Miratohet në Kuvend projektligji i pakicave kombëtare

October 13, 2017 22:04

Miratohet në Kuvend projektligji i pakicave kombëtare

Mbrëmjen e sotme në Kuvendin e Shqipërisë është miratuar në parim projektligji për pakicat kombëtare i cili u diskutua pas shtyrjes së seancës së djeshme.

Ky projektligj u votua me 117 vota pro,dhe një kundër. Vota kundër ka qenë e kreut i PBDNJ, Vangjel Dule.

Drafti parashikon njohjen e pakicës bullgare si minoritet, të cilët do kenë të njëjtat të drejta si 8 pakicat e tjera kombëtare si ajo greke, maqedonase, vllahe/arumune, rome, egjiptiane, malazeze, boshnjake, serbe.

October 13, 2017 22:04
Komento

6 Komente

 1. karamahmuti i albanis October 13, 22:41

  Dje bera nje koment dhe ju nuk e cfaqet ,si duket nuk ju pelqeu…
  Ju lutem na thoni sa shqiptar te vertet ka ky vend dhe a perbejme ne shqiptaret e vertet pakice kombetare.
  pakicea sa te duash qe nga magjypet deri tek greket e dules qe duan nga nje pension qyl nga greku dhe ceshte me e cuditeshme kerkojne edhe himariotet e narqotet apo edhe ndonje tropojan i saliut.
  dhe se fundi na dalin edhe myslymanet sumeperpjete qe na kan mbush vendin me xhamira,qe na qenkan turq dhe urrejne edhe skenderbeun se ka luftuar vellezerit e tyre.
  pra duke logaritur gjithe keto pakica,sa ngelemi ne qe nuk pretendojme se jemi te nji kombesie tjeter,ne qe skemi ndruar fe dhe emer ndonjeher….
  ju lutem na shpallni edhe ne pakice more horra parlamentar

  Reply to this comment
 2. mirel October 14, 00:02

  Dulja eshte me patriot grek se jane shqiptaret per Shqiperine
  Te thuash tradheti eshte shume pak
  Sa fillon parlamenti i ri dhe miraton nje ligj copetimi te Shqiperise.
  Pakicat do kene, dhe kane dy pasaporta
  Nderkohe Kuvendi mohon te jape pasaporta shqiptareve te Kosoves.
  Ne vendin e tyre dhe me shumice kombetare, shqiptaret trajtohen si pakice etnike dhe jo si shtetformues.

  Reply to this comment
 3. Irakli Ndrenika October 14, 12:40

  Geeky ka 10 vjet qe nuk hep pensione

  Reply to this comment
 4. fshatari pafshat October 14, 14:51

  vllaho/aremenet nuk jane pakice ose minoritet, porse jane vecse pasardhesit me te kulluar te Ilireve, Arberoreve, Shqiptareve te djeshem dhe te sotem. Kjo eshte nje konsiderate e bazuar ne studimet me te fundit, studiuesve te huaj, permbledhura ne botimin “Te emertoshe dhe te Klasifikosh ne Ballkan”.
  Miratimi i Ligjit qe njeh 9 minoritete eshte prangosja e fundit qe i behet Shqiperise ne prag te antaresimit ne BE, dhe ne te pritmen pa te ardhme jetegjate (fatkeqesisht) te BE. Kur BE te jete shperbere, do te filloje edhe shperberja perfundimtare, e rigjenerushme, e Shqiperise. Dhe kjo drame do te kete per deshmitare te gjalle, si spektatore, vetkrijuesit e drames ne fjale, etj., etj.
  E dua nenen
  per burra te tjere,
  Sepse babane
  Me kohe
  Ne koke
  E kam dhjere.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?