“Çmendet” Mitropoliti i Konicës: Të shpëtojmë nga barbarët shqiptarë, Greqia të çlirojë “Vorio Epirin”

October 31, 2018 21:14

“Çmendet” Mitropoliti i Konicës: Të shpëtojmë nga barbarët shqiptarë, Greqia të çlirojë “Vorio Epirin”

Vrasja e 35-vjeçarit grek Kostantinos Katsifas, ka sjellë një sërë reagimesh nga aktorë të ndryshëm. Mes tyre është edhe Mitropoliti I Konicës, Konstantinos Andreas, i cili i bën thirrje shtetit grek të ‘ndërhyjë’ për të çliruar “Epirin e Veriut”.

Në letrën e tij thuhet se “shqiptarët e urrejnë helenizmin”, ndërsa shton se, “Pavarësisht se sa shumë përpiqen shqiptarët, helenizmi i Epirit të Veriut nuk do të çrrënjoset”.

Ne të gjithë mendonim se krimi i fundit i shqiptarëve do të ishte ai i vrasjes së katër të rinjve nga Aliko, më 12 dhjetor të 1990. Por shpejt instikti nxorri në pah terrorizmin e ri shqiptar dhe krimin kundër grekëve në Veri. Kështu në gusht të 2010 u vra Aristoteli Goumas nga Himara, vetëm se fliste greqisht”, shprehet Mitropoliti i Konicës siç raporton Newsbomb.al.

Dhe tani në 28 tetor 2018 vritet Kostandin (trimi) Kacifa, nga Bularati i Gjirokastrës, sepse ngriti flamurin grek të madh në varrezat e ushtarëve heronj grekë. Tani shqiptarët vazhdimisht pretendojnë njëmijë justifikime për të mbuluar krimet e tyre. Ne i bëjmë thirrje shtetit grek dhe autoriteteve të insistojnë në sqarimin e krimit.

Në mënyrë që të ndalojnë fatkeqësitë në Epirin e Veriut nga shqiptarët e paskrupullt, duke iu drejtuar të gjithë grekëve i bëj thirrje që të kuptojnë, se zgjidhja e vetme për të shpëtuar grekët nga vendi barbar fqinj është vetëm një: BASHKIMI I EPIRIT TË VERIUT ME GREQINË”, thuhet në letrën e mitropolitit.

 

 

v.l/ Dita

October 31, 2018 21:14
Komento

23 Komente

 1. prifterinjte grke ,jane nji Bande Terroristesh orientale October 31, 21:20

  i qenka ndezur keq suma partnerit te janullatos

  Reply to this comment
 2. mirel October 31, 21:38

  Mos harroj Ramiu ta pagezoje dhe te ky Zahon, sic e pagezoi te Janullatos, dhe Linden aty ta coje kur te kendohen ungjillet krishterore, me shall te zi ne koke..
  e solli sherrin Ramuti ne Jug, ne vazhdojme me lapidaret greke.
  te lumte Ramut, ja arrite paqes me Greqine

  Reply to this comment
  • Tani October 31, 22:43

   Mirel c’pate me Ramen? Ne kohen e dobicit te Vicidolit terroristet greke na vrane oficere e ushtare ne kufij, ndersa tani qe forcat speciale i treguan vendin terroristit grek ti hidhesh kunder Rames! Shume e cuditshme! Vazhdo lef edhe ti ne sinkroni me mediat sllavo-serbe.

   Ndersa per kete mjekroshin me veladon te zi, ky nuk ka mundesi te jete prift. Vetem njeri i fese nuk mund te jete ky! Nje njeri qe ben thirrje per lufte, dhe qe pretendon se zbaton keshillat e Krishtit i cili pranoj te gozhdohej ne kryq dhe te mos protestoje ndajn atyre qe e vrane, kyb eshte terrorist. Terroristi me veladon do ta gjeje nga te tijet. Dikush do tja fuse plumbin ne koke nje dite sepse Perendia nuk te lejon qe te beshb thirrje per lufte dhe te vrasesh ndersa predikon paqe ne Kishe. PFtuu Ky mbeturine terroriste meriton nje peshtyme ne fytyre!

   Reply to this comment
  • nik October 31, 23:51

   E gjithe kjo zullumnaje eshte pasoje e papjekurise dhe e politikes feminore te Kryeminstrit qe kemi ne shqipertaret qe lejoi greket qe te bejne varrezat ne token shqipetare. Shikojini parrullat e Grekeve kerojne autonomi per Vorio Epirin e pastaj pavaresi e aneksim territori. Nuk ka tradheti me te madhe se kjo qe te dhurohet greqise toka shqipetare.
   Poshte Greket Serbet dhe Turqit e poshter.

   Poshte politikanet e felliqur dhe idiote te shqiperise.

   Shqipetaret duhet te marrin fatin e shqiperise ne dore. Te paditet ne Gjykate dhe shfuqizohet urgjentisht marreveshja per varrezat Greke ne Shqiperi. Eshte akt i paster tradhetie Kombetare.
   As dhe nje varr Grek Ne shqiperi, as edhe nje nuk duhet te lejohet. Ata jane si kali i Trojes. Ata varreza jane bere shkak qe kane marre zemer greket e felliqur. Edi Rama te anulloje menjehere marreveshjen per varrezat e ushtareve Greke ne te kundert kjo gje nuk mbaron.

   Reply to this comment
 3. Plaku Xhuxhumaku October 31, 21:41

  Barbaret e sat’eme dhe te tyt’eti.

  Reply to this comment
 4. specialisti October 31, 22:07

  Cfare prifti i ndyre. Ben thirrje per lufte. Zoti e vrafte.
  Mire ju a ben turku qe shprehet qe per 3 ore nuk ka me greqi.

  Reply to this comment
 5. demo October 31, 22:10

  Qenka ngjallur Germanosi?
  Kemi per te marre,jo per te dhene.Ajo Konica ku kendon ti or prift ka qene kasaba e Kolonjes dhe fliste shqip.

  Reply to this comment
 6. Alban October 31, 22:40

  Ja dhe Mullai i Ortodoksve. ISISi me keta s’kane ndonje diference.

  Reply to this comment
 7. MH October 31, 22:44

  Ore prift plehu.
  Ishte ministra e juaj e greqise prezent qe deklaroi qe nuk u perdhos asgja prej shqiptarve.Festa peerkujtimore filloj dhe perfundoj me qetesi.Ai trim leshi i juaj 35 vjecare ishte i armatosun me kallashnikov diten e festes.I pergaditun per ta perdore armen kunder ruajtesve te qetesise.Po nuk ke fort faje ti more qelbanik shovinist qe ne vend te merresh me perendin preferon te merresh ne mbrotje te kriminelave flliqesane grekesh.
  Per keto qe po ndodhin i bie pergjegjesi parlamentit Shqiptare te vendosin per heqjen e varrezave greke nga teritori Shqiptare dhe te vihet qetesia.Gjithesekushui brenda jorganit te vite te shtrije kembet trut dhe si ti doje qefi deri ti dalin shpirti qe te mesojn te sillet me normat e ndersjellta nderkombetare ne mardhenie ndermjet paleve.
  Duhet dhe nji komision ekspertesh nderkombetare te bajne analiza mbi ADN te ketyne skeleteve qe te konfirmojne sa jane grek e sa nuk jane grek.Greket te shporren si qej rrugash nga trolli shqitare.Te jeret te qendrojne me nderime e perkujtime ne tabanin e vet shqiptare.

  Reply to this comment
 8. SINODI ORTODOKS ARQIDHJA October 31, 23:49

  Kur te mbaroi Janullatos
  Ta huazojme kete mitropolitin shovinist grek te Konices Konstantinos
  Qe te filloi si Arqidhja-pis-ko-pis i Kishes Ortodokse Autoqefale Shqiptare.

  Reply to this comment
 9. BE =putanen November 1, 00:16

  Skeni faj ju jooo
  Mjer ne me Rracen tuaj
  Prift qe urojne te keqe vetem arabe me kryq kam pa…po pati Zot lart ..Zbrit poshte sa je kohe ..se kan ngaterruar Kk me Dd..in

  Reply to this comment
 10. BE =putanen November 1, 03:18

  Doni me nga Greqeriret
  Ne ndezim qiri per fatkeqesite e tyre
  Ato na mallkojn me prift bythqir…kulmi
  Po pati zot lart,,, I bej lutjen e thjeshte
  Te lent pa Pusht qe te joshi qe ti therrasesh Mendjes…Bastard I janulles

  Reply to this comment
 11. Aleksander Thana November 1, 03:30

  Prandaj grekeve u duhet vene kufiri te thana. Na sollet mallkimin brenda ne shtepite tona me varret e pushtuesve e masakruesve te shqiptareve. Hiqni varret e krimineleve, perzini Janullen, hiqni flamujt greke, kerkoni reciprocitet ze per ze, pra per cdo kerkese edhe kunderkerkesen dhe atehere te shikojme se si bisedohet me qirje korofillaket. A kane kellqe politikanet e qeveritaret tane!?

  Reply to this comment
 12. mojsiu November 1, 07:43

  Mirel,Ramos e ka quar Grekorin te Janulla per pagezim dhe qe atehere e therrasin Grek dhe ai prezentohet me emrin Grek,e politik ,politike orthodhoksike…Varrezat e ushtareve greke jane kufiri i ri me Greqine,tash duhet edhe deti dhe me vone me radhe….

  Reply to this comment
  • Valentina November 2, 13:20

   Tu hane mutin se dale ngadale po e ndezin barutin. Vete Krishti do ngrihet nga vari e do ju thote :”ketu keni gabim. Kjo esjte oke shqiptari”

   Reply to this comment
 13. GRANIT DRENICA November 1, 07:46

  QYQARËRIA dhe IDIOTIZMI bashkë i shqiptarëve, më shumë se çdo gjë iu ka hakmerrur shqiptarëve dhe po vazhdon të iu hakmerret !

  Shqiptarzinjët, njëri-tjetrin nuk e durojnë -AS EDHE PËR NJË FJALË GOJE të vetme, kurse TË HUAJT; në rastin konkret: shkijët dhe grekët (i kanë duruar gjithmonë dhe) po i durojnë , që veç tjerash, pra, SHKIJËT dhe GREKËT -t’iu pëshurrin shqiptarëve edhe në gojë !?!!!

  …Eh, shqiptarëgjorë; se po t’ishit të vetëdishëm sesa idiotë jeni, sesa QYQARË jeni e, sesa të mjerë jeni e sesa të shkretë, ja do ta kishit VRARË VETEN ose s’do t’i kishit DURUAR -as edhe një ditë SHKIJËT dhe GREKËT !!!

  …JU, o shqiptarëGJORË e tej gjorë, me durimin tuaj QYQAR të tepruar e tej TEPRUAR, nga njerëz -jeni bërë -qenje njerëzore SI DRUNJ e SI GURË…!?!!!

  …Dhe sllavët dhe grekët -nuk do iu lënë juve as si DRUNJ dhe as SI GURË po, do t’vazhdojnë të iu zhbëjnë e asgjësojnë derisa t’iu bëjnë edhe HI dhe PLUHUR !?!!!

  Reply to this comment
 14. Nje shqiptar November 1, 09:19

  Shpresoje se ketij popi luftenxites ndermjet popujve tane duhet ti pergjigjet shume ashper Kryepeshkopi yne paqesor Janullatos. Forcat tona speciale likuiduan ne kohe dhe nuk e lene te bej dem nje terrorist te nisur posacrisht nga Greqia.

  Reply to this comment
 15. shqiptari November 1, 10:03

  Shekujt kalojne dhe te njejtat gjera shohim vazhdimishst nga prifterinjte greke,ndjellje te urrejtjes per shqiptaret .Jane pasardhesit e atyre qe nder shekuj u munduan te helmojne shpirtin e shqiptareve qe besoj se do t aduan dhe do te dine t’i dalin zot vendit te tyre.Greket jane terroriste dhe armiqsore ne te gjitha instancat me pushtet.Fuck them all.Rrofte Shqiperia dhe shqiptaret kudo qofshin.

  Reply to this comment
 16. Janullatos arxidoglyftis November 1, 10:15

  Prift a dhjavolos je ti !? 100 metani aty ne qoshe te besh ! Tani !
  Me vone do hash dru ne bithe !

  Reply to this comment
 17. Nuk manipulohemi November 1, 10:48

  Vegjelia e beson fene.
  Kleriket abuzojne me fene.
  Politikanet e perdorin fene.
  CENEKA

  Reply to this comment
 18. GRANIT DRENICA November 1, 12:41

  “Vegjëlia e beson fenë”, -sepes VEGJËLIA është KOPE; është si BAGËTIA !

  “Klerikët abuzojnë me fenë”, -sepse, klerikët janë NJERËZDJAJ apo DJAJNJERËZ dhe e dinë MIRË klerikët se -nuk ka gjë më mashtruese, më manipuluese, më shpërdoruese e më çoroditëse se FEJA dhe f e t ë për NJERËZIT !

  “Politikanët e përdorin fenë”, -që NJERËZIT t’i bëjnë SI KOPENË injorantë e të bindur ..tamam -si BAGËTINË !?!!!

  Reply to this comment
 19. Alban November 1, 14:34

  Me qetsi o njerez! Ky palo prift nuk perfaqson gjith Greqin.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim