Ramiz Alia dhe revolucioni që nuk ndodhi

Miranda Vickers December 14, 2017 02:31

Ramiz Alia dhe revolucioni që nuk ndodhi

Miranda Vickers*

Në 1990 mediat europiane botonin në titujt kryesorë një fjali tejet dramatike: “Rrëzohet dominoja e fundit në Europën Lindore, Shqipëria në humnerë”. “Rrëzohet bastioni i fundit i stalinizmit”.

Mediat ndërkombëtare po paralajmëronin përhapjen e dhunës së përgjakshme për rrëzimin e regjimit të Ramiz Alisë brenda 6 javësh.

Revista amerikane, “Newsweek” shkruante se Shqipëria ishte në prag të revolucionit.

Siç e dimë tashmë, ky revolucion nuk ndodhi asnjëherë. Por, pse mediat perëndimore gabuan kaq shumë?

Së pari, Shqipëria ishte një entitet i panjohur jo si vendet e tjera të bllokut komunist, dhe së dyti, përveç disa grupe shqiptarësh në diasporë, nuk kishte ekspertë perëndimorë të informuar dhe të aftë për të bërë një koment të kujdesshëm për situatën e cila ndryshonte aq shpejt.

Ky fakt çoi drejt një konfuzioni dhe keqinterpretimi të asaj që po ndodhte vërtet në Shqipëri.

Në janar të 1990-s u regjistruan trazira në Tiranë, Kavajë dhe ndonjë qytet tjetër, por situata më serioze ishte ajo në Shkodër. Rreth 4 mijë persona, pjesa më e madhe studentë, rrëzuan një bust të Stalinit.

Duke pasur parasysh standardet e vendeve të tjera të Europës Lindore, këto trazira nuk ishin shumë të rëndësishme dhe në pamje të parë nuk kishte një lider të këtyre protestave dhe as objektiva. Po për Shqipërinë ishin të rëndësishme.

Pakënaqësia do të mjaftonte për të rrëzuar nga pushteti partinë që kishte drejtuar vendin për 46 vitet e fundit. Ramiz Alia ndërmori një program të kujdesshëm për reforma politike dhe ekonomike, të cilat nuk ranë aspak në sy jashtë Shqipërisë. Ato u pasuan nga një seri ngjarjesh të cilat shpesh nuk lidheshin me njëra tjetrën, por koha kur ndodhnin nuk ishte një rastësi.

Së bashku ato nënvizonin faktin se në Shqipëri nevojiteshin ndryshime të menjëhershme.

Alia u përball me rezistencën e radikalëve.

Radikalët, kryesisht intelektualë të rinj, mendonin se këto reforma ishin të pakta dhe të gabuara. Nga ana tjetër, ata që i përkisnin linjës së fortë fajësonin Alinë për trazirat.

Personalisht, unë kam hyrë në Shqipëri nga Hani i Hotit në 1990-ën, me një grup të vogël vizitorësh të huaj, një gjerman, dy francezë, një italian dhe tetë britanikë.

Fillimisht pjesëtarët e grupit dukeshin arkeologë, natyralistë apo turistë. Por në fund të javës u kuptua se të paktën katër prej tyre ishin gazetarë dhe të tjerët nëpunës të shërbimeve sekrete.

Dhe për habinë tonë vendi dukej pak a shumë i qetë. Dukej se nuk do të kishte një revolucion të stilit polak.

Shumë ambasada kritikuan intelektualët e vendit për faktin se s’ishin në gjendje të artikulonin kërkesa të qarta azili politik, siç kishin bërë Vaclav Havel dhe Aleksandër Solzhenicini për Çekosllovakinë dhe Rusinë.

I vetmi intelektual i famshëm që njihej dhe jashtë vendit shkrimtari Ismail Kadare, u largua nga vendi në tetor të 1990-ës, dhe deklaroi nga Parisi se “premtimet për demokraci kanë vdekur”.

Shumë të rinj, veçanërisht studentët, u ndjenë të tradhtuar nga vendimi i Kadaresë për t’u larguar.

Edhe pse ata kishin kuptuar se intelektualët ishin shumë të përçarë për të krijuar një front të përbashkët kundër Alisë, ata e shihnin Kadarenë si një simbol dhe largimi i tij shkaktoi trishtim dhe një ndjenjë izolimi.

Në tetor të vitit 1990 në Londër u mbajt një takim për të biseduar rreth Shqipërisë. Në tryezë u ulën përfaqësues të qeverisë britanike dhe akademikë si dhe ata pak gazetarë që mund të dinin diçka për Shqipërinë.

Pas një debati të nxehtë u arrit në përfundimin se për momentin pushteti komunist në vend kishte më shumë të ngjarë të ndodhte një revolucion nga lart, i cili do të ishte më i frytdhënës se sa një revolucion nga poshtë.

U ra dakord se ambasadat e huaja në Tiranë po luanin rolin e një valvule sigurie për të pakënaqurit dhe se Alia përpiqej të siguronte një të ardhme alternative për vendin. Disa javë më vonë do shënohej dhe fundi i një mosmarrëveshjeje të gjatë mes Shqipërisë dhe Britanisë së Madhe, – pas mbytjes së një anijeje lufte britanike dhe konfiskimit të arit shqiptar, – kur ministria e jashtme britanike deklaroi se do të nisnin bisedimet për rivendosjen e marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve.

Disa analistë perëndimorë mendonin se Beogradi kishte një interes të veçantë në destabilizimin e Shqipërisë. Ndërsa të tjerë akuzonin Athinën se po shkaktonte tensione me Shqipërinë.

Por ndërsa viti 1991 tërhoqi vëmendjen ndërkombëtare e cila u fokusua larg Europës Lindore, duke u drejtuar në shpërbërjen e ish-Jugosllavisë. Ballkani u bë shumë shpejt lajmi kryesor dhe Shqipëria ishte larg vëmendjes europiane.

U hapën misione diplomatike ndërkohë misionarë, gazetarë dhe organizata të ndryshme vërshuan në vend.

Revolucioni nuk ndodhi.

 

*****

*Botuar në DITA. Nga fjala në një konferencë shkencore rreth ngjarjeve të dhjetorit 1990. Përgatiti Xh.Shehu

Miranda Vickers December 14, 2017 02:31
Komento

36 Komente

 1. intelektuali December 13, 13:50

  Miranda Wickers u tregon shqyptareve ARRAT me historira TRA-LA-LA qe i dine edhe kalamajte e rruges . Kujt i vlen ky shkrim i historianes enveriste, ndihmese e kalemxhiut Paskal Milo qe harron te shkruaje se Sali Berisha eshte pjella origjinale e Enver Hoxhes dhe se

  ASGJE NUK KA NDRYSHUAR NE TROJET TONA QE NGA KOHA E QEPES E ENVER HOXHES.

  prandaj edhe ne pinjollet e intelektualeve properendimore qe u masakruan nga sadisti Enver Hoxha i themi kesaj historiane enveriste qe kerkon t’i tregje shqyptareve ARRAT me historira dallkauke:

  AMAN O MIRANDA WICKER ME HISTORITE E TUA SI DACIBAO KINEZE TE PARTISE SE PUNES!

  Reply to this comment
  • i ri December 13, 14:55

   Edhe kjo Miranda Vickers,na doli komuniste o leshintelektuali,,,,?

   Reply to this comment
   • e December 13, 17:25

    Prej leshi nuk eshte intelektuali, por enveristja fanatike Miranda Wickers qe ka mesuar ne shkollen e Arben Putos dhe te Paskal Milos per ta paraqitur pederatistin sadist pa shkolle Enver Hoxha si nje Kumandar te LANC-it te tij imagjinar te krijuar ne bodrumet e Beogradit me urdher nga Moska. Kjo pseudohistoriane njesoj si dallkauku Peter Lucas i kendojne hymne Enver Hoxhes ne librat e tyre groteske, por nuk kujtohen asnjehere te sqarojne lexuesin:

    PSE NUK MBAROI ASNJE SHKOLLE ENVERI?
    KUSH KA QENE KUNATI I ENVERIT BAHRI OMARI?
    KU KA JETUAR ENVERI DHE NEXHMIJA NGA 1940-1944?
    SI E LA SHQYPNINE ENVERI NE VITET 80-90?
    PSE POLITIKA SHQYPTARE E MBAN “HERO” ENVERIN?
    PSE ENVERISTET DREJTOJNE AKOMA SHTETIN?

    Keto pyetje qe presin pergjigje jane me te rendesishme se TRA-LA-LA-te qe u tregon Miranda Wickers shqyptareve njesoj sikur debili t’i tregoje babait arrat.

    Reply to this comment
   • Revolutionary Communist Party of Britain M-L December 14, 01:40

    Z. I RI Miranda Vickers ka qen per mbi 10 vjet anetare e Partise Komuniste Greke te Paparikes.Ajo ka jetuar per disa vjet ne Ishulllin famemadh te Mykonosit. Keshtu qe intelektuali ka te dejte per qenien e saj ish komuniste me teser. Miranda madje paguante rregullisht kuotizacionet e PKG-se me dhrahmi.po, po thyente Traveller cheques nga Paundet ne dhrahmi. Ne mykonos ka jetuar ne nje banese ne rrugen Agios Nikolaos, bashke me te emen, nje katolike irlandeze me bisht. Miranda, qe ne moshen 16 vjecare ka punuar si pastruese hoteli ne zonen e Manastiraqit ne Athine, madje edhe nxirrte ndonje dhrahmi shtese duke u ofruar klienteve te hotelit sherbimet e saj seksuale. Njelloj si sot edhe atehere Miranda nuk ishte e bukur,por gjithsesi sihte e njome! Ne kete kohe sherbimi sekret grek i juntes i arrestoi, torturoi dhe burgosi te dashurin komunist grek, kesaj Mirandes.

    Reply to this comment
  • floriri i Bençes December 14, 07:58

   Fakti qe ne shqiperi nuk ndodhi revolucion e di edhe BUFI, revolucionin e pane ne endrat e tyre vetem te semuret e spitalit nr. 5 si ky papagalli me nick intelektuali. Realisht ne shqiperi pushteti kaloi nga komunistet tek komunistet. Ne mbledhjen e byrose politike ne tetor te 1990 tradhetari Ramiz Alia deklaroi; “jemi te detyruar te bejme leshime, sepse perendimi na ka bere bllokade, pra do kalojme ne nje shoqeri politike pluraliste e do lejojme pronen private, pra do kemi elemente te sistemit kapitalist. Mirepo ne sistemin e ri ekziston nje klase qe tek sistemi yne mungon, ajo eshte “borgjezia”, e pra borgjezia do filloje te formohet nga ne, bijte e niperit tane, kjo do te thote qe do komandojme perseri ne”. Une personalisht mbasi kam degjuar kete fjalim i cili ishte udhezimi kryesor i PPSH-se, u zhvendosa perfundimisht ne perendim dhe i kam pare keto 27 vjet si spektator nga jashte. Si bir i nje familjeje de persekutuar qe, edhe sot e kesaj dite nuk ka arritur t’i marre pronat e sekuestruara me 1946, kam arritur ne kete konkluzion. Borgjezia ne sistemin shqiptar nuk perfaqesohet vetem nga ish komunistet e bijte e tyre, por edhe nga hajdutet e gangsteret ordinere te te gjitha ngjyrave. Rrjedhimisht, ne 27 vjet tranzicion, pushteti ka qene ne doren e binomit komuniste-hajdute/gangstere.

   Reply to this comment
 2. shqiptar sharri. December 13, 14:32

  Ore,kostreci mistreci,arvizu pseudointelektuali,nasradini dhe perkthysi i ENVER HOXHES.
  Po,ku e shef ti se kjo zonje na qenke historiane e ,ENVER HOXHES more idiot?!
  Por,edhe sikur te thonte te verteten apo rrenat ajo me duket se njjihet si HISTORIANE,por jo vetem e ENVERIT,ore idioti i plotmbushur.
  Me,fjalet e tua te zgjedhura,sic thue kohen e qepes,apo ENVER ANTIKRISHTI,menjihere e dij une dhe shqiptare se ky,pallosh eshte uran kostreci,nji spiun i sherbimeve te huja,mendej ne burg u be dhe spiun i sigurimit,bravo uran kastraveci.
  Tani,po i them ca fjal per kete historiane,qe paska hy ne shqipri nga HANI HOTIT,dhe mir qe thot se ne ate grup ishin 4,gazetar dhe kjo si historiane,por po thot se tjeret shumica kishin pas qen te sherbimeve sekrete te huja,gjerman,anglez,francez,pra kjo po treon se sistemin per 50,vite e luftuan te huajt,me spiunat shqiptar qe ishin te rekrutum sic ishte sali serbi,dhe ismail kadare,dhe shum tjer qe nuk po i numroi se kush don me i dijte i din,kush nuk don e bene veshin shurdhe e synin qorr.
  Po,eshte e verte se sistemi ashtu i thanun socialiste deshtoi,per arsye se,ne politikberjen dhe udheheqen e partive ne shtetet e lindjes ishin futur kuajte e trojes,dhe byrokratet e flliqur qe ta shkatroin ate sistem sipas porosive dhe sipas paqgesave qe mirnin nga amerika,dhe perendimi pra,kojo eshte e verteta,dhe perate arsye ra dhe u shperbe blloku i lindjes ma bashkimin sovjetik se ishin njerez jo socialiste neper aparatet drejtuse,vetem se kishin hy neper parti me e shkatrue kalan nga mbrenda dhe e bene kalan e moren.Edhe ne shqipri ashtu u be,pas 50,vite perpjekje,perendimi,angloamerikanet,jugosllavet greket,ne bashkeveprim me kolonen e 5,shiptarellave,e rzun sistemin e shkatrunekonomin e dogjen shqiprine shkatrun ushtrin me shiptarellat bashk pra kjo eshte e verteta,dhe kete vet historianja po tregon se ne londer ishin mbledh politikan dhe historian dhe aktivist te ndryshem dhe kishin bisedue per shqiprin,dhe aty po vet kan than,se ne shqipri ka ineresa te jugosllvavis dhe greqis,dhe po perzihen ata shtete me njerzit e tyre dhe revolucioni eshte rezik,por ma ne fund po thot se Ramiz Alia ja doli,nuk e lejoi revolucioni qe donin jugot dhe greket,dhe kostrecit i them ore kastravec,nese e urren ENVER,MALIN,ke te drejt,por JEPJA CEZARI ATE QE I TAKON,nese veten e quan per intelektual???!!

  Reply to this comment
 3. selo December 13, 14:52

  Miranda Wickers, pa dyshim eshet historianai e huaj me e mireinformuar per Shqiperine dhe me nje sens te forte objekktiv e madje edhe pro-shqiptar.
  Kushdo qe ka lexuar shkrimet dhe librat e kesaj histroianeje britanike, ka vene re kontrastin e analizave dhe komenteve, dokumentacionin e pasur, analizen e thelle dhe objektive te momenteve te vecanta te historise se shqiptareve. Objektiviteti i saj del edhe me i qarte kur i krahason ato me shkrimet mediokre te historianeve te huaj antishqiptare si Natalie Clayer dhe Oliver Schmitt.
  Edhe ne kete referat te vogel e teper te pergjithshem ajo tregon se cuditerisht e njeh me mire se ne te gjithe dhe se historianet tane thelbin, shkaqet dhe forcat levizese prapa ngjarjeve te kesaj periudhe 25-VJECARE “TRANZICIONI” (nuk mund te thuhet pa nje humor te trishte fjala tranzicion), rolin destruktive figurave drejtuese te Shqiperise kete cerek-shekulli dhe te forcave antishqiptare ne Greqi e ne Serbi te cileve u kane sherbyer qeverite shqiptare post-komuniste.
  Ne gjendjen e sotme historiografia jone eshte treguar e paafte te beje analiza te nivelit te zonjes Vickers.
  Ah, sikur te kishim edhe disa historiane te tille qe te benin te njohur ne Europe dhe ne Amerike gjendjen aktuale, shkaktaret e kesaj gjendje dhe menyrat per te dale nga RRUGA PA KRYE dhe percarja kombetare ne te cilen e ka futur Shqiperine klasa politike qe krijoi Ramiz Alia.
  Si nje shqiptar atdhetar qe ve vendin dhe popuullin e tij mbi cdo gje, ju falenderoj nga zemra e ju uroj shendet dhe suksese ne punen tuaj fisnike.

  Reply to this comment
 4. Kariz Matik (Kali Tropojes) December 13, 15:32

  Shqiptaret qe dot pas 25-vitesh demokrature (demokraci ala east) kerkojne te braktisin vendlindjen e tyre sepse nuk e kuptojne se kane rene viktima te neokomunizmit te fshehur nen masken e pseudodemokracise. Nuk jane fare pa faj.

  Reply to this comment
  • Kariz Matik December 15, 10:00

   Ky SOZI-u ketu siper meje s’do kete qene esell. Ne vend te rakise do kete pas pire trute…

   Nejse, nejse, ku e lame muhabetin? Ah po ke Vicki-Vicki

   REVOLUCION (antikomunist) ?
   INVASION (antishqiptar) ?

   apo…

   EVOLUCION (neo-bolshevik)

   Si analiste e situatave politike, z. Vickers eshte treguar e permbajtur, dhe me argumentet qe sjell ajo e hedh poshte hipotezen trushplarese te “revolucionit”. Bukur, por prej cilit interes eshte frymezuar apo nxitur ajo per te dhene opinionin e saj rreth kesaj teme?

   Ajo qe nuk shpjegon z.Vickers eshte se kujt ju drejtua konkretisht Kadarena me fjalet: “Premtimet për demokraci kanë vdekur” ?

   Llogjika e thjeshte na thote se si njeri prej sherbetoreve me te denje te regjimit komunist, Kadarena ka shume mundesi t’i jete drejtuar ose vetvetes, ose ish-anetares se Partise Komuniste Greke, por jo gurevenesve te demokracise. Se cilet ishin keta gurevenes, per kete do te ishte e nevojshme te intervistohen ata pak politikane, te cilet ose jetojne ne vend dhe heshtin, ose u larguar perfundimisht permes ambasadave ne korrik te 1990-es, por kurresesi veglat ramizjane te dhjertorit neokomunist !!!

   E si mund te mos lindte e vdekur demokracia, kur ne vend te revolucionit ideologjik pasoi EVOLUCIONI neokomunist?

   Vertetesia e kesaj hipoteze perforcohet nese i referohemi dy prej datave historike te asaj kohe:

   # 15.Prill 1985 – Nje popull i tere (tufe amorfe) shnderron ne lum lotesh bulevardin “Deshmoret e Kombit” dhe vajton si e cmendur per vdekjen e diktatorit te saj te dashur. Eh cfare fatkeqsie!

   # 12 korrik 1990 – Ushtare te armatosur ne mes te te cileve dhe mjaft oficere (!), kishin krijuar nje gardh kilometrik ke Ura e Dajlanit ne Durres, dhe u hakerroheshin dhe hidhnin nje seri akuzazhkunder rinise shqiptare, e cila si kundershtuese e regjimit diktatorial po largohej permese ambasadave drejt botes perendimore per nje jete sa me te denje, e sa me te lire. Eh cfare cmendurie!

   Reply to this comment
 5. Jani December 13, 20:53

  An article with no substance. Bla bla bla. I wasted a perfectly good 10 minutes of my life reading this crap.

  Reply to this comment
 6. alphade December 14, 04:22

  Ky qe e heq veten ”intelektual” eshte nje koqe-gomari dhe asgje mevteper… ! O tempora,o
  Mores !!!!

  Reply to this comment
  • intelektuali December 14, 10:26

   Pse KOQE-GOMARI? Sepse u zbath breket Enverit dhe Nexhmijes per mashtrimet e tyre monstruoze ndaj shqyptareve sikur luftonin kunder fashisteve dhe ballisteve ne male dhe gerxhe dhe nderkohe jetonin si veshka mes dhjamit ne vilen e Kryfashistit Bahri Omari ne mes te Tiranes nga ku edhe spiunuan tek fashistet komunistet idealiste dru me pre dhe kur morren pushtetin me ndihme jugosllave mbushen lumenj me gjak njeriu ne shqypni dhe e bene Vatanin si nje CIFLIG feudal te falimentuar te Mafies me pushtet, ashtu sic ka mbetur deri me sot. Per kete te VERTETE lakuriqe eshte KOQE-GOMARI intelektuali qe i thiote gjerat pa dorashka hipokrizie enveriste?

   Reply to this comment
  • Alpha devil December 15, 10:38

   A e ke lexuar shkrimin “Mjerimi i ligjerimit publik”?

   [ http://www.gazetadita.al/mjerimi-i-ligjerimit-publik-ne-shqiperi/ ]

   Reply to this comment
 7. petraqis December 14, 15:01

  More, intelektual,
  Ku i ke keto dokumenta (jo thashetheme te papunesh ne kafet e Tiranes) qe Enveri dhe Nexhmija kane jetuar nga 1941 deri ne 1944 ne shtepine e Bahri Omarit.
  Une i kam kerkuar po nuk gjej asnje dokument te tille. A mund te me thuash ku i ke gjetur ti?
  Do t’ju isha mirenjohes.
  Neqofte se dokumenta te tilla nuk ekzistojne (sic duket pas gjithe gjasash) mos e mbushni internetin me genjeshtra, se boll na genjyet per 25 vjet.
  Ka ardhur koha t’i pervishemi punes e ti leme thashethemet e partizanlleqet me Saliun, me Fatosin e me Edin, qe na beri peshqesh Ramiz Alia, se vetem te keqija kemi pare keto 25 vjet.

  Reply to this comment
  • intelektuali December 15, 09:26

   O Petraqis dallkauku,

   Pyet djemte e Bahri Omarit, Luanin, por me shume Fatosin, kampionin e shahut se t’i tregojne ata dokumentat e babait te tyre qe DAJKO Pederasti u vrau babane si nje sadist i vertete duke e torturuar dhe duke i thyer kockat e trupit, sepse donte te shpetonte lekuren e vet kur Bahri Omari e kercenoi se do t’i nxirte te palarat per spiunimet e Qemal Stafes dhe komunistet e tjere tek fashistet, qe e tregojne te gjithe tironsit e vjeter si nje te VERTETE lakuriqe, por qe DUDUMET e Partise se Punes si puna yte nuk duan ta pranojne.

   Reply to this comment
   • floriri i Bençes December 14, 22:13

    Ik moj buçe pazari, se na neverite gazeten me nivelin e komenteve idiote te tua, nuk mund te behet nje debat serioz e me nivel, sepse del perhere ti me idiotesi pederastie, kurverie e duke ofenduar pa pike turpi komentuesit e tjere,

    Reply to this comment
 8. demo December 14, 17:08

  Ramiz Alia ishte nje social-demokratr human,qe realizoi i vetem preceset dekomunistizuese duke sherbyer si prite per komunistet fanatike te Skraparit,burrelit dhe tropojes,por duke duruar edhe pickimet e gjarberit te Vucidolit Sali Berisha.Neqoftese do ti lejonte skraparllijte e shokut Sillo,ketu nuk do ishte bere Tien-an men,por Kamboxhia.Ne cdo pervjetor te 8 dhjetorit duhet nderuar se pari Ramiz Alia dhe perbuzur maloku vrasesi i demokracise.

  Reply to this comment
  • intelektuali December 15, 09:43

   Kjo gje qe thua eshte e vertete, Ramizi nuk kishte cilesite prej gjakatari dhe sadisti te Enverit Pederastit dhe as te Mehmet Fshatarit me banditet xhelate si Sillot apo Fecoret e tyre nga pas, Ramizi ishte i pavendosur per te kryer reformat dhe i frikesuar shume nga ngjarjet ne Rumani kur turmat e ekzaltuara pushkatuan Diktatorin Caushesku me gruan e tij si qen te zgjebosur rruge. Prandaj edhe Ramizi nuk mund te paraqitet si nje Gorbacov shqyptar, sepse nuk ishte i tille dhe MERITA e tij e vetme eshte qe solli ne pushtet Sali Berishen me banden e sigurimsave gjakatare pas tij per te siguruar familjen Hoxha nga lincimi popullor dhe per te vazhduar Kauzen e Partise se Punes per ta mbajtur Shqypnine si nje CIFLIG feudal te Mafies se Kuqe me pushtet

   Reply to this comment
   • qamil December 14, 06:45

    na cave bythen psikopat itelektual

    Reply to this comment
   • Tofikut, qe i varen Fiqte December 14, 11:10

    INTELEKTUAL derdimenit dhe demo mavrise .
    a nuk me thoni , ç’fare te mire kane bere
    BALLISTAT borgjezo Kapitaliste keto 27 vite ?
    nje dua , vetem nje te mire qe kane bere .

    Juve ballistave nuk u dual edhe aq keq ,
    me talianin ngelet ne burdello me Italiankat
    e telendisura ..
    me gjermanin kercitnit taklat e çizmeve
    nga Markat e Hitlerit .

    Enveri u dergoje per edukim dhe pun ne
    Miniere , , Ku fale kesaj pune qe u dha
    po gezoni Pension , por edhe Keste .

    Reply to this comment
  • xxx December 14, 05:14

   BRAVO!

   Reply to this comment
 9. gjermani i fundit December 14, 11:09

  e lagu, s’e lagu

  Reply to this comment
  • Ballist qe nuk e ha Mishin e Pules . December 14, 11:16

   E lago gjerman e Lagui .
   Ja shiko Kumandar Tajvan Nastradinin ti ,
   se si e Lag me keste , duke pire Kafe tek tajvani ,
   haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
   normal qe bene edhe Llogje kavaje ,
   si ne pazar te korQes , haaaaaaaaaaaaaaaa.

   UNE mendoj se Ky INTELEKTUALESHI ,
   eshte ETALON i BuRdallait te mençur .

   Reply to this comment
   • gjermani i fundit December 14, 12:13

    o ballisto, u mbushen 27 vjet qe nje pale thone se populli i shtypur u ngrit ne revolucion demokratik, studentet e shqepen shtetin me kerkesa per makarona me vaj dhe ngrohje me reflektore dhe sidomos per bluxhinse dhe ora japoneze me bateri. Pala tjeter thote se Ramizi ishte i cia-s, udb-se dhe kgb-se, i Papes dhe bin ladenit, po ashtu bin sali berisha, ca te tjere thone qe lufta do nisej po kthyem mendje se azem hajdari student-kepucari doli me kanotiere, se ismajli i kadarenjve iku tek francezet pas fuksimit sistematik dhe nuk ja mbajti menderja te drejtonte shoqaten e shkerdhatave, etj, etj, kur shume kollaj, me sy te lire siç duket rrushi i pjekur ne diell duket qe imami, gramoz pashko e co. drejtoheshin nga segmente te sherbimeve sekrete, mbase jo nga ky joni, po nga te huajt, dhe me keq akoma. Qe duhej ndryshuar sistemi i gjerave merret vesh, se edhe ne pazar nuk shkon dot te blesh me parane qe ka dale nga qarkullimi, ashtu edhe sistemi i fundit komunist qe mbetem ne. Gazetari i vjeter Xhevdeti sjell aluzione, kur fare mire, e kishte Ramizin kaq vjet gjalle siç ka Nexhmijen sot, dhe nje gazetar i mire dhe me kaq eksperience , ashtu si dentisti, di si t’ia nxjerre me pince dhemballen pacientit pa ia bere pyetjen drejtperdrejt. Eshte teknike me vete, te dale e verteta nga detajet anesore. Per mua revolucioni i ’90 duhet ta kete zanafillen rreth ’86, kur po pergatiteshin rrethanat e pakenaqesise se pergjithshme. Jemi vend i vogel, nuk kemi çfare te bejme. E provoi Enveri te mos pyeste boten e te forteve dhe u katandisem nen bllokade.

    Reply to this comment
    • Bubi Kacurrel... December 14, 16:00

     Dmth. edhe ti shoku MON po i fryn termit trushplares REVOLUCION ?

     Hmmmm. Ja ta zeme se ky e paska patur sipas teje zanafillen ne 86’en…

     Po kete “qurravitjeje mbarepopullore” qe shpertheu asokohe menjehere pasi u njoftua vdekja e Hoxhes, mos duhet t’ja veme gje emrin: EVOLUTION… apo kulmin e dashurise (lexo:cmendurise) per DIKTATORIN tone te dashur dhe te paharruar?

     Skape pak si me lezet foton:

     [ http://periskopi.com/wp-content/uploads/2017/04/2-29.jpg ]

     Reply to this comment
 10. Hasani December 14, 11:44

  Plaka Miranda gjithe jeten ka qene komuniste me dhe pa teser. Te pakten mos ja mohoni kete te vetmin tipar identifikues qe ka. Bla bla bla-te e saj jane vetem tentativa per te masturbuar komunistet.

  Reply to this comment
 11. shpatar December 14, 12:43

  Shkrimi eshte shume i sakt.Por e keqja eshte se shqiptaret nuk kane memorje te qendrushme per ato cfar kane ndodhur ne realitet .Boll te kalojne 6 muaj nga nje evenimet i rendesishem dhe ne fillojme te fantazojme e te nxjerrim ne shesh te pa vetreta .
  Une kete tem e kam shtjelluar sa here flitet per rolin e Ramizit, ne prag te shperberjes komuniste, qendrimet e intelektualve e te studentve per ato ngjarje qe sot mburret me te pa drejjte Pd .I kam thene dhe sterthene mbi baza reale e jo nga pozicjoni me pelqen apo nuk me pelqen ajo cka ndodhen nga 1988-1991.
  Kush ka jetuar, ne periudhen e levizjeve perendimore, per prishjen e ekujlibrave te verndosur nga lufta e ftohte midis dy bllokqeve kryesore, ka arritur ne konkluzjonin se perendimi as qe e vriste mendjen per ato cka ndodhnin ne Shqiperi e me udheheqsin komunist Ramiz Alia .Kjo dukej qarte jo ne rrethet intelektuale por as populli i thjeshte e studentve nuk shprehnin as me te voglin interes per ato cka trokisnin ne deren tone. Qersia vazhdonte siku ne e kishm rrezuar me kohe komunizmin dhe nuk na ngelej azgje te benin, sic bene vendet e tjera te ish bllokut komunist vecse te vazhdonim sic ishim me Ramis moderatorin .Pikerishte kjo qetsi beri qe Ramizi te kuptonte nje dobsi shume te madhe te klases intelektuale e popullit tone .Ne disa takime, qe per mua qene matje pulsi,Ramizi birbiloste e ne fund duartrokitej me broheritje Parti -Enver jemi gati kurdo her . Diskutantve as u shkonte mendja te hidhni ndonje ide lidhur me ato cka po ndodhnin rreth nesh e ne Evrope. Edhe pse kishin informacjon ,se cpo ndodhte, askush nuk e mori inisjativen te jepte nje shkendije per ndryshim.
  Me ardhjen e Ramizit filluan disa shtigje te hapeshin. U rrit mundesia edhe nga kanalet e huaja televizive te kuptonin intelektualet e shqiptaret se cfar po ndodhte pertej premtimeve boshe te Ramizit. Thoshnin se Ramizi eshte ndryshe nga Hoxha dhe tani ne po marim me lirshem fryme .Keto ishin te verteta. Ramizi skishte cte bente me . Rrugen ja pastruan te tjeret me nje dore shume te sofistikuar ndaj konkurentve per pushtet mbas vdekjes se Hoxhes . Dhe une nuk e ve ne dyshim ndikimet e agjensive te huaja qe vepronin ne Shqiperi. Hapi i pare ishte te vinin ate qe qe i pranushem per ta. U eliminuan te gjithe stekat e fuqishme qe kishin dhe nje popullaritet te madh ne popull .Para M.Shehut asnje nuk pretendonte te merrte karriken pas Hoxhes .Plani qe shume i zgjuar e i pergatitur me ndihmen e aktor te brendshem qe ruanin lidhjet me agjenturat e huaja .
  Ky pastrim i hapur, per pushtet, ne sy te popullit pati pasoja ne menyren e te menduarit si te inteligjencen e ne shume shtresa te tjera te popullit .Kishte pak zera kundershtar mbasi deri diku filloje te zbutej lufta e klasave ne radhet e popullit .As reaksjoni i jashtem nuk ndermori ndonje aksojn gjat qendrimit te Ramizit ne pushtet .Eshte llogjike . Ramizi u duhej deri ne nje moment . Ate cfare kishte bere qendrimi i gjate komunist ne Shqiperi dhe tatpjeta ekonomike do ta shperbenin sistemin pa revolucjon .Kush do ngrihej e te tundte pushtetin ku 80% e popullsise qe edukuar, rritur e ne sherbim te atij sistemi.Kundershtaret ishin inegzistet.
  Flasin sot e mburren se na paskan sjell demokracin. Jemi perplasur fyt me fyt me Ramizin dhe kriptokomunistat.Organizonim takime te fshehta e flisnim kunder sistemit duke rrezikuar jeten se na ndiqte sigurimi. Ku gjysma e tyre ishin te rekrutuar nga ta .Kjo amulli politike e miopi e inteligjences inegzistente u cfrytezua nga agjenturat e huaja e kryesisht ajo serbe .Spostuan Ramizin ,mbasi ishte e pa mundur qendrimi i tij me ,e na bene peshqesh paldesyte e bardha te stepave siberjane .Ku qenka ky revolucjoni qe pretenduan se do behej nami ne Shqiperi? Nje alibi per te sunduar mbi politiken shqiptare dhe popullin e pa orjentuar .Popull, qe duartrokiste parajsen qe do te vinte nga “Ceku i Bardhe”qe do derdhte Amerika me “Paldesyte e Bardha”,sot eshte tej i zhgenjyer . Karikim mashtrues qe vuajm edhe sot te kaperxejme shtremberimet e se shkuares .

  Reply to this comment
 12. Dashamiresi D December 14, 17:09

  Miranda Vicskersk,faleminderit per sinqeritetin e rastit

  Faleminderit se me kursen mundin mua 81 vjecarit, komentuesit e te se drejtes, sa ne mbeshtetie te atij shkrimi te gazetares, Miranda Vickers,qe deri sot,me te vertetin e te saktin nuk kam lexuar nga asnje,qofte dhe tonet. Jemi bashkekohes te asaj kohe dhe cdo gje e kemi te regjistruar ne ndergjegjen tone.Ashtu eshte si deklaron ajo gazetare sa te miret komentues ketu me lar te perhereshmit parimore e atdhetare nga Shpatari,Hasani, qamili(qe une nuk do i perdoria ate fjalor), po mire e ka qelimin qe e kundershtoi ate, te perhereshmi “intelektual”antishqiptar,-qe na prallis ne kete gazete atdhetare,(qe do benin mire te mos ia botonin komentett.)
  Pershendetie komentuesve atdhetare sa do te thosha se;- ne ka merita qe duhet permend Ramiz Alia, eshte vetem ajo qe beri per qetesimin e vendit dhe ruajtien nga gjakderdhia.Ne jemi deshmimtare te atyre mbledhieve deri te hapura,qe bente partiadhe pushteti i atyre viteve, se do futim pluralizmin dhe pike, murit me koke nuk i bihet,kunder botes mbare nuk dalim, Po secili,sipas bindies tij, te shkoje ne ate parti qe do. Gjithnje mbi bazen e atdhetarizmit paresore,Ish antaret e vertete te PP(jo Komuniste se s’ka qene e tile,me kot nuk e ndyshoi emrin, kur duhej…)ishin per pluralizmin po me rruge paqesore,si u be.Te tera qe u bene ishin udhezime te qendres,Ekstremistet u menjanuan,deri ata te shkolles bashkuar,qe jo se ishin jo atdhetare po menyra e tyre per ta mbrojtur sistemin me arme,ishte e gabuar dhe keshtu shpetoi masakrat.Sa per futien neper ambasada,ka vend per te kritikuar,qeverine e asaj kohe,qe e nxiti.Nuk duhe bere ashtu.
  Faleminderit kesaj zonje gazetare per sa ka shkruar
  Mjaft me z,”intelektual e te tjere me ate ekstremizmin tuaj. Mos perfitoni nga toleranca qe ju tregojne sa botuesit e gazetes dhe organet e drejtesise,qe duhet tiu qortojne.Ju shfrytezoni Lirine e fjales,po dhe fjala,ka MASE,kur eshte ne dem te interesave te Kombit…
  Me kuptoni nuk kam asgje me ju se as nuk di kush jeni,ndoshta dhe ish MIKU JONE(z.a.shoku intelektual)
  mjaft me me percarie te unitetit POPULL!
  Dashamiresi D.

  Reply to this comment
  • haku i xhaxhit December 14, 19:29

   zoti Dashamiresi D

   Fillimisht ju uroj pleqeri te mbare por kjo qe kerkoni nga ‘Intelektuali’ me nder me thane duket e tepruar..

   Gazeta Dita ben mire qe ja boton komentet sepse:
   -i rrit numrin e klikimeve
   -tregon sa monstra jane kundershtaret e enverit.

   .Keto njerez kriminele duan ti pergjigjesh si e e duan kriminelet..
   .
   Pikerisht kete gabim beri Ramiz Alia qe e dorzoi pushtetin ne tavoline per te mire te kombit dhe keto nastradine-intelektuale-talebane berishiane e hoqen ate vend nga lista e kombeve dhe jemi kthyer territor shprehje gjeografike kombinat hashashi dhe ws ambasadoresh.

   Pse keto intelektuhalet
   jane MONSTRA TE PANDREQSHEM?
   ..
   Per te ardhur ne ndihme per debatin qe keni me Nastradinin kete spermazoid t
   e ESAT PASHTRADHTARIT
   ZOGKURVARIT
   & SALICARIT po te jap autopsine
   e kesaj kufome te pa kallur:
   .
   1………………nastradin esat pash toptradhetari
   Marrëveshja e tradhetarit Eset pash Toptani me Jovanoviçin nuk ishte veprimi i parë me të cilin Esat Toptani merrte nëpër këmbë interesat e shenjta të popullit shqiptar, të cilin nuk e deshi dhe nuk e vlerësoi kurrë, por e përdori vetëm për interesat e tij personale. Përmendet sidomos dorëzimi i Shkodrës Malit të Zi në marsin e vitit 1913, pas vrasjes tinzare të komandantit të garnizonit të qytetit, Hasan Riza Pashës, me qëllim që të siguronte përkrahjen e Malit të Zi për t’u vënë në krye të Shqipërisë si dhe për të marrë një shumë prej 600 000 franga, që iu dha nga malazezët. Ky veprim pasohet nga pazarllëku me qeverinë greke në shtatorin e vitit 1913, të cilën e njoftoi se ishte i gatshëm të vihej në dispozicion të saj. Kushti ishte që, kur të shpallej sundimtar i Shqipërisë, Greqia t’i jepte mbështetje diplomatike, asistencë në të holla dhe ndihmë ushtarake për rrëzimin e qeverisë së Vlorës. Në funksion të ndihmës ushtarake Esati do të merrej vesh me grekët për të përcaktuar kufijtë sipas vullnetit të tyre. Edhe qeveria serbe, hyri gjithashtu në traktativa me Esat Pashën. Sipas përfaqësuesit diplomatik serb në Sofje, M.Spalajkoviç, Esat Toptani duhet t’i ketë shprehur të njëjtën gatishmëri edhe Serbisë, të cilës i kërkoi që ta mbështeste për të rrëzuar qeverinë e Vlorës. Si shpërblim do të rregullonte në favor të Serbisë çështjen e daljes serbe në detin Adriatik
   .
   2……………………nastradini zogu kurves
   1.Shipëria impenjohet t’i bashkohet Jugosllavisë me bashkim personal.
   2.Kryetar i shtetit shqiptar do të jetë Ahmet Zogu, që më vonë do të njohi dinastinë Caragiorgvitch.
   3.Qeveria Jugosllave, me gjithë mjetet diplomatike dhe ushtarake, do të njohi Ahmet Zogun si kryetar shteti …dhe i atribuon me një herë një kontribut vjetor të shtetit.
   4. Ministria e Luftës Shqiptare do të anullohet dhe Shqipëria heq dorë që të ketë një ushtri Kombëtare.
   5.Shqipëria do të mbajë një gjindarmëri aq të fortë sa të mbaj qetësinë e brendshme të vendit për të ndaluar e çfarosur çdo lëvizje të ngritur kundëra Ahmet Zogut dhe kundra regjimit të vendosur prej tij.
   6.Në këtë gjindarmëri do të bëjnë pjesë edhe oficera rus të ish ushtrisë të Gjeneralit Ërangel që tashti ndodhet në Jugosllavi. Qeveria Jugosllave do të mbajë atë gjandarmëri me mjete financiare dhe armë.
   7.Në gjandarmëri mund të hyjnë për të shërbyer edhe oficerat jugosllavë dhe të tjerë që qeveria Jugosllave do të pranoi në interes të dy vendeve.
   8.Midis Shqipërisë dhe Jugosllavisë do të stabilizohet një bashkim doganal në bazë të së cilës akordohet liri e plotë e importimeve dhe eksportimeve të mallrave të dy vendeve. Edhe transiti nëpëmjet kufijve të dy vendeve do të jetë i lirë për ushtarët e dy vendeve.
   9.Përfaqësuesit e jashtëm Jugosllav do të ngarkohen edhe për interesat e Shqipërisë, e cila heq dorë që të mbajë zyra diplomatike dhe konsullata të saja jashtë shtetit…….ect ect
   .
   3’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin fashisti

   Kurora e Skënderbeut i dorëzohet nga Nastradin Verlaci mbretit xhuxhmaxhuxh Viktor Emanuelit
   Në datën 16 prill 1939, u zhvillua në Quirinale ceremonia e ofertës së kurorës.
   Në fjalën e tij Nastradin Vërlaci tha: “Vijmë tek ju madhëri, të dërguar prej popullit shqiptar që e ka shprehur vullnetin e tij me votën në Asamblenë Kushtetuese të mbledhur në Tiranë më 12 prill. Vijmë në emër të këtij populli që në një ofertë të njëzëshme i dhuron me devozion shpirtëror ma-dhërisë suaj kurorën e Shqipërisë. Ajo është e denjë për lavdinë tuaj sepse ka breruar kryet e Skënderbeut, heroit kombëtar shqiptar, i cili e valëviti flamurin e tij përbri flamujve të kombit italian. Me besimin në zemër se madhëria juaj do të pranojë këtë votë të njerëzve tanë, ju shprehim sot dëshminë dhe betimin për besnikërinë tonë dhe të të gjithë popullit nastradin shqiptar”.
   Mbreti u përgjigj: “Dë-shirojmë t’ju shprehim ndjenjat tona të mirënjohjes për mesazhin që ju na përcollët në emër të popullit nastradin shqiptar. Ne jemi të lumtur të mirëpresim votën e popullit tuaj trim e fisnik si dhe të pranojmë kurorën e Shqipërisë që ai na ofron, me të cilën lidhen kujtimi i lavdishëm i Skënderbeut.
   Që sot fatet e Shqipërisë do të jenë të pandashme nga ato të Italisë
   .
   4‘’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’nastradintelektual nazisti
   .
   Regjimenti 21 SS Skanderbegu Shqiptar ishte pjese e një Regjimenti SS gjerman si pjese perberese e “Forcave të Armatosura SS”,
   Regjiment malor(alpin) i krijuar nga shefi i Gestapos Heinrich Himler, zyrtarisht nen titullin ne gjermanisht 21.
   Waffen-Gebirgs Division der SS Skanderbeg (Albanische Nr. 1) ishte emëruar sipas emrit te Gjergj Kastrioti Skënderbeut,
   Regjimenti 21 SS Skanderbeg u krijua pas pushtimit nazist në Mbretërinë se Jugosllavisë në vitin 1941. Gjatë 1942 dhe 1943 si Wehrmahti ashtu dhe sherbimi sekret SS kërkuan nga shqiptaret e Kosoves qe të ruanin ligjin dhe rendin,si dhe te pengonin partizanet jugosllave si dhe kunder rezistences antifashiste shqiptare. Njesia ushatarake shqiptare u vu nën komandën e kryegjeneralit August Schmidthuber, te rekrutimit ne regjimente speciale SS. Njesia SS Skanderbeg Malor luftoi kundër forcave partizane të Enver Hoxhës që ishin në rritjen dhe konsolidimin e veprimet e tyre, si në Shqipëri dhe ne Jugosllavi

   5’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin terroristi

   Bandat e “Komitetit të Maleve” kërkonin rrëzimin e pushtetit me çdo kusht dhe me çdo çmim që të ishte i mundur, duke mos kursyer gjakun e askujt, mjaftonte që të arrihej qëllimi. Ishim përballë një terrori dhe një kasaphane të pashembullt. Vrasjet e tyre kishin arritur dhe te gratë, pa pyetur për asnjë ndjenjë njerëzore. Nuk ishte pak rasti i kunatave, Marta e Prena Tarazhi, të cilat u rrëmbyen natën mizorisht nga bandat, vetëm për faktin se kishin shkuar në hekurudhë dhe nxisnin emancipimin në radhët e grave në zonë. Ato u lidhën me litar pas një peme kumbulle dhe aty, në mënyrën më barbare, iu prenë gjinjtë dhe u masakruan me thika derisa vdiqën. Ka raste të tjera si ai i Dilicës së Fregnit, të cilën e grabitën natën po ato banda për të cilat po flasim, duke e hequr me forcë nga duart e nënës së saj qorre, dhe e çuan diku afër shtëpisë, ku pas masakrimit e therën dhe e pushkatuan. Tipike në kësisoj rastesh është ai i vajzës nga Oroshi që quhej Prena Përkola, e cila njihej ndryshe me emrin “Cuca e Oroshit”, që e vranë me armë në prezencën e dy fëmijëve të mitur (Agimit dhe Albinës) në djep. Apo ai i Shkurte Carës apo Mrika Lokës. etj etj qe jane me mijra

   6””””””””””””””””Nastradini spiuni

   shokeve tip Kasaruho
   Disa këshilltarë të Presidentit të Republikës, Bujar Nissani, rezultojnë spiunë të Sigurimit të Shtetit, ku me raportimet e tyre kanë fikur disa jetë njerëzish. Konstatimi ka ardhur nga shoqata e ish të përndjekurve politikë, me në krye Skënder Tufën, ish-koordinatori i grevës së urisë. Ish të përndjekurit politikë akuzojnë presidentin Nishani, se e ka mbushur institucionin e Presidencës me spiunë të Sigurimit të Shtetit dhe me njerëz me të kaluar të zezë komuniste. Me anë të një deklarate, ata akuzojnë Presidentin se ka dekoruar njerëzit e Sigurimit të Shtetit. Të përndjekurit përmendin edhe një shembull konkret. Bëhet fjalë për Amik Nastradin Kasoruhon, këshilltar i presidentit Nishani, por i implikuar në Sigurimin e Shtetit. Ata deklarojnë se Partia Demokratike është kthyer në një ombrellë e spiunëve. “Mësuam edhe një herë se këshilltari i presidentit Nishani, z Amik Nastradin Kasoruho, ka qenë bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit. Ky person ka marrë dekoratën “Nderi i Kombit” për rezistencë në burgje kundër diktaturës, veprim ky që fyen qindra martirë të vërtetë, të cilët rezistuan realisht e sot ndoshta jetojnë në mjerim dhe të harruar. Për këtë arsye, kërkojmë t’i hapet dosja Amik Kasoruhos dhe t’i hiqet menjëherë titulli që mban padrejtësisht. ky nastradin

   7’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’nastradintelektuali gomari

   pa shtet pa atdhe,pa dinjitet thjesht nje zvarranik forumesh
   ca gjera duhet ti themi sakte SOT kur ajo shoqeri eshte shperfytyruar si as nje komb ne historine njerzore.Atehere kishte diktature qe e pranonte vete DIKTATORI I DASHUR DHE I PAHARRUAR por kisht shtet
   mbrojteje
   arsim
   kulture
   shkence
   mjeksi
   nafte
   krom
   baker
   pyje
   dipllomaci
   plantacjone
   sera
   transport
   hidrocentrale
   bonifikim
   ……..
   po sot????????????????????
   tritol
   ndertim pa leje
   prostitucjon
   hashash
   gomone
   parlamet bordello
   ambsadore porno
   anti urbanistika
   rruget thertore
   enegji e papaguar
   bakri 0
   kromi 0
   vrasje politikanesh
   vrasje oficeresh shiku
   gerdece
   21 janare
   zhdukja e hakljave
   borxhet strasfere
   krimi ne familje
   ……….
   sot shqiperia eshte
   1-shprehje gjeografike qe ruhet nga Nato
   2-merr fryme nga 1.4 miljon shqiptaret e perendimit
   3-eshte regjim ambasdorial qe nga koha e rajersonit
   4- eshte e pushtuar de fakto nga ushtria e drog-diller-ave
   5-ka nje popull sot qe i ka perfunduar shpelarja e trurit
   6-ka nje klase politike qe e ka lene pa pune Asfaline dhe ish UDB
   Nuk do deshiroje njeri te lavderoje ate sistemin para 90′ qe ishte me detyrim percaktim POR TE PAKTEN BANORET E FERMES KAFSHEVE QE JETOJNE SOT NE SHQIPERI TE MOS SHAJNE DJALIN E GJYLOS PA NDERTUAR SHTETIN E SHQIPTAREVE.
   THJESHT KENI KALUAR NGA NJE DIKATATURE NE NJE MONSTRATURE E DROGES DHE E PROSTITUCJONIT POLITIK

   Reply to this comment
  • Daj Vani... December 14, 19:50

   Nese ndonje “patriot kokbosh” deshiron te jape mendime, ai nuk mund te niset kurresesi nga bindja, se ne forume si ky, ai do te gjeje vetem sojin dhe sorollopin e tij. Intelektualet “safi” nuk notojne ne ujra te turbullta !

   Ti more xhaxho, me vjen keq, por s’mund te hiqesh para lexuesit si “patriot” dhe “mbrojtes i fjales se lire”, duke sulmuar verbalisht i pari (e theksoj) te tjeret.

   Mire qe i ve vetes atribute false qe nuk te takojne, por pa piken e turpit ti kerkon te shenjestrosh, te hedhesh balte, dhe t’i kycesh gojen tjetrit. Jo vetem kaq, por si pa gje te keq, guxon dhe i lutesh redaksise qe t’ja refuzojne “gjagji intelektualit” publikimin e komenteve. Kjo qe ti sugjeron eshte komplet absurde!

   Tani lexo pak me kujdes.

   Kafeé Tajvani (forumi) s’mund te mbijetoje aq kollaj pa nastradinat, poetet dhe shahistet e saj… Po si more zullap kerkon t’na i largosh keto “xhevahire”… Tobe strafullah cer’ shejtan milet…

   Reply to this comment
 13. ishte invazion..jo revolucjon December 14, 18:33

  Te nderuar shqipfoles ( ne keto komente sot nuk shikoj ndonje shqiptar atdhetar ose me zor duken)
  Keto qe thote Miranda Vickers (M.V.)quhen perralla me demon-kraci.
  .
  Eshte e vertete se M.V-i eshte me e sakte se debilat e tjere analiste te vendit apo te jashtem por perseri eshte pjese e nje hordhie mediatike qe nuk kane guximin te thone te verteten..e cila nuk do jete e larget dita:
  Mbajeni mend pra:
  SE REVOLUCJONI NUK NDODHI,,,,SE U BE INVAZIONI MEDIATIK BASHKE ME AGERSIONIN E SHERBIMEVE SEKRETE TE ISH ARMIQVE TE SHQIPERISE QE SOT JANE MEDEMEK “MIQTE TANE:
  ..
  Ja disa fakte “bizarre” qe vertetojne invazionin mediatik te koordinuar me AGERSIONIN e sherbimeve inteligjente perendimore
  %%%%%%%
  I
  Kjo vertetohet rreth rrjeshtave 29-30 te ketij artikulli ku thuhet
  .

  Personalisht, unë kam hyrë në Shqipëri nga Hani i Hotit në 1990-ën, me një grup të vogël vizitorësh të huaj, ..fillimisht pjesëtarët e grupit dukeshin arkeologë, natyralistë apo turistë. Por në fund të javës u kuptua se të paktën katër prej tyre ishin gazetarë dhe të tjerët nëpunës të shërbimeve sekrete……c’pune kishin keto spiuna ne Shqiperi ? qe numri i tyre gjate atyre viteve ishte teper i madh dhe teper agersive nen rrogoz
  II
  Me kriminale jane keto rrjeshta ketu poshte ne kete artikull ng afundi ku thuhet:
  Në tetor të vitit 1990 në Londër u mbajt një takim për të biseduar rreth Shqipërisë. Në tryezë u ulën përfaqësues të qeverisë britanike dhe akademikë si dhe ata pak gazetarë që mund të dinin diçka për Shqipërinë.Pas një debati të nxehtë u arrit në përfundimin se për momentin pushteti komunist në vend kishte më shumë të ngjarë të ndodhte një revolucion nga lart, i cili do të ishte më i frytdhënës se sa një revolucion nga poshtë……pra kush qenkan keto ‘GANGLEZE..qe vendosen se cfare drejtimi do behej revolucjoni…prape nuk hoqen dore keto anglezet nga idete dhe menyrat koloniale qe na i shesin per DEMON-KRACI
  ++++++++++++++++
  III
  Qe te gjendet “celesi” i kesaj pune te piste “nga miqte tane” duhet te hapen defteret e takimit te 21 shkurtit 1992 (nje muaj para votimeve demo-kriminale te 22 marsit 1992) midis presidentit te Institutit të Studimeve Islamike në Romë me Nanon-Berishen-Meksin qe per cudi kishin pardesy te bardha dhe canta te kuqe….dhe nje ‘fakir inteligjent” Y.Jasa qe bente rolin e nderlidhsit…Kush sherbim(e) inteligjent(e) ishte pas kesaj Ndyresie ?
  IV
  Ku qendron “dirty job” i miqve tane te sotem (armiq te dikurshem deri ne 1992..ka rendesi e perseris 1992 si vit) dhe i armiqve te Enverit jashte dhe brenda vendit ?
  .
  Koha qe zbarkuan invadoret mediatike dhe agersoret inteligjente..ishte pasi Ramiz Alia kishte pranuar 101% reformen e afruar nga Perendimi qe te liria e shtypit-fese-tubimeve-dhe 20 masave te tjera dhe ne nje fare menyre qe nga me i perndjekuri e deri te komunisti me fanatik ne nje fare menyre ishin per ndryshimin ( jo permbysje shkaterrimtare azemhajdare)
  .
  Koha qe zbarkuan invadoret mediatike dhe agersoret inteligjente..ishte qe me ardhjen e Bejkerit dhe takimi i tij me duar ne qafe me Ramiz Aline ne qershor 1991 supozonte nje armepushim dhe ndeshja 50 vjecare Amerike-Shqiperi u mbyll barazim…..Pra kush jane ata kriminele nazi-biberishiste dhe sot lulbashiste qe si kanibale antikamuniste bashke me enverofagosin Edi Rama po na ushqejne me supen e kockave te vdekura te enver hoxhes ?

  V
  Le te marrim deshmite tronditese KOZMIKE te Izet Haxhise qe ne nje fare menyre tregojne se Amerika dhe Europa e kane dhi punen me Shqiperine?
  a-Pse Euroamerika hesht per krimin terrorist te berishes kunder kontigjentit gjerman ne Rinas ne 1997 qe eshte e dokumnetuar ne shume dokumente dhe video?
  .
  b–Pse Euroamerika mbrojti hapor berishen per grushtin e shtetit te 14 shtatorit 1998 ku shume shtetare shqiptare kane deklaruar me fakte se dipllomate dhe politikane me rendesi ne USA-BE kane bere presion kriminale qe berisha te mos arrestohej
  pra pse Euroamerika mbron hapur sali kriminelin……le ta mbrojne nuk eshte problem por ju lutem ndaloni te shani komunizmin apo fashizmin se berishizmi i juaj eshte shume here me i keq
  VI
  E quaj terrorizem televiziv & mediatik festimin e dhjere te dhjeretoriste te dhjeretorit aq me shume kur krykriminel Luli e ktheu kete muaj ne “BASHOW” qe ne menyre qesharake dhe Donald Lu i thote PD-erave qe ta godasin me pambuk..ashtu si beri Arvizuja me LHL ne nendor 2012 ku qante me “pikellim” se ylli i tij ne ngjitje…e kishte poshtruar..me lejen e tij….
  VII
  Ka ardhur koha qe shqiptaret te mos merren me perrallat e plakes Vickers dhe as me anal-istet shqipfoles apo anglisht foles.
  Aksioma eshte nje dhe vetem nje:
  Ose prangat Serberishes dhe paneli nderkombetar te kerkoje falje per bulldogun e tyre….ose te kthejne permendoren e enver hoxhes….edhe nese nuk kthejne nuk ka nevoje..ai eshte bere nje legjende me permasa boterore nga armiqte e tij

  Reply to this comment
 14. Kungujt qe s'piqen... December 15, 07:15

  O “ditaret” e mi te kulluar…

  Mire qe ripostohni artikuj te disa viteve me pare dhe u bashkangjisni komente pa date, por te pakten mos vazhdoni te KRASISNI sipas midese komente pa zarar. Hidheni ne kosh te plehrave SQEPARIN E NDRYSHKR te “kasapit tuaj shpirteror”.

  Nje gazete e pavarur nuk merret me seleksionimin e opinionit publik. Kaq shpejt i harruat verejtjet dhe keshillat e fundit te ambasadoreve per rolin e rendesishem te mediave te lira ne vend?

  Reply to this comment
 15. Sokol December 15, 20:40

  BUKUR ke shkrujt o shqipe Sharri ,.
  Enver nuk ban me NENA .

  Reply to this comment
 16. Guri Naimit D. December 16, 01:51

  Shkrim i 22 Marsit 2008-
  (-si per sot me c’ka perjeton vendi !)

  Nje koment, per sa flitet ne 31 Komntet:
  “Ramia Alia dhe revolucioni qe nuk ndodhi”.

  *Me indinjate te madhe sa dhimbie,se jetojme ditet me te dhimbeshme dhe te renda te historise se popullit tone;
  -MASAKRA e PA DEGJUAR e GERDECIT=
  Hiroshime.pos kesaj, degjojme dhe ato fjale banale sa dhe percmuese te atij njeriu,qe vetem njeri s’eshte.
  Ai ka humbur kontrollin e vetes e po na turperron kombin..
  -Ju punonjes te medias vizive sa te shkruar,do te ju lutesha,(besoj jo vetem per vete),te mos na e cfaqni te pakten me figure ate, qe na indinjon e shton dhimbjet.

  *Cuditem;-A mos jane zhdukur ne ate katastrofe dhe perfaqesuesit e ketij populli;-Deputetet dhe drejtuesit kryesore te atij kuvendi?!
  * Cudi e paimagjinushme;-Nuk ka ai vend nje perfaqesues te denje dinjitoz burre a grua?!
  *Nuk ka ZERA Naimjane,Noljane, Fishtiane sa Migjeniane?!
  * Ceshte kjo heshtie kur duhet vene duart ne koke,e te ngrihen nga varri Shote Galica e Nene Pashako !(te pakten te na ngushellojne) si “melhem”per kete dhimbie te madhe!
  *Me To- le te ngrihen nga VARRI ku prehen,”28mije te renet e Kombit”-se vendi ka mbetur JETIM !
  ** Ku jane -zemrat e elites VETERNE sa;
  Arresimit, Kultures,shkences Shqiptare, qe si degjojme?!
  **Ku jane;- I. Kadareja,D. Agolli,Xh Spahiu e tj.qe se thone fjalen e tyre..Ku jane?!
  *** Me ne fund-qe eshte kryesoria;- Ku jane NENAR-dhe Motrat Shqitare ?!
  -Ku eshte RINIA,qe brez pas bresi ka BERE histori?!
  SOT i duhet VENDIT-fjala dhe vepra e tyre.
  **** Kaqe i “plotfuqishem”qenka ai pushte Uzrbator,
  sa ti mbylli gojen nje populli te tere?!
  Fatkeqesi KOMBETARE kJO.
  & I lumte per guximin e tij, kryeredaktori Gazetes “Shekulli”trimi Ardian Thano, per kurajon qytetare,pa marre parasysh asgje,pasi ka vene interesat e ATDHEUT para VETES.Atdhetarizem treguar.

  && Ja, shembuj te tille kerkon dita Qe perjetojme!
  Kuvendi eshte pa kryekuvendarin-shikojeni,mos ka kaluar ne asfiksi te pakthyeshme?!
  ***** Me falni o njerez te mire;ZERI atdheut-THERRET!

  Me dhimbie; Golik KOKOJKA.
  VO;
  1- Jo se s’guxoj te therres e shkruaj me EMRIN e NENES,po ky emer qe po e firmos, eshte; ZE Perfaqesues i asaj treve qe ka bere dhe ben DRITE-NAIMJANE ATDHETARE me PERKUSHTIM.

  2-Jua siell identike pas 10 vitesh-botuar ne shtypin e kohe, si te shkruash per ditet qe po perjetojme…!
  per ju te Gazets sone DITA.
  Toronto15-12-2017 Guri Naimit D.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim