Mitropoliti grek: Rama synon dehelenizimin e Himarës

July 19, 2016 18:36

Mitropoliti grek: Rama synon dehelenizimin e Himarës

Kleriku i lartë i kishës ordodokse greke sulmoi ashpër kryeministrin shqiptar Edi Rama, në lidhje me qëndrimet e tij ndaj Greqisë. Mitropoliti i Dropullit, Pogonit dhe Konicës, Andreas, ka bërë disa deklarata që janë botuar në të përditshmen “Estia” dhe që janë pasqyruar në disa media të tjera greke.

“Një sulm i ndaj Greqisë ka nisur nga Kryeministri shqiptar, Edi Rama, duke i përshkruar problematike marrëdhëniet shqiptaro-greke. Prandaj, Edi Rama duhet të lejë mënjanë guximin dhe paturpësinë. Do apo nuk do, Epiri i Veriut, herët a vonë, do të bashkohet me Greqinë. Duke folur me ambasadorët, zoti Rama i ka imponuar Greqisë përgjegjësinë e plotë për grumbullimin e kaq shumë problemeve”- thotë mitropoliti.

Më poshtë janë disa përmbledhje nga deklaratat e tij:

 • Në qoftë se marrëdhëniet greko-shqiptare janë, sipas zotit Rama, më problematike për Tiranën, fajtori i madh është Shqipëria
 • Për shkak se jo vetëm që nuk i respekton të drejtat themelore të njeriut të grekëve të Epirit të Veriut, por po konfiskon pasuritë e minoritetit për dehelenizimin e Himarës
 • Refuzon me kokëfortësi për të mbledhur dhe për të varrosur eshtrat e oficerëve grekë dhe ushtarëve heronj, siç refuzon me kokëfortësi ngritjen e varrezave ushtarake greke në Korçë.
 • Paturpësisht ka propoganduar të ashtuquajturën “Shqipëria e Madhe” dhe qarkullojnë harta të Florinës, Kosturit, Janinës dhe Artës dhe Prevezës, të cilat “bien” në … Shqipëri./Shqip
July 19, 2016 18:36
Komento

9 Komente

 1. DETARI @ July 19, 19:02

  e nxorri tentakulen armiku i betuar i vendit tim,ai dhe parardhesit e tij qe nuk lejonin gjuhen tone amtare te shkruhej ,madje edhe te flitej !
  Keta nuk duan reforma drejtesie ne Shqiperi , qe pinjollet e tyre te bluajne zemren e vendit tim !!!!
  Heeeeeeeeeeeeeeeejjjjj, mjekrosh i felliqur ;ketej nga ne i thone ;NDALU BEK SE KA HENDEK !
  Koha juaj…..fatkeqesishte per ju ka mbaruar prej shume vitesh,por shpresat tuaja ishin,BERISHET,BASHET,BUSHATET, LJUBONJAT,ZHEJT E CO&!

  Reply to this comment
 2. petrit July 19, 20:40

  Shko mor Gjytyrym shiko punet e Kishes ,

  Reply to this comment
 3. Niku July 19, 21:33

  Si nuk kane turp keta prifterinj greke qe nuk meren me punet e zotit por bejne politiken me te ndyre duke futur percarje ndermejt dy popujve, shqiptar dhe grek. Historia thote qe Epirotet ishin paraardhesit e shqiptareve te sotem, ose toskeve. Greqia i ka hedhur syte ne Epir vetem ne keta 200 vjetet e fundit me ane te ketyre prifterinjve, duke hapur kisha, duke mos lejuar shkolla shqipe dhe duke tjetersuar shqiptaret ne greke. Nuk duhet ndenjur indiferente ndaj klithmave te ketyre prifterinjeve, por duhet te demaskohen me te gjithe menyrat.

  Reply to this comment
 4. Arber Iliri July 19, 23:52

  Ik ore mjeker mut.Ne vend qe te thuash se ka te drejte se vendet qe shenon si shqiptare kane qene te tilla deri sa shqiptaret luftuan per te cliruar Greqine dhe ja futen vetes, ne shekullin e 19 dhe fillimin e 20 ne Parlamentin grek ju kishit dy gjuhe qe mereshit vesh shqip dhe greqisht.Kjo nuk eshte doker nacionaliste por e vertete historike.Beni pordhe kot per Himaren, pa le Korcen e Gjirokastren.S’u vjen turp.Harrojeni Shqiperine e izoluar, te dobet apo te shitur nga lideret e vet.Ka fillu nje epoke tjeter, eshte epoka e se vertetes.Shqiperia e zhvilluar do te ndihmoje edhe Greqine te ndroje mentalitet edhe Serbine dhe atehere do te na falenderoni nuk do te thoni budallalleqe te tilla.

  Reply to this comment
 5. Tina July 20, 01:39

  Kisha nukm ka pun eme politiken dhe me tokat. Kjo eshte e paprecedente. Keta prifterinj sillen si Hitleri duke deklaruar tokat e Shqiperise si te Greqise. Epiri ka qwene dhe eshte shqiptar derin ne Arte more mjeker cjap dhe nuk e luan njeri kete.

  Reply to this comment
 6. Tina July 20, 01:39

  Kisha nuk ka pune me politiken dhe me tokat e nje vendi. Kjo eshte e paprecedente. Keta prifterinj sillen si Hitleri duke deklaruar tokat e Shqiperise si te Greqise. Epiri ka qene dhe eshte shqiptar deri ne Arte more mjeker cjap dhe nuk e luan njeri kete.

  Reply to this comment
 7. maks July 20, 09:54

  qeveria shqiptare duhet ti perzere te gjith prifterinjt grek qe nuk merren me punet e zotit por merren me politik dhe percarje te harmonis te kombit shqiptar

  Reply to this comment
 8. faja July 20, 11:12

  Fuck kishen greke të djajve!!

  Reply to this comment
 9. Alban July 20, 16:34

  Janë të idhët këta duhet me pas kujdes

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*