Mish i infektuar lope në Poloni, Europa në alarm, përfshirë Shqipërinë

January 27, 2019 19:54

Mish i infektuar lope në Poloni, Europa në alarm, përfshirë Shqipërinë

Një video që është filmuar në Poloni ka ndezur alarmin për mishin që konsumohet në të gjithë Europën, përfshirë edhe Shqipërinë, pasi tregon se lopët jashtëzakonisht të sëmura janë kontrabanduar në një thertore dhe shiten pa inspektim dhe vulë veterinare.

Gazetarët e “Superwizjer”, një program televiziv hetues polak transmetuan në kanalin e lajmeve TVN24, pamjet nga thertorja polake, pasi një prej gazetarëve i infiltruar që punoi fshehurazi në thertore për pothuajse tre javë, siguroi videon.

Polonia është një nga eksportuesit më të mëdhenj të mishit të BE, me produkte që gjenden edhe në tregun shqiptar, ndaj pamjet nga thertorja në rajonin qendror polak të Mazovisë janë kthyer në shqetësim madhor, pasi duket qartë se lopët janë aq të sëmura sa nuk janë në gjendje të dalin duke u zvarritur nga kamionët dhe në thertore përdoret një çikrik, me litarë të lidhur rreth brirëve apo këmbëve të tyre për t’i ngritur ose tërhequr.

Sipas “The Guardian” masakra e lopëve të sëmura duket të ndodhë gjatë natës pa asnjë zyrtarë veterinar në vend, një tjetër kundërvajtje e standardeve themelore. Punëtorët në thertore duket se heqin prova nga kufomat si plagët e presionit të gjakut dhe tumoreve që tregojnë se lopët kanë qenë të sëmura dhe të shtrira për ditë të tëra.

Ekspertët që kanë parë videon thonë se kjo ngre mundësinë e rreziqeve serioze të shëndetit dhe i kanë bërë thirrje qeverisë polake të veprojë shpejt për të njoftuar të gjitha shtetet e tjera evropiane.

Chris Elliott, profesor i sigurisë ushqimore në Universitetin e Queen në Belfast dhe themelues i Institutit për Sigurinë Globale të Ushqimit, i cili udhëhoqi rishikimin e pavarur të qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar për sistemet ushqimore pas skandalit të kalorësisë 2013, i tha Guardian: “Nëse ka ndonjë dëshmi se ky mish ka dalë nga Polonia, atëherë do të ketë potencial për një vigjilencë të sigurisë në mbarë Evropën, me përfshirjen e shumë agjencive rregullatore dhe potencialisht forcave policore nga e gjithë Evropa”.

Në 2017, sipas shifrave më të fundit të UN Comtrade, Polonia eksportuar më shumë se 415 milion kg mish viçi, me vlerë më shumë se 1.5 miliardë dollarë. Shifrat e HMRC për atë vit tregojnë se Britania e Madhe, një nga tregjet më të mëdha të Polonisë për mish, bleu 16 milion kg viçi (të freskët, të ngrirë dhe të brendshmet), me vlerë 64 milionë dollarë.

v.l/ Dita

January 27, 2019 19:54
Komento

5 Komente

 1. ..... January 27, 21:01

  Eh Ky Mishi hallall !

  Reply to this comment
 2. MH January 27, 22:47

  He a ju pelqen sistemi kapitalist.Keto pislleqe nuk ndodhnin asnjihere ne ate monist.
  Monisti vriste duke i vendos para gjyqit njerzit qe shkelnin ligjet qe donin sabotimin e rendit.Por kurr e kurres qe te jepnin prodhime te tidha qe jo vetem semundje por dhe shuarje jete duke shpenzue edhe ato mjeran lekesh qe djersitni per te mbijetu.
  Ku jane censhurranet,intelektualet e tipa te tjere qe iu ka ardhe dita te llapaqenin me goje si pordhat qe nxjerr bitha.Keto paqin faqen e zeze ma te zeze se fundi i bythe kusise.
  Me vjen keq per rinin e sotme qe i propgandojne mjeranat per sistemin monist si nji sistem nga ma negative.Ne qe komentojme shkruajm vetem rrealitetin.Ai sitem teper human nuk do perseritet ma dhe kjo asht fatketqsia qe rinia e sodit nuk do e kuptoj.Ne e perjetuame.Ishte sistemi qe gezonte qetesi absolute ne gjithe teritorin brenda piramidave.Persosmeria nuk ka fund.Si cdo menyre jetese apo sistem shoqerore ekzistojne edhe ane negative.Bor bilanci anon shume e ma shume ne anen pozitive ne ate sistem qe u shue.

  Reply to this comment
 3. Mbaje me shkume January 27, 23:42

  Mos u beni “merak” per Shqiperine, kemi kontroll te sigurt veterimar as nje mize nuk mund te kaloj, shikoni vendet e tjera si Anglia, Italia, Greqia, Suedia, Gjermania etj mos u ndodhe gje, qe kane qeveri mafioze dhe vetem ja “fusin” sa krahu i perthyer dysh qytetareve te tyre.

  Reply to this comment
 4. E VERTETA January 28, 10:30

  0k

  Reply to this comment
 5. Doni apo nuke doni ju o mije kenetash e mizakali,Drejtesia do te BEHET....... January 28, 14:02

  O komentues,shqiptaret kane vite qe gelltisin ushime te tejngopura me hormone e kimikate te demshme per jeten nga fermeret brenda,e bizneset me miellin e produktet qe vijen nga serbia,kurse ju vazhdoni me fanatizem te lartesoni bindjet e tuaja prej injorantesh,pasoje e skllaverise moderne,pra e pastrimit te trurt nga lidershipi politik bastard shqiptare deri m tani.Turp e marri sebashku kure vahdon ti biesh fyellit te jashteqitjes shqiptare ne dite e vite.Bota e medja i denoncon,kurse ju vazhdoni me patruesi ti beni avokatine djajve.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim