Miratohet pr/ligji, Shqipëria njeh pakicën bullgare si minoritet

October 10, 2017 16:29

Miratohet pr/ligji, Shqipëria njeh pakicën bullgare si minoritet

 

Komisioni parlamentar i Ligjeve ka miratuar projektligjin për pakicat kombëtare.

Një prej pikave të rëndësishme të këtij ligji është njohja e pakicës bullgare si minoritet.

Ligji i vjetër për pakicat njihte si minoritet vetëm maqedonasit, ndërsa tashmë statusin e minoritetit do ta kenë edhe ata të cilët janë deklaruar si bullgarë.

Pakica bullgare jeton kryesisht në zonën verilindore dhe juglindore.

Pas miratimit në komisionin e ligjeve, projektligji do t’i kalojë seancës së Kuvendit për miratimin përfundimtar.

Aktorë të ndryshëm në Bullgari kanë kohë që flasin për një minoritet në Shqipëri, por projektligji i fundit i vë kapak kësaj çështjeje, ndonëse ai ka shumë rëndësi për një pakicë tjetër si vllahët, apo serbët.

Këta të fundit në një numër shumë të kufizuar dhe që janë dëgjuar për herë të parë publikisht gjatë qeverisjes së Sali Berishës.

 

October 10, 2017 16:29
Komento

11 Komente

 1. anticensurë25642654 October 10, 16:57

  hej a nuk i bini shkurt këtij muhabeti.
  quajini shqiptarët pakicë kombëtare dhe VK sorrollatjeve tlart e posht!!

  Reply to this comment
 2. PRESIM TE SHKUNDET PS-ja NGA PLEHU I FATOS NANOS October 10, 18:26

  Ky eshte haraci qe Shqiperia i paguan kurves Europe , per te shtuar shpresat per celjen e negociatave ! Nje pisllek te tille beri edhe bajraktari i Vicidolit me Cekine , kur tentoi te dorezonte kerkesen per te aderuar ne BE, dhe si cmim pagoi OSHE-ne dhe , pas prishjes se marreveshjes me CEZ-in shteti yne pagoi nje gjobe te majme (rreth 100 milion euro) , qe ende nuk e kemi shlyer plotesisht . Kalvari nuk mbaron me kaq , ne se hijenes se Jugut , Greqise nuk do t`i falen me qindra km2 det , te legjitimohen vorrezat e ashtuquajtura te ushtareve greke ne disa rrethe te vendit , si dhe t`iu premtohet kellirave greke , qe te mbahen me shprese , se nje dite mund te diskutohen e rivendosen edhe kufijte tane tokesore me ta ! ! ! Vetem atehere mbase mund te celen negociatat , per t`u vene ne diskutim edhe vete sovraniteti dhe integriteti territorial i vendit , duke e kthyer hapesiren shqiptare aq sa kerkonte te mbreteronte ne kohen e tij famekeqi Esad Toptanji !
  Tregues kuptimplote jane edhe perpjekjet e BE-se , bile kusht i pa diskutueshem , per te xhvatur edhe nje ngaster tjeter te trojeve shqiptare ne favor te minishtetit Mali i Zi , si shperblim qe pranoi te hyje ne NATO dhe ne BE ! Pra faturen gjithmone ta paguajne shqiptaret !
  Te tille jane politikanet tane . Duam apo nuk duam ne , Aii qe ua vinte kufirin tek thana kujtdo qofte , nuk jeton me dhe kushedi ne se do te mund te nxjerre ky vend , ndonje tjeter si AI !

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 October 11, 07:45

   “Ky eshte haraci qe Shqiperia i paguan kurves Europe , ”
   ka gra që për bukën e gojës janë të detyruara të hapin këmbët!!ka të tjera që i hapin për kënaqësi dhe me këdo!
   të njohësh pakicat kombëtare nuk është gjë e keqe,bile është nder për shqipërinë,por të njohësh si minoritet çdo lloj grupi njerëzish më duket pak si ndyrësi ballabanësh!!
   në zvicër,gjermani,angli,turqi,pra në shtete me të cilët nuk ndajmë kufij shtetëror,ka më shumë shqiptarë se sa këta bullgarët e pretenduar,por askujt nuk i shkon në mënd të kërkojë njohje si pakicë kombëtare!!
   halabakët tanë të politikës për të mbajtur karriken të ngjitur pas bythe me brumë janë të detyruar të bëjnë çdo kurvëri,çdo pelivanllëk!!
   gjithnjë në dëmin tonë!!

   Reply to this comment
 3. SHQIPTARET - PAKICE KOMBETARE NE SHQIPERI ! October 10, 18:36

  Pse Shqiperia te mos njohe edhe minoritet rus , me gjithe ato gra ruse qe u martuan me shqiptare… ?
  Po sa kineze punojne e banojne tek ne , bile ne mes te Tiranes , perse te mos njihen per minoritet ?! Pse , mos jane me pak se ata qe e quajne veten bullgare apo serbe?
  Pse kini frike , more politikane vule humbur ?! Greqia nuk njeh asnje minoritet , bile nuk ka firmosur as konventen per minoritetet dhe i tund kembet Europes , kurse juve u dridhen gjunjet ?!

  Reply to this comment
 4. DASHAMIRESI October 10, 18:46

  Vitin qe vjen , Bullgaria do te kerkoje prej nesh , hapjen e shkollave per “minoritetin” bullgar ” , kudo qe do te vetedeklarohen si te tille , qofte dhe 5 familje dhe te gjitha ato , te qena e te pa qena qe degjojme cdo dite nga tellallet e kishes dhe shtetit Grek ! Kurse ne , te na rrojne politikanet tane monstra te verteta , qe per te ruajtur pushtetin dhe privilegjet qe rrjedhin prej tij , i lidhin kembet ketij populli , duke e lene litarin jashte varrit , per ta paguar shtrenjte e me shtrenjte , brezat qe vijne !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 5. perkthyesi October 10, 19:45

  Minoritet bullgare ne Shqiperi! Hera e pare qe e degjoj! Na e spjegoni ju lutem, pasi cudite ne kete vend nuk paskan te sosur! Me kete tendence, jam krejtesisht i sigurte se pas disa dhjetra vitesh, shqiptaret do te behen pakice kombetare! O deputete dhe politikane delenxhinj, ne se jeni te lire dhe nuk po beni ndonje korrupsion, hapni gojen dhe na e beni te ditur, c’eshte kjo zhurme per kete problem?

  Reply to this comment
 6. Bardhi Tolabi October 11, 00:03

  Une do te pranoja egzistencen e ketij minoriteti,por para se ta beja kete,do te beja nje census ne keto zona qe pretendojne se jane te tille.Kete census ta kryente Shqiperia dhe te kishte vezhgues Bullgare e Maqedonas,sepse te tillet nuk duhet te jene edhe pakice Bullgare dhe pakice Maqedonase.Me sa di ne zonen e Liqenasit,(Pustecit),nje pjese e mire e tyre kane pasaporta Maqedonase.Une besoj se,kjo pakice,eshte Bullgare dhe jo Maqedonase,sepse rreth 70 vjet me pare,nuk njihej nje shtet Maqedonas dhe popullsia e sotme e vet Maqedonise quhej Bullgare.Ky census,ne fund le te percaktoje se kujt i takon kjo pakice..Per reciprocitet Bullgaret duhet te njohin dhe minoritetin tone ne Bullgari…

  Reply to this comment
 7. Niku October 11, 04:27

  Une jam nje nga ata qe u ndrohet etniciteti nga shqiptar ne bullgar dhe per kete bej me faj kete klase politike shqiptare. Nuk ka asnje dokument qe zona e gollobordes te jete bullgare. Kombesia nuk percaktohet nga marja e pashaportes apo emrat qe kane mbetur nga pushtimet sllave, por percaktohet nga historia, pra shkencerisht. Edi Rama dhe te tjeret do te mbeten ne histori qe na ndruan etnicitetin ne kundershtim me historine dhe deshiron tone.

  Reply to this comment
 8. Dielli mbi Korab October 11, 11:45

  Ne Shqiperi ka ose bullgare ose maqedonas.Jo te dyja sepse do kjo gje do te ishte absurde.
  Un mendoj se ka vetem pakica bullgare se vet maqedonasit jane ne te vertet bullgare

  Reply to this comment
 9. rama October 12, 22:22

  keta qe shkruajne per kete minoritet jane vetem rracista qe nuk i duhen ketij vendi. prandaj shqiperia ka dal nga ejkulibri nacjonal se merimi me te tjeret ven te meren me veten o shqipetar te marr. ata jane bullgar.

  Reply to this comment
 10. goranja October 18, 21:53

  Si shumeee po ju flitetttt ckeni ju ore kur ato qe jan ne kte pakice e pranojne ca ju dhemb juve apo pse do hyjne ne europe para shiperise ju vjen inat

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim