Miratimi për rikthimin e vizave nga Holanda, Hysi: Është racizëm

April 17, 2019 21:23

Miratimi për rikthimin e vizave nga Holanda, Hysi: Është racizëm

Vendimi i paralajmëruar i parlamentit të Hollandës për vendosjen e regjimit të vizave me Shqipërinë është trajtuar në studion e Abc News me nënkryetaren e Kuvendit Vasilika Hysi.

Deputetja socialiste Hysi e ka konsideruar populiste dhe raciste, kërkesën e deputetes së djathtë në parlamentin holandez. Sipas saj deputetja i përket një partie që është kundër emigrantëve

Deputetja përfaqëson një parti të djathtë, e cila ka në programin e vet kundër emigrantëve. Është e drejtë e çdo deputeti holandez, shqiptar të kërkojë mocion, debat, peticion. Por nëse do të vlerësojmë nëse Shqipëria e meriton pezullimin e vizave nuk është parlamenti holandez që vendos nëse Shqipëria  e meriton apo jo pezullimin e vizave ka një procedurë të caktuar në KE.

Ne duhet të sqarojmë qytetarët për mjegullnajën. Ne flasim me fakte me gjuhën e fakteve jo vetëm të qeverisë shqiptare, por edhe holandeze.

Të etiketosh gjithë shqiptarët, është një kërkesë e dëmshme, sepse është populizëm, racizëm.

Ka krim të organizuar. Ka pasur dhe ka kërkesa për azil,  por kur vendoset për vizat ka disa kritere.

Mua më shqetëson populizmi, ksenofobia dhe racizmi dhe në një vend si Shqipëria ku kemi shumë djem e vajza që jetojnë e punojnë me ndershmëri, kanë paguar, investuar dhe janë integruar dhe për shkak të disa personave me precendetë që përbëjnë 0.2 % të statistikës”.

v.l/ Dita

April 17, 2019 21:23
Komento

11 Komente

 1. Alba April 17, 21:45

  Kam shume respekte per kete zonje! Ju uroj gjithe te mirat!

  Reply to this comment
 2. Afp April 17, 23:10

  Hollandezet dhe francezet Jan me antishqiptaret ne Europe legenat e Kane mbushur Vend me Arab dhe bythzite dhe e keqja Jane shqiptaret o shkerdhata na keni vetem inat o legena race e poshter ju shkerdhefshin arabt dhe zezakt jua bojne mire Juve e patè edhe me notre dam dhe rreziku Jan shqiptaret mjaft o bythqire

  Reply to this comment
 3. Adih April 17, 23:26

  Ju politikanet shqiptare z Hysi e keni fain .Dhe mos jep statistika me 0.2 % .Shume shqiptare po lozin drogen ne hollande. Duhen te boshatisen magazinat ne mbare shqiperine qe jane plot me droge .Shume shqiptare te mjere e te varfer po kerkojne azil politik per te mbjetuar po largohen nga shqiperia .Rinia e jone nuk shikon drite ne fund te tunelit ,i ka humbur me te drejte shpresa dhe prespektiva .Vetem ne faqen e sotme te gazetes prestigjoze te pa mvarur DITA ,jane dy habere me pislleqe per fain e politikes .
  E para ,po paguajme me taksat tona ,per nje vend pune dy here rroge ?Dhurate nga ju politikkanet .
  Dhe e dyta ,po paguajme me pa te drejte, po me taksat tona demshperblimet te unaza e re ,e per cfare ,per zaptuesit ,hajdutet e trojeve qe kane shkelur ligjin ,duke paguar ne fakiret me taksat tona .Deri kur ,? a eshte e drejte ,per cfare jeni ju politikanet ?,cfare pergjegjesie mbani ? kush e ka fain ?,deri kur do vidhet populli diten per diell? .Ne qofte se nuk e kuptoni qe po varrosni ekonomine ,hapni krahun z Hysi ,ka te rinj plot shqiperia qe kane studiuar ne perendim ,e qe te drejtojne me mire se ju Shqiperine .

  Reply to this comment
 4. bart72 April 18, 00:24

  Po moj Po merumi me Droge e kriminela dhe ja u ka fajin Hollanda hahahhha

  Reply to this comment
 5. Lili April 18, 07:13

  Jo,eshte e drejta e cdo shtetit ,qe i thot vetit shtet! Edhe cdo shtet mbron vetin e interesat e qytetareve te vet,qofte per shitjene kanabisit ku po i beni konkurence,e jo si ju qe e keni bere Shqiperine han pa porta per cdo horr e pedofil!

