MJ e Italisë: Respektimi i demokracisë, parakusht për negociatat

June 21, 2019 23:33

MJ e Italisë: Respektimi i demokracisë, parakusht për negociatat

Ministria e Jashtme e Italisë ka reaguar në lidhje me situatën politike në Shqipëri nëpërmjet një deklarate. Në deklaratë theksohet se ministri i jashtëm i Italisë Enzo Moavero ka ndjekur me vëmendje zhvillimet e javëve të fundit në Shqipëri. Ai, ashtu si shumë përfaqësues nderkombëtar i kërkon partive politike të respektojnë me rigorozitet rregullat themelore te demokracisë dhe shtetit të së drejtës.

Në deklaratë thuhet: “Ministria e Jashtme italiane ka ndjekur me vëmendjen më të madhe dhe në kontakt të vazhdueshëm me Ambasadën në Tiranë, evulimin e situatës politike në Shqipëri, përgjatë javëve të fundit. Në vecanti, ministri Moavero i rekomandon forcave politike shqiptare, respektimin sa më rigoroz të rregullave themelore te demokracisë dhe shtetit të së drejtës. Përmbajtja rigoroze ndaj këtyre parimeve, përban në fakt, parakushtin bazë për pranimin e Shqipërisë, për hapjen e bisedimeve për anëtarësim në Bashkimin Europian”.

e.ll./dita

June 21, 2019 23:33
Komento

1 Koment

  1. tomorriv er June 23, 00:32

    Zgjedhjet Jane pune ue brendshme shqiperiseeueropabska asnje mushy per asnje shtertt

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim