar opinionin publik. Sepse asnje nga “parashikimet” tuaja apo analizat tuaja “shkencore” nuk jane realizuar. Ia keni ftur gjithmone tomlla per rromlla. Ne anonimet nuk kemi nevoje per lavdi, as per emer. Ne shkruajme me pseudonim, por themi mendimin tone, pa pasur frike nese ky opinion shkon me kohen apo jo. Ata qe shajne gjate komenteve qe bejne jane vertet minj gjirizesh. Por 90 perqind e komentuesve te “Dites” psh jane korrekte dhe shkruajne me llogjike. Ti nuk ke pse te vetlavderohesh se po shkruan me emer. Se siç thashe edhe me pare ti ke nevoje te paguhesh, ke nevoje per fame, ke nevoje te riciklohesh per shkak te mbiemrit qe mban etj etj. Ne “anonimet” jemi modeste. Nuk e vejme emrin. Megjithese ndofta emri jone mund te jete shume me i nderuar se i yti. Dmth i biri i nje bythelepiresi te Enver Hoxhes. Besoj se “bythelepires” nuk do ta marresh si sharje, por si realitet. Fakti qe ti na hiqesh sot si demokrat dhe antimonist deshmon se “ideali” juaj i dikurshem ishte thjesht nje mjet per te te bere karriere. Siç po perpiqesh te besh edhe ti sot. Se nuk thone kot qe dardha bie nen dardhe! Ose bem baba te te ngjaj. Ti djali i Sevos dhe ai Fuga djali i Myqeremit duhet ne fakt ta mbyllni. Eshte njelloj sikur femijet e atyre qe u denuan nga gjyqi i Nurembergut te dalin sot dhe te japin leksione per demokracine. Boll se na e shpifet. Hengret dhe pite ne ate regjim dhe nuk doni te hiqni dore nga lluksi dhe qenia kaluar. Dhe ky eshte vertet turp dhe jo komenti anonim.

  Reply to this comment
  • Filozofi me shkolle nate May 6, 17:52

   Katarakt o sy plasur, je nje bole komunisti, qe pellet se ta futen shoket, si gjithmone me mjeshteri, ata prape mbi uje e ti rri si muti ne shi. Tos Tarifes dhe cdo Tosi tjeter ti rruash bolet o syplasur universal.

   Reply to this comment
   • katarakti May 6, 21:24

    Qenke terbuar ?! Te paska djegur mire me sa shoh. Kenaqem kur konstatoj disa funderrina si puna jote qe kuisin nga terbimi kur ua ve perpara pasqyren qe te shohin surratin e shemtuar qe kane.

    Reply to this comment
    • Filozofi me shkolle nate May 7, 06:48

     Ti qenke trashur shume o kartarakti dhe se ndjeke kur ta fuskan me shume lezet keta bijte e komunisteve. Po ka pas dy lloje komunistash o bole, si baballaret e ketyre Tosave qe ja pane lezetin komunizmit dhe ca si puna e plakut tat, komunist I ndershem, qe me budallallekun e vet besonte te komunizmi si te parajsa dhe perfundoi ne azil. Dhe Tosat sot jane prape ne parajse, e ti me siguri je ne ferr, duke lare pjatat apo ndonje bythe plaku atje ne emigracion. Hahaha kar-ta-rakti. Lef kot se nuk ka vlere, lef si ujku I uritur drejtuar henes qe eshte akull e ftohte. Lef o ka-ta-rakti, lef.

     Reply to this comment
     • katarakti May 7, 15:56

      Je tamam idiot me shkolle nate. Se nuk mund te ishte ndryshe. Aq tru ke pasur. Dhe te gjitha ato qe ke shkruar: jo komunist, jo ta kane futur shoket dhe traplliqe te tjera tregojne nivelin tend prej budallai. Une kam qene shume mire ne ate kohe dhe jam edhe me mire sot. Se sa i ndyre je e tregon edhe komenti yt. Ti mbron dhe admiron ata qe e drodhen, ata qe nuk kane pasur ndonjehere as din as iman. Tip Berishe, Tosash dhe kompani. Siç ka thene edhe Haveli, nuk ka gje me te shpifur se komunistat antikomuniste. Po per ty edhe Haveli eshte idiot! Je thjesht nje mi gjirizesh.

    • Clevis May 7, 16:55

     Hahaha. Lajre enesh me shumice, pjata e luge, tenxhere dhe garuzhde.Hajde pune hajde. Hajde larje sume me cmim te lire. Kjo eshte jeta ne parajse e kar-ta-raktit. Ja ka fut Tosi, se kena Tosa plot, te gjithe djelmosha qe te pallonin atehere, te pallojne edhe sot. I ziu kar-ta-rakt, I bie akoma me luge, me falni me puter, atij mikut.

     Reply to this comment
     • Erleta May 8, 06:07

      O katarakti, po nuk ke goje a derezi t’i a plasesh ketyre Tosave dhe ketij Clevisit a Plevisit qe na mburren se kane qene komuniste hajdute? Aq me shume qe paskeni qene familje komunistesh te ndershem, mire nga gjendja. Te bene gojen si brime bythe kaps, dhe e qepe fare. Mos u merzit, se ty dhe neve na e ka fut Ramizi bre burre, ai qe na la Veri per te na bere loqe rrugeve. Jepi katarakt, mos u dorezo.

 30. Arben May 5, 21:36

  O shoku tosi,

  atij qe i djeg le ta krruaje, qe ti ftohet

  Reply to this comment
 31. rimi May 5, 21:37

  Tos Tarifa eshte sinonimi i Tos Nanos,i Tur Zheit,i Tos Lubonjes!Keta pseudo profesore jane pikerisht siç thekson e analizon komentuesi Claus ku bene nje sqarim te hollesishem per personazhin duke shpresuar qe ai ta kuptoje kete!Ofezat nga te gjithe komentuesit qofshin keta me nivel apo jo i meritoni or “njerez pa palce kurizore”qe i gjindeni prane çdo shkerdhatokracie qe ju del perpara duke mohuar ate qe thekson edhe i nderuari Claus “moralin”!I nderuar Claus e ku ta gjeje Tarifa moralin,kush e hodhi e nuk e mori profesori!Te moraleshmit i perzune nga ky vend,trimat i vrane me te gjitha menyrat mafioze,intelektualet i denigruan si te pa pershtateshem per tranzicionin qe terheq zvarre vagonat te dale nga shinat!Ndaj profesor i Nanos ,lere rehat komentuesin te shfryj dufin per poshterisite qe i hodhet mbi shpine duke i denuar edhe me keq se ne ate kohe.Ndoshta nuk eshte e drejte qe vulgarizmi e ofezat e te sharat te jene ne keto faqe por ne fund te fundit kete projektuat Ju, filozofet e atij blloku ku Shqiperine e kthyet ne bordello ku me parate e saj nuk lini kazino pa luajtur e çfryre epshet .Prostitucionin,vjedhjet,vrasjet,injorancen amoralitetin e mbollet ju me dashje ndaj pranoji sharrjet o profesor qe e shkerdhyet keqazi kete vend duke ecur e pshurosur etreit T’uaj!Se fundemi nje detaj nga meraku yt me bene pershtypje:Ke nga komentuesit i ke kerkuar identitetin e s’ia ke gjetur ,ku je interesuar e me ke ke bashkepunuar per kete zhbirilim!Te jete e vertet qe kerkon te hapesh dosje me anonimet e gazetave !!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 32. fteri May 5, 21:50

  Z.Tarifa !….e vërteta nuk gjendet kurr me këtë zallamahi antivlerash ,jemi në kapitalizëmshkërdhatësi ,për këtë arsye ku jemi në këtë fazë grabiqare, minjtë jan fuqizuar shumë .duhet një helm i fortë për ti zhdukur.

  Z.Tarifa mos u merakos fare për opinjonet e minjëve të llagëmeve ,mjeranët e skutave dhe shpellave të errta që nuk kan vlera.Kurse ti dhe babaj juaj i nderuari Sevo Tarifa të jeni gjithmon krenar për veprën tuaj dhe kontributin në shërbim të atdheut e popullit ,për përhapjen e DRITËS e të vërtetën ,kundër falsifikimit dhe errësirës ,në luftë për të renë kundër së vjetrës.

  Ti o Fatos Tarifa ke në krahë të dritës ,dijes dhe arsimit kundër errësirës mesjetare ,shpifsve dhe hijenave ,zogist,ballist,e tradhëtar bashkëpuntor i pushtuesve ,gjithë patëriotët e vërtet të kombit ndaj veprës së lavdishme të legjendarit Enver Hoxha së bashku me partizanët e dëshmorët e atdheut,ku dhe sot frymëzohemi nga idealet e tyre për ta parë atdheun dhe popullin të lulëzuar.

  Ndriçimi i jetës dhe veprës së dëshmorve të Atdheut është nderë dhe obligim si për ju ,ashtu edhe për patëriot të kombit , se në themele të lirisë dëshmorët vunë gjakun e tyre . Vepra e tyre sublime merr përmasa shenjëtrimi .

  Kombi ka detyrime ndaj së vërtetës të dëshmorve dhe Legjendarit E.Hoxha,respekt për vlerat madhore që na lanë dëshmorët e atdheut dhe E.Hoxha dhe të shkruajm për këta apostuj të lirisë e demokracisë së VËRTETË që e deshën atdheun si shqiponja folenë !

  Kurse ti Z.Tarifa së bashku me babajnë tuaj , jeni presidenti i Dimensioneve njerëzore,mirnjohje edhe të gjithë atyre që hulumtojnë e shkruajnë e punojnë për të ndriçuar jetën e veprën e dëshmorve të Atdheut.

  Reply to this comment
  • Lili May 6, 23:41

   Me erdhi me qesh me komentin tuaj,se nuk ka kritike ma te forte se panegyeriku i juaj per kete Zotni.
   Me shqeteson vetem konkluzioni i juaj qe tregon qe ishit nje kriminel n’ate kohe e kjo nga deklarata juaj per nje helm te forte..cfare krimi planifikoni tas:dosje e internim per gjithe anonimet te Dites?

   Reply to this comment
   • fteri May 8, 07:25

    Lili ,…….qenit kur i vjen fundi shkon vetë te vendi i ngordhjes,mjerimi kapitalist s’do mëshirën tënde do vetëm drejtësi.Minjët e portaleve i siguroi kapitalizmi juaj që njeriu është ujk për njeriun ,jo socializmi .Plaga e kapitalizmit gjeneron përditë krim në shqipëri .

    Kapitalizmi s’ ka fat .Por ka vetëm minjë portalesh fund e majë ,shpifje ,vjedhje e krim ,degjenerim , drogë,e burgje plot !.

    Ky kapitalizëm mund të ketë emrin tëndë “,LILI” është një njollë e pa shlyshme ,rend pa dinjitet të vulosur në ballë të antinjerzve ,martesë grua me grua e burrë me burrë !,ajo mund të ketë edhe emrin tënd ose të një miu tjetri si ti ,veç emrat ndryshojnë kriminelët,internimet nga sytë këmbët si refugjat jashtë atdheut dhe burgjet i keni ju.Filmi me metrazh të shkurtër ,bardhë e zi kapitalizmshkërdhatësi mbetet.!!!!!Mjaft e kruajte me të qeshura ,rëndësi ka kush qesh i fundit .

    Reply to this comment
 33. shkodra May 5, 22:55

  Nese do doje dikush te njohe se kush eshte zoti Tarifa, e gjen pergjigjen te ky shkrim i zotit Tarifa.

  Reply to this comment
 34. Beni USA May 6, 01:14

  O ti “shoku” Fatos apo Pioner i Enverit ,po ce paske dhe ate Llagapin Tarifa=Gjoba, ore ti Shoku po jetojme ne demokraci dhe jemi ne 2018 dhe jo ne diktatur qe te cdo gje kishte CENSURE, meqe kjo lloje gazetarie te pelqen, bene mire te Shruash te Gazeta Tema e Meros tek ” i pavaruri i te pavarureve”sepse atije bejne ate qe te pelqen Zotrote CENSURE, shfaqin vetem komentet qe i shkojne pershtat “Partise” dhe vijes se saje ???? ka 5 vjete qe mua ata me kane bere BLLOK nuk me shfaqin asnje koment pavarsisht permbajtes dhe cilesise.Ti shoku Tosi flete per te tjeret por haron qe dhe vete je nje VULGAR sepse menyre se si ke shkruar dhe je shprehur tregon qe ti je nje Ushtar i verbet i Nenes Parti dhe nje vullnetar ordiner i luftes se Klasave, ti Ale e Rilindjes, i emerton kundershtaret e tu Idologjik me epitetin e Turi Derave por e ke pare veten ne pasqyre qe ngjane 100% me Hihenat Pjella dhe simbol i bushtrave Komuniste te PPSH

  Reply to this comment
 35. Dibrani May 6, 03:16

  Fatos Tarifa sinqerisht nuk me intereson se kush je dhe cfar ke ber ne jete.
  Thjesht do te vlersoj me pak fjal shkrimin tend ndaj kesaj ceshtje qe ke ngritur,….ky shkrim rrjedh nga persona me mendje te mbyllur dhe me tipare skicofrene……nuk e them si sharje eshte pasqyra e shkrimit tend.

  komentuesi eshte peshorja e tematikes. ,…i mir apo i keq.

  Ti si indivit dhe disa te tjere si ti ,..te ushqyer nga nje bote e vjeter primitive ,..keni probleme me eren e re digjitale
  Kjo ere e re po u vlerson ju dhe cdo kedo tjeter qe pelqen ti bashkohet epokes se re,.. qe nga cobani deri tek kryeministri ,se sa vleni ne arenen globale te internetit…si ne intelekt..por dhe ne fushat e bisnesit apo ato digjitale e tjer.

  Shum nga ju e keni frik VLERSIMIN ,..ngaqe u cjerr masken.

  Reply to this comment
 36. rudi May 6, 06:02

  Mjafton rasti Tairi te vesh duart ne koke citon “intelektuali”!Ketu i jap te” drejte”per arsye se kur qe Tairi minister me qindra mijra te rinj kudo ne bote perfshi dhe shqiptaret e gjeninin drogen lehtesisht se e lejonte Tairi!Pra u gjend celsi i arte droga u nderpre Tairi ne gjyq 500 veta te quajtur trafikante ne burg shqiperia mori titullin e nderit narkoshtet me mijra gra e bura qe mernin nje roge dinjitoze me ket bime mbeten pa pune dhe per cudi droge ka kudo bile ka rene dhe pak cmimi po deshe zoteri dil nje xhiro jo me larg se ne greqi apo po tu dha rasti ne nje qytet evropjan amerikan droge do gjesh dhe neper lokale dhe veri duart dhe ne b…..e po deshe se tani do e gjesh dhe ne super marketet gjermane LIDT QE JANE TE PERHAPURA SI KERPUDHAT NEPER BOTE!Pra duhet vetem shqiperia sa nje mize apo sa nje lagje e qyteteve evropjane duhet te roje me nder duke kultivuar qepe patate e kunguj si puna juaj pa bota evropa do mbjlle se ka miliona ha toke ju jo duani ta ndaloni me TAIRIN NE BURG !tani nje pytje duani vertet te ndaloni drogen qe e futi saliu dhe mir beri apo do mjaftoheni me Tairin ne burg fm

  Reply to this comment
  • intelektuali May 6, 13:23

   O rudi Dallkuku,

   Po meso pak te shkruash pa gabime more mavri kur do te replkosh me intelektualin se nuk mesojme dot se cfare po kerkon te thuash,

   Para nje muaji isha para nje automati ne rruge ne SHBA dhe pasi hodha disa cent, me doli nje pakete me kanabis sativa, disa gram shkruhej, prodhim i Laboratorit Shteteror ne Izrael, “per perdorim mjekesor” shkruhej ne etiketen qe mbante persiper. Ne Santa Monica, LA, California kanabisi izraelit i Laboratorit Shteteror shitet ne cdo 5 metra gjate shetitores buze detit, bile ofertat per te vizituar dyqanet dhe lokalet me kanabis mbulojne cdo zhurme tjeter, por mos te genjehemi nga pamja e jashtme liberale,

   PROVO TE BESH BIZNES TE PALIGJSHEM ME KANABIS NE SHBA

   Kur ta shikosh veten ne Burgjet Federale te Sigurise se Larte ne SHBA me nje regjim izolimi, ku “sapuni” i banjove do te dukej si e “keqja” me e vogel qe ka derguar Fati dhe Zoti.

   prandaj:

   Kushtrimi i Partise se Edvinit:

   TE SHPETOJME USHTARIN SAIMIR TAHIRI NGA REZILI!

   Nuk pin uje me llogjet qe tregon si perralla me mbret per femijet para gjumit te nates, as me Bollanot e Italise qe paguan Edi Rama per te hedhur shashka ne median tone kombetare me argumenta tejet qesharake: “Saimir Tahiri nuk eshte i implikuar me Habiljajt ndryshe nuk do t’ja kishte dhene veturen e tij narkotrafikanve-kusho dhe nuk do te bente turizem VOYAGE varavingo ne Greqi dhe Itali me kusherinjte e tij drogaxhinj qe u kishte falur veturen ministrore.”

   por:

   PSE DESHEN TA BURGOSIN DHE TA MASAKROJNE DRITAN ZAGANIN, KOMISARIN E POLICISE NENPUNESIN E SHTETIT?

   Kjo ka mbetur pa pergjigje, si edhe pyetja tjeter

   PSE GREQIA, ITALIA, POR EDHE GJERMANIA DHE SHBA PO LUFTOJNE PAPUSHIM TRAFIKUN E KANABISIT ALBANEZ KUR KJO DROGE NA QENKA “PALO GJE”?

   sepse:

   Ja ta thote intelektuali:

   Sepse pas kanabisit vjen kokaina nga Kolumbia dhe Amerika Latine dhe heroina nga Afganistani dhe Turqia dhe shqyptaret e kane treguar me vepra se dine shume mire te riorganizojne bizneset e tyre ne Bote.

   Reply to this comment
  • intelektuali May 6, 13:24

   O rudi Dallkauku,

   Po meso pak te shkruash pa gabime more mavri kur do te replkosh me intelektualin se nuk mesojme dot se cfare po kerkon te thuash,

   Para nje muaji isha para nje automati ne rruge ne SHBA dhe pasi hodha disa cent, me doli nje pakete me kanabis sativa, disa gram shkruhej, prodhim i Laboratorit Shteteror ne Izrael, “per perdorim mjekesor” shkruhej ne etiketen qe mbante persiper. Ne Santa Monica, LA, California kanabisi izraelit i Laboratorit Shteteror shitet ne cdo 5 metra gjate shetitores buze detit, bile ofertat per te vizituar dyqanet dhe lokalet me kanabis mbulojne cdo zhurme tjeter, por mos te genjehemi nga pamja e jashtme liberale,

   PROVO TE BESH BIZNES TE PALIGJSHEM ME KANABIS NE SHBA

   Kur ta shikosh veten ne Burgjet Federale te Sigurise se Larte ne SHBA me nje regjim izolimi, ku “sapuni” i banjove do te dukej si e “keqja” me e vogel qe ka derguar Fati dhe Zoti.

   prandaj:

   Kushtrimi i Partise se Edvinit:

   TE SHPETOJME USHTARIN SAIMIR TAHIRI NGA REZILI!

   Nuk pin uje me llogjet qe tregon si perralla me mbret per femijet para gjumit te nates, as me Bollanot e Italise qe paguan Edi Rama per te hedhur shashka ne median tone kombetare me argumenta tejet qesharake: “Saimir Tahiri nuk eshte i implikuar me Habiljajt ndryshe nuk do t’ja kishte dhene veturen e tij narkotrafikanve-kusho dhe nuk do te bente turizem VOYAGE varavingo ne Greqi dhe Itali me kusherinjte e tij drogaxhinj qe u kishte falur veturen ministrore.”

   por:

   PSE DESHEN TA BURGOSIN DHE TA MASAKROJNE DRITAN ZAGANIN, KOMISARIN E POLICISE NENPUNESIN E SHTETIT?

   Kjo ka mbetur pa pergjigje, si edhe pyetja tjeter

   PSE GREQIA, ITALIA, POR EDHE GJERMANIA DHE SHBA PO LUFTOJNE PAPUSHIM TRAFIKUN E KANABISIT ALBANEZ KUR KJO DROGE NA QENKA “PALO GJE”?

   sepse:

   Ja ta thote intelektuali:

   Sepse pas kanabisit vjen kokaina nga Kolumbia dhe Amerika Latine dhe heroina nga Afganistani dhe Turqia dhe shqyptaret e kane treguar me vepra se dine shume mire te riorganizojne bizneset e tyre ne Bote.

   Reply to this comment
 37. pushteti i peste May 6, 06:37

  Aspak I nderur Tarifa:
  .
  Je personi I gabuar…ne kohen e gabuar dhe qellim te djallezuar qe ke bere kete artikull per te terhequr vemendjen lexuesve dhe per rritje klikimesh..ndyresi qe fillon qe te titulli
  .
  .Per te qene I sinqerte e lexova me qetesi dy here dhe kuptova qe ke gabuar shume dhe e ke dhjere fare te paragrafi 8 ku thua si “hafijet e komunizmit”…..nuk e di pse ju pinjollet e drejtuesve te atij sistemi ( qe ju ndyresisht e quani regjim) keni nje mani vet-persekucjoni dhe I fusni “mish dhie” qe ne vend te mbron ose te mbani pergjegjesi per ato qe u bene ne ate kohe…ju u bête te gjithe Fatos Ulkonja(lubonja)..
  ***
  Nuk kane asnje faj komentuesit minj te portaleve qe ndyejne kete hapsire publike komentesh ne menyren me te poshter te mundeshme..Faj (krim mediatik) te madh te Dita ka qe nga Adrian Thano e deri te keto me inicjale “”o.j/dita”’ qe nuk frenojne keto tipa te “dhime” qe bejne mijra komente jo vetem me fjale te ndyra por dhe shume larg te vertetes derisa po bejne dhe terroristat dhe ish nazistet heronj.
  ***
  Pikerisht jane keto monstra qe bene skandalin dje te varrezat e Deshmoreve qe rrahen me hunj veteran 90 vjecare….dhe per cudi ky akt terrorist mbeshtetet dhe nga ylli ne ngjitje I Arvizuse .. goja e kycur e Donald Luse dhe breket e mbushura te Edi Ramuse qe flasin shume…
  ***
  Ketu te Dita ka nje fenomen te vecante por qe eshte me I koncentruar se te gazetat e tjera..Pasi kjo gazete (me shume on line) eshte me ekuilibruar dhe realiste ne lidhje me periudhen 1944-1990 ka nje vershim te n je hordhie kanibalesh-vampiresh dhe hijenash ku spikasin ‘nastradini-intelektuali dhe demo zavalli qe perdorin dhe shume ‘Nick name” ose si antienveriste psiqikisht te semure ose te paguar si xhorxhsorriste –zogiste apo elezbiberiste & xhaferrdeviste.
  ***
  Me kete rast I sugjerojme miqsisht gazettes Dita qe te gjeje menyren qe keto mostra antienveriste posacerisht demo-intelektuali (me nder me thane) te gjeje menyra “paqsore” per ti shmangur pershembull te krijoje nje rubrike special ku te botoje vetem keto komente vampiroidesh dhe le ta quaje kete ‘Bllog” KOMENTE JASHTE ETIKE DHE LLOGJIKE…dhe kush te kete nevoje te beje nevojen (kaken) te halja intelektuhales..
  ***
  Po behen dy dekada qe ne boten e internetit jane cfaqur komentuesit qe ne nje fare menyre do ti quaja “pushteti I peste” pasi jepen mendimet nga populli sigurisht duke hequr minjte qe ne nje fare menyre kane vlere si idiote te dobishem.
  ***
  Ka ardhur koha qe Gazeta Dita per te ruajtur statusin qe ka si gazeta me e lexuar shqipfolese te rishikoje dhe modernizoje (up date) seleksionimin e komenteve sidomos te kanibaleve enverofage se jo vetem po I qelbin faqet e komenteve por po na bejne te besojme se Enveri kishte te drejte qe ju shkerdhente me qen dhe me mace keto antishqiptare te shperfyteruar ne monstra interneti..

  Reply to this comment
 38. Zyri Bajrami May 6, 06:59

  Rreth 20 vjet me pare ne Parlament, miku dhe ish studenti im Sh.Memia i foli me fjale jo te peshtashme profesorit te tij , kolegut dhe mikut tim E.Rukes.’Si ma beri ashtu ish studenti.!?- me tha Ethemi.’.Duhet te kishe heshtur, miku im.’Si ma beri ashtu profesori !? – me tha Shabani’. Duhet te kishe heshtur, miku im.
  Heshtja eshte flori.Ju, qe shkruani shpesh komente, a e dini se ka shume te tjere me dijet tuaja!?

  Reply to this comment
 39. Sandinisti May 6, 07:04

  Shoku Fatos eshte nje predikator tipik komunist.Flet gjera qe ti besojne te there Po qe nuk i beson vete.Shoku Fatos eshte komunist ne formim,komunist ne ideal komunist ne frymezim.

  Reply to this comment
 40. ETHEM May 6, 10:51

  TE LUMT Z.TARIFA.JU SHKRUANI TE VERTETEN ME EMRIN E VRRTET.SE JE NJERI ME MEND E QE KE PARE BOTEN.UNE NUK TE KAM TAKUAR KURRE.POR TE NJOH NGA SHKRIMET E TUA EDUKUESE.DHE KETE HETRE NUK PERMENDE NJERI ME EMER.POR ATY ISHIN TE GJITE ANONIMET E DREJT-PER-DREJT QE I KANE BERE KEQ KETIJ VENDI.
  UNE QE SHKRUAN JAM ME SHKOLLE TE LARTE TE KOHES SE ENVERIT.DHE PAS MEJE DO ULURIJNE ATA QE KANE MARRE DIPLOMA FALLCO TE KOHES SON…BRENDA E JASHTE VENDIT QE NUK DIN SA BEJNE 7×7=42.E SESHTE VETEM KY.NDAJ KY VEND VUAN NGA MEDIOKRITETI I TYRE E JO NGA INTELEKTUAL TE TILL SI JU.
  EDHE UNE KOMENTOJ NE PORTALET SIDOMOS TE GAZETA D I T A..ME EMER TE VERTET.SE TE GJITHE DUHET TE KONTRIBUOJME SA DO PAK PER TE MIREN E KRTIJ VENDI.SE TE MBYLLESH SYT PER ATA QE SHPIFIN,SHAJNE,SHKATERROJNE,VRASIN BALL TEJE…OSE JE I TILL OSE DO QUHESHIM SHQIPETAR TE NDRSHEM.
  POPULLI THOT”PYLL PA DERRA NUK KA..” NDAJ DO I THUMBOJME DERRAT E EGER QE TI BEJME TE BUT.JU FLM Z.TARIFA DHE D I T E N QE KOMENTOJNE NJERZ TE DITUR SI JU.
  NGA NJE MALLAKASTRIOT.

  Reply to this comment
 41. I.Troplini May 6, 10:56

  Kultura e debatit, èshtè garancia e mosdegradimit tè gjithçkaje nè nivele tè papranueshme.
  Ky lum fyerjesh i Zotèrisè, ky fjalor i padenjè pèr dikè qè pretendon nivelin e bartèsit tè dijes, e diskualifikojnè Zotèrinè si debatues.
  Nuk e ka me anonimitetin e komentuesit, e ka me ATÈ QÈ ATA SHKRUAJNÈ. E ka me tè kaluarèn e tij, qè e afron mè shumè me kontigjentin kriminal sesa me tempujt e dijes.
  Fatos Tarifa, JO FALEMINDERIT.

  Reply to this comment
 42. gjermani i fundit May 6, 12:02

  e verteta eshte se ka shume mllef ne forume, ç’ka e ve fjalen e shkruar ne massmedia ne epiqender te nje trysnie shume te forte. Garcia Markez diku permend se se sa me shume shkruante, aq me e veshtire i behej kjo, dmth sa me i njohur behesh, aq me shume te peshon fjala dhe s’mund te shkruash shume e per lume, se je ne qender te kritikes dhe publikut. Marrim per shembull rastin e shume paneleve debatuese, qe nga Opinioni i Fevziut e te tjere, flitet shume e per lume e duke qene se s’ka nivel te admirueshem komunikimi, qe nga forma sesi zgjidhet tema e debatit e sesi trajtohet, zakonisht perfundon me grindje, me ndonje “ik pirdhu” te Lubonjes, etj, siç ndodhte rendom ne pijetoren e stacionit te Kinostudis ne kohen e Enverit. Te kthehemi ne teme, Siç e dime, eshte e veshtire qe te besh ne nje mendje lexues te bindjeve te ndryshme, te shkalles edukative te ndryshme, te perceptimit te ndryshem te ideve dhe çeshtjeve qe trajtohen dhe kjo eshte e kuptueshme qe do krijohet ambienti per mllefe dhe denigrime. Por ka edhe komentues qe do thone patjeter diçka ne tyren per x,y argument, pa pasur minimalisht as pergatitjen e duhur per fushen ku flitet, pa lere pastaj ta debatojne, se te debatosh do te thote qe te kesh nje kulture minimale dhe njohuri ne x,y fushe pikepamjesh. Zakonisht filozofia permbledh debatin me te madh te çeshtjeve, dhe sa e thjeshte duket, aq e komplikuar eshte, sepse duhet te kesh jo veç deshire dhe vullnet qe te dish me kembengulje “pak nga te gjitha”, nevojitet te jesh thelluar. Dhe sa i pafundme eshte ky univers i “pak nga te gjitha” ne kohen e sotme, ku infomacioni eshte i tepruar dhe nje buton larg. Duhet te biesh ne nje kontrate me veten; te merresh me çeshtjen dhe jo me personin. Quaje se personi eshte gjithnje “anonim”, kjo do ishte sjellja me e mire. Qe te mos zgjatem, ne kete pikepamje me duket e drejte qe prof.Tarifa shpreh shqetesimin e tij, qe si plot njerez aktive ne media, e shohin veten te kryqezuar nen zjarrin e replikuesve anonime. Njoh plot njerez nihiliste per nga natyra ose jo shtohen ne progresion gjeometrik. Ketu ne mergim ku jam mblidhen ndonjehere kafeneve burra te paarsimuar dhe i bien botes tej e pertej, shajne Enve, Zog, Hitler dhe Marks e Berishe e Nano dhe Ed Rame me shoke, E Bushe e Klinton e Tramp, se vetem keta njohin per filozofer, e pas kesaj merren me humbjet a fitimet e Real Madridit dhe Barcelones e nga fundit flasin per Shqiperine qe s’behet, se medemek, mendjet e tyre te ndritura kane emigruar dhe s’ke ç’i ben. Kam vene re qe te huajt perqendrohen me shume kur flasin per çeshtje te medha te shtetit, per boten e larte te Ideve dhe para se te japin nje mendim te thone ne paranteze se mund te jene te gabuar, pasi nuk e njohin mire kete çeshtje. E jo, shqiptaret e kafehaneve i dijne te gjitha; une kam hequr dore te diskutoj keto gjera kur me afrohen analfabetet e emigrimit qe presin kafene duke tundur çelesat e Mercedesit ne tavoline. Edhe ketu perseri i jap te drejte z.autor, qe ndihet i asfiksuar nga bresheria e nihilisteve. Por eshte edhe absolutisht e vertete qe ne jeten tone nuk perfaqesojme vetem te tashmen, por edhe harxhet dhe gjynahet e te shkuares. Marksi e ka thene shume qarte se çdo individ eshte i prirur te mbroje interesat e klases qe perfaqeson. Thuaji nje pronari benzinate qe duhet ulur çmimi i karburantit, shiko si do reagoje, biles do kerkoje te te binde se çmimi duhet ngritur akoma, se nuk fitojne hiç. Thuaji nje shoferi taksie per te njejten gje, shiko sesa argumente do sjelle ne favor te uljes se çmimit te karburantit. Xhorxh Oruell thote ne nje ese te tij se nga origjina dhe pergatitja intelektuale, baza kulturale dhe edukimi ishte borgjez, persa i perket te ardhurave e konsideronte veten klase punetore. Njoh plot ne Shqiperi qe bazen edukative dhe kulturale e kane pertoke dhe persa i perket te ardhurave mund te konsiderohen borgjeze. Dyshoj qe progresi te jete i sigurt, por jemi ne Kapitalizem dhe te berit para eshte misioni final. Shqiperia akademike e sotme udhehiqet prej intelektualeve te sistemit te ri te mendimit Unik, qe bota eshte keshtu si eshte, te behemi si bota. Babai i kesaj akademie eshte Henri Cili, borgjezi qe mban me fonde me rroga batalionet e opinionberesve. Marksin e shkrete e mbron vetem Muharrem Xhafa, qe e simpatizoj per guximin proletar, ngaqe kete mbrojtje ideologjike e ben per zero dollare apo zero euro, e po te ishte dyqan z. Xhafa, sipas logjikes ekonomike do ishte mbyllur me kohe. Edhe zotit Xhafa qe mbron Marksin pa leke i versulet Nastradini i forumit ketu me brisk; nuk po them kot se nihilizmi per gjithshka e per çdo gje eshte kthyer ne tifozeri kafehanesh, por te pakten mediat kane perfitim nga klikimet e s’ka diskutim qe ne kete kendveshtrim nevojiten edhe sharjet dhe denigrimet. Lexova lart komentin e Claus, jo te atij tjetrit qe perdor periodikisht pseudonimet tona, ndofta eshte edhe moderatori vete qe i shton volum pune vetes, gjithmone ne emer te tregut te klikimeve, se ndryshe e kane kollaj te evidentojne personin dhe ti presin huqin. Por jemi ne kete bote hesapesh dhe me mire nje gazete joperfekte sesa pa gazete fare. Jam ne mendje me Claus-in me siper, qe si dreqin nuk mbeti asnje profesor i marksizmit besnik i doktrines, por te gjtihe u revizionuan dhe po dalin me te suksesshem ne kampin tjeter, si ata klientet e kafenese qe syte i kane tek tabakaja qe do vije dhe jo tek ajo qe e boshuan. Dhe e fundit, nuk besoj se komentusit ne gazeta te jene ne stadin e fundit te piramides persa i perket formimit edukativ dhe kuturor. Nuk do barazoja kurrsesi njerez qe fundja lexojne gazeta online me te tjere qe mjaftohen me Fejsbuk. Ndofta edhe jane mjerane anonime, se vendet e nderit jane zene me mik nga te gjithegjendurit, te gjithediturit dhe gjitheberesit dhe nese edhe keta te fundit ankohen per kete degjenerim te pergjithshem te shoqerise, logjika te do se edhe keta jane pergjegjes me sjelljen dhe ndikimin e tyre, ne sensin negativ. Nje aforizme thote se ndonjehere kur Fati te perkedhel, e ben per te tradhetuar. Per te bindur te tjeret se nqs x,y person eshte Perfekt si Zoti lart kur jep leksion per te tjeret, ama kur i jepet ne dore te jape shembullin konkret sillet njelloj me mendesine e matrapazit.

  Reply to this comment
  • Claus May 6, 12:44

   Per kete shkrim, dua te them qarte dhe thjeshte:

   Falemiderit!

   Reply to this comment
   • intelektuali May 6, 13:52

    Mua kjo replika e gjermanit te fundit te Hitlerit, se nuk ka llogjike te jete gjermani i Merkelit, me thene te drejten m’u duk si DACIBAO kineze alla Lej Feni e Kohes se Qepes e Partise se Punes qe mbushnin gazetat me teorine:

    HIDH LLOGJE LLAFOQYLI DHE MOS THUAJ ASJGE KONKRETE SE PRAPE DICKA MBETET PER MILETIN DRU ME PRE

    sepse:

    Perse kjo reverance falenderimesh?

    kur:

    Akoma nuk kemi mesuar ceshtjen thelbesore qe ka hedhur per diskutim cuni i Sevo Tarifes, i cili ishte kalemxhiu i Partise qe shkruante ne bodrumet e Komitetit Qendror, por edhe redaktonte ne ANONIMITET dhe konspiracion te plote veprat e Enverit:

    A DUHET GAZETA DITA TE NADALOJE DHE TE CENSUROJE “ANONIMET” E SAJ SIPAS DESHIRES QE KA SHPREHUR FATOS TARIFA?

    prandaj:

    Pergjigja per gjermanin e Hitlerit do te ishte jo falenderimi per dacibaon enveriste plot me “Uje te tepert” dhe me llogje llafoqyli fillozofike, por ajo qe ka pyetur Hamleti shekuj me pare:

    “TO BE OR NOT TO BE ALBANIAN ANONYMOUS”?

    This is a Question, Kjo eshte ceshtja.

    Reply to this comment
    • gjermani i fundit May 7, 00:12

     zbavitet robi te te lexoje keto qe shkruan zotrote Nastradin efendi. Kam thene me kohe qe po te mos ekzistoje Thano duhet te te shpikte. Kur ishim te vegjel ishte nje xhaje qe shkonte per peshk ne lume. Sa e shihnim me kallema i thoshim “te vafte mbare”, se sipas kodit te peshkatareve kjo ndillte tersllek. Ai na ndiqte prapa te na binte me kallem kokes se i prishnim ritualin magjik. Edhe ti nastro, edhe shendet te thuash “plac” ta kthen, se je per peshk sipas ritualit tend.

     Reply to this comment
  • gjermani i fundit May 6, 23:15

   Kete rradhe nuk i shpetova diarrhese verbale. E kuptova me vonese, po nderkaq e kisha shtypur butonin jeshil Posto komentin dhe nuk e merrja dot mbrapsht. Sidoqofte ne proletaret, edhe ne mergim, vdesim per Marksin.

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 7, 15:23

   mono,më pëlqeu shumë ky formulim që i ke bërë këtyre “intelektualëve”,për mendimin tim vetëm të asimuar!!
   “Jam ne mendje me Claus-in me siper, qe si dreqin nuk mbeti asnje profesor i marksizmit besnik i doktrines, por te gjtihe u revizionuan dhe po dalin me te suksesshem ne kampin tjeter, si ata klientet e kafenese qe syte i kane tek tabakaja qe do vije dhe jo tek ajo qe e boshuan.”.
   tos tarifa,nuk e di nga e ka këtë mllef,por ndoshta nga hunda e lartë!sepse nuk mud të dalë dikush që ta kundërshtojë,sepse ai kërkon “Gjithnjë do të kërkoj të zbuloj thelbin e çështjes dhe ta kuptoj atë duke vënë në punë mendjen time, jo të dëgjoj ç’thonë të tjerët, qofshin këta edhe autoritete.”,dhe jo vetëm që si plas për kundërshtimet e “mjeranëve”,por dhe të autoriteteve!!
   booooo,ky po që është mendim fillozofik!!ndoshta është infektuar nga largpamësi i tironës!!
   dhe unë jam i një mendimi me shumë komentues për tu shprehur për temën dhe jo për personin!!duhet mbrojtur ose kritikuar medimi që ai shpreh dhe jo prejardhja,gjëndja sociale o përkatësia etnike,politike,etje etje!!
   profesori ynë i madhërishëm,në gjurmët e kadaresë,ai,duke mos qënë një fillozof,por thjeshtë një gjeni i fjalës për përfitim personal,e quajti MEDIOKËR,duke u mbështetur në monokulturë,si dhe dje kur e ngrinte në qiell,kërkon ta hedhë poshtë!!po aq poshtë sa dhe kërkonte ta ngrinte lart!!
   pra tosi ynë,profesor i madh quan mjeranë,që ka nga ata që në vënd ta kritikojnë,e shajnë,po ashtu si ka dhe nga ata mjeranë të pjerdhur në tru që e mbështesin,jo se u plas ndopak për kritikën e “fortë”të profesorit,por thjeshtë se janë kundër enverit!!për këta nuk ma merr mëndja se se e ka pasur fjalën profesori!!
   sidoqoftë!!si dje,nuk kishte internet dhe komente të hapura dhe direkte,dhe sot,njerzit i diskutojnë shkrimet e njerëzve të tillë!!pra të profesorëve,si tosi që kërkon thelbin!!
   si dje dhe sot ata kanë thënë dhe thonë mendimin e tyre!!dje për mungesë komunikim dhe për frikë,shumë nuk ia kanë thënë në sy!sot,për fat komunikimi,dhe mungesë frike,ta thonë në sy!!
   si e thotë dhe klausi,nëse profesori shkruan për para,ne mjeranët,nga më të mirët deri tek më bastardët,shkruajmë FALAS!pra dhe më i thjeshti është më fisnik,dhe sharësi,e ka marrë mundimin të lexojë shkrimin e profesorit!!
   pra ndryshe nga profesori që se “rruan”as për mejranë dhe as për autoritete,mjerani e “vë ujin në zjarr”për mendimin e profesorit!!
   ky është një ndryshim i madh karrakteri!!
   ps:claus përshëndetje për shkrimin tënd!nuk e di a je i njëjti me atë të zbulimeve,por do të thosha “kjo është fusha tënde”,këtu po ja vlen të të leosh!!
   sa për kopjuesin,a të “vërtetin”,është punë legënësh një provokim i tillë!!është një ndyrësi në rradhë të parë nga ana e redaksisë që lejon të shkruhet me të njëjtin pseudonim nga dy persona të ndryshëm!!dhe nuk është një gjë e pamundur!redaksia e di fare mirë se po ta programojnë nuk ka legen që kopjon emrat!!
   shëmbull merrni e-mail-et!!
   tos tarifa,nëse nuk i përballon dot “mijt” e “mjeranët”,mos dil me emrin tënd,bëhu dhe ti vitor kodra,dhe askush nuk merret me jetën tënde private!!
   nëse ke burrërrinë të dalësh si del,ki dhe atë të durosh!!

   Reply to this comment
 43. rudi May 6, 14:55

  Me gjithse me gabime, dicka paske kuptuar” intelektual”!Paska droge ne amerike, por izraelite e kontrolluar! Valle e kontrolluar mbillet, apo mbas vjeljes perpunohet?Mos deshe te thuash esht monopol izraelit si te gjitha medikamentet e semundjeve te pa sherueshme!PER MUA TI MBETESH PERSONAZH I LIBRIT MERGATA E QYQEVE

  Reply to this comment
 44. Tirana May 6, 17:20

  Me kete shkrim Tarifa prezantohet:
  – Egcentrist i semure sipas te cilit vetem Tarifa e paska monomolin e te vertetes,
  – Mentalitet obskurantist qe nuk e duron dot driten e mendimit kunder,
  – Njeri i mllefeve e fyes deri ne krim ndaj te tjereve te cilet, sipas Tarifes, na qenkerkan “minj e derra” vetem e vetem se nuk behen skllever te “filozofive” te Tarifes!!!

  Reply to this comment
  • Lili May 6, 23:30

   Turana,
   Best comment!

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 7, 17:43

   nuk është as i pari e as i fundit!!
   në krye kemi palloshin largpamës të tironës,pastaj kishim dhe mushkën andrea stefani,e shumë e shumë të tjerë!!
   ka dhe shumë të tjerë që nuk japin asnjë lloj reagimi,nuk janë të detyruar,ashtu si ka dh enga ata,jashtëzakonisht pak,që kanë një diskutim interaktiv me komentuesin!
   njeriu mund dhe duhet të mësojë gjithnjë!!
   jo vetëm nga i mënçuri!
   njeriu mëson dhe nga budallai!
   nga budallai minimumi mund të mësosh një “RRUGË QË NUK DUHET NDJEKUR”!
   tos tarifën dhe të tjerë nuk i lë hunda e gjatë!!

   Reply to this comment
 45. Lili May 6, 23:28

  Une e lexoj shtypin shqiptar vetem per komentet e anonimeve,qe jane shume here ma te vlevshme se llogoreja e Tarifave…
  Jam anomim sepse vertete nuk me duket interesant kush jam,po cka them..
  Edhe po te ishim ne nje vend normal,ku familjaret nuk e pesojne per nje koment,nuk do kishim nevoje per kete’anonimitet’.Po pyetja eshte cka i sjell ma shume Tarifes njohja e emrit tim?pos nje replike ku na permend fare e fisin tone,nuk shoh cka i sjell ma shume ketij zotnis fakti qe e di a jo emrin tone …
  Edhe nje gje:njerezit qe kane qef me etiketuar te tjeret si shtanz kerkojne te shfajsojne vetvetin nga krimet qe kane bere karshi ketyre njerezeve.Deshumanizimi eshte kushti i pare per masakrat e ardhshme , edhe kjo eshte studiuar mire Zotni ‘intelektuali’Tarifa: njeri njerin nuk e vret kollaj,i duhet nje propagande si kjo e juaja qe thot se ai komentues nuk eshte njeri,eshte qen,eshte miu,eshte cakal, edhe ngadall pergaditet terreni per qeni duhet te vritet,miu duhet shfaros,cakali duhet te zhduket…
  Po duhet pak te lexoni shkrimet e intelektualeve te vertete te botes mbi lidhjet diktature,deshumanizim edhe genocid per te kuptuar ku jeni ju.

  Reply to this comment
 46. Dn May 6, 23:50

  Poooooo!leximi i nje shkrim te tille eshte nje torture e vertete!…
  Sans queue ni tete thone francezet,
  14 paragraphe per ma ne fund me na thane se kishe s’i behet vone per cka shkruajne anonimet!!!
  Atehere ose je i krisur me i kushtuar 14 oaragraphe,ose ishe ne nje seance masturbimi ‘intelektual’alla enver Hoxha,ku diarreja verbale eshte kushte per vleren e shkrimit..

  Reply to this comment
 47. fteri May 8, 07:28

  Lili ,…….qenit kur i vjen fundi shkon vetë te vendi i ngordhjes,mjerimi kapitalist s’do mëshirën tënde do vetëm drejtësi.Minjët e portaleve i siguroi kapitalizmi juaj që njeriu është ujk për njeriun ,jo socializmi .Plaga e kapitalizmit gjeneron përditë krim në shqipëri .

  Kapitalizmi s’ ka fat .Por ka vetëm minjë portalesh fund e majë ,shpifje ,vjedhje e krim ,degjenerim , drogë,e burgje plot !.

  Ky kapitalizëm mund të ketë emrin tëndë “,LILI” është një njollë e pa shlyshme ,rend pa dinjitet të vulosur në ballë të antinjerzve ,martesë grua me grua e burrë me burrë !,ajo mund të ketë edhe emrin tënd ose të një miu tjetri si ti ,veç emrat ndryshojnë kriminelët,internimet nga sytë këmbët si refugjat jashtë atdheut dhe burgjet i keni ju.Filmi me metrazh të shkurtër ,bardhë e zi kapitalizmshkërdhatësi mbetet.!!!!!Mjaft e kruajte me të qeshura ,rëndësi ka kush qesh i fundit .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*