  Reply to this comment
 6. Lili April 18, 07:24

  Mos u bene fyese per holanden,se vendos e mire holanda! Per veti po edhe n’evrope se ajo evrope mezi pret te kete nje shtet qe hap kete debat…Mos mendon se keni shume perkrahje n’evrope perkundrazi,cdo dite jeni to humbur pika. Me keso deklarata idiote ,qe tregojne se ju kur nuk reflektoni e kur nuk fajsoni vetvetin per gjendjen,per punet e kryera e per punet e pakryera nga ju, per horrleqet e juaja qe po detyrojne shqiptaret me u be ´kriminelà sepse detyrimisht duhet te shkelin ligjet duke qendruar ne te zeze me nje kafshat buke,kur ju u shisni mend e mode politikaneve te evropes ..
  Pffff si nuk ju vjen turp! Ju duhet te mbyllni gojen nje here,te filloni te punoni pastaj per pse po largohen shqiptaret per 200 euro,se me kaq do ishte nderpre emigrimi sipas studimeve, Ju 200 euro i shpenzoni ne dite vetem per look e per dieta,pra mbyllni gojen bile e mos na turperoni ma shume se jeni turpi ju i ketij kombi,jo rinia qe po kerkon me ik prej jush e me gjet shpetim per jeten e tyre neper bote per faj te juaj.
  Mbyllni gojen bile,o horra. O turpi i ketij kombi,se jeni bere ma zi se ai gabeli qe ka lye bythen me t’lyn kur ka ra ne gjypin e t’lynit.

  Reply to this comment
 7. Lili April 18, 07:27

  Holanda ka vepruar keq.
  Lusim holanden e gjithe evropen per nje gje: me u vu viza vetem politikaneve e oligarkeve tone,se krimin e kane te vendosur nga keta si ne shqiperi si jashte saj

  Reply to this comment
 8. Xha Suloja April 18, 08:51

  I lini fjalet. Nxirrni ligj ku cdo shqiptar qe denohet per vepra te kundraligjshme ne cdo shtet te huaj, krahas denimit qe i jep shteti ku kryen veprim te paligjshem, do te denohet edhe ne Shqiperi per “Prishje te imazhit te shqiptareve” nga 3 deri ne 7 vjet.
  Keshtu zgjidhet problemi. Ndersa per Shtetin e Hollandes , nese vertetohet se ka lidhje miqesie me Lulin, luli te akuzohet per tradhti kombetare. Hollandes ti behet e qarte se nese vepron me racizem, ti thuhet se mund te shkojme deri ne heqje te maredhenieve diplomatike. Nuk na duhet Europa nese ajo bie ne nivelin e lulerave apo salinjeve. Kaq. Fjalet, mburrjet, shpresat dhe deshurat jane per tu hedhur ne kodh. Te veprojme si shtet me ligje dhe jo me tha e te thashe.
  Xha Suloja

  Reply to this comment
  • am April 18, 09:26

   Evropa ku po shkojme respekton te drejtat e njeriut dhe ligjet prandaj quhet civilizim. Qysh u denoka njeriu dyfish. Per keto ligjesh portat i ka hapur arabia saudite jo evropa e lire. Trulesh

   Reply to this comment
 9. am April 18, 09:23

  Nuk eshte degjuar ndonjehere qe nje vend te beje nje ligj kunder dhe veçmas per nje etni apo nacjonalitet , pervecse nazistet me cifutet ne kohe te hitlerit. Kjo eshte cmenduri dhe marrnia me e madhe eshte nga ata shqiptare qe e justifikojne kete dhe thone qe hollandezet kane te drejte. Po si skeni turp, a keni dinjitet a skeni?! Ky eshte sulm mbi gjithe shqiptaret pa dallim. Eshte denim per ata qe nuk duan tja dine fare ca bohet aty ne tirane. Edhe per kalamajt qe kane lindur jashte shqiperise. O tulla. Po gjakun uje e keni ore?

  Reply to this comment
 10. Messerschmitt April 18, 10:34

  KY NUK ESHTE RAZISEM !!!

  Hyska dduhet ta pranoje qe ose nuk ben sikur nuk di ose nuk merr vesh me verte per kete pune si politikane pra eshte nje tyryfycke qe ben vetem gla gla gla per nje post Politik me te cilin mud te vjedhe pak sa per lezet pa e kapur njeri gjasme !

  Jo rastesisht dalin hollandezet me te Tilla gjera ne nje kohe kur ne backgraundin evropian po merren vendime te rendesishme per fatin e shipqrise dhe shqiptarve me nje fjale do fute shqiperia ne EU apo jo dhe jane pikerisht ato vendet e medha si Franca e Gjermania qe nxjerrin Zarin e vogel Hollandes perpara pra hedhin hollandezi dhe fshehin doren ….nga ana tjeter Politika shqiptare i jep kesaj strategjije antishqiptare te gjitha prava qe i duhen atyre per kete antishqiptarizem ne tavoline.

  korrupsion, degradim asozial, dorzim mandatesh pra shkattrim institucionesh demokratike, kriminalitet absolut me lidhje internacionale

  pra hyske ose fol tamom ose mos fol fare !!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim