Mjaullimat greke për minoritetin

September 10, 2019 10:06

Mjaullimat greke për minoritetin

Politikani i njohur, Dr. Sabit Brokaj, ish-ministër i Mbrojtjes, reagon ashpërsisht kundër deklaratës së kryeministrit grek, për moslejimin e hapjes së negociatave të Shqipërisë me BE-në,  Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka reaguar sërish në lidhje me hapjen e negociatave të Shqipërisë për tu bërë pjesë e Bashkimit Europian.

“Asnjë negociatë pranimi me Shqipërinë përveç nëse hiqet diskriminimi ndaj pakicave. Ne nuk jemi ende atje, duhet të shohim një ndryshim të qëndrimit të qeverisë ndaj minoritetit grek” tha Mitsotakis. Këtë deklaratë kryeministri grek e ka bërë gjatë një konference të mbajtur para pak ditësh për mediat në Selanik.

Dr. Brokaj jo vetëm i quan të papranueshme të tilla qëndrime një muaj para diskutimit për hapjen e negociatave, por edhe i ironizon duke i quajtur mjaullima që dëgjojmë nga Athina zyrtare prej 30 vjetësh. Më tepër se një shantazh, kjo është pabesi nga ana e grekëve, thotë ai.

Negociatat priten që të hapen në tetor për Shqipërinë dhe për Maqedoninë e Veriut, por sipas kryeministri grek, Mitsotakis, kjo gjë nuk do të ndodh nëse “minoriteti grek vijon të diskriminohet në vendin tonë”.

Në vijim, intervista e plotë me Dr. Sabit Brokajn dhënë gazetarit Xhevdet Shehu botuar sot në Dita.

– Doktor Brokaj, kryeministri Micotaqis tha në Selanik se nuk do të ketë asnjë negociatë pranimi me Shqipërinë përveç nëse hiqet diskriminimi ndaj pakicave duke theksuar qëndrimin ndaj minoritetit grek në Shqipëri. Si e pritët këtë deklaratë?

– E dëgjova, por nuk u befasova. Në të vërtetë, nuk ka asgjë për t’u çuditur në këtë qëndrim zyrtar grek me gojën e kryeministrit të tyre. Ky është nja shantazh qesharak. Madje më shumë se një shantazh, është një pabesi që na bëhet nga grekët në pragun e hapjes së negociatave. Kështu kanë bërë ata gjithmonë për të penguar sa të jetë e mundur më shumë rrugën e Shqipërisë drejt Europës. Ata e dinë shumë mirë dëshirën e shqiptarëve për integrimin evropian, prandaj kanë punuar dhe vazhdojnë në të kundërt të kësaj dëshire. Ka tridhjetë vjet që e dëgjojmë këtë avaz. “Çudia” ndodh se kjo deklaratë e kryeministrit të Greqisë bëhet një muaj para diskutimit që do të bëhet në Bruksel për hapjen e negociatave. Koha është aq e shkurtër saqë nuk lë shteg për bisedime politike apo diplomatike me Athinën.

– Sidoqoftë, parë me gjakftohtësi, a ka ndonjë bazë racionale ky qëndrim aktual grek lidhur me minoritetin grek që jeton në vendin tonë?

– Nuk ka asnjë bazë. Në të gjitha kohërat minoriteti grek ka jetuar krejt i barabartë me shqiptarët brenda kufijve të Shqipërisë. Grekët në Shqipëri mund të them se kanë jetuar edhe më mirë se shqiptarët, kanë qenë madje edhe më të privilegjuar se edhe minoritet e tjera. Mirëpo këto mjau-mjau të Athinës për minoritetin ka 30 vjet që i dëgjojmë. Nuk i kemi dëgjuar më përpara… Pse, do të më pyesni ju? Fare thjesht: Pavarësisht rezervave që ne kishim dhe kemi për regjimin e asaj kohe që me të drejtë e quajmë diktaturë, duhet të pranojmë se ai regjim ua kishte vënë kufirin tek thana grekëve. E provuan ata në 1949-n, e më pas dhe e panë se ç’përgjigje morën. E provuan ushtarakisht e politikisht dhe dështuan. Sepse duam apo nuk duam ne ta themi, atëherë kishte zot vendi. “Kishte zot hauri!” siç thotë populli. Pse kjo histori e dinjitetit të shtetit shqiptar në atë kohë lidhet me emrin e Enver Hoxhës, nuk është faji im. Është një realitet që e njohin dhe e pranojnë të gjithë. Ndaj dhe nuk e hapën gojën kurrë grekët të ankoheshin për minoritarët grekë që jetojnë në Shqipëri. Madje kërkonin fqinjësi të mirë me ne.  Sepse realiteti fliste e flet ndryshe…

– Dakord Doktor, por atje bëhet shumë zhurmë sikur këtu bëhet hataja me diskriminimin e grekëve dhe këto ankesa shkojnë nëpër kancelaritë perëndimore nga Brukseli në Uashington. A nuk duhet të na verë në mendime kjo?

– Nuk është hera e parë që ndodh kjo pas vitit 1990. Por unë i konsideroj ato thjesht mjau-mjau të Athinës, pasi realiteti është krejt tjetër. Nisur nga këto ankesa të Athinës gjatë këtyre 30 viteve të fundit kanë ardhur në Shqipëri lloj-lloj delegacionesh dhe komisionesh dhe kanë vërejtur se nuk ka asnjë diskriminim të grekëve në vendin tonë. Ua thashë se ky është një avaz i vjetër. Athina zyrtare i bën këto ankesa për të mbuluar zullumet e saj me minoritet brenda Greqisë. Ajo nuk u njeh asnjë të drejtë minoriteteve shqiptare, turke e maqedonase brenda saj. Atëherë ku qëndron ndershmëria dhe luajaliteti i kryeministrit grek ditët e fundit? Pa le t’u kujtojmë grekëve masakrat që kanë bërë kundër shqiptarëve, gjenocidin kundër çamëve, por edhe masakrat që kanë bërë kundër shqiptarëve pas vitit 1990. Është ende e freskët fshesa famëkeqe greke kur në pak ditë u përzunë dhjetëra mijë shqiptarë nga Greqia, ku u torturuan dhe humbën jetën dhjetëra shqiptarë të pafajshëm, apo masakra e Peshkëpisë ku komandot ushtarake greke vranë në gjumë ushtarët tanë… Pra, kur bëhet një analizë dhe bilanc i qëndrimeve në marrëdhëniet greko-shqiptarët, grekët dalin vazhdimisht të humbur dhe përgjegjës për diskriminimin e shqiptarëve.  Faktet janë fakte, i dimë ne, por i dinë fare mirë vetë grekët, midis të cilëve gjallon e pashuar asnjë herë një frymë neofashiste antishqiptare edhe në qarqet zyrtare të Athinës.

–  Si e shpjegoni Doktor mosreagimin e Tiranës zyrtare, qoftë dhe në mënyrë diplomatike, për këtë deklaratë të fundit të Kryeministrit grek?

– Edhe kjo nuk më çudit. Nuk është hera e parë që ndodh kështu.  Ka ndodhur edhe herë të tjera dhe kjo është e turpshme për shtetin shqiptar. Grekët e njohin këtë realitet, ndaj dhe sillen në këtë mënyrë. Qevria shqiptare jo vetëm nuk ka reaguar, por ka favorizuar ndërtimin e varrezave për ushtarët grekë në Kosinë, Bularat, Boboshticë etj. Ne nuk kemi një qeveri të dinjitetshme që t’u japë përgjigjen e merituar grekëve. Ku janë shtetarët dhe diplomatët tanë në këtë rast? Apo që të na bëjnë teoria dhe retorika boshe nëpër ekrane? Është për të ardhur keq, por ky është realitet. Të krijohet përshtypja se qeveria jonë është një qeveri vasale e Athinës. Kjo është e turpshme. Jo vetëm se Greqia nuk është në ditë e saj më të mira, por edhe po të ishte, do të ishte në nderin e pushtetarëve tanë të reagonin me dinjitet. Nuk na kanë munguar shembujt në histori…

– Pse ka ndodhur kështu?

– Kjo meriton një vëmendje dhe një analizë të veçantë. Sidoqoftë nuk e nderon aspak shtetin shqiptar të këtyre tri dekadave të fundit. Është krijuar një psikozë se qeveria e Tiranës nuk merr dot frymë pa Athinën. Ka një të vërtetë në këtë mes, sado të justifikohen qeveritarët tanë. Ishte ushtria greke që këndonte himne kundër shqiptarëve në një paradë zyrtare. Dhe ne bëmë sikur nuk i dëgjuam ato këngë fashiste në paradën zyrtare të Greqisë. Për më tepër ne i dimë fare mirë përgatitjet ushtarake greke kundër nesh… Tani pushtetarët tanë bëjnë sikur nuk e kanë dëgjuar as Kryeministrin e Greqisë kur trimërohet dhe vë veton kundër hapjes së negociatave të BE-së me Shqipërinë. Ky qëndrim është turpërues, revoltues e trishtues në të njëjtën kohë.

– Gjithsesi si ne, si Greqia, jemi vende anëtare të NATO-s pse duhet të merakosemi për këtë sjellje të grekëve? Pra, pse duhet të kemi frikë prej saj?

– Ke të drejtë, miku im. Ne jemi vende anëtare të NATOS dhe një ditë do të jemi patjetër dhe në BE së bashku, pavarësisht vicklave që hedh Greqia herë pas herë. Ne nuk kemi frikë nga Greqia. Dhe nuk kemi përse. Historia e ka treguar dhe dëshmuar më së miri këtë. Por, me sa duket, është Greqia që ka frikë nga ne, pavarësisht se ne jemi krejtësisht neutralë ndaj veprimeve dhe qëndrimeve të fqinjit tonë jugor. Nuk ka nevojë këtu të tregojmë historia të së kaluarës, të cilat jo vetëm nuk na eulin kokën, por na bëjnë krenarë në marrëdhëniet që kemi treguar me fqinjin tonë jugor…

– Atëherë pse ndiheni i shqetësuar apo i merakosur, qoftë dhe nga deklarata e kryeministrit aktual të Greqisë?

– Athina ka një linjë zyrtare të qartë me Shqipërinë. Ka pasur dhe ka oshilacione dhe kjo është e natyrshme. Përralla me minoritetin grek (bëhet fjalë për rreth 30-40 mijë grekë etnikë në Shqipëri) nuk qëndron, pavarësisht se është konstante në qëndrimin e qeverive të majta apo të djathta të Greqisë. Mirëpo, ajo që më shqetëson mua dhe shumë të tjerë është disproporcioni në marrëdhëniet tona me grekët. Ne i respektojmë, ata na nënvlerësojnë.  Kjo është e pafalshme. Le të marrim aspektin ushtarak. Ua kam thënë edhe njëherë tjetër një fakt që më duket shqetësues. Një vend anëtar i NATO-s duhet të ketë kapacitetet e veta vetëmbrojtëse. Ne nuk i kemi këto kapacitete. Politika mund të ndryshojë me ditë, mirëpo mbrojtja, ushtria kërkojnë vite që të konsolidohen. Dhe kjo është e domosdoshme. Ku qëndron shqetësimi im? Sali Berisha e zhbëri ushtrinë shqiptare si askush tjetër në historinë e Shqipërisë. Kjo ndodhi në atë vitin e zi 1997. Mirëpo me ardhjen e socialistëve në pushtet atë vit, u bë një kthesë e madhe. U ringrit nga hiçi ushtria. Unë kam qenë ministër i Mbrojtjes në atë kohë. E them me plot gojën se ne e ringritëm ushtrinë. U vu rregulli dhe rekrutimi. Ushtarakët tanë u mobilizuan si asnjëherë dhe ngritën nga e para repartet dhe godinat. Bëmë dhe një paradë ushtarake që aleatët tanë të NATO-s i mahniti se si ne e ringritëm ushtrinë aq shpejt. Më vjen keq kur marr vesh se me rastin e 75-vjetorit të çlirimit sivjet nuk do të kemi ndonjë paradë ushtarake.

– Le të kthehemi edhe njëherë te grekët, Doktor. Ku e keni merakun nga ana ushtarake me fqinjin tonë jugor?

– Mua ato himnet që ata këndojnë në parada ushtarake, qoftë edhe zyrtare nuk më shqetësojnë fare. Më duken propagandë e turpshme nga ana e Athinës zyrtare. Këngët tona atdhetare që nuk kanë asnjë duf apo mllef nacionalist janë ku e ku më të bukura. Por, tjetërkund e kam merakun. Sapo thamë më sipër se Greqia dhe Shqipëria janë vende anëtare të NATO-s. Nuk duhet të ketë asnjë frymë armiqësie midis dy vendeve tona. Po cili është realiteti? Është një normë e NATO-s që gjithë vendet anëtare të kësaj aleance duhet të kenë aftësitë e tyre mbrojtëse. Pse, fjala vjen çfarë rreziku i vjen Greqisë nga Shqipëria kur Divizioni i Janinës është nga më modernit dhe më të fuqishmit e Greqisë. Ndërsa ne nga Tirana në Gjirokastër nuk kemi asnjë ushtar, pale më ndonjë regjiment, përveç disa skuadra zjarrëfikësish. Çfarë t’i themi kësaj? E te kjo shpërfillje, te ky degradim i ushtrisë shqiptare mund të gjejmë edhe përgjigjen e pyetjes që më bëtë më sipër: pse nuk reagon Tirana zyrtare ndaj deklaratës së fundit të Kryeministrit grek? Zoti Micotaqis e njeh mirë këtë realitet. Ia kanë vënë në tavolinë të gjithë treguesit dhe ai e di fare mirë se asnjë rrezik nuk i vjen nga Shqipëria. Në këtë gjendje që është Greqia nuk ka pse të trimërohet. Por që ia bën mjau-mjau si macet, kjo është në natyrën e saj. Ajo historia për të drejtat e minoritetit grek është një përrallë e sajuar keq, një pretekst për të ringjallur armiqësitë e vjetra midis dy vendeve. Mos e dëgjoni atë përrallë! Mund të na sjell përkohësisht një vonesë, por përparimin tonë nuk e ndal dot. Turpi do t’u ngelet grekëve… Jo qytetarëve grekë, por Athinës zyrtare. Të jeni i sigurt për këtë.

*****

Botuar në Dita. Ndalohet ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa lejen me shkrim të redaksisë

September 10, 2019 10:06
Komento

58 Komente

 1. Filoeuropiani September 10, 11:01

  Dr Sabiti mos ia fut si amator ne politike!
  Ky qendrim s’ka lidhje me minoritetin por me Ramen si zgjatim i sulltanit Erdogan ne kufirin veri-lindor te Greqise. Kerkojini llogari Rames dhe jo Greqise e cila nuk ka se si te mbeshtese rikrijimin e Turqise Perendimore.
  Minoriteti eshte justifikim per te mos dale hapur publikisht.

  Reply to this comment
  • Fakti September 10, 11:22

   Ik mos na hap barkun ti Filoqyl, se te kishte dashur Greqia te na ndihmonte e dilte krahe as ne s’do mbanim marredhenie te ngushta me turkun. Por Greket jane te pabese dhe tinzar. Po Masakren e Peshkopise per shkak te turkut e bene? Po operacionet fshesa per shkak te turkut, po ushtaret grek qe kendonin ” do bejme lidhese kepucesh me zorret e shqiptareve” prape turku apo Edi Rama? Te mos shohesh sjellen absurde te grekve ndaj shqiptareve do te thote te jesh miop dhe naiv. Greket jane nje shtet shovinist megalloman me delir madheshtie por dhe viktimizimi ne te njejten kohe. Deshtimet e tyre ja faturojne te tjereve kurse meritat e te tjereve ja faturojne vetes.

   Reply to this comment
   • Hoxh Armandi September 10, 15:06

    Bravo Kiriacos. Turkoshqiptaret me baben e tyre recepin jane ne organizate islamike. Nuk i duhet BE atyre dhe ata nuk i duhen BEse.

    Reply to this comment
   • Filoeuropiani September 10, 15:06

    Zgjohu vlla nga gjumi!
    Greqia sheh interesin e vet. Nuk eshte ne interes te Greqise te kete fqinj Turqine Perendimore, Arnavutistanin, se i mjafton ajo Lindorja.
    Greqia ka parë gjithmone interesin e vete ne perfitim ndaj kujtdo, shqiptar, kinez, anglez etj. Kjo eshte normale ashtu si Shqiperia duhet te shohe interesin e saj. Por Shqiperia në interesat e saja me Greqine nuk mund te fuse ne mes Turqine. Ne na rre mendja se duhet te kete dashni dhe i kena mbush mendjen vetes se sa na do Turqia s’na do njeri. Lesh lesh. Edhe ajo ka interesat e saja por qe nuk perputhen fare me rrugen tone per ne BE.
    Shqiperia ne BE eshte absolutisht ne interes te Greqise por duhet me largu Turqine dhe investimet e saja.
    Kete vllai nacionalist nuk e ka thenë vetëm Greqia. E kane thene edhe europianet e tjere sepse nuk e do njeri kufirin e Turqisë ne Kroaci. E duan aty ku eshte.

    Reply to this comment
    • Fakti September 10, 15:29

     Ah OK meqe qenka me pune interesash Shqiperise pikerisht i intereson ta mbaj mire me Turqine ne rast sulmi nga Greqia tinzare. Ashtu sic ne ‘97 fregata ushtarakr greke u terhoq pas presioneve ne NATO te Truqise. Europa s’i intereson per per Shqiperine. Europianet as Rusine nuk e duan por kur Serbia u afrua me Rusine duke u bere defacto nje mini-rusi, Europianet filluan ti mbanin me pekuli kriminelet serb ndonese keta te fundit kane bere masakra ne Ballkan. Ndaj nese s’duan Turqine ne kufijte e tyre te pershpejtojne negociatat me Shqiperine. Te tjerat jane pallavra.

     Reply to this comment
     • Filoeuropiani September 10, 16:54

      Ballkani Perendimor dhe eventualisht Shqiperia (bashke me Kosoven) u markuan si territor atlantiko-verior. USA eshte aktive.
      Ndiq ne muajt ne vazhdim edhe planin Gjerman të cilit iu bashkangjit zyrtarisht edhe Franca para 2 javesh.
      Kufiri i Turqise eshte dhe duhet te mbetet ne Bosfor.
      It’s the economy, stupid!

     • Fakti September 10, 17:53

      O ti filo, se qenke pak e leshte. Po ca ekonomi stupid me thua? E ke idene qe Turqia ka kufi me Bullgarine, Greqine etj. E ke idene qe Turqia ka tregun me te madh te eksporteve BE-ne? E ke idene qe ne Shqiperi sipas te dhenave Turqia eshte e treta ne treg pas Greqise? Une e kam ndjrk planin e gjerman dhe amerikan por s’jane konsistent dhe Franca eshte anti-shqiptare dhe e ka bere te qarte. Kur ju bashkangjit Franca njehere ketij “ planit gjerman” se samiti i fundit ishte para Qershorit dhe Franca doli qartazi kundra Shqiperise. Nejse se ti qenke ne ajer dhe s’kam ndermend te ul une me kembe ne toke. Sdq tema eshte per Greqine.

     • Filoeuropiani September 11, 00:03

      @Fakti qenke trap fare! Nuk flitet per ekonomine e Shqiperise o loqe se ne jemi nje fshat me 2.5 milione banore! Flitet per ekonomine e BE-se dhe Ballkanit Perendimor. Shqiperia s’ka bythe te zgjedhe partnerët. Fatin ia ka percaktuar USA.
      Ik pi çaj se duket qe nuk e kupton se Turqia nuk ka kufi me Bullgarine por me hapesiren ekonomike të BE-së.
      Franca u shpreh para 2 javesh nepermjet Macron ne takimin me trupen diplomatike te Frances ne bote. Ik tek Memoriali tek Liqeni dhe vë nje tufe lule a te keqen.

     • Emigranti September 11, 02:55

      Psikollogjia e “madheshtise” se Planetit Shqipetar, Kush eshte ai qe pjerdh per ne o rrush, Kush jemi ne qe do kercenojme Europen,Greqia sikur vetem emigracionin te deboj mbrasht,bremda 24 oresh Shqiperia falimenton,C’ar do besh ti ,do ngresh caderat Turke do “trembesh” Europen? Kur na u be ne Shqiperia ne gjendje te kushtezoje Europen !!! Futja si kau peles ! Care do i besh Rusit ti edhe une,po te futi bazat ushtarake ne Serbi,se po u fut s’ka c’i ben as Amerika as Europa,Nuk e heq dot me njeri me zorr,Do ti rruajme bolet ne ? Apo mendon se do behet “lufte boterore do digjet njerezimi” per Kosoven? .
      Eshte per te ardhur keq,por Greqia dhe Serbia dine ti luajne shume me mire se sa ne kartat e tyre dipllomatike, sigurisht qe do shikojne interesat e tyre.Ne kemi dipllomat adoleshent, minister te jashtem te emeruar,Lidershipi jone eshte i zhytur i gjithi ne afera korruptive,pa kurre fare edukim te mirfillte profesional per drejtimin e shtetit,pa lere me dipllomacine.”lider” qe kane problem vetem pushtetin e tyre.Ne nuk na e ka fajin as Greku as Serbi as Turku as Europa dhe askush tjeter pervecse vetes tone, Politikanet tane jane sharlatane ordinere qe erdhen rastesisht 30 vjet me perpara ne pushtet !

     • Fakti September 11, 09:54

      O ti Filo ( aka Emigranti) me kompleks inferioritet s’dini ca thoni vazhdoni gjera kot me

      1. Emigrantet e Greqise nuk kthehen se shumica jane rregulluar me letra dhe me pune e biznese. Edhe po u kthyen do jete me zanate dhe nje fare te ardhure, ndaj s’eshte gjeme e madhe. Karta e kthimit te emigranteve eshte djegur me kohe, se nese Greqia merr me force e kthen nje mase te madhe njerzish te integruar, behet problem ne organizmat kombetar. Sdq Greqia ka probleme te tjera me emigrantet afrikan, afgan, sirian etj, Ata po, mund ti leshoj e te vijne per te kaluar ne Europe duke i leshuar nga Shqiperia. Por me ardhjene e Frontex ne Shqiperi besoj s’e nuk do lejohen, sepse s’duan ata te Europes Perendimore jo se i dhimbset Shqiperia.
      2.Ti Fakti hidhesh hu me hu, por kujdes se diku do te ngulet, Fole vet qe duhet te largojme Turqine dhe investime e saj’ , nderkohe qe te thashe qe Turqia s’i ka investimet e saj me te medha ne Shqiperi. Madje sipas shifrave eshte partnerja e 5 me e madhe ekonomike e BE-se dhe eshte nr. 1 nr Bullgari. Nderkohe qe po futet fuqishem ne Serbi, por as BE as Greqia nuk e kane inat Serbine pse Turqia eshte investitorja me e madhe, ( pas premtimeve Kineze) ne Serbi.

      3. Prape @ Fakti, aman mo ca jane keto ‘ka folur Makroni me trupen diplomatike te Frances ne bote’. Dmth i ka thene ambasadorit Frances ne Afganistan, qe do mbeshtesim Shqiperine sipas planit Gjerman? Ncncn, e kupton qe s’funksionin gje keshtu.
      4. @Emigrant Kush tha qe pjerdh njeri per ne? Une te thashe qe mospelqimi qe kane ndaj Turqise mund te kthehen ne avantazh. Dhe Turqia mund te bej nje baze ne Shqiperi, kush po e ndalon. Po lufta Boterore e 1 ka nisur nga Ballkani. S’ka nevoj te digjet njerzimit,
      Europa do ta marr Ballkanin Perendimor sepse a) eshte ne mes te Europes, b) nuk duan forca te tjera te nderhyjne, c) luftrat me te medha dalin nga Ballkani d) eshte komplet natyrale.

      5. Sot per sot, s’eshte problemi as i politikanve europiane, por eshte problemi qe shumica e popujve europian jane ksenofob dhe paragjykues. Shqiperia dhe shqiptaret kane imazh te keq ne Europe. Dhe kjo jo vetem per faj te politikaneve tane idiot, qe vene e zihen ne Bruksel, por dhe shqiptareve qe s’dine te sillen kur jane emigrant, apo bejne krime. Ndaj as politikanet Europian s’do dalin kundra elektoratit te tyre.

      Nejse se po e shoh qe do bie komplet niveli i muhabetit. Tema eshte shantazhet e Greqise ndaj Shqiperise, per nje minoritet qe eshte mbajtur me pekule, jo lesh me presh.

      Greqia e ka treguar vazhdimisht qe do ti fus bishtin ne rrota Shqiperise, dhe kjo s’ka lidhje fare me Turqine. Pretekste do gjejne plot, por fakti qendron, qe tani per tani askush si do shqiptaret apo Shqiperine, dhe kjo eshte ku duhet te punohet me shume.

   • Filoeuropiani September 11, 13:21

    @Fakti je lodhur kot. S’kam emigruar asnje dite ne jeten time. Po ti mos dil nga skema e Enverit, ajo e “Shqiperise shkemb graniti qe e kane hale ne sy” apo skema e dashurise per Greqine apo Turqine.
    Vazhdo tek ajo skema vlla dhe mos luaj fare.
    Dhe aman mos u lodh te shkruash me se e kam te qarte.

    Reply to this comment
    • Emigranti September 11, 13:58

     Or ti fakti qyrranjos,kush ta permendi hurin ty mor rraca e mutit, Behet debat me ty o b…q…lulishtesh !

     Reply to this comment
     • KORÇARI September 12, 11:11

      O emigranti inferior , greqia edhe sikur ti lutet Shqipëria që të kthejë emigrantët , nuk ka për ta bërë Kurrë për faktin e thjeshtë se Shqipëtarët atje punojnë , kanë biznese të mëdha , të mesme , të vogla që do të thotë se PAGUAJNË TAKSA , gjithashtu komuniteti shqiptar është krah pune .
      Pra me pak fjalë bëji pak hesapet 600 mijë persona sikur nga 20 euro (sigurisht që janë mijëra euro) në vit të paguajnë taksa , plus qira plus super markete plis benzinë plus plus sa miliona euro dalin ????
      Që mos përmendim këtu që Greqia është “plakur” dhe ska mjaftueshëm krah pune që të sigurojë pensionin e pleqve grekë, gjithashtu boshllëkun GJIGAND të krahut të punës (Në shumë qytete greke prodhuesit kërkojnë nga shteti grek sigurimin e vizave për puntorët nga shqipëria) , psh , tani në Kretë KËRKOJNË KRAH PUNE sepse ska dhe Bullgarët që shkojnë nuk e plotësojnë dot boshllëkun që u krijua pas ikjes masive të Shqiptarëve (300 mijë) në kohën e krizës, MENDO TANI TË IKIN EDHE ATA 600 MIJË QË MBETËN.
      Pra o emigranti Inferior ja fut kot për së koti dhe do të këshilloja që nqs nuk di më mirë mos fol fare.
      POLITIKANËT IDIOTË TANË NUK DINË TA SHFRYTËZOJNË RASTIN E EMIGRANTËVE NË DOBI TË SHQIPËRISË.

     • Filoeuropiani September 12, 14:33

      @Korçari kjo qe thua ti eshte “sikur të kishte halla koqe”

 2. Messerschmidt September 10, 11:41

  Gjakdhjeret nuk po e pranojne qe u ka ardhur fundi …tamam si ai pijaneci qe nuk e kupton qe eshte i varur nga alkohooli !

  Por Gjermania si Dok i Evropit beri hapin e pare dhe i tregoi vendin.

  Tani keta gjakdhjere rrine e kapen dhe pas fijeve te barit qe mos ti marre lumi i drejtesise ne histori.

  Reply to this comment
 3. Bureto September 10, 12:14

  @Fakti, këto dhe shumë të tjera janë faktet. Historikisht dhe jo më pak dhe sot, Atdheu ynë është ky që është i varfër e i rrudhosur, sepse kemi pas fqinj nga veriu, lindja dhe jugu, qeveri shoviniste armiqësore me shqiptarët në Ballkan. Fatkeqësia është se jo vetëm qeveritë tona para këti realiteti janë treguar të dobëta, por ato deri-diku edhe duhen justifikuar përballë faktit se si janë sjellë edhe fuqitë e mëdha europiane për interesat (pazaret) e tyre gjeopolitike, duke ua kanë ushqyer orekset këtij shovinizmi, në dëm të interesave të shqiptarëve. Pavarësisht të gjithë këtyre qeveritë (qeveritarët) duhet të jenë më dinjitoze, sidomos në kuadrin e reciprocitetit me ta. Kaq mund dhe duhet ta bëjnë. Shqipëria nuk është më as e 1913, as e 1919, as e 1945, as 1990 por as dhe e 2019. Secili në interes të popujve të vet sigurisht që kërkon të arrijë maksimumin në të gjitha fushat. Kështu duhet të sillemi e të bëjmë edhe ne.

  Reply to this comment
 4. Adih September 10, 14:08

  Zoti Brojka .Faleminderit per kete interviste .Por une me syrin tim e shikoj komplet ndryshe nga ju .Ju mereni dhe e perserisni se ne jemi te dy anetare ne NATO ,jo po ushtria e jone apo ushtria greke ???.Mender pese me hic e vuri vize ..

  Rreziku i falimentimit te shqiperise ne menyre me te dhimbeshme behet ne ekonomi dhe ti leme dokrat e luftes .Konkretish z DR Brojka :::::
  Eshte nje e vertete qe kryeministri ,presidenti dhe qofte edhe opozita greke te gjithe se bashku ,kohet e fundit po hedhin vickla dhe bejne presione per minoritet greket ne shqiperi posacerisht per pronat .KJo ka nje domethenia , dhe arsyeja eshte kjo :
  Ne gjykaten e Strasbourgut ku gjeneral Direktor ishte Italiani Z Guido ,ne 5 Maj te ketij viti e mori kete post te larte gjygjtari Grek Z Aleksander … si Gjeneral Direktor te gjykates se te drejtave te njeriut ne STRASBOURG: Tani pa ironi z DR Brokaj , (pervec rastit te Bashes ,qe nuk u mbajt radha fare nga gjyk e Strasbourgut e turp per te qe ben dallime ,midis njerezve me gezof dhe me njerezit e thjeshte ) dihet qe kane zene myk shume dosje prej 10 vitesh ,pa dale vendimet kondra shtetit shqiptar nga ana e pronareve shqiptare .Pra djali i Grekeve Gjygjtari Aleksander , po te hapi thesin e ketyre vendimeve ne siperfaqe te uit ,ndoshta eshte e drejta e tij ,se ai ka edhe afate kohore ,qe jane shkelur keto afate ne menyren me anti ligjore te kesaj Gjykate ,ose te themi qe Gjykata e Strasbourgut eshte 100 % nje gjykate politike .,pra me nje fjale ti biem shkurt ,vetem me z Aleksander greqia falimenton komlet shtetin Shqiptar .dhe seshte nevoja per lufte .Cekani bie ne favor te grekeve , nje realitet i hidhur per ne shqiptaret . duam apo nuk duam ne ,lepuri fle ne vend tjeter z DR Sabiti ,dhe fai eshte i ketyre politikane te gjitheve pa perjashtim anti prone te ketij tranzicioni post komunist .Kjo eshte arsyeja qe kane ulur koken nen rere si struci politikanet tane te dhjere shqiptare .E kuptoni kete tragjeti ,dhe komike se bashku ,cfare justifikimi do thone keta anti shquiptaret poitikane tane ,mbi pronat e minoritareve , ku po i shkelin me kembe kushtetuten ,pronaret e vete shqiptare , ne trojet e veta .Prandaj Z Brojka ,ne qofte se doni te vini pikat mbi i ,ky eshte rreziku ndaj nesh ,ndaj shqiperise . ku grekerit ne keto momente na menderosin ne ekomnomikisht ,kane gurin dhe arren ne dore per falimentimin total te shtetit shqiptar ,vetem me nje djale te tyre dhe ky quhet Aleksander …Lereni luften ,nuk ka njeri frike nga lufta dhe ne shqiptaret jemi me trima se grekerit .por keto jane anashkalime te te vertetes sone te hidhur , qe eshte dirizhuar dhe vazhdon te dirizhohet ne menyre te pa pergjegjegjeshme nga politikanet tane anti zhvillim , anti prone dhe anti shqiptar .Per ceshtjen came kini te drejte z Brojka ,bile keni folur shume pak ,e ka shume per kritika ndaj grekeve .Ka hardhur koha ti themi gjerat troc ,ashtu sic jane dhe ti japim cezarit ate qe i takon zoti DR brojka .

  PS:: Shume here e kam ngritur kete problem se me dhimsbet shqiperia ,dua zhvillimin ekonomik e social te saj ,dua qe ne populli ta fitojme dreqi ta mare nje here kete dinjitet , qe na i kane rrembyer keqeardhje brutalisht qe nga 1945 e deri me sot..Me keqeardhje as edhe nje nga gazetaret e ndershem nuk i ngre keto probleme shume te rrezikeshme e te falimentimit total te vendit tone ..
  Nderime z DR Brokaj .

  Reply to this comment
 5. JONI September 10, 14:17

  Greqia interesohet per respektimin e minoritetit ne Shqiperi nga hajdute si Z,Brokaj qe ka vbjedhur ne Dhermi token e pronareve te ligjeshem dhe ka ndetuar me parat e vellezerve dhe niperit qe gjithe Vlora e di qe jane mare me tregun e droges dhe refugjtet nga lindja,mbasi u mernin paret i leshonin n emes te detit.Zabiti eshte dhe rektor ne nje unuversitet te Vlores qe sahet diploma.Firmat e diplomave hidhen ne Tirane.Ai nuk di se ku eshte godina diplomeshitesve ne Vlore .Paret qe mer i njeh.

  Reply to this comment
 6. Pellazgos September 10, 14:33

  Faktet historike tregojne qe,ne vitin 1906 (akoma ketu ishte turqi) sipas Aqif Pashes,kishte me shume Orthodhoks Greke ne kete Pashallek qe me vone do quhej Al-bania sesa myslimane.
  MOs harrojme qe keta myslimane turq ishin qytetare Greke te Bizantit para turqise,qe me pengje dhe me krime u turqizuan.
  Per 500 vjet Turqi nuk kishte institucione Al-banese,por Greke dhe Turke,ky eshte fakt historik.
  Atehere Lind pyetja qe,ajo pjese qe u shqipetarizua nga doli?
  Shqipetaret e vertete duhet te degjojne dhe vleresojne ata historiane qe na duan te miren dhe jo Austro Italianet qe jane kunder Epirit (ketu kemi vjedhjen e perkrenares se Jeorgios Kastriotis nga keta hajdute) Greqise,Ilyrise qe kush ishte Orthodhoks (I thone 1100 vjet Bizant Greke) ishte Greke ne kohen e Osmaneve dhe kush ishte myslimane ishte turk.
  Fakt eshte Naimi,Samiu,Abdyllahu,Ismaili etj qe shkuan tek Dum Baba dhe “vellezerit” e tyre Arvanitasit Epirote kishin dekada te tera qe luftonin kunder tyre.
  Fuqite e Medha krijuan Al-banistanin vetem e vetem qe mos te ishim ne Epirotet e Pirros nje komb me I Madh qe do kerkonim edhe jugun e Italise,por edhe me Kostandinopolin e Kastriotit nuk do ja linim turqise.
  Ketu nuk ka te bej armiqesia ndermjet Greqise dhe Pashallekut turk,por qendrimet e Qeverive pro turke apo fashiste kunder vete Epirit te Kastriotis.
  Perca e sundo.
  Mohimi i fjales Epir ne Al-banistane tregon me se miri se cfare ndergjegje dhe Identitet ka ky vend,kete e tha edhe Bushi,se keshtu e kane dashur kete vend,te degjeneruar.
  Vetem po te mashtroj Marin Barletti qe thote ne jemi Epirote.
  Antigreku i quajture turkallvanos eshte evidente edhe sot qe Al-bania nuk ka “breke “.
  Te pakten per 300 shekujt e fundit deeeeeeeeeeri ne fillim te shekullit te 20te shkollat Greke ne Epir (d.m.th ne Al-bania kane qene me shume se ato turke.
  Keto fakte historike jane botuar edhe ne shtypin shqipetare.
  Ka patur shkolla Greke ne te gjitha qytetet e jugut qe nga Korca,Elbasan,Moskopolis qe u be Voskopoje nga turqit e Naimit,Samiut,Abdylit,Ismailt etj.
  Argjirokastros,Agi Saranda,Permeti,Avllona,Himara dhe gjithe Bregdeti etj.
  Keta Orthodhoks u bene me vone Shipetare me Hoxhen se i mbylli te gjitha shkollat Greke.
  Atehere lind pyetja.
  Pse gjithe kjo urrejtje per Epirin e Kastriotis,Pirros etj dhe gjithe kjo “dashuri “per Rusine,Kinen,Ameriken,Italine” etj?Pirrua I Epirit ishte Epirote,atehere pse ju e vini kufirin ne Prevezen turke?Apo i vjen keq katolikeve per Papen dhe Italine te zvogelohet.
  Po ashtu edhe per Kostandinopolin,qytetin e Ilyrit Kostandin qe Brokajt dhe Naimet e quajten Stamboll,pse ju e vini kufirin ne Prevezen turke,apo myslimaneve u vjen keq per Sulltanin Erdogan?

  Reply to this comment
 7. o kurvari, i vogel i fatos nanos... September 10, 14:54

  mos i shikoni maredhenjet me greqine, me syrin e islamikut, sidomos jy te “shkolluarit”; se derrat ( qe jane me shumice ne kete blog) e kthejne ne ..KASAPHANE ..

  Reply to this comment
 8. “greqia” e sotme eshte e = me ISIS keshtu u krijua nga fuqit e medha ne vitin 1821 September 10, 15:03

  O Qirje mico, po c’fare tu bejm ne, te gjitha i kane asgje nuk u mungon. Ne bythe nuk ua vem dot se nuk e kemi per zakon. Nuk ka Qirje ne shqiperi o mico, por behen vetem per 299 euro ne muaj qe ua jep kisha terroriste “greke” me ne krye Qirje jonullen.

  Reply to this comment
 9. mirel September 10, 15:11

  Po c’i duam ushtaret dhe Ushtrine ne Gjirokaster. Dergoni Olta Xhacken dhe e perballon ajo gjithe ushtrine greke.
  Nga pas dhe gjeneral Leshin qe te mbledhi kuponat tatimore, dhe u be mbrojtja.
  Sabiti thote qe “ka pershtypjen” se qeveria jone vepron si vasale e Greqise. Nuk eshte pershtypje, por konkluzion llogjik.
  Qeveria jone nuk eshte thjesht e paafte ose e padenje, qeveria jone eshte hapur tradhetare i interesave kombetare te shqiptareve dhe te Shqiperise. Cdo lloj cilesimi tjeter e lehteson nga krimi kardinal i tradhetise kombetare..
  Deti eshte pa kufije dhe pa Flote ushtarake.
  Greket hyune e dalin si te duan. Njelloj si Arkani ne kohen e Berishes.
  Kendojini more tradhetareve, kendojini.
  Ngrijini varrezat greke dhe ne oborret tuaja, o “patriote” rilindas. Dhe futeni thelle, sa me thelle ne dejet tuaja kocken e Dules qe eshte zgjatur deri te kufiri i enderuar grek i Vorio Epirit

  Reply to this comment
  • shqiptar agai September 10, 17:03

   O Mirel po qenke bordello fare ,sbike ere njeri.Varrezat greke i pranoi ai bythqiri baba jot sali kar berisha e nuk i vendosi ps-ja ,shtetesine shqiptare ja dha xhaja jot iliri i mete.Nejse puno fort genje se sta japin kot byrekun me dhalle ustallaret

   Reply to this comment
   • mirel September 10, 17:52

    Sali ka.i eshte babua jot, ai e shker.heu Edi Ramutin qe ne vitet 90, kur ishin ne PD te dy, dhe ky Ramuti te polli ty, kelyshin Rilundas te Berishes.
    Mua me rruan car nikollen lart e poshte, ti dhe Berisha bashke

    Reply to this comment
 10. e verteta September 10, 15:15

  grekun ta kesh mik te prish pune ta kesh armik te ha mune

  Reply to this comment
 11. njerez; arma atomike, eshte cpikur per t'u mbrojtur nga...pushtuesit dhe neopushtuesit .. September 10, 15:19

  pra binduni shqipetare, qe u ngritet per t’a bere “shqiperine si europa”, se kjo rruge eshte sabotuar kriminalisht nga nje rryme e forte islamike e inicuar nga sali berisha (me futjen ne koferencen islamike) dhe mbeshtetur nga llumi i kombitt, cilet kurrsesi, nuk kane dashur te ardhme europiane per shqiperine, rikthimin ne perandorine otomane. tani, qani ata gati dy milion femije ne itali greqi e gjermani, qe sjellin buke e pasuri dhe per keta plehra, ose u shkerdheni faren ketyre neotomaneve deri ne zhdukje te plote…

  Reply to this comment
  • mirel September 10, 16:21

   Ja dhiari i Dules, minorikari Pellazg po na shet teorine evropiane te Micotaqit qe i nxijne vetullat me keq nga te arixhiut.

   Reply to this comment
 12. Orteku i Fekenit September 10, 15:57

  Prof. Sabiti! Ju s’keni qene zabit vete se ndryshe do ta dinit qe kjo mjaullima e Mices se Taqos eshte “zbulim me sulm “

  Reply to this comment
 13. Arben September 10, 16:24

  Shqiperia uropiane I ka keto, duhet te mesohemi.

  Reply to this comment
 14. Jashtë Shqipërisë varrezat e ushtarëve grekë!!! September 10, 16:49

  Të mos shqetsohet Qirkua i Greqisë se Shqipërinë me kryeministër kryekusarin Alibaba me poture dhe opinga basketbollisti që thotë mono zgjedhjet u bënë më 30 qershor dhe presidentin i kapur kusar me zë e figurë që thotë zgjedhjet do bëhen në 13 tetor, dhe me kusarin tjetër opozitar Sali Berishën që po pregatit molotovët dhe kapsollet për të pushtuar selin e kryeministrisë që i takon atij, këtë Shqipëri me institucione të bëra çorbë dhe me burreca shteti që asnjë burrë shteti europian nuk i pranon ti ketë pranë nuk e pranon Europa edhe të dojë Qirkua. Micotaqis të shikoj se mos i ngelen në fyt lëmoshat që i morën me dinakri nga BE me kërcënimin e Greksitit të parardhsit të tij.

  Reply to this comment
 15. intelektuali September 10, 17:14

  Me ke do te luftoje Shqypnia Enveriste e Edvin Droges?

  ME GJENERALET E USHTRISE SE VDEKUR?

  si Gerdalla e Enverit, Zabit Strategu

  qe:

  Qan dhe vajton si kukumjacke pylli per Kohen e Qepes te Partise se Punes me tollona dhe bunkere “Kur kishte Zot Hauri” duke numeruar me trishtim patriotik tanket, aeroplanet dhe topat e Greqise, por nuk di te numeroje 1 meleon emigrante kokpalare shqyptare ne kete vend fqinj qe sapo t’u beje thirrje Kryeministri Pinokio do t’i bashkohen Ushtrise greke ne cast dhe sa te hapesh dhe te mbyllesh syte hopa! hopa! do te shkojne ta pijne uzon me kristale akulli dhe konjakun Metaxa ne shtepine e Zabit Brokajt te Enverit ne Tirane dhe do te therrasin gazetarin e DITES, Xhote Shehun e Nexhmijes:

  PER TE BERE NJE INTERVISTE KREJT TE RE ME SHUME DASHAMIRESE PER VENDIN FQINJ

  pasi:

  Te kene detyruar Kryeministrin tone po keshtu Pinokio me hunde te gjate te kerkoje falje per vrasjen barbare te djalit minoritar nga Bularati qe Renea e tij e vrau si nje zog pule kur ishte i rrethuar nga te gjitha anet.

  dhe:

  Pastaj do te hedhi ne tavoline negociatat per antarsim ne BE te shtetit shqyptar me plot Gjenerale si Zabiti, por me Ushtri te Vdekur si ne Kohen e Qepes te Enverit, “Kur kishte Zot Hauri” ne Fermen e Kafsheve te Partise se Punes.

  Reply to this comment
  • Alban September 10, 17:43

   S’bene cudi qe ti Intelektuhale je dhe ballist dhe antishqiptar. Sa here ti flet del ne pah qe ne fakt e keni patur hak denimin si tradhetar e antishqiptar. Kjo damke s’do ju shkitet gjithe jeten dhe ti
   Te te vij turp qe i quan shqiptaret ne Greqi qe kane fituar buken e gojes me gjak dhe djerse “kokepalare” kurse eleminimin e nje kelysh kurve si ai i Bularatit qe doli me kallash ne dore per te kerkuar vorioepirdhin e quan “ barbar”. Po kur Greket vrane nje shqiptar ne kufi te nesermen se gjasme ishte trafikant ca e quan zotrote? Po ata shqiptar qe jane vrare mizorisht nga shteti grek ca i quan ti? Po turp nuk te vjen ty? Harrova qe ju antishqiptaret s’keni turp as seder vetem urretje dhe helm se jeni qelbur nga shpiriti.

   Ore dhe nje e fundit, c’bere me tokat qe kishe si bejler zotrote se deri dje mburreshe qe minoritaret i sollen t’ju lironin tokat si argat, por tani po shoh qe ju kane liruar dhe nenat.

   Reply to this comment
   • intelektuali September 10, 18:49

    Alban pushti:

    Me ke flet ti o karagjoz me fyerje dhe ofeza, o debil qen bri qeni rrace e qelbur kasapesh qe vret njerez sio zogj pule,

    PO A KA ANTISHQYPTARE ME TE POSHTER SE JU ENVERISTET E PERDALE QE JA FALEN VATANIN TITOS DHE JUGOSLLAVISE KOMUNISTE?

    Po qe shitet te kasapi Rankovic kosovaret ne Tivar dhe i dorrezuat per t’i vrare dhe masakruar si “derra ne thes” a ke harruar ti o pusht i paftyre?

    PO PSE MEQE GREKU VRET SHQYPTARET TE VRASIM EDHE NE GREKET KESHTU THUA TI O PUSHT I NDYRE ENVERIST?

    Po ku ke ti o race e keq bythe te luftosh me grekun qe te hyri si “dafllaku ne dasem” dhe te vrau ne repart ushtarak duke u larguar nga vendi i krimit i pa shqetesuar nga askush ne territorin shqyptar, po pse me patriotizem enverist do ta luftosh grekun ti o pusht idiot kur ke nje milione emigrante qe presin meshiren e grekut nate e dite me gjuhen jashte dhe ky poshterim ka ardhur nga regjimi kriminal i Enverit qe i beri shqyptaret:

    SI NJE FIS PREJ AFRIKE ZULU ME BISHT NGA PRAPA

    Kujt i tregon ti o Alban Kaqoli automatikun e minoritarit, nga celulari i Edi Rames e pe, kur nje terrorist eshte i rrethuar i takon shtetit te filloje negociatat per t’u dorrezuar dhe Renea e vrau djalin nga Bularati pa asnje negociate per dorezim si ne asnje vend te Botes, mos bej krahasime allogjike me vrasjet e shqyptareve ne Greqi qe nuk jane ne asnje rast per arsye politike, por te lidhura ma krimin dhe drogesn ne kete vend fqinj, kush te ftoi ty o pusht te shkoje ne Greqi dhe te coje droge me mafiozet e tu ne kete vend fqinj?

    prandaj:

    Mbylle halen e fanatikut dhe mos luaj teater me patriotizmin enverist se nuk pine uje me o race e poshter si vemje haleje

    sepse:

    SHQYPNIA PO KERKON TE ANTARSOHET NE BE

    dhe:

    Ky eshte nje mision i pamundur me hale si puna jote.

    Reply to this comment
    • Alban September 11, 09:23

     Hahaha Intelektuhale, ti paske mbaruar. Pra policia shqiptare te negocionte me ate kelyshin e kurves terrorist ne Bularat, kur ky ishte me kallash ne dore. Po mire mo, pse nuk negocioj policia greke me ate shqiptarin qe vrau ne kufi ( fiks nje dite pas ngjarjes se Bularatit), por e vrau me preteksin se ishte trafikant ( se per arme s’u more vesh a kishte). Ku ke pare ti qe vriten trafikantet njehere, pa ju bere gjyq? Ti sikur je per levizje te lire, e pa kufi. Ti e pe gje qe ishte trafikant ky shqiptar mavria qe u vra nje dite me pas, se une psh e pashe qe ai Bularatasi ishte terrorist qe Fejsbukun e kishte mbushur me foto ushtarake e me thirrje lufte, e vorioepirdhi. Kaq mjaftonte qe ate jo ta eleminoje por ta varje me kokeposhte.

     Ne Greqi nje polic vrau nje djale Bledar Qoshku, me preteksin se ishte i armatosur. Arma e Bledarit s’u gjet kurre. Polici u lirua.

     C’ne ti njehere kaq paqesor xhanem? Dmth ti thua Greket ne te na vrasin ne te fryme syte? Po mire e ke menduar. Nese qenka keshtu, ca rri na can tarravellen kundra monizmit qe te beri gjysem njeriu, pse nuk zbaton parimin tend, pra monizmi te beri nenen, ti te rrish e te fryshe syte e te mbysllesh ato pak dite qe te kane ngelur

     Po ti je antishqiptar ne gen, dhe s’mund te dalesh jashte genit tend.

     Ti je kokosh me te tute, e inferior me te huajt.

     Boll me teorite e Kosoves, se sot Kosova eshte e lire. Lere ty njehere s’te prishet gjiza per shqiptaret jashte kufirit kur s’tu dhimskan shqiptaret qe kane vuajtur ne Greqi, po i quan ‘kokepalare’-

     Sot shqiptaret ne Greqi s’presin asnje gje nga greku se kane punuar me djerse e sakrifica dhe ishin bleresit me te medhenj nje tregun e pronave te paluajtshme.

     Boll me shantazhet alla greqi, qe do kthehen emigrantet, se ata jane rregulluar aq mire andej, sa dhe po i kthyen tani, nder na bejne. S’i kane asnje borxh Greqise, se i kane nxjerr te gjitha me djerse, jo si ty qe rri me social e na can tarravellen neper forume gazetash.

     Nga qe je gjithe qelb e helm, te erresohet llogjika ( nese e ke xhanem) e bie si mi gjirizesh vet ne llumin e llafeve te tua ; pra ti thua qe Greku na hyri e beri masakren e Peshkepise si i deshi qejfi.

     Po e mban mend gje ne ca kohe e peirudhe e beri greku kete? ishte koha kur sistemi kishte rene, kur ushtareve ja linin automatikun bosh – se medemek monizmi ishte paranojak, e ne s’kishte kush na sulmonte- kur ushtria kishte kapitulluar.

     S’me the mo c’bere me tokat qe kishe si bejler i madh andej nga Gjirokastra e ku mbaje argatet grek? Se ata minoritaret sot, thone qe kemi 2000 vjet ketu e beljeret ishin te ardhur. S’na i shkoqitet kete muhabet.

     Sic te thashe Intelektuhale, ti je antishqiptar i lindur, dhe s’ke si te ndryshosh, ty s’te dhimbset populli shqiptar, por vetem do te shfrysh vrerin e qelbin qe ke mbledhur per vete. Ndaj ik haj ato leket e socialit e ngrys ditet pa na shperndar helmin e qelbin tend.

     Reply to this comment
     • Nastro pejkameri September 11, 10:12

      U pu puuuuu sa te rende e paske patur dacken o alban. Po mos ore se do e besh intelekthalene te beje dhe qy harakiri ne hale si ai butkoja a bythkoja qysh ja thonin. Po do na bjeri belldum me koke ne vere te halese ore. Po ki pak meshire a njeri se e ka marre ne qafe tufa e xhuxhumakeve dhe uturakeve te ballit. Po eshte gjynah ore eshte gjynah.

     • intelektuali September 11, 12:11

      O Hamdi Dega, o Pusht i Enverit, o Hale e Partise se Punes, o Killer dhe Vrastar i Sigurimit

      PO KU KE MORAL TI O BOLE FANATIKE?

      qe:

      Te besh debat me intelektualin?

  • Xha Brahua September 11, 19:27

   Doli dhe “Debili i fshatit” te komentoje. Ketij me duket se i ka ngelur me Deramet qe nuk ja ka vene Enveri ne bythe…….sepse nuk ka koment te mos flase per te edhe kur artikulli nuk ka fare lidhje fare me politiken……. Tamam si ato kurvat qe kur nuk ua var fillojne edhe te shajne Vazhdo “Intelebole” akoma ti……..”Po me uren ç’paten xhanem”!!!

   Reply to this comment
 16. Pellazgos September 10, 17:22

  D.m.th lufta e Jeorgios Kastriotis qe u “be” Iskander- Beu dhe me vone u “be” Gjergj zoti me come tin Mirel,ka shkuar dem,damage.
  A nuk jemi vend Islamik me shkolla turke,me Medrese,me Gjylenista dhe Erdogansta,me festat Arabe te Barjamit,Novruzit,Namazit etj?
  Kujt I moren leje keta bashibozuke islamike qe sollen perseri Sulltanin?
  Mos eshte mashtrim Historia e ketij Kombi te quajture Epir nga Marin Barletti dhe i gjunjezuar nga fashistet dhe islamiket?
  Do thote ikush qe shumica e ketij State “Pellazg” vetem Emrat i kane Arabe,titujt si Pasha,Bej,Aga per luften kunder Osmaneve,festat po ashtu turke,por rrobat dhe kepucet I kane Pellazge.
  Po jini ”burra,te ndershem,patriote,Patridha” ju te ashtuquajturit Al-banas pse nuk bashkoheni me Greket dhe te kerkoni Atdheun e Pirros jugun e Italise,Magna Grecian por pertypni fara lule dielli dhe po na can……i trapin me budallalleqe dhe Te pakten Federate si Kombe te Lashta.
  Apo ju pelqen (piace) lo……a e fashisteve dhe tyre e dhe ju vhen mire?
  Pse nuk luftoni per Atdheun e Kastriotit per Kostandinopolin por na can..”…I trapin me kufirin Osmane te Prevezes?
  O Demo te hengert tenja e ke te keqen d.m.th lo……..n brenda.
  Te “pretendosh “ qe ke “Hero” Kastriotin dhe tua mohosh kryeqendren e Tij,Kostandinopolin dhe ta quash Stamboll!
  Cfare respekti!

  Reply to this comment
 17. Enveri=Jezusi + Muhameti + Bababazi September 10, 18:02

  ky karaduzi ketu poshte i cinte nonen grekut…kur kishte cecoja bicak..

  https://www.youtube.com › watch –

  Reply to this comment
 18. prizem September 10, 19:23

  Mos e rruani shume per MicoTAqi-fsha fisin, eshte thjesht per konsum te brendshem si shenje qe pasi breket u rane ne fund te kembeve tani eshte koha per te zgjatur duart dhe ti ngrene pak nga pak se ja shqyen sumatricen bankat gjermane…

  Reply to this comment
  • Genti September 11, 06:38

   O ti shoku Rilindas qe mendon se di e nuk di asgje ose ben sikur nuk di. Sa per informacion, te gjitha Bankat qendrore nacionale kane nje pronar aksioner, qofshin ato Gjermane, Greke apo Shqiptare. Tani shtrengohu fort e gjej arsyen e vertete se perse ndodhin ato qe thua me siper. Perrallat e Nastradinit mbaji per vete, se ne injorancen tende, me shume demton se sa informon apo komenton.

   Reply to this comment
   • Klloun September 11, 10:21

    Ama me kokprizmin merresh ti mo? Po lere a derebardhe te ngazellehet pak me imagjinaten e tij foshnjore. Ripjellja eshte sinonim i qilimit fluturues. Eshte mbushur plot me nastradiner. S’kane faj. Ka se kush i paraprin.

    Reply to this comment
 19. Pellazgos September 10, 20:43

  Zoti Mirel,sot forcat speciale gjermane,aksion kunder mafies shqipetare.
  Harrove 97 qe vidhnit dhe rrembenit grate dhe motrat e njeri tjetrit.
  Popull me i pashpirt nuk mund te gjendet ne dynnja.

  Reply to this comment
 20. Genti September 11, 06:25

  Streha e fundit e maskarenjve, pasi jane konsumuar plotesisht, eshte si gjithmone Nacionalizmi. Kjo shkon natyrisht per Zabitin e Brokajve, i cili duhet te ishte ne banken e te akuzuarve ne Hage per krime kunder njerezimit gjate ish diktatures Komuniste.

  Si gjithmone ish elementet e nomeklatures diktatoriale Komuniste, vashdojne qe te mbajne peng Shqiperine, ne kete tranzicion 30-vjecar as mish e as peshk. Nje indinjate e thelle kunder SHBA-se qe vazhdon ende te mbeshtese keta monstra ne Shqiperi, ne vend qe te perfundonte drejtesine e munguar ne Shqiperi, per krimet monstruoze te ish-diktatures. Dhe nuk eshte vetem ky Brokaj, por se pari Sali Berisha me gjithe eskorten ish komuniste majtas e djathtas, qe jane ende ne kembe fale kesaj mbeshtetje dhe luajne teater me fatkeqesine e Shqiperise dhe Shqiptareve.

  Reply to this comment
  • Ahaa September 11, 10:01

   Ehe, pra Sabit te duket nacionalist, po ky Greku qe do te bllokoj Shqiperine me preteksin se ka diskriminin kundra disa njerezve te shitur per 300 euro, eshte liberal sipas teje?

   Ore po ju antikomunistat e paskeni antishqiptarizmin ne lindur bre. Po as per kaq gje, s’di te bashkohesh per interesin kombetar? Domethene, nese i kthehesh pretendimeve te rreme te fqinjeve na qenke maskara qe fshihesh pas nacionializmit? Kam filluar te kuptoj qe ka patur nje te vertete kur komunizmi fliste per tradhetar qe ja duan te keqen Shqiperise.

   Reply to this comment
   • Genti September 11, 18:16

    Po Shqiperia ka diskriminuar, masakruar e rrjepur gjithe Shqiptaret se pari, qe i ka detyruar qe te zhduken nga ai vend keto 30-vite. Per c’fare minoritaresh e tradhetaresh flet ti o kari i lales?

    Apo eshe ti shikon gjerat me zyzet e kuqe te Zabitit. Po nuk keni faj ju jo, kane faj njerezit qe nuk ju vune ne mur si Causeskun ne vitet 90-te, qe te pastrohej ai vend nga morrat e pleshtat e ish-diktatures.

    Reply to this comment
 21. justice September 11, 17:57

  Zabit turku del ne mbeshtetje te qiverise se ka hallin e universitetit te tij privat ne Vlore. Kur u bere ti Zabit specialist per mardhenie nderkombetare?

  Reply to this comment
 22. Tani September 11, 23:09

  Pellazgos ndyresire

  Reply to this comment
  • Tani September 11, 23:30

   Dalin ndyresirat grekotradhtare me bashkepunetorin intelektuhale eshte i gatshem te sheshi atdheun edhe mamen e ver per greket si pallazgos e te tjere burgun per cfare e Bere per bashkepunim me grekun

   Reply to this comment
 23. Tani September 11, 23:15

  Duket greku dhe intelektuhali qe Jane bashke e vetmja gje qe i bashkon eshte urrejtja per Shqiperine edhe disa bastard qe hiqen si Shqiptar por Jane mesuar ta ulin koken ndaj grekut

  Reply to this comment
 24. Grekundyre September 11, 23:22

  Janullatos dhe intelektuhali Pellazgos hale jeni nje lloj keni urrejtjen kunder Shqiperise

  Reply to this comment
 25. leka September 14, 10:30

  O sa hale ka kjo Shqiperi.Halja me e madhe eshte gazeta Tema e financuar nga Minist.greke.Enveri vetem sa i mbylli por keto hale por nuk i zhduku.Janulla i zbuloj dhe po qelbosin dynjane…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim