“Mjaft mendove pamasë”… Disa thënie që do t’ju ndihmojnë

May 11, 2018 10:21

“Mjaft mendove pamasë”… Disa thënie që do t’ju ndihmojnë

“Mos mendo kaq shumë. Do të krijosh një problem të ri që nuk ekzistonte më parë”.

“Mjaft mendove kaq shumë. Është normale të mos i dish përgjigjet. Ato do të vijnë tek ty, atëherë kur më pak i pret”.

“Ndonjëherë duhet të mos mendohesh kaq shumë. Thjesht shko atje ku të çon zemra”.

“Nëse kalon shumë kohë duke menduar për diçka, me gjasa nuk ke për ta zgjidhur atë”.

“Nuk ke për të pasur një të nesërme më të mirë, nëse akoma po mendon për të djeshmen”.

“Mjaft u mendove pamasë. Çfarëdo që të jetë për të ndodhur, do të ndodhë”.

“Të mendosh shumë nuk do të bëjë gjë tjetër, veçse do ta ngadalësojë trurin tënd dhe do të çojë në depresion”.

“Të mendosh pamasë është një tregues i dhimbshëm se ti shqetësohesh edhe kur nuk duhet të shqetësoheshe”.

“Pse mendojmë kaq shumë, ndiejmë kaq pak…”.

n.s. / dita

May 11, 2018 10:21
Komento

7 Komente

 1. Jane thenje te nji precizioni te larte .Godasin atje ku duhet May 11, 10:33

  Shume domethenese per jeten tone ,
  qe godasin DIREKT ,per vdekje ,
  ngurimin e
  dyshimet qe ne situatat te jetes
  kalojme 🙂

  Reply to this comment
 2. anticensurë25642654 May 11, 11:03

  të shkëputura na një kontekst i veçantë,dhe të përdorura pë çdo situatë!?
  këto thjenje,të paraqitura si aksioma,janë një idiotësi e papërfytyrueshme!!
  sidomos ““Mjaft u mendove pamasë. Çfarëdo që të jetë e shkruar për të ndodhur, do të ndodhë”.”
  njeriun e dallojmë nga kafsha vetëm nga mendimi!
  si njeriu dhe kafsha kanë tru!!
  njeriu, atë që e bën të ngrihet një nivel më lartë se kafsha, ka mendimin!
  duke mos e përdorur atë,mendimin,bile deri në shpërdorim,do të thotë të ket një atrofizim të tij!!
  kërkesa,dëshira e njeriut për të ditur dhe atë që nuk “mund të dihet”,e ka bërë NJERI!!
  ju që kemi bërë këtë përmbledhje o jeni shpirtligj dhe kërkoni të keni të bëni me njerëz pa mendim,ose jua kanë pjerdhur të tjerë mendimin!!
  është e vërtetë se ai që mendon më pak është më i lumtur,por duhet të ketë dikë që ta ushqejë!përndryshe shkon në PS,shpejt a vonë!!

  Reply to this comment
  • Pirati... May 11, 15:08

   anticensure 25642654,

   e para ,se kuptoj iritimin tend ne lidhje me kto thenje te urta ,ber nga Filozofe te Shquar ,per ti ardhur natyrishte
   ne ndihme njerezimit ,
   duke i afruar nji dritare nga mundet te shikoje driten ,
   nga ajo erresire ku e vendos nji situatcion ,psh.

   e dyta , nji korogjim te vogel,
   per hir te se vertetes ,
   Njeriun e dallon nga kafsha Ndergjegja dhe jo si shkruan ti “mendimi” ! sepse mesa dim edhe kafsha ka tru e mendon ,por natyrishte e nxitur nga instiktet e saj .

   Pra s’ke perse rrebelohesh me prurjen e Aforizmat,
   por lexoj e kuptoj si duhet ,nqs ke nji tru “matematicienti” qe arrin te zbertheje ekuacionin e fjaleve te Filozofeve te nderuar .

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 May 11, 17:25

    PIRAT
    ti quan “errësirë”mendimin??
    si është e mundur??
    mos vallë mjaftoi molla për të dalë ligjet e njotonit??
    apo mendimi i tij deri në cfilitje,gati në shpërdorim??
    mos vallë fillozofët e vjetër dhe këta të rinj,shkenctarët e shkrimtarët duhet të mjaftoheshin/mjaftohen me “““Mjaft u mendove pamasë. Çfarëdo që të jetë e shkruar për të ndodhur, do të ndodhë”.”??
    ka dhe “situacione” që të çojnë në qorrsokak,por prapë është më mirë të mendosh se të shpëlash trurin me thënje të tilla!!ka shumë njerëz që e bëjnë,që bien pre e kësaj,prandaj këthehen në gjëndje vegjetale!!
    nuk ja kanë idenë e asaj që bëjnë!!shpesh herë kur bien në gropë habiten pa masë për atë që i ka ndodhur!!
    njerëz që zbatojnë këto këshilla,megjithëse janë “ber nga Filozofe te Shquar ,per ti ardhur natyrishte
    ne ndihme njerezimit “shpesh janë aq të manipulueshëm dhe të manipuluar,sa dhe vetë ata se dinë!!

    sa për atë qe na dallon nga kafshët nuk kam koh të ta shpjegoj!!
    por besoj të të mjaftojë kjo,se çfarë është shkruar është një tru larje dhe jo ndihmë,për njerzit!!

    Reply to this comment
    • Pirati... May 12, 10:32

     anticensure ,

     me vjen keq qe nuk arrin t’me kuptosh si duhet .
     Me erresire un nuk shpreh ate qe kupton ti , “mendimin”

     por situatat e paqarta ku njeriu shpesh her ndodhet ne jete , si ne mjergull ,e nuk gjen dot rrugen e daljes nga ajo mjergulle ,s’gjen orientimin e duhur per te dal nga ajo gjendje e paqarte .
     Dhe ktu hun ne funxion Aforizmat ,te cilat jane ajo dritare qe na ndihmon neve ,te shikojme me qarte ne Horizonte 🙂

     Reply to this comment
     • anticensurë25642654 May 14, 09:38

      pirato të kuptoj fare mirë,por nodshta ti nuk shpjegon mirë atë që mendon!!
      për këtë drejtim që ti këmbëngul,jam plotësisht i të njëjtit mendim me ty!!
      ti këmbëngul se “mendimet e këqija”,mendime që nuk të çojnë askund,mendime që dhe kur zgjidhen të vetmen gjë që sjellin janë humbja e energjisë dhe e kohës,në rastin më të mirë,deri në shkatërrim të vetvetes,ose të të tjerëve!!
      por në të gjitha rastet mendimi duhet!është mendimi ai që bën ndryshimin tonë të përditshëm!është pëvoja jonë e të menduarit që na bën të shkojmë pëpara ose pas!!
      në radhë të parë njeriu duhet të ndajë,të arijë të kuptojë kush mendim është i drejtë dhe kush i gabuar!nëse ai e bën një ndarje të tillë atëherë mund të shmang të gabuarën dhe të mbajë të drejtin!
      por duke qënë se një perceptim i tillë është vetëm shubjektiv,atëherë njeriu vetëm me mësim,me ndryshim të qëndrimit të tij në bazë të përvojës së tij mund të largojë,mendimet që ai i quan të “këqija”!!
      shumë nga këto “aforizme” që thua ti janë aq të trasha aq të pavërteta sa duhet të kesh një nivel sipërfaqsor ti pranosh,ashutu kallpë si janë dhënë!!
      ““Mjaft u mendove pamasë. Çfarëdo që të jetë e shkruar për të ndodhur, do të ndodhë”.”kjo aforizëm është më e trasha,më egzoterikja dhe më e pavërteta që njeriu mund të thotë,dhe kush e pranon është një dement i lindur!pavarsisht se se di!!
      nqs kur “mendon pamasë”nuk mund të ndryshosh asgjë!?
      atëherë dhe për të menduar nuk ja vlen,sepse gjërat janë të “vendosura”si do të ndodhin!!
      pirato kështu kanë sunduar për mijëra vjet,ata që propagandojnë këto brroçkulla!!
      lali,mendimi nuk ka asgjë të ndryshme me të gjithë proceset e trurit,dhe të aktivitetit njerzor!!
      ka mendime gjeniale,ka mendime normale ka dhe mendime të kota,shkatërruese!!
      duam apo nuk duam ne këto egzistojnë!e vetmia gjë që mund të bëjmë është që ta kanalizjmë,si vetë dhe me ndihmën e të tjerëve,në drejtimin e duhur!duke punuar dhe jo duke e lënë në dorë të fatit!!
      kjo vjen me një hapje mendore dhe bashkpunim me të tjerët,por në asnjë mënyrë “duke fshirë mendimin”!!

 3. anticensurë25642654 May 11, 11:04

  ironi e fatit është vendosja e këtij shkrimi në rubrikën KULTURË!
  sa cinike!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